Denna vecka befinner sig 15 elever som läser spanska steg 4 och 3 lärare från YBC i Erandio, strax utanför Bilbao, i Spanien.
I höstas var de baskiska eleverna på besök hos oss. Nu är det vår tur att ta del av deras vardagsliv, kultur och traditioner. Häng på!
Efter flygresa (med mellanlandning i Frankfurt), flygbuss till Bilbao, och tunnelbana till Erandio, kom vi äntligen fram till skolan och vår återträff med våra spanska kamrater.
Helgen tillbringade vi med våra värdar och deras familjer. Lite pirrigt och förväntansfullt var det, men också väldigt kul!
På söndagen var det dags för surf. Först lekte vi lekar på stranden. Det var basker mot svenskar, lite lagom hetsigt, men med mycket skratt.
Därefter fick vi ta på oss våtdräkt, hämta ut vår bräda och få grundläggande instruktioner i hur man ställer sig på brädan. Och sen: a surfear!
Det var lite svårt, vågorna var ganska höga och strömmarna gjorde det lite svårt för oss, men vi kämpade på! Trötta och nöjda gick vi sedan tillbaka för att få lite varm choklad. Jag tror att vi alla sov gott efter det!
9-10 mars
Måndag 9 mars
Efter en helg full av sociala aktiviteter var det så dags för oss att se vår värdskola, IES Ategorrí, i Erandio.
Vi fick en guidad tur av skolan och en kort introduktion till det baskiska språket (klurigt värre!). Därefter fick vi en guidad tur genom området Areeta, som ligger längre ut mot kusten där floden Nervión mynnar ut i Atlanten. Där finns även Vizcayabron, vars hängfärja (världens äldsta) binder ihop Areeta med orten Portugalete på andra sidan floden.
Tisdag 10 mars
Första punkten på schemat denna dag var våra presentationer. Före resan hade vi alla jobbat med att skapa en kort presentation om Sverige och YBC.
Vi berättade om Sverige (traditioner, lite historia, gastronomi), men även om YBC och skolan i Sverige. Många var nervösa, men det gick hur bra som helst!
Efter vår fina insats åkte vi till Bilbaos gamla stadskärna. Vi blev uppdelade i tre grupper och blev sedan guidade längs de trånga gatorna av två baskiska elever som också deltar i projektet. Under vår vandring gjorde vi korta stopp där vi fick ta del av historia och kuriosa.
Vi avslutade vår dag genom att åka linbana upp till Artxanda. Därifrån har man en fin panoramautsikt över Bilbao.
Puppy!
Onsdag 11 mars
Vår dag började i skolan med musik. Läraren Ibon introducerade och spelade olika instrument som är typiska för baskisk musik. Bland annat fick eleverna prova på att spela txalaparta, ett slagverksinstrument av trä där två personer med klubbor spelar på en tjock bräda. I videon lan du se Ibon och Mikel spela för oss, och sen fick Även vi testa att spela!
Efter det delades vi upp i tre grupper. Varje grupp fick sitta med på en av tre lektioner: ekonomi (på baskiska!), filosofi (på baskiska!) och spanska (på...spanska). Kanske var det lite svårt, eller til och mycket svårt att förstå allt, men man fick ändå en uppfattning om hur relationen mellan elever och lärare är, och hur en lektion ser ut på IES Ategorri.
Den stora programpunkten för dagen var besöket på Guggenheimuseet. Innan vi åkte dit fick vi dock en kort introduktion till museet av läraren Eneko.. När Bilbao under början av 1990-talet ville gå från att vara en industrisstad till en mer modern sådan, blev Guggenheim fokus för denna förändring.
Idag pratas det om Bilbaoeffekten: tanken att en ikonisk och arkitektoniskt spektakulär byggnad kan förvandla en stad.
Vi besökte sen museet. Innan vi gick in hälsade vi på Puppy, vilket är ett måste. Sedan fick vi en guidad tur av den permanenta utställningen av guiden Itziar.
Vi tittar på introduktionsfilmen på museet.
Vi lyssnar på vår eminenta guide Itziar. Så bra!
The Matter of Time - Richard Serra
Tiffany Gift Meal - Tom Sachs