Розвиток гуманітарного співробітництва в українсько-словацькому прикордонному регіоні: реалії, проблеми, перспективи

Дата публикации: Sep 20, 2010 9:36:48 AM

Така тема міжнародного круглого столу, яка відбулася 16 вересня в м. Ужгороді. У його роботі взяли участь: Генеральний Консул Словацької Республіки в Ужгороді Маріан Сладечек, в.о. Генерального Консула України в Пряшеві Юрій Колядинський, заступник голови обласної ради Василь Брензович, заступник голови ОДА Іван Качур, представники Державного комітету України у справах національностей та релігій, Міністерства освіти і науки України, науковці та експерти Ужгородського національного університету, Національного інституту стратегічних досліджень ум.Ужгороді, керівники органів державної влади та місцевого само¬врядування області. Йшлося про виконання положень Протоколу IX засідання Двосто-ронньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури. Окреслено тенденції подальшого розвитку українсько-словацьких взаємин, розкрито їх головні напрямки, що включає різноманітні аспекти діяльності. Водночас визначено перелік першочергових завдань, які потребують розгляду на черговому X засіданні Дво¬сторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури та подальшого їх вирішення на міждержавному рівні.

Вітаючи учасників цього поважного форуму, заступник голови обласної ради Василь Брензович наголосив, що проведення такого міжнародного зібрання – одне із багатьох заходів, що здійснюються у рамках прикордонного співробітництва і, зокрема, у гуманітарній сфері. Обласна рада розглядає співпрацю регіонів як важливий аспект інтеграції на шляху до створення спільного Європейського дому. «Ми високо цінуємо підтримку Словаччини», - вів далі промовець, - яку вона надає Україні на її шляху до Європейського Союзу».

Аналіз ходу виконання основних положень Протоколу останнього IX засідання Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури засвідчує, що переважна більшість її пунктів українською стороною виконано. Найближчим часом у нове реконструйоване приміщення переселиться загальноосвітня школа І-Ш ст. №21 з словацькою і українською мовами навчання. Незабаром словацькі національно-культурні товариства отримають у своє користування приміщення Центру словацької культури. Згідно з міждержавною угодою між нашими країнами студенти кафедри словацької філології УжНУ у мають можливість активно вивчати сучасну словацьку мову з лектором зі Словаччини. Упродовж п''''''''ятирічного періоду навчання вони брали участь у Літній школі при Братиславському університеті ім.Коменського, а також кілька разів побували на семестрових навчаннях в університетах Пряшева, Банської Бистриці тощо. Для учнів початкової школи зі словацькою мовою навчання м. Ужгород викладання усіх предметів, окрім, звісно, державної мови, ведеться словацькою. На завершення Василь Іванович висловив впевненість, що вироблені учасниками «круглого столу» рекомендації, зауваження і пропозиції слугуватимуть практичному використанню з боку української частини Двосторонньої українсько-словацької комісії з питань забезпечення прав національних меншин, освіти і культури для внесення та розгляду на черговому засіданні Міжурядової комісії.

Н. Сарана http://www.zakarpat-rada.gov.ua/index.php?news_id=2647