День добросусідства “Україна-Словаччина” на українсько-словацькому кордоні

Дата публикации: Sep 17, 2010 10:40:16 AM

День добросусідства "Україна-Словаччина" пройшов 15 травня 2010 р. на українсько-словацькому кордоні в с. М. Березний. У традиційному святі дружби брали участь представники Прешовського та Кошицького самоврядних країв Словаччини та Закарпатської області. Привітання його учасникам направили президент Словацької Республіки Іван Гашпарович і єврокомісар Ян Фігель. На святі був присутній колишній президент Словаччини Рудольф Шустер. У Днях добросусідства "Україна-Словаччина" взяли участь керівники згаданих регіонів, ветерани Другої світової війни, ділові партнери з обох країн, дипломати, родичі, які волею долі опинилися по обидва боки кордону.

"Зв'язки наших прикордонних регіонів - історичні, а значить, не знають кордонів", - зазначив голова Закарпатської обласної держадміністрації Олександр Ледида, "У нас багато спільного, наприклад, українська спільнота - у Словаччині та словацька - в Україні. Це також стимулює нашу дружбу і транскордонне співробітництво, яке необхідно берегти і розвивати". - "Якщо сусід добрий, то й перелаз не високий", - сказала посол України в Словаччині Інна Огнівець. - "Разом і кризу долати легше..." Справедливість цих образних слів підтверджує і багаторічна дружба, і взаємовигідне співробітництво між Кошицьким і Прешовського самоврядними краями і Закарпатською областю. Високо оцінили транскордонне співробітництво трьох регіонів керівники обох словацьких самоврядних країв: Зденек Требула та Петер Худік, голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський та інші промовці.

- "Ми проти того, щоб на українському кордоні виникла нова "залізна завіса", - сказав голова Словацького парламенту Павол Пашка. - "Томуповинні сприяти євроінтеграційним прагненням України, розвивати співпрацю з нею у т.ч. і транскордонне співробітництво. Нас не повинні розділяти ні рубежі, ні "Шенгенська зона", ні Європейський Союз. Нашим дружнім відносинам сприяє і День добросусідства, який ми щороку проводимо на кордоні в травні.Керівники трьох регіонів підписали спільні двосторонні виконавчі протоколи про співпрацю між Закарпатською областю та Кошіцьким іПряшовського самоврядними краями Словаччини щодо реалізації програм транскордонної співпраці на травень 2009 р. - травень 2010 р. Окрім того була також підписана угода між с. Убля (Словаччина) та М. Березний (Україна) щодо добросусідських відносин та співпраці. Після цього відбувся концерт, який дали кращі самодіяльні колективи та виконавці двох країн.

Головними організаторами заходу є Закарпатська обласна державна адміністрація, Закарпатська обласна рада та Головне управління зпитань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв'язків та туризму Закарпатської ОДА.

Міжнародна Асоціація Інституцій Регіонального Розвитку "МАІРР", яку представляв виконавчий директор Асоціації "МАІРР" Олег Димитрієв та генеральний секретар Асоціації

Святослав Густяк, а також Центр українсько-польського транскордонного співробітництва, який очолює Дмитро Мірошніков, тісно співпрацюють з органами влади та самоврядування Закарпатської області та прикордонних регіонів Словаччини. Так, результатом такої співпраці є словацько-українсько-польський міжнародний проект "Зелені полонини, зелена магістраль туризму, зелена спвпраця", що реалізується спільно з Агенцією регіонального розвитку "Полонина" (м.Сніна, Пряшівський край) та низка проектів, які розроблені та подані для участі у 1-му колі конкурсу Програми ENPI 2007-2013 "Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна", в тому числі проекти: "Транскордонний парламент" та проект "Європейська школа співпраці". Представники Міжнародної Асоціації "МАІРР" представили новостворену організацію: "Українсько-словацький центр транскордонного співробітництва "Карпати", як результат проекту "Зелені полонини, зелена магістраль туризму, зелена спвпраця". Під час проведення Дня добросусідства "Україна-Словаччина" були представлені промоційні матеріали щодо успіхів та досягнень Асоціації з її Словацькими партнерами в сфері транскордонної співпраці в раках Карпатського Єврорегіону. Крім того, проведені ділові переговори з словацькими партнерами щодо перспектив подальшої співпраці з метою формування нових спільних ініціатив та програм співпраці у 2010 році.

Кількість підписаних угод та протоколів намірів, проведених переговорів на українсько-словацькому кордні 15 травня 2010 року демонструє високий організаційний рівень з боку Закарпатської обласної адміністрації та Обласної ради, та ще раз підтверджує важливість та ефективність проведення Днів добросусідства, які традиційно проводяться Закарпатською областю та сусідніми регіонами на кордонах, та направлені на формування партнерських та дружніх відносин між прикордонними громадами.