МІЖУРЯДОВА УКРАЇНСЬКО-СЛОВАЦЬКА КОМІСІЯ

Дата публикации: Jun 14, 2011 6:11:39 AM

Скористатися дозволами на малий прикордонний рух до Словаччини теоретично можуть 400 тисяч закарпатців. На практиці – на 1 серпня 2010-го Генконсульство Словацької Республіки в Ужгороді видало всього 1132 дозволи. Для порівняння – Угорщина видала за цей період більше 62-х тисяч дозволів. Урядовці обох країн погоджуються – потрібно вдосконалювати положення угоди про малий прикордонний рух:

– Передбачають, у першу чергу, що видача дозволів буде зведена до 30-ти днів, що одночасний термін перебування громадян України на території Словаччини буде збільшений з 90 до 180 днів. І основне – ці дозволи будуть безкоштовними, – розповів Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словацькій Республіці Олег Гаваші.

На засіданні обговорили й питання видачі багаторазових віз терміном від 2 до 5 років та спрощення проходження кордону.

-Треба врегулювати питання, щоби не виникали черги на кордоні. Також ініціюється питання спрощеної процедури видачі віз, збільшення кількості наданих довготермінових віз, – повідомив міністр МНС Віктор Балога. ­- Також необхідно вдосконалити угоду про малий прикордонний рух. Є пропозиції з боку нашої та словацької сторін – і всі вони будуть опрацьовані.

8 та 9 червня у словацькому містечку Міхаловце вже вдев’яте засідала Українсько-Словацька міжурядова комісія з питань транскордонного співробітництва.Всього за 40 кілометрів від Ужгорода обговорювали питання спрощення оформлення віз та розбудови пунктів пропуску. Від української сторони головував Міністр України з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога, від словацької – Держсекретар Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки Марош Жілінка.

Уже за тиждень у Братіславі зустрінуться президенти України та Словаччини – Віктор Янукович та Іван Гашпарович. Глави держав підпишуть міжнародні угоди, які, за сподіваннями обох сторін, закладуть новий етап українсько-словацької співпраці.

Натомість, Міністерство фінансів Словаччини пропонує подальшу розбудову пункту пропуску «Малий Березний – Убля». Мотивуючи це відсутністю коштів на будівництво КПП «Забрідь – Уліч». Водночас, словацькі урядовці обіцяють лояльність до пропозицій української сторони у всіх питаннях:

– Словацька Республіка та Словацько-Українська комісія підтримує всі кроки щодо розбудови стосунків між прикордонними регіонами та нашими країнами, спрощення візового режиму. Але, водночас, Словаччина пов’язана обов’язками як член ЄС і Шенгенської зони, тому робити будь-які кроки може тільки в рамках міжнародного законодавства, – констатував Держсекретар МВС Словацької Республіки, голова Словацької частини міжурядової комісії Марош Жілінка.

Ще одне важливе для Закарпаття питання – розбудова пунктів пропуску. Українські урядовці пропонують збільшити пропускну спроможність вантажного КПП «Ужгород – Вишнє Нємецьке» до 250 транспортних засобів за добу. Для цього навіть готові направляти у разі потреби мобільні сканери. Великі надії покладають і на можливість створення КПП «Забрідь – Уліч», який міг би з’єднати кордони України, Словаччини та Польщі:– Для нас питання відкриття КПП «Забрідь – Уліч» пріоритетне. Як наша сторона, так і Пряшевський край готові побудувати інфраструктуру до переходу за власні кошти. За кошти Європейського союзу – будуватиметься сам перехід. Для цього існують гранти і, впевнений, якщо ми висунемо таку пропозицію – Євросоюз сприятиме в отриманні гранту на будівництво переходу, – зауважив керівник Закарпаття Олександр Ледида.