Пам'ятаємо першого диригента хору 'Черемош', Маріана Костюка

Слово від пана Михайла Моравського в 10–тій річниці після смерти славного диригента хору Черемош


МАРІАН КОСТЮК

В українській спільноті ми відзначуємо багато річниць, деякі веселі, а часто сумні. Цього року, від 12 – 13-го червня, Спілка Української Молоді (СУМ) в Австралії відзначуватиме 60 ліття свого існування концертом, забавою та бенкетом. Відзначуючи таку поважну річницю належиться згадати провідних та визначних членів які карно працювали під гаслом Бог і Україна. Їх було багато. Один який буде відсутний від цього урочистого відзначення був провідний працівник на культурно-мистецькі ниві, сл. п. Маріан Костюк, тому що 3 тиждні раніше ми відзначуватимемо 10-ту річницю його відходу із земного життя.

Про запляноване переселення Маріана Костюка з родиною до Австралії з Англії, члени Мельборнського осередка СУМ вперше довідалися від його друга сл. п. Івана Борецького який раніше іміґрував з Англії. Ми довідалися що Маріан Костюк був членом 1-ої Дивізії Української Галицької Армії який був інтернований в Ріміні (Італіа) та після війни опинився в Англії. Ми також дізналися що в Ріміні він закінчив Дяківський та Дириґентський курси та в Англії не тільки став карним членом СУМ-у але вживав Богом дані таланти щоб організувати та дириґувати хорами та співучими колективами.  На СУМівських Здвигах його колективи одержали чимало нагород. Глибоко віруючий д. Маріан в місці проживання (Ковентрі) дякував в Українські Греко-Католицькі Церкві. Там він одружився з Оксаною і разом вони виховали 4 дочок. В Мельборнському осередку СУМ існував танцювальний ансамбль Верховина, драм-гурток Заграва та оркестра Трембіта. Ми мріяли про хор але не було дириґента. Раптом відкривається можливість.  В перших днях приїзду до Мельборну, недавши новоприбулим  навіть час розпакувати валізка, члени управи осередка відвідали родину Костюк в домі сестри д. Маріана. Ми поставили йому коротке питання – чи ви готові провадити хором при нашому осередку? Ми одержали коротшу відповідь – так. Таким чином, 9-го лютого 1975 в Українському Народному Домі в Ессендоні відбулася перша проба хору якого хористи рішили назвати Черемош.

Д. Маріан Костюк з повною енерґією взявся до праці і перший виступ новоствореного хору був на Святі Шевченка в березні 1975. Опісля, хор зачаровував українских глядачів на різних громадських імпрезах та самостійних концертах не тільки в Мельборні але й також в Сіднею, Аделаїді та по філіях у ВікторіїНобл Парк, Джілонґ, Ардір, Албурі/Водонґа. Під його проводом Черемошбагато разів виступав перед неукраїнською публікою на фестивалах, у церквах та на всеавстралійські радіопередачі. Хор брав участь на всіх Здвигах СУМ-у та всеавстарлійських фестивалах СУОА. Маріан Костюк був прикладним СУМівцем. Він гордо носив однострій, брав участь в апелях та загальних зборах. Він жив під гаслом Бог і Україна. Поза життям в СУМ-і, він багато літ співав в Катедральнім хорі а згодом став його дириґентом. Від коли приїхав до Мельборну дякував в Катедрі. Його любов до всього українського дало йому силу та відвагу створити хор бувших Дивізійників які багато разів дуже ефективно виступили на різних відзначеннях. Він тісно співпрацював з дириґентом катедрального хору – мґр. А. Куцілем та дириґентом Молодечого Катедрального Хору п-і Оксаною Тарнавською. Він виконуючи свої обовязки до майже останної хвилини свого життя доказав що він людина варта до наслідування. Д. Маріан Костюк був членом ОУН(б). Своєю працею та поведінкою він допомагав будувати українську державу. В молодості він охороняв Україну зброєю, а на чужині він боровся щоб захищати та поширювати українську культуру, звичаї та Божу правду.

Розказавши дещо про ділову та серйозну частину життя Маріана Костюка потрібно також згадати про наші дружні стосунки. Друг Маріан був людиною веселої вдачі який любив товариство і співати при кожній нагоді, так як і ми . На забавах, празниках, Свято Михаїла, після концертів, на автобусі по дорозі на СУМівські Здвиги, ну, при кожній нагоді лунала українська пісня. Друзі різних поколінь ставали в коло та співали і жартували.  Я дуже любив дякувати з другом Маріаном на різних Церковних відправах. Це була наука. З приємністю згадую коли я мав нагоду співати на вінчаннях в тріо з другом Маріаном та бл. п. Александром Куцілем. Два дириґенти і я. То було щось подібного до тих славних співаків Три Тенори. Мені наказали співати другим голосом. Я стояв посередині. З лівого боку Друг Маріан співав першим голосом а з правого боку маґістер Куціль своїм грубим басовим голосом, а я студент/аматор між двома професорами стараюся турувати і пробую не фальшувати. Час від часу вдалося мені зфальшувати і дуже скоро я відчув у ребрах з правого і лівого боку. Я скоро навчився співати без фальшу. Після вінчання все було забуте і в хаті маґістра при чаю, хлібом, сиром та ковбасою ми не співали а вирішували всі проблеми України, Австралії та цілого світу. Для мене бути в присутності тих двох дириґентів був великий привілей а ті зустрічі незабутьні. Я радію що в небі всі хористи співають без помилок.

В 10-ту річницю відходу у вічність згадаймо сл. п. Маріана Костюка в наших молитвах, шануймо його відданість і успіхи та йдім його здисциплінованим прикладом служити Богові і Україні.

Вічна йому память!
Хор 'Черемош'  1988


Хор 'Черемош'  1988
Хор 'Черемош'  1994Відзначення 20–ліття хору 'Черемош'Хор 'Черемош'