Група-істориків

Культура картоплі виникла в XIV ст. до н.е. на високогірні плато Анд у Перу й Болівії. У пошуках основного продукту харчування індійські племена натрапили на зарості дикої картоплі.

На узбережжя річок і струмків високогірних плато росло багато видів дикої картоплі. Індійці викопували й використовували в їжу великі бульби. Навколо стоянок людей на добре вдобреному ґрунті виникали вторинні зарості цієї рослини. Викопуючи бульби дикої картоплі, людина розпушувала землю й тим самим поліпшувала умови її вирощування, що також у відомій мері сприяла збільшенню розмірів бульб. Поступово індійські племена Південної Америки окультурили кілька видів дикої картоплі. А з появою осілих поселень цей процес значно прискорилася.

Культурніше рослини картоплі з'явилися в результаті тривалої еволюції органічного світу. Ботанічне й генетичне походження картоплі й до сьогодні не можна вважати встановленим. Вид поліплоідний, походить із Чилі, у культурі розповсюджений на всіх континентах.

З появою картоплі як культури, використовуючи її як основний продукт харчування, у ті далекі часи людина змогла збільшити харчові ресурси й забезпечити можливість постійного проживання в гірських умовах гірських районів Анд. У процесі окультурення картоплі підвищувалися врожаї, кількість і якість картоплі. Це сприймалося людиною як прояв особливої сили родючості. Згодом картопля стає не тільки предметом торгівлі, але й об'єктом культу. Перші зображення картоплі на гончарних виробах відносять до I ст. н.е.

C відкриттям способу готування чуні (сушеної вимороженої картоплі) індійські племена почали вживати гіркі бульби морозотривких видів, які росли на плоскогір'ях Перу й Болівії вище 3800 м над рівнем моря. У цих районах і зараз поширене виробництво чуні - продукту з картоплі.

Іншим місцем окультурення картоплі є Чилі - автономний центр походження культурної картоплі від диких чилійських видів. Картопля в Чилі є найдавнішим з усіх сільськогосподарських культур. Саме в Чилі протягом тисячоріч формувався генетичний тип сучасних форм культурної картоплі. Дуже дивно, що старожитні індіанці змогли з такого найбагатшого родового потенціалу знайти окремі самородки культурних генотипів, з яких відтворене така численна розмаїтість сортів картоплі, які володіють адаптивним генетичним комплексом до конкретних умов зовнішнього середовища.

Здавна людство використовувало ці рослини природного синтезу й відтворювало їх у найціннішому культурному виді, що широко культивується сьогодні.

Англійський учений Р. Саламан відзначає, що всі культурні сорти картоплі виникли від однієї групи форм у Європі й від іншої - на острові Чілое й у Чилі. Райони походження картоплі характеризуються легкими піщаними ґрунтами, помірним кліматом. Річна кількість опадів отут розподіляється рівномірно й досягає майже 300 мм.

Культурна картопля досить вимоглива рослина. Вона дуже придушується при тривалій жарі, не витримує заморозків, не любить занадто довгий день, а головне - уражається різними хворобами.

До відкриття й завоювання Південної Америки іспанцями Європа й інші континенти не знали картоплю. Як свідчать історичні джерела, уперше перуанська картопля завезла в Іспанію Франциско Піссаро. Зразки чилійської картоплі були завезені як андські короткоденні, так і чилійські довгоденні форми, про що свідчать малюнки англійця Джерарда, швейцарця Баухіна, австрійця Клузіуса.

Споконвічно картопля вирощували в ботанічних садах і на аптекарських городах як екзотична лікарська рослина, і тільки через 100 років її почали садити селяни у своїх городах. Цьому сприяло поширення чилійських форм, і, можливо, гібридів чилійського й андського видів картоплі.

Картопля була завезена з Південної Америки до Європи у другій половині XVI століття іспанцями. За іншою ж версією, 28 липня 1586 року в Європу потрапила перша картопля.  До себе на батьківщину її завіз англієць Томас Герріот з Колумбії. Англійці вважають, що саме вони першими розсмакували смак картоплі і зробили його надбанням європейської кухні.

У середині 16 століття іспанці привезли бульби картоплі в Європу, де вона пройшла довгий шлях невизнання і несправедливого осуду. У Франції в кінці 18 століття картопляні квіти носили у волоссі, робили з них букети. У Німеччині вирощували картоплю на клумбах перед палацами. Про те, що у картоплі можна їсти лише бульбу, багато хто спочатку навіть не здогадувався. Селяни намагались їсти її плоди, що нагадували зелені ягоди і були не лише не їстівні, але й отруйні. З картоплею пов’язані також трагічні події, такі як Великий голод в Ірландії  (ірл. An Gorta Mór, англ. Great Famine, відомий також як Ірландський картопляний голод) відбувся в Ірландії в 1845-1849.

Меморіал жертвам голоду в Дубліні

Перший ботанічний опис картоплі здійснив англійський ботанік Д. Джерард в 1597р. У тому ж році Каспар Баухін дав не тільки опис картоплі, але також і  латинську ботанічну назву.

Еволюція в розмноженні картоплі здійснювалася в двох напрямках. Удосконалилося вегетативне розмноження картоплі шляхом подовження столонів, збільшувалася кількість їхніх ярусів і розгалуження, а також збільшувалася кількість бульб і паростків на бульбах. Насінне розмноження розвивалося шляхом збільшення кількості квітів і ярусів цвітіння. Розмір бульб картоплі більше пов'язаний з місцем вирощування, ніж з еволюцією диких видів.

Останнім часом при створенні багатьох сортів картоплі мала місце подальша гібридизація з його дикими видами. Багато сортів картоплі в процесі гібридизації й добору придбали нові ознаки, яких не було серед чилійських форм картоплі.

Результати тривалої селекції картоплі свідчать про великі можливості вдосконалення й виведення сортів, яким властиві висока продуктивність і якість бульб, нерідко комплексна стійкість до хвороб і шкідників, а також придатних для механізованого вирощування при сучасних технологіях виробництва.

Точно не встановлено рік, коли почалося вирощування картоплі в Україні. Відомо лише, що споконвічно саджали її на Лівобережжі й, насамперед у Харківській і Полтавській губерніях, а з 1742 року почали вирощувати картоплю по всьому правобережжю, тобто в Подільській, Волинській і Київській губерніях.

Вільне економічне товариство в 1765 році розіслало всім губернаторам анкети з питаннями про стан сільськогосподарське виробництво. В анкеті, що надійшла від Київської губернії, повідомлялося, що в Києві картопля з'явилася раніше, ніж її надіслали з Петербурга, і кияни картоплю вирощують на городах. Називали картоплю там по-різному - «земляні яблука», тортофель, потетеси.

Одночасно, тобто в другій половині XVIII ст., за пропозицією Медичної колегії було організоване централізоване завезення посадкового матеріалу картоплі в Росію й в Україну.

Поширення картоплі в Україні значною мірою зв'язують із поселенням німців-колоністів. Відомо, що в 1767 р. недалеко від Борзни в Чернігівській області оселилися колоністи.

Як свідчать архівні матеріали, наприкінці XVIII ст. в Україні площі під картоплю швидко збільшувалися. Так, в 1788р. у Харківському намісництві під неї було зайнято 18, а в1790 р. - 195 десятин.

Значного розвитку набуло картоплярство в Україні на початку XX ст. В 1906-1910 р. усе більше почали займатися як продовольчою, так і кормовою картоплею в поміщицьких маєтках і в деяких селянських господарствах. 

Були й інші причини збільшення площ. Так, розширення посівів під картоплю в Чернігівській губернії, наприклад, було пов'язане зі зменшенням площ під косовиці. Значний вплив на збільшення посівів картоплі на початку XX ст. мало використання бульб на винокуріння. При цьому в європейській частині Росії утворилися відомі центри виробництва спирту. На початку XX ст. збільшується також кількість заводів по переробці картоплі на крохмаль. Сортовим посівам картоплі не надавали особливого значення й використовували в основному різні місцеві сорти.

У жовтні 1995 року картопля стала першою рослинною, вирощеною в космосі. НАСА та університет Вісконсіна, Медісон, тестували нові технології з метою годування астронавтів у далеких космічних польтах, і в остаточному підсумку, годування майбутніх космічних колоній. Вирощувати батат НАСА вирішили через те, що на космічній станції або кораблі занадто мало місця для великої плантації з вирощування продуктів харчування.

Картопля в космосі