Головна

   
Шановні відвідувачі сайту!
Якщо Ви цікавитеся природничими науками, то ми з радістю запрошуємо Вас до участі в нашому проекті "Картопля допомагає вивчати природничі науки". Це інтегрований STEM-ART  проект в рамках міжнародного конкурсу STEM DISCOVERY WEEK 2018 (23-28 квітня 2018), який організований Scientix and SYSTEMIC.

Оскільки проект зацікавив учнів, ми вирішили продовжити роботу над ним і у 2018-2019 навчальному році. Особливу увагу вирішили зосередити на формуванні громодянської компетентності учнів.

         Чому саме картопля? запитаєте Ви...


         Картоплю можна використовувати не лише в їжу, але і вивчати з її допомогою багато цікавих фізичних явищ. Наприклад, неньютонівської рідини, електрику, дифузію, осмос.

Неньютонівська рідина 
         Для цього досліду, нам знову знадобиться крохмаль, який Ви навчитеся отримувати в домашніх умовах із звичайної картоплі. (Це Ви дізнаєтесь, якщо будете з нами під час виконання нашого проекту.)
         Рідина в навколишньому світі зустрічається повсюдно. Властивості рідин знайомі кожному і будь-яка людина, що взаємодіє з ними, в тій чи іншій мірі може передбачити, як поведе себе будь-яка рідина в конкретній ситуації. Рідини, властивості яких ми звикли спостерігати в щоденному використанні, підкоряються закону Ньютона, називаються ньютоновськими. Ньютоновська рідина, в'язка рідина, рідина, що підкоряється у процесі своїї течії закону в'язкого тертя Ньютона. Ще в кінці XVII століття великий фізик Ньютон сформулював закон, згідно з яким в'язкість рідини збільшується пропорційно силі впливу на неї. Неньютонівські рідини не піддаються законам звичайних рідин, ці рідини змінюють свою густину і в'язкість при впливі на них фізичною силою, причому не тільки шляхом механічного впливу, але навіть і звуковими хвилями. Чим сильніше вплив на звичайну рідину, тим швидше вона буде текти і міняти свою форму. Якщо впливати на неньютонівську рідину механічними зусиллями, ми отримаємо зовсім інший ефект, рідина почне приймати властивості твердих тіл і вести себе як тверде тіло, зв'язок між молекулами рідини буде посилюватися зі збільшенням сили впливу на неї.
          Найпростіша неньютоновська рідина - це крохмаль + вода.
          Візьміть рівні частини крохмалю і води, перемішайте їх до однорідного в'язкого стану. Після цього отримаєте суміш, схожу на сметану. Але відмінність цієї суміші від звичайної рідини в тому, що вона, може бути одночасно і твердою і рідкою. При поступовому впливі - суміш рідка, а якщо взяти її в руку і з силою стиснути - з неї можна зліпити грудку, «сніжок», який тут же «розтане».
          Висновок: Якщо на цю рідину з силою впливати, то вона набуває властивостей твердої речовини.
          А тепер про зображення, яке Ви побачили на банері: це емблема нашого проекту. На ній зображено парубка-картоплю та дівчину-картоплю, які допоможуть Вам дізнатися більше про фізичні, хімічні та біологічні явища.
   
Запрошуємо до участі в нашому проекті учнів, батьків, учителів! Координатори: Вікторія Бузько та Алла Бонк.

STEM Discovery Week activities' map