НОВИНИ

Своє майбутнє ти обираєш сам

Молодь як особлива соціально-демографічна група вимагає підвищеної уваги – вона сьогодні формує і несе в собі образ майбутнього, саме на неї покладається відповідальність за розвиток суспільства і благополуччя старшого покоління.

Коордитнатор Хабу цифрової освіти «IT кроки» КЗ «Центральної бібліотеки» Олександрівської селищної ради провела для молоді огляд професій «Своє майбутнє ти обираєш сам» в рамках другого етапу проєкту «Розвиток спроможності бібліотек-Хабів цифрової освіти», який реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Програми розвитку ООН та Міністерства цифрової трансформації України. Метою заходу було допомогти  обрати професію, яка не лише добре оплачується, але й приносить задоволення. Кожен з присутніх зміг переглянути серіал, що стосується їхньої майбутньої професії. Найбільшою популярністю користувалися серіали таких професій: «Графічний дизайнер», «Режисер монтажу», «Візажист», «Дизайнер інтер’єру», «Мобільний фотограф».

Бібліотека-Хаб цифрової освіти прагне, щоб кожен користувач, незалежно від віку, статі, професії отримав належний сервіс обслуговування з навчання цифрової грамотності та безплатний доступ до платформи «Дія. Цифрова освіта», а також консультаційну допомогу від фахівців Хабу.

Віддав народ велику ціну за рідну Україну

Щороку 22 червня український народ вшановує світлу пам’ять мільйонів земляків, життя яких обірвала Друга світова війна. Цей день для нас наповнений трагічними спогадами й болем. Наш священний обов’язок – навіки зберегти пам’ять про тих, хто відстояв перемогу в цій жахливій війні, тих, хто став жертвою смертельних жорен нацизму. Сьогодні в Україні знову війна. Сини та доньки українського народу зі зброєю в руках боронять рідну землю від агресора, захищають територіальну цілісність і незалежність України, нашу свободу, наше життя та майбутнє.

До Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради пропонують до уваги користувачів книжкову виставку-вшанування «Тихі зорі вічної пам’яті». Виставка містить матеріали, які висвітлюють трагічні події історії нашої держави, славлять героїзм та силу українського народу. Бібліотекарем проведено історико-літературну бесіду «На теренах пам’яті». 

Вічна пам’ять і вічна пошана кожному, хто ціною життя відстояв і відстоює наше право на свободу!

Ходить літо білим світом

             Літо -  улюблена пора року багатьох. Адже школярі в цей час насолоджуються канікулами, дорослі - відпустками. Але літо ще багате народними та державними святами.  

             З метою ознайомлення з традиціями і  звичаями українців в КЗ «Центральна бібліотека» проведено народознавчий екскурс  «Ходить літо білим світом».  Учасники заходу дізналися більше про літні свята, про українські народні традиції, наші символи та обереги.  Та найбільше захоплення у присутніх  викликав майстер-клас  «Диво власними руками». Підсумком народознавчого екскурсу став огляд книжкової панорами «Від народної скарбниці відвертатись не годиться», яка ознайомила всіх з літературою народознавчого напрямку.

В ногу з часом

             Сьогодні неможливо жити без електронної пошти, смартфона чи послуг онлайн. Смартфони стали невід'ємною частиною повсякденного життя - ними все частіше користуються і люди старшого покоління. За допомогою смартфона можна полегшити їм життя, тому вчитися ніколи не пізно, і тоді новітні девайси стануть для них добрими помічниками.

Як користуватися смартфоном: інтернет, дзвінки, обліковий запис Google, мобільні додатки, безпека, налаштування «під себе» та користь у побуті. Всьому цьому, і навіть трішки більше навчали в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради, де нещодавно відкрився Хаб цифрової освіти «IT кроки».

             Присутні під час занять «учні» стали зі смартфоном «на ти», дізналися його можливості та опанували базові функції. Навчилися налаштовувати його під свої потреби в побуті, встановлювати корисні програми, спілкуватися з рідними в месенджерах і відеодзвінках, слухати музику та захищати свій телефон від вірусів. Смартфон – наш помічник, не бійтеся його використовувати на повну!

Кібербезпека: навички, які захищають не тільки під час війни

         Кібербезпека — це один із ключових аспектів нашого життя в інформаційну добу. Смартфони, соцмережі й інші онлайн-відбитки особистості містять про нас інформації більше, ніж ми самі про себе знаємо. Сьогодні питання безпеки онлайн — це не лише захист інформації, а й збереження нашого життя.

         З метою поширення знань про правильне – безпечне і відповідальне користування сучасними комунікаційними й інформаційними каналами КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради долучилась до акції просто неба «Безпека в інтернеті: важливо знати». Містянам та гостям Олександрівки пропонували взяти участь в опитуванні «Переваги і недоліки спілкування у мережі «Інтернет»: власне бачення плюсів та мінусів інтернет-спілкування».Задля цього бібліотекарі роздавали охочим роздруківки «Кібербезпека: що робити, коли постраждали від дій в цифровому світі», «Як іденфікувати кіберзлочин», запрошували переглянути освітній серіал «Обережно! Кібершахраї» на національній онлан-платформі з цифрової грамотності «Дія.Освіта»

         Вулична акція засвідчила, що тема безпечного користування інтернетом дуже важлива й актуальна, а користувачам всесвітньої мережі потрібно бути обачними і більш обізнаними щодо можливих онлайн-небезпек. Посприяти цьому допоможуть інтернет- ресурси бібліотеки. Наші можливості – до ваших послуг.

Навчатися ніколи не пізно

Цифрова грамотність – це навичка, без якої неможливо обійтися в наший час. Володіючи комп’ютерними знаннями, кожен має набагато більше можливостей покращити своє життя.

Люди старшого віку чи не найбільше страждають від цифрового розриву в Україні. Незнання, як користуватися смартфоном, комп’ютером та інтернетом, напряму впливає на якість їхнього життя та визначає, як вони споживають інформацію, отримують державні послуги та спілкуються із рідними.

Аби дати людям поважного віку можливість для офлайн-навчання цифровій грамотності в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради створено Хаб цифрової освіти, обладнаний комп’ютерною технікою та інтернетом, який дозволить кожному прийти повчитися цифровим навичкам, зокрема вивчаючи онлайн-курси з платформи «Дія. Освіта».

Свиридова Тетяна Григорівна одна з перших користувачок бібліотеки звернулася до Хабу цифрової освіти за допомогою.

Спочатку вчилася користуватися смартфоном, пізніше – працювати з ноутбуком.

Разом із координатором Хабу переглядали освітній серіал про базові цифрові навички на порталі «Дія.Освіта», вчилися працювати у програмі Word.

Почавши навчання, не вміючи користуватися смартфоном, комп'ютером, ноутбуком, тепер Тетяна Григорівна вміє друкувати та вкладати зображення в тексті, активно користується соцмережею Facebook та месенджером Viber, YouTube та Google-пошуком, а також вчиться користуватися додатком Приват24.

«БібліоХаб» запрошує вас зануритися у світ цифрової грамотності. Чекаємо! Поспішайте і не забудьте прихопити з собою гарний настрій.


Вдосконалюйте свої цифрові навички разом з нами!

Сьогодні наша бібліотека – це центр інформації, спілкування, відпочинку і духовності.

Працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели вуличну акцію «БібліоХаб – сучасний бібліотечний простір». Бібілотекарі радо зустрічали перехожих, розповідаючи їм про послуги: доступ до сайту «Дія. Цифрова освіта», користування онлайн - сервісами, консультації з цифрової грамотності тощо.

Задля цього роздавали охочим роздруківки «Цифрова освіта наступає на п’яти», закладки «Для чого вам Дія. Цифрова освіта», запрошували усіх бажаючих відвідати Хаб цифрової освіти в бібліотеці, оскільки в центрі уваги бібліотекаря запити та інтереси відвідувача і користувача.

Охороняємо природу разом

      Всесвітній день охорони навколишнього середовища слугує нагадуванням людству про необхідність збереження природи та довкілля. Збройна російська агресія спричинила додаткове забруднення всіх складових навколишнього природного середовища України. Крім того, внаслідок війни на території України утворюється велика кількість небезпечних відходів, які можуть потенційно загрожувати здоров’ю людей і навколишньому середовищу в майбутньому.

      Природа – це головне багатство людини. Любити, а тим більше охороняти її - наше першочергове завдання. Тож працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели екологічну годину «Природа – наш дім». Бібліотекарка розширила знання учасників заходу про довкілля, ознайомила з правилами поведінки на природі, підкреслила шкідливість пластику для довкілля і здоров’я людей. Також розповіла про загрозливу екологічну ситуацію в Україні, а яскраві фотоілюстрації доповнили її розповідь образністю та емоційністю. Всі присутні приймали активну участь в обговоренні проблем, пов’язаних з охороною навколишнього середовища: розповідали про свій особистий вклад в охорону природи, відповідали на питання вікторини, створювали екологічні плакати та приймали участь у флеш-мобі «Планета в моїх руках». Особливо цікаво пройшов  майстер-клас із виготовлення екологічних паперових пакетів.    

      Для більш детального ознайомлення з темою в бібліотеці оформлено книжкову виставку «Жива душа – природи дивосвіт». Видання, представлені на цій виставці дають змогу користувачам різних вікових категорій краще орієнтуватися в сучасних проблемах екології, сприяють екологічному вихованню та будуть корисними у формуванні екологічної компетентності.

      В нашій незалежній державі сьогодні особливо гостро постало питання екологічного оздоровлення та охорони навколишнього середовища. Необхідно, щоб кожна людина пройнялась відповідальністю за долю природи.

      Саме від нас залежить наше майбутнє!

Бібліотека - Хаб цифрової грамотності.

Скористайтесь послугами «Дія. Цифрова освіта» https://osvita.diia.gov.ua/ в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради:

-          ChatGPT для підвищення власної ефективності

(https://osvita.diia.gov.ua/.../chatgpt-for-personal...)

-          Цифрові навички для вчителів (https://osvita.diia.gov.ua/.../serial-iz-tsyfrovoi...)

-          Обережно! Кібершахраї (https://osvita.diia.gov.ua/cou.../attention-cyber-fraudsters)

-          Основи кібергігієни (https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyber-hygiene)

-          Штучний інтелект (https://osvita.diia.gov.ua/courses/artificial-intelligence)

-          Електронний підпис (https://osvita.diia.gov.ua/courses/digital-signature)

-          Вільний і безкоштовний доступ до мережі WI–FI, робота на комп’ютері;

-          Роздрук матеріалів, сканування та копіювання документів, перенесення інформації на електронні носії;

-          Консультації щодо окремих можливостей та послуг Дії;

-          Оплата суспільно значимих послуг через системи Інтернет-банкінгу: комунальні послуги;

-          Реєстрація у соціальних мережах;

-          Надання консультаційної допомоги при роботі з комп'ютером.

Долучайтеся до нашої спільноти, в нас завжди цікаво!


Вкрадене дитинство

4 червня - День вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України відзначають з 2021 року. Ця дата обрана не випадково – цього дня у світі відзначають Міжнародний день дітей – безневинних жертв агресії. Найпоширеніша жахлива агресія сьогодення – військові конфлікти. Тому метою Міжнародного дня дітей-жертв агресії є привернення уваги світової спільноти до болю та страждання дітей усього світу, які піддаються фізичному та морально-психологічному насильству під час війни.

Діти України на власні очі споглядають жахіття війни, її наслідки – і ці чорні тіні закарбовуються у пам’яті молодого покоління назавжди. Наслідки російської агресії в Україні весь світ пам’ятатиме ще упродовж століть. До цієї дати працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготували інформаційний відеоролик «Діти і війна», де підкреслюється: найважливіше для нас – діти, а  найстрашніше – їх смерть і страждання. Відеоролик розповідає як росія вбиває й калічить українських дітей. Ще з 2014-го року через російську збройну агресію на Донбасі Україна дізналась, як це — втрачати дітей на війні. За даними Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні з початку бойових дій, з 14 квітня 2014 року до кінця 2021 року загинуло 152 дитини і 146 дітей дістали поранення. Після початку повномасштабного вторгнення росії кількість жертв серед дітей збільшується щоденно. І фактичну кількість загиблих і поранених дітей встановити не можливо через активні бойові дії.

З 24 лютого 2022 року рашисти знищили дитинство цілого покоління українців і цьому немає прощення. Смерть рідних, зруйновані будинки, холод підвалів, біженство, страх обстрілів, сексуальне насильство, самотність і сирітство стали новою жахливою реальністю для дітей України.

Не забудемо жодну жертву, не пробачимо ворогові, збережемо світлу пам’ять про кожну дитину. Ми докладемо максимум зусиль для того, щоб зробити життя українських  дітей вже сьогодні безпечним та щасливим!

Подорож у світ польських оповідей

Комунальний заклад "Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради став учасником проєкту «Польська полиця в Україні», який реалізується державною установою «Український інститут книги» спільно з Інститутом книги у Польщі та за підтримки Міністерства культури та національної спадщини Польщі.

Нагадуємо, що у межах проєкту «Польська полиця в Україні» Комунальний заклад "Центральна бібліотека" у минулому році  отримав безкоштовно комплект із 20 нових книжок для створення книжкової полиці польської літератури у бібліотеці. Отримані книги – це добірка перекладів українською мовою польської класичної та сучасної літератури для дорослих та молодших читачів. Книжки польських авторів видані українською мовою видавцями України на кошти гранту, наданого їм Інститутом книги в Польщі.

Тож, продовжуючи роботу в межах проекту,  бібліотекарі провели літературно-мистецьке асорті «Подорож у чарівний світ польських казок, оповідей та романів». Учасники заходу  дізналися більше про культуру та літературу Польщі, країни, яка прихистила сотні тисяч українців у трагічний час. Ведуча розповіла також цікаві факти із творчості польських письменників, а молодші читачі з цікавістю слухали уривки  казки  Юстини Беднарек «Неймовірні пригоди десятьох шкарпеток (чотирьох правих і шістьох лівих)» 

Увагу учасників заходу привернула книжкова виставка «Книжкова Польща дивує щодня». Бібліотекар провела огляд літератури за матеріалами книжкової виставки, під час якого наголосила, що література Республіки Польща досить різноманітна у жанрах та стилях. Тому кожен читач без проблем знайде для себе цікаву книгу.

Геть паління! Ми здорове покоління!


Щороку, 31 травня відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. Цей день є ще однією нагодою для усвідомлення небезпеки, яку несе здоров’ю суспільства тютюнопаління, допомоги людям, які бажають позбутися цієї шкідливої звички та пересторога для тих, хто ще не пробував палити. Сучасна молодь вступає в життя не тільки в період бурхливого розвитку науки й техніки, а й у період негативного впливу на здоров`я низки чинників.

З метою інформування і в подальшому запобіганню в молоді такої шкідливої звички в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради для юних гостей бібліотеки проведено годину здоров’я «Рішуче «Ні!» палінню – надійне «Так!» життю». Бібліотекарі провели бесіду з дітьми про тютюнопаління та його наслідки. Також гостей заходу працівники книгозбірні ознайомили з тематичною літературою книжкової виставки-застереження «Обирай свободу від куріння».

Позбутися шкідливої звички не просто, але є чимало способів кинути палити і почати здоровий спосіб життя. Тож бажаємо всім доброго здоров’я!

Пам’ятаємо наших героїв, що за волю поклали життя

День Героїв України — це день пам’яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України, це свято величі духу українських вояків — борців за волю України та є символом незборимості української нації.

До цієї дати працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели годину історичної пам’яті «Пам’ятаємо наших героїв, що за волю поклали життя» для учнів комунального закладу «Олександрівський ліцей №1». Бібліотекар розповіла, чому саме травень обрано для вшанування Героїв, присутні дізналися про історію відзначення цього свята, згадали героїв, які в усі часи виборювали волю України, водночас було представлено мультимедійну презентацію «Згадай героя». Хвилиною мовчання вшанували усіх, хто заради справедливості пожертвував собою, а також поіменно згадали наших героїв-земляків, які загинули захищаючи Батьківщину. Бібліотекарі разом із школярами переглянули викладку-пам’ять «Україна – земля героїв», на якій представлені книги і публікації з журналів та збірників, завдяки яким кожен дізнався більше про історичних та сучасних Героїв України, які не боячись куль і кийків, поклали своє життя за рідну Батьківщину, показуючи всьому світові, що наш народ ніколи не стане на коліна.

Щиро дякуємо тим, хто нині стоїть на рубежах і оберігає наш спокій.

Світла пам’ять воїнам, чиє життя обірвалося у цій несамовитій пекельній битві.

На вічнім шляху до Шевченка

22 травня 2024 року – 163 річниця від дня перепоховання Тараса Григоровича Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева. Палке бажання поета бути похованим згідно з його «Заповітом», написаним ще в 1845 році, на рідній землі – «Як умру, то поховайте мене на могилі серед степу широкого на Вкраїні милій...» було виконане. У 1889 році влаштовано перший музей Шевченка. У 1925 році на місці поховання Тараса Григоровича було утворено Канівський державний музей-заповідник «Могила Т.Г. Шевченка», а величний бронзовий монумент поетові споруджено у 1939 році. Народ здавна називає Чернечу гору Тарасовою.

Задля вшанування пам’яті Тараса Шевченка в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради для відвідувачів оформлено книжковий куточок «Шевченкове слово в віках не старіє», на якому представлено видання, що висвітлюють життя і творчість великого поета, розкривають його багатогранну особистість як поета, драматурга, художника, пророка, що відкрив світові буття українців. Також, для користувачів бібліотеки проведено огляд літератури «І на гору Чернечу нас дороги ведуть».

Сьогодні, в буремний, неспокійний час, нам як ніколи потрібні сила духу Шевченка, його незламна віра в те, що «буде правда між людьми», потрібне його віще слово.

Вишиванка – душа українського народу

        Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки – це свято, яке покликане зберігати традиції українського національного одягу. Головний атрибут Дня вишиванки - це вишивана сорочка, яка вважається символом ідентифікації українського народу. Вишиванка для українців є справжньою національною святинею, яка символізує красу, міць, щасливу ​​долю та родинну пам’ять. Попри свою багатовікову історію вишиванка – це модно та дуже стильно.

         На честь Дня вишиванки працівники КЗ «Центральна бібліотека» спільно з бібліотекарем Олександрівської філії КЗ «Олександрівський ліцей №1 Оленою Чипігою та педагогом-організатором Ольгою Марієнко провели народознавчу палітру  «У вишитій сорочці крізь віки несе надію Україна». Учасники заходу ознайомились з історією виникнення свята,  значенням вишиванки для українського народу,  а також дізналися цікаві факти про вишиванку. Юнаки та дівчата взяли активну участь у вікторині «Українська вишиванка», розгадували ребуси та познайомилися із особливостями вишивки кожного регіону, складаючи пазл  «Вишивана моя Україна». Ведуча проаналізувала старовинні та сучасні зразки вишивок, по яких можна скласти своєрідний атлас регіонів України за типовими для них візерунками, орнаментами і символами, техніками і кольорами. Під час поетичної  вишиванки звучали вірші відомих українських поетів. Учні залюбки взяли участь у майстер-класі «Паперова вишиванка». А наприкінці заходу провели флеш-моб «Я люблю вишиванку» та влаштували тематичну фотосесію «Вишиване селфі».  Присутні мали змогу познайомитися з матеріалами книжкової виставки «Візерунки душі української», на якій представлені видання, що знайомлять з історією української вишивки сорочок, символізм кольорів у вишивці українців, види орнаменту та регіональний вплив на різноманіття візерунків.

         З Днем вишиванки! Ми вільні, сильні та незламні! Вишиванка єднає українців з усього світу, зігріває серця та душі теплом! Нехай це свято зітре кордони і об’єднає українців у кожному куточку планети!

Полотняний літопис України

Рушник … він пройшов крізь віки і нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до своїх дітей, роду, Батьківщини.

Сьогодні вони прикрасили і нашу бібліотеку. Напередодні Дня вишиванки наші постійні читачі Ігнатенко Сергій та Віталіна люб’язно подарували чудові рушники, які успадкували від бабусі Ігнатенко Наталії Іванівни. Майстриня проживала в с. Михайлівка, Чорнобаївського району, Черкаської області.

Рушники представляють мистецтво вишивки минулого двадцятого століття. Вони, як живі підручники, по яким можна вивчати традиційні техніки вишивки, мережки, кольори, поєднання тканини рушника із мереживом. Творчі полотна зачаровують своєю красою та неповторністю.

Щиро дякуємо сім’ї Ігнатенків Сергію та Віталіні за цінні подарунки!

Запрошуємо на знайомство з новими книгами!

          Книжкова виставка «Літературний тренд» на абонементі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради пропонує гарні книжкові новинки. Серед нових видань - різноманітна художня література відомих сучасних українських та зарубіжних письменників. Наші користувачі зможуть знайти для себе нову, захоплюючу книгу для читання.

          Тож запрошуємо усіх охочих до бібліотеки ознайомитися з новинками та обрати літературу відповідно до вподобань.

          Сподіваємось, книги подарують вам радість і задоволення від читання. 

Мудрий талант Панаса Мирного

     Цікавою та неординарною є постать Панаса Мирного. Він увійшов в історію української літератури як прозаїк-новатор, який порушив суспільно важливі морально-етичні питання. Літературу Панас Мирний вважав могутнім засобом боротьби із соціальним гнобленням. Його не безпідставно ставлять у ряд із корифеями української прози.

     Літературний портрет «Мудрий талант Панаса Мирного», влаштований напередодні Дня народження письменника, зібрав учнів КЗ «Олександрівський ліцей № 1» в єдину спільну команду аби створити свято, показати свої знання та вміння. Здобувачі освіти познайомились з біографією та творчим доробком автора, дізналися цікаві факти з його життя та принципи, якими керувався Панас Мирний у своїй творчості. Присутні пройшлися стежками майстра психологічної прози, намалювали малюнки до його роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», активно розгадували завдання вікторини «Літературний світ Панаса Мирного». Під час відео-ньюінформу учасники могли ознайомитися із цікавим відеофільмом «Два світи Панаса Мирного», подумати, обговорити побачене, відповісти на запитання.

     В дружній атмосфері молодь обмінялась думками щодо творів відомого українського письменника та переглянула літературу за темою заходу.

     

До 175-річчя від дня народження Панаса Мирного (Панаса Яковича Рудченка) у КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради експонується книжкова виставка – портрет «Художник слова українського»

     Представлена на книжковій виставці література ще раз приверне увагу користувачів бібліотеки до літературного таланту письменника «світового виміру» (вислів О. Гончара), який розкрився вповні саме в прозі.

     Запрошуємо до бібліотеки переглянути книжкову виставку. Твори письменника й через століття є актуальними і досі хвилюють душі багатьох читачів. Вивчайте, знайомтесь з творчістю великого майстра художнього слова, великого патріота України Панаса Мирного.

День Європи в Україні

В Україні День Європи відзначається як день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. Раніше це свято відбувалося в Україні у третю суботу травня, а з 2023 року дата проведення Дня Європи – 9 травня, одночасно з державами Європейського Союзу.

Нині для українців цей день набув особливого значення, адже нашу країну та ЄС єднають не лише спільні цінності, історія та культура. Наразі, країни, які раніше були просто сусідами, стали для нас насправді близькими друзями, помічниками та для багатьох –  прихистком та порятунком від російської агресії. Водночас українські воїни стали для європейців міцним щитом, який боронить фактично всю Європу від агресивних імперських амбіцій кремля. Українці тепер – приклад мужності, незламності та героїзму, а також єдності. Україна стала центром Європи не тільки територіально, але й об'єднала навколо себе країни - члени ЄС у спільних цінностях: свобода, демократія і гідність.

Познайомитись ближче з Європою, її країнами, народами, природою, історією, традиціями та пам’ятками можна з книг і матеріалів книжкової виставки-експозиції «Вивчай Європу – змінюй Україну», яка оформлена в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Експоновані видання виставки розширять знання з питань європейської інтеграції та відкриють все різнобарв'я найкращих письменників Європи.

Європейська інтеграція України неможлива без ґрунтовних знань про Європу та Європейський Союз. А для перевірки знань про Європейські країни працівники бібліотеки підготували цікаву онлайн-вікторину «Європа – наш спільний дім». На YouTube каналі бібліотеки представлений яскравий та пізнавальний путівник «Літературними стежками Європи», який відкриває все різнобарв'я найкращих письменників європейських країн.

День Європи – чудовий привід висловити підтримку Європейському Союзу та дізнатися більше про сусідні країни. Цей день вкотре нагадує нам, що Європа починається не за державним кордоном України – вона починається у серці кожного українця!

Пам'ять жива

8 травня Україна вшановує День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні ми згадуємо про надзвичайно важливу роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловлюємо повагу всім борцям проти нацизму, вшановуємо пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.

У стінах КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради відбувся урок історичної правди «На пам'ять не покладено табу».  Працівники книгозбірні запросили до читального залу молодь, щоб вкотре згадати про великий, безмежний подвиг нашого народу, познайомитися з правдивими історичними фактами про Другу світову війну,  переглянути відеохроніку минулого.  Ведуча розповіла  про непересічну роль українців у здобутті перемоги, згадала про долі тих наших співвітчизників, які поклали своє життя на вівтар боротьби за незалежність Батьківщини.

Нині, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором. Сьогодні саме рф, увібравши в себе всі злочинні практики нацизму й комунізму, зазіхає на нашу територіальну цілісність і хоче зруйнувати мир у Європі. Наша боротьба триває щоденно, і ми неодмінно переможемо, бо захищаємо рідну землю, боронимо своє право вільно обирати майбутнє. Для нас це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших Збройних Сил є запорукою існування держави та збереження прав людини.

Історія нас вчить, що Український народ перемагає тоді, коли ми єдині, соборні, діємо разом і захищаємо те, що нам дороге. Коли ми разом, коли ми відчуваємо, що справедливість на нашому боці і стоїмо за свою землю, тоді ми непереможні!

Великодня радість Україну обіймає !


Сьогодні в умовах війни Великдень – це не лише весна, з цим святом пов’язані надії кожного українця на нашу Перемогу та відродження України. Це світле і добре свято несе з собою віру в перемогу, надію і любов.

В комунальному закладі «Центральна бібліотека» експонується книжкова виставка - інсталяція «І славлять щовесни Великдень». Тут представлені видання про народні традиції відзначення Великодня. Можна ознайомитись з книгами етнографів О. Воропая, В. Скуратівського, Г. Лозко, які висвітлюють національні особливості українських свят, зокрема, Великодніх, а також традиції та звичаї пов’язані з цим святом. Окремий розділ виставки присвячений писанкарству. Історію виникнення писанки можна довідатись із монографічного дослідження О. Соломченка «Писанки українських Карпат». Прикрасили виставку великодні рушники, барвисті писанки та багато інших великодніх атрибутів, виготовлених користувачами книгозбірні.

З видань, представлених на виставці, ви дізнаєтесь, що потрібно покласти у Великодній кошик, господині віднайдуть смачні рецепти пасок, великоднього печива та красиві великодні декорації для своєї оселі.

Доторкнутися серцем до подвигу

8 травня, у День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років, українці вшановують тих, хто боровся з нацизмом та переміг його, а також усіх жертв тієї війни. Друга світова війна була одним із найкривавіших та найбільших збройних конфліктів у ХХ столітті.  

Відзначати День памʼяті та примирення 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності. Це означає, що ми вшановуємо всіх, хто боровся з нацизмом, та всіх жертв, беремо до уваги всі аспекти війни, акцентуємо на її людському вимірі та завданих стражданнях.

До Дня пам’яті жертв Другої світової війни та Дня перемоги над нацизмом в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради оформлено виставку-вшанування « Пройшла війна стежками долі…». Книжкова експозиція включає матеріали з фондів бібліотеки, що висвітлюють події Другої світової війни, зокрема важливу роль України у перемозі над нацизмом. На виставці представлено видання, в яких детально проаналізовано причини, хід та наслідки однієї з найкривавіших воєн ХХ століття, спогади безпосередніх учасників бойових дій.

Представлені матеріали виставки вкотре нагадують, що ми не маємо морального права забувати тих, хто поліг на фронтах Другої світової війни і здобував Велику Перемогу. Плин років не стирає глибокого сліду в серцях і вічний біль у народній пам’яті.

Запрошуємо всіх бажаючих ще раз перегорнути героїчні сторінки історії нашої держави.

Акція “За чисте довкілля”

У квітні-травні традиційно проводиться акція “За чисте довкілля”. У рамках акції, працівники КЗ «Центральна бібліотека» долучились до прибирання території селища. Упорядковування та приведення до належного естетичного стану території — це обов’язок кожної людини. Це ознака нашої культури та свідомий обов’язок громадськості. А головне, дотримуватись всім відомого вислову: «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять», — підсумували еко захід бібліотекарі.

Подібні акції для наших працівників є традиційними. Ми щороку виходимо на весняні прибирання територій. Адже переконані, що маємо дбати про чистоту у громаді, де живемо та працюємо.

Крок у професійне майбутнє

Вибір професії — серйозний крок. Чи не щороку виникають нові професії. Кожна з них унікальна та дивовижна. І можна обрати для себе не лише важливу, а й дуже цікаву роботу. Визначитися з майбутньою професією – нелегка справа. Останнім часом до книгозбірні надійшла нова література не тільки для дорослих, а й дітей, яка висвітлює описи понад 400 професій та детальний шлях до кожної з них, перелік необхідних умінь, щоби стати успішним в обраній царині та реальні перспективи кар’єрного зростання. Тому, у комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради презентовано тематичну книжкову виставку-орієнтир «Професій безліч. Обери свою!». На ній представлені науково-популярні видання, посібники та довідники, в яких розповідається про різноманітні спеціальності. Під час екскурсу у світ ремесел «Світ професій – мій вибір, мій успіх» бібліотекар ознайомила присутніх з порадами щодо навчання та побудови кар’єри, отримання необхідних знань та навичок, вміння визначати свої сильні та слабкі сторони. Під час вікторини «Навігатор вибору професії» учасники дізналися про розмаїття видів ремесел та зміст їх роботи.

Можливо Ви навчаєтеся в школі чи плануєте змінити професію – ці книги стануть найкращими порадниками при ухваленні важливого рішення у вашому житті.

Свої Чорнобиль має кольори: весна і сонце – до, і горе - після

Чорнобиль… Сьогодні це слово знає увесь світ. Слово це стало символом горя і страждань, покинутих домівок. Важким колесом «прокотилася» Україною аварія на Чорнобильській атомній станції. 

І зараз, коли Україна потерпає від російського вторгнення, коли агресор свідомо руйнує екосистему країни та загрожує екологічною катастрофою всьому світу, наші захисники віддають життя, щоб жахлива трагедія 86-року не повторилася. Їхній подвиг буде назавжди записаний у літопис людської мужності й навічно залишиться в пам’яті українського народу.

Історичний репортаж «Свої Чорнобиль має кольори: весна і сонце – до, і горе – після» зі старшокласниками КЗ «Олександрівський ліцей №1» провели працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради спільно з шкільним бібліотекарем. Організатори розповіли молоді про трагічні події атомного лиха, відтворили за допомогою мультимедійних технологій сторінки історії далекого 1986 року, розповіли про тих героїв, які в умовах смертельного радіоактивного опромінення працювали над подоланням ядерної стихії. Були зачитані вірші про Чорнобильську трагедію, вшанували хвилиною мовчання пам’ять про тих, хто віддав своє життя під час ліквідації Чорнобильської катастрофи.

Доповнив захід перегляд документальних фільмів про невідомі сторінки Чорнобильської катастрофи «Мужність та біль Чорнобиля», «Поліські тенета». У ході майстер-класу учні виготовили паперових білих журавлів, які символізують відродження та любов до рідної землі.

До уваги школярам представлена виставка-набат «Під тінню Чорнобильського крила». На виставці представлені видання, у яких детально описуються події на ЧАЕС у день аварії, подвиг ліквідаторів-чорнобильців, гіркі наслідки катастрофи для України та світу та спроби їх подолання, питання енергетичної безпеки та використання альтернативної енергетики.

Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам'яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони, які лунатимуть за тими, кого вже немає…

Чорнобиль – довгий слід трагедії

В історії нашого народу чимало трагічних подій, спогад про які наповнює серце болем. Одна з них — 26 квітня 1986 року, коли посеред ночі над Поліссям здійнявся в небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Чорнобиль і досі є незагоєною раною.

До 38-річчя від дня аварії на Чорнобильській атомній електростанці в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготовлена книжкова виставка-спомин «Чорнобиль – довгий слід трагедії». На виставці користувачам представлено літературу, в якій детально описуються події на ЧАЕС у день аварії, подвиг ліквідаторів-чорнобильців, гіркі наслідки катастрофи для України та світу та спроби їх подолання, питання енергетичної безпеки та використання альтернативної енергетики.

Які висновки має зробити людство з чорнобильської трагедії? Перш за все, це проявляти відповідальність, адже «мирний атом» виявився вже й не таким «мирним» і безпечним, а, отже, має бути підконтрольний людині з усіма можливими наслідками і бути технологічно прогнозованим. Таке питання ставиться в деяких публікаціях, що представлені на виставці.

Земля – наш спільний дім

Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім.

З цієї нагоди працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели еко-акцент «Не руйнуй гармонію Землі» для старшокласників КЗ «Олександрівський ліцей №2».  Учасники заходу  переглянули відеоролик «Долоня всесвіту – Земля», обговорили такі важливі питання екологічного характеру як забруднення атмосфери, проблеми гідросфери, відповідальності за майбутнє планети Земля, привернення уваги суспільства і кожної людини до проблем охорони навколишнього середовища, збереження біологічного і ландшафтного різноманіття та поліпшення санітарного стану довкілля. Не залишили нікого байдужими цікаві конкурси, вікторини й загадки про навколишнє середовище, про воду, повітря, флору і фауну Землі. Присутні не тільки корисно й весело провели час, але й розширили  світогляд, пізнали нову інформацію, а також отримали заохочувальні призи.

 Дізнатися багато цікавого  про прекрасні багатства природи рідної України, її екологічні проблеми  та оволодіти екологічними  знаннями  допоможуть  матеріали книжкової виставки «Збережемо дивосвіт Землі».  Підбірка книг познайомить читачів з новими відкриттями і досягненнями науки  про Землю. Тут зібрані  книги з геології, екології, географії, охорони земель та природи рідного краю, тощо.

День Землі – це символ єдності, усвідомлення, що тільки об’єднаними зусиллями ще можливо боротися з глобальними екологічними та існуючими соціальними проблемами на нашій планеті. 

Бережімо нашу Землю! Всю­ди, на кожному кроці, всі разом і кожний окремо! Адже завтрашній день Землі буде таким, яким ми його зробимо сьогодні.

Мій рідний край у центрі України

В час духовного відродження України, значно збільшився інтерес читачів до її історичного минулого, зростає роль краєзнавства, зокрема його культурно-мистецьких, літературних напрямків. Саме бібліотека формує особистість на ґрунті історії, культури, традицій народу. Одним із пріоритетних напрямків роботи бібліотеки є краєзнавча робота. В комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради відбулася зустріч з читачами на тему «Обрії рідного краю». Бібліотекарі розповіли гостям про те, як змінювалось селище, які постаті, події, настрої, ідеї карбували історію нашого краю. Присутні здійснили віртуальну мандрівку «Олександрівка з висоти пташиного польоту». Також проведено огляд літератури «Мій рідний край, це серця рідна пристань». На абонементі книгозбірні презентується книжкова виставка «Чарівні обрії Олександрівщини», на якій представлено літературу про рідний край та її талановитих людей, які примножували честь і славу Олександрівщини.

І хоч би де ми не перебували, куди б не пролягли наші нелегкі життєві дороги, ми завжди, хоча б у думках, повертаємось до рідних місць. Та, щоб по-справжньому любити свій рідний край, його треба добре знати. Тож, запрошуємо до нашої бібліотеки на знайомство з джерелами краєзнавчої літератури, адже по-справжньому щасливою є та людина, котра знає і шанує своє коріння.


Хай Україна вся читає, бо книга усіх нас єднає

Читання – це найкращий спосіб заповнити вільний час і провести його з користю. Воно не лише дає час відволіктися від усіх неприємностей, але й заспокоює нервову систему, переключає емоції, відновлює психічну енергію.

На гостини до КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради завітали книголюби на літературний печворк «Хай Україна вся читає, бо книга усіх нас єднає».

Учасники заходу мали чудову нагоду здійснити медіа-мандрівку книжковою країною, під час якої поринули в загадковий світ українських та зарубіжних авторів.

Батьки і діти із задоволенням відгадували загадки та називали відомі їм прислів’я про книгу, взяли активну участь у літературній вікторині «Хай мудрість книг об`єднає». З азартом змагалися в квесті «Книжкові загадки», де кожен з присутніх показав свої знання, ерудицію, кмітливість. Під час проходження інтелектуальних випробувань гравці мали змогу переконатися, що у книгах є відповіді на буд-які питання, а вміння користуватися довідковою літературою знадобиться у навчанні.

Справжні поціновувачі читання мали можливість ознайомитися з цікавими книгами представлених на виставці-інсталяції «Україна читає – перемогу наближає».

Завершити захід вирішили майстер-класом «Закладка книжкова-помічниця чудова». Створення оригінальних закладок власноруч – це цікаво, захопливо та весело.

Віримо, що ми зможемо побудувати націю, що вміє мислити критично, знає, куди рухається країна, може і змінює Україну на краще. Це запорука нашої перемоги та післявоєнного відновлення.

Доки живе бібліотека – живе народ, адже вона – скарбниця всіх багатств духу людського. Нещодавно до книгозбірні завітав наш земляк, уродженець села Цвітне, доктор історичних наук, професор Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, автор багатьох наукових видань – Микола Дорошко. Для нас стала чудовим презентом добірка його наукових праць. Дякуємо за чудовий подарунок із дарчим підписом. Бажаємо Вам міцного здоров’я, творчого натхнення, життєвої енергії, нових досягнень і щедрих ужинків

на науковій ниві!


Дмитро Чижевський - філософ, славіст, мислитель

Серед багатющої наукової та культурної спадщини українського народу одним із найбільш недосліджених й невивчених є філософський пласт. Особливо це стосується доробку авторів, дуже близьких нам у часовому вимірі (ХІХ-ХХст.), з числа забутих або напівзабутих, а також науковців української діаспори. Саме до цієї когорти вчених-україністів належить і наш земляк Дмитро Іванович Чижевський - видатний філософ, культоролог, історик та лінгвіст, професор Марбурзького, Гарвардського, Гейдельберзького університетів, дійсний член і почесний професор Гельдельберзької академії та Кельнського університету.

Дмитро Чижевський – надзвичайно плідний філософ та історик літератури з України, визнаний світилом европейської і світової науки. Доля склалася так, що понад пів століття він провів за межами Батьківщини, де була написана переважна частина його праць. Але в більшості випадків він приділяв увагу тематиці, пов’язаній з Україною.

З нагоди 130-річчя від дня народження Дмитра Чижевського, українського культуролога та філософа, працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради спільно з бібліотекарем КЗ "Олександрівський ліцей №2"  організували цікавий вечір-портрет «Дмитро Чижевський - філософ, славіст, мислитель». Бібліотекарі познайомили присутніх із біографією Дмитра Чижевського, розповіли про пам’ятні місця, пов’язані з його життям і діяльністю. Присутні переглянули фільм компанії Center Media, присвячений 130-річчю від дня народження українського філософа, науковця, літературознавця, історика української культури Дмитра Чижевського.

В читальному залі книгозбірні розгорнуто книжково-ілюстративну виставку-персоналію під назвою «Дмитро Чижевський відомий і невідомий», матеріали якої розповідають про життя і діяльність Дмитра Чижевського, відкривають читачеві маловідомі факти з його життєвої долі. Дізнавайтеся  про наших славних земляків, адже вони – гордість України.

Здоров'я - найцінніший скарб

Під час війни люди часто не приділяють достатньо часу своєму здоров'ю і не дбають про себе належним чином. Проте відновити втрачене здоров'я набагато складніше, ніж підтримувати його.

Тож,  напередодні Всесвітнього дня здоров’я, який відзначається щорічно 7-го квітня, працівники  КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели  калейдоскоп здоров’я «Час обирати здоров’я». Програма заходу була насиченою та розпочалася із відкриття книжкової виставки-роздуму «Здоров’я – головний життєвий скарб», на якій презентувалися видання, що допомагають зрозуміти, що здоров’я людини залежить не тільки від лікувально-профілактичних заходів медичних закладів, а головним чином – від дбайливого ставлення людини до свого здоров’я, вміння використовувати резервні сили власного організму та природні засоби. Учасники заходу обговорили тему правильного вибору відносно свого здоров’я, адже саме він робить людину вільною і незалежною, дає їй сили і натхнення у всіх її справах і починаннях.

Працівники книгозбірні запросили всіх учасників заходу долучитися до онлайн-вікторини «Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати», яка розміщена на сайті та фейсбук-сторінці бібліотеки. Гостям калейдоскопу здоров’я подарували буклети «Ментальне здоров’я», «Скажіть собі: «Я обираю…» та «Молодь обирає здоров’я», розроблені бібліотекарями.

   Здоровий спосіб життя сьогодні – це вимога часу. Бути здоровим – це актуально, модно і престижно. Тож бажаємо бути здоровими і життєрадісними!

За чисте довкілля

             КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради долучилася до загальноукраїнської щорічної акції «За чисте довкілля». Для працівників книгозбірні як і завжди вже стало доброю традицією дбати про благоустрій та чистоту навколишнього середовища громади. Тож і в цьому році бібліотекарі провели генеральне прибирання території, копали клумби, побілили дерева та бордюри. А біля приміщення бібліотеки посадили квіти, які прикрашатимуть бібліотечні клумби впродовж багатьох років.

             Наш громадський обов’язок - пам’ятати і всебічно сприяти оздоровленню природи, що нас оточує! Кожен повинен розуміти, що чистота громади залежить саме від нього. Тож усі небайдужих приєдналися до акції «За чисте довкілля» і внесли свій посильний внесок. Тільки спільними зусиллями і спільною відповідальністю ми зробимо нашу землю квітучою і неповторною.

Читай українське, читай українською!

Українське слово, попри всі намагання ворога його знищити, міцнішає і набирає сили. Книга — символ боротьби за національну ідентичність. Книга допомагає знайомити читачів  усього світу з мовою свободи — українською мовою.

Працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради пропонують підбірку книг під назвою «Читай українське, читай українською!», за матеріалами якої було проведено огляд  літератури. Адже нині читати книги українських або зарубіжних авторів у перекладі на українську - не просто сучасно, модно, а життєво необхідно. Сучасна українська література – не про страждання, як звикли вважати заручники шкільної програми. Вона – про нові світи, прогресивні думки, емоційні почування і, найважливіше, – про насолоду. Так, читати українське і переклади українською приємно, захопливо та цікаво. Книга – чудовий світ перетворень, через який ми відчуваємо радість, біль, щастя, страждання… Незважаючи на подальшу комп’ютеризацію суспільства, книга завжди залишатиметься книгою зі своїм шармом та ароматом. Особлива магічна атмосфера книги не зрівняється з жодними надбаннями новітніх технологій.

Завітайте до нашої книгозбірні щоб знайти свою книгу  саме українською мовою, яка подарує незабутні почуття і враження.

Весняні обновки бібліотеки

Прихід весни для кожного з нас є особливим моментом. А щоб додати цим моментам вишуканості, бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  підготували для наших користувачів добірку книг під назвою «Книги для весняного насторою». 

Весна – це пора сонця і тепла, зелені і квітів, щирих посмішок і світлих надій. Ми пережили цю зиму. Ми вистояли. Ми заслужили на цю весну, і на цей весняний дощик, і на сонячний ранок, і на хорошу книгу, що додасть сили, енергії та віри в те, що дуже скоро все зміниться на краще. Весна надихає на читання. Ми зробили для вас добірку різних за жанрами цікавих книг, які обов'язково піднімуть вам настрій і залишать яскравий слід, який буде асоціюватися саме з цією весною ще довго.  

Запрошуємо наших користувачів і всіх непереможних українців ознайомитись з виставкою літератури «Книги для весняного настрою».


Приходьте, читайте, набирайтесь добрих емоцій і знайомтеся 

з безцінними книжковими скарбами!

Поезія єднає серця

Поезія – це музика душі, найдавніший духовний скарб людства. Вона втамовує душевну спрагу, пробуджує в людині радість життя, любов до краси, входить в наше життя з дитинства і залишається з нами до кінця. Кожний знаходить в ній щось своє, близьке і зрозуміле. В цьому році  з 16 по 24 березня проходить Національний тиждень поезії, який організував Український інститут книги.

  КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготувала для учнів Олександрівської  філії  КЗ "Олександрівський ліцей №1" поетичну симфонію «Поезія -– це серця мова, життя духовного основа», приурочену до Всесвітнього дня поезії. Ця подія –  гарна можливість підкреслити роль поетів і поетичного слова в культурі, що триває в часи війни. Адже цьогоріч у Всесвітній день поезії сучасні українські поети воюють на фронті, пишуть важливі актуальні вірші, волонтерять, або роблять майже усе одразу, наближаючи перемогу. Учасники заходу познайомилися з творчістю нового яскравого, талановитого поетичного покоління, яке відтворює «альтернативні літописи» війни, що фіксує не так факти чи події, як дух, настрій, характери, символи сучасної епохи. Із задоволенням присутні переглянули відеоролик «Цікавинки про День поезії», взяли участь у вікторині «Знавці поетичного слова».

Познайомились учасники поетичної симфонії із матеріалами виставки «Поезія – це той дзвінкий струмок, що витікає з надр душі твоєї». Адже у віршах, як і в кожній творчій роботі залишається енергетика людини, частина її серця.  А прекрас­ний світ поезії викликає у душі незрівнянні почуття, думки і прагнення.   


Щиро дякуємо за чудовий подарунок для Цвітненської філії КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Сьогодні розпочали бібліотечну обробку книг, зібраних за сприяння департаменту культури та туризму обласної військової адміністрації небайдужими мешканцями міста Кропивницького. Книг дійсно багато і вони різногалузеві, а це  сприятиме частковому задоволенню потреб цвітненських читачів.

 Безмежна вдячність за допомогу у формуванні книжкового фонду Цвітненської філії  всім, хто долучився до цієї допомоги. Добро завжди повернеться добром.


Книги - ювіляри

Швидкоплинний час залишив нам чимало книжкових цінностей. Довголіття книги залежить від її читачів. У кожної книги свій характер, своя доля, свій шлях до читача. Це книги, які читають і перечитують. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Хороші книги ніколи не старіють, їм дана вічна молодість та оновлення.

На відділі абонементу КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради вашій увазі пропонується добірка ювілейних книг під назвою «Нація, яка читає – непереможна!». Також, для для клієнтів пробації Кропивницького районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області проведено огляд літератури «Святкують книги ювілей».

Тож запрошуємо до зустрічі з книгами-ювілярами 2024 року.

Здоровий сон – крок до стресостійкості

Відомо, що недосипання може призвести до супутніх небажаних наслідків, починаючи від надмірної ваги, проблем з серцем і навіть до депресії. Брак сну може вплинути на здатність прийняття рішень та навіть збільшити ризик виникнення аварій на дорозі.

Бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготували та презентували практичні рекомендації та корисні звички, що допоможуть поліпшити сон задля подолання стресу для батьків та дітей під час бесіди-тренінгу «Здоровий сон – крок до стресостійкості». На абонементі книгозбірні діє книжкова виставка «Допомога у подоланні стресу». На ній представлені матеріали з психології, які допоможуть подолати стрес. А також міститься інформація, як побороти безсоння без снодійних засобів, як стресові ситуації впливають на організм людини та що потрібно робити для подолання стресів та відновлення рівноваги та сну.

Зіпсований сон псує ваше здоров’я уже зараз, це теж ризик для життя, на який слід зважати. Спробуйте знайти стале рішення щодо безпеки й комфорту сну. Бережіть себе!

Миттєво відгукнулися на біду і прийшли на допомогу Цвітненській філії комунального закладу «Центральна бібліотека» небайдужі жителі нашої громади. Сьогодні ми висловлюємо подяку за подарунки для Цвітненської бібліотеки В.Шевченку, І. Сисоєву, П.Судаку, А.Бурківській, А.Штим, Л.Кучеренко, В.Чорнобай, О.Горовенко, С.Рулі, К.Трегуб, Н. Мельник.

У нашій громаді багато добрих і чуйних людей, які принесли в бібліотеку свої особисті книги, ігри для дітей, посуд для проведення засідань клубу за інтересами «Посиденьки». Завдяки їх безкорисливості формується фонд Цвітненської  бібліотеки різноманітними і потрібними виданнями. Перша партія обробленої літератури вже передана завідуючій бібліотекою Ганні Танській, тож бібліотека – живе. А поки живе бібліотека – живе народ, адже вона – скарбниця всіх багатств духу людського.

Щиро дякуємо всім  дарувальникам за безкорисливі дари. Дякуємо за допомогу, доброту, розуміння, любов до книги і читання. Збір літератури триває!

Сила нескорених

Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні люди, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини. Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету нашої Держави.

З метою глибокої подяки, шанування усіх тих, хто добровільно пішов захищати територіальну цілісність України, тих, хто морально та матеріально допомагає нашим бійцям, бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» для старшокласників комунального закладу «Олександрівський ліцей №1» провели патріотичну годину «Сила нескорених».

Організатори ознайомили присутніх із історією появи добровольчих батальйонів, а також розповіли про добровольців громади, які за покликом серця стали на захист рідної держави. Учасники заходу пригадали події, які відбувалися на сході нашої країни, переглянули відео «День українського добровольця», присвячене відданості та патріотизму воїнів, які боронять кордони України. Після перегляду присутні поділилися особистими враженнями, побажали якнайшвидшої перемоги над ворогом і виготовили паперових ангелів-охоронців для наших захисників.

Юнаки та дівчата познайомилися з літературою про добровольців, яка була представлена на книжковій виставці «Ми вчилися в бою». Експозиція вшановує мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.

ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ ГРОМАДИ!

БІБЛІОТЕКА ПОТРЕБУЄ ВАШОЇ ДОПОМОГИ!

7 березня 2024 року у селі Цвітне сталася біда: згоріло приміщення Будинку культури, в якому знаходилася бібліотека. Внаслідок пожежі, на щастя, ніхто не постраждав, проте в бібліотеці не залишилося жодної книги та інвентарю. Наразі причини пожежі виясняються. Для жителів села, любителів читання - це велика втрата.

Тож просимо небайдужих земляків долучитись до благодійного збору книг для Цвітненської філії КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Всі охочі можуть принести українську та світову класику (окрім російської), фантастику, комікси, популярні книги сучасних українських та зарубіжних авторів. Особливо бібліотекарі будуть вдячні за будь-яку історичну, галузеву, дитячу та підліткову літературу. Книги можуть бути як нові, так і не обов’язково нові, але актуальні й у естетичному стані.

Збір книжок триває безстроково, книги приносьте в Центральну бібліотеку селища Олександрівки.

Ваша підтримка дуже важлива для нас, будемо вдячні за будь-яку допомогу!


Слава Шевченка – слава України 

Ось і прийшов березень. Його перші дні пов’язані з іменем Тараса Григоровича Шевченка, його духом, його мудрістю, його любов’ю до України.

Шевченко і Україна. Ці два поняття нерозривні. Не можна уявити Тараса Шевченка без України і не можна пізнати Україну без Тараса Шевченка. Він – вершинна парость родового дерева українців, виразник і хранитель народного духу.

З метою вшанування пам’яті Тараса Григоровича Шевченка та з нагоди 210-річчя з дня його народження у КЗ «Центральна бібліотека» оформлена книжково-ілюстративна виставка - вшанування «Слава Шевченка – слава України», яка знайомить відвідувачів з різними виданнями книг Тараса Шевченка, видань про його життєвий шлях, окремими творами Великого Кобзаря, що покликані виховати любов і повагу до спадщини, яку залишив поет.

Єднаймо Україну Тарасовим словом

В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує людство. У перші березневі дні ми знову згадуємо великого сина українського народу – Тараса Шевченка. 210 років минуло з дня народження поета, проте і нині живе під сонцем України Кобзареве слово, слово великої, непогасної любові до свого народу, своєї землі.

Шевченківський стартинейджер «Єднаймо Україну Тарасовим словом», влаштований напередодні Дня народження Кобзаря, зібрав учнів КЗ «Олександрівський ліцей № 1» в єдину спільну команду аби створити свято, вшанувати спадщину улюбленого поета, показати свої знання та вміння. Нова креативна форма творчого спілкування підлітків захопила аудиторію. Малярський аукціон, біографічна коментована мозаїка «Тарасовими шляхами», літературні пазли «Крилате слово Кобзаря», поетичний перегук «Декламуємо Шевченка», відкритий мікрофон «Думи, мої думи...» – ті складові, які подарували молоді святкове спілкування, сформували осмислене ставлення до творчості Тараса Шевченка. Незвичайний формат дійства дав змогу емоційно, щиро засвідчити велику повагу, шану Великому Кобзареві, його поетичному слову, художньому генію, його непохитному заповіту: «Свою Україну любіть...»

Неймовірні жінки

8 березня Україна та інші країни світу відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок. Він має складну історію виникнення, неодноразово трансформувався та наповнювся дещо різними сенсами. Цей день в Україні донедавна пов’язували з тюльпанами та весною. Нині все більше жінок погоджуються, що Міжнародний день боротьби за права жінок – це нагода заявити про рівноправ’я. Однак суперечки навколо цієї дати не вщухають. Сьогодні Україна має шанс повернути 8 Березня його первісний зміст – як день боротьби за права жінок. Адже упродовж усієї історії України чимало жінок в культурно-освітній, політичній і навіть військовій діяльності не тільки не поступалися перед чоловіками, а й перевершували їх.

Напередодні Міжнародного дня  прав жінок в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  організовано книжкову виставку «Неймовірні жінки». На ній представлена історична та художня література про найяскравіші постаті українських жінок,  які багато сторіч змінювали історію не лише власної держави, а й усього світу. Бібліотекарі підготували та провели літературний етюд «Неймовірні: жінки в історії, науці та культурі»,  Інформаційний  відеоролик "Славетні жінки України" розкрив глядачам як українки ставали королевами, впливали на світову політику, з'являлись на полотнах всесвітньо відомих художників або ж створювали їх власноруч, виступали на світових сценах, писали книжки та робили наукові відкриття.

Наша  книгозбірня вже давно відома своїми креативними заходами. У  бібліотеці пропонують нову «родзинку» – оригінальні тематичні фотосесії. Красива фотосесія створює незабутні світлини, які весь час нагадуватимуть про один з важливих і незабутніх днів у житті кожної людини. В цьому переконалися учасники фотосесії , що відбувалася у бібліотеці біля фотозони «Весняна симфонія».

Радує, що для молоді бібліотеки перестають бути «застарілим книгосховищем». Вони стають  не лише місцем для читання книг, а і місцем спілкування, зустрічей, майстер-класів та фото сесій. Завітайте і ви до нашої весняної фотозони  та  зробіть  пам'ятну світлину свого теперішнього життя, адже кожна мить неповторна.

Читання - ліки від стресу

Війна в Україні тягнеться уже не перший рік, і кожен день, який проживають наші громадяни, є стресовим для них. Це стосується не лише військовослужбовців і мешканців окупованих регіонів, а  і тих, кому пощастило жити у відносно спокійних областях, і переселенців та біженців. Стрес під час війни так чи інакше зачіпає кожну людину, хоча його сила, інтенсивність і наслідки для психіки та фізичного здоров’я можуть відрізнятись. В такій ситуації потрібно розуміти, як боротись із стресом. Особливо, коли йдеться не про дорослих.

Для безпечної адаптації до сучасних реалій, мінімізації наслідків стресу, бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» підготували мозаїку порад «Відкрий своє серце». Щоб оцінити наскільки стресові події відобразилися на психологічному стані, учасники батьківського клубу «Родинне коло» заповнили тест на виявлення виснаження від стресу.  У кожного вийшов свій результат стресостійкості.  Всі розуміють, що повністю позбутися стресу під час війни навряд чи вдасться. Але якщо кожен з нас буде піклуватись про себе, про своє ментальне та фізичне здоровʼя, то нам буде значно легше пережити усі випробування цього важкого періоду. Тож ведуча запропонувала дієві поради для підвищення протидії стресу або тривожності. Бібліотекар наголосила, що рівень стресу можна знизити за допомогою читання — одного із приємних способів проведення часу та запропонувала познайомитися з книжковою виставкою «Читання – ліки від стресу». Адже читання – це своєрідна форма релаксації, яка допомагає боротися зі стресом і поганим настроєм. Книга здатна одночасно і активізувати мислення, і розслабити, відволікти від проблем.

Бережіть себе, читайте, розвивайтеся, мрійте. А книги допоможуть вам в цьому!

Бережи природу для людського роду

Світ природи навколо нас надзвичайно привабливий та цікавий. Чисте повітря, красиве довкілля, спів птахів, розмаїття квітів – це ті моменти, які приносять нам найбільше задоволення, викликають найпалкішу любов до рідного краю, до життя. Але інколи забуваємо, що людина є складовою природи, а не володарем усього живого на планеті. В сучасному ритмі життя, захопившись розвитком новітніх технологій, люди завдають непоправної шкоди природі. Глобальні екологічні катастрофи, забруднення навколишнього середовища, зменшення родючості ґрунтів, вирубування лісів – це результат безвідповідальної діяльності людства.

 Бібліотекарі комунального закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготували та провели екологічний калейдоскоп «Природа – наш дім, а ми – господарі у нім» для учнів Олександрівської філії комунального закладу «Олександрівський ліцей №1». Працівники нагадали учасникам заходу правила поведінки на природі. Учні активно відповідали на питання «Екологічної вікторини» та взяли участь у грі «Найкращий еколог».

На  заході презентовано книжкову виставку «Бережи природу для людського роду». Література, що представлена на ній, інформує про екологічний стан та забруднення навколишнього середовища, висвітлює важливі аспекти відповідального ставлення, захисту та відновлення природних ресурсів та екологічної системи України, спонукає до раціонального природокористування.

Любити, берегти та розуміти природу – обов'язок кожної людини. Це – відповідальність кожного з нас.

Нескорений Крим

26 лютого 2024 року в Україні відзначатимуть 10 років початку спротиву окупації Криму та початку війни, яку розгорнула Росія проти України. Цей день покликаний згадати та вшанувати мужність тисячі жителів Кримського півострова, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності України. А також всіх, хто продовжував і продовжує чинити опір окупантам на півострові. Адже боротьба триває. Повернення Криму до України – це не тільки наша спільна мрія. Це – запорука безпеки на планеті, відновлення віри, віри у міжнародне право і справедливість. Повернення Криму є частиною української національної ідеї.

 

До Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя бібліотекарі комунального закладу «Центральна бібліотека» спільно з бібліотекарем КЗ «Олександрівський ліцей №1» провели годину спілкування «Нескорений Крим». Учасники заходу ознайомились з розвитком політичної та соціокультурної ситуації в Криму впродовж лютого-березня 2014 року, а також після окупації. Під час спілкування згадали хронологію подій, вели розмову про  поняття «окупація», «анексія» та переглянули матеріали книжкової виставки «Крим – це Україна».

 

По закінченню години спілкування  ліцеїсти ще раз переконалися, що кожен регіон України неповторний. Впевнилися, що  територія АР Крим була, є і буде невід’ємною частиною України. Ми – єдина країна! Незважаючи на усі негаразди ми усі прагнемо одного – миру, спокою, чистого неба над головою!

Річниця незламності

24 лютого 2022 року назавжди розділило життя українців на “до” та “після”. Цього дня, два роки тому назад Росія розв’язала повномасштабну війну проти України. Цей напад став кульмінацією загарбницької війни, яку ворог розпочав проти нашої держави ще 10 років тому. 24 лютого  2022 року  залишиться назавжди не тільки в історії, але і в пам’яті кожного українця.

За два роки повномасштабного вторгнення український народ продемонстрував світові приклади мужності, стійкості, сміливості, кмітливості та єдності перед жорстоким ворогом, що чисельно переважає. Українці вистояли й довели свою спроможність перемагати російську військову агресію. Ми захищаємо не лише свої землі, а й право мати національну ідентичність, мову, історію, культуру. У цій війні Україна захищає свій європейський вибір, свої ідентичність і цінності як частину європейських. Українці проливають кров за вільну, демократичну Європу.

До другої річниці повномасштабної війни проти України працівники комунальний закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготували книжкову виставку «Вистояли – переможемо!».  Підбірка книг розповідає про те,  як об’єднуються українці, щоб привернути увагу світової громадськості до війни, як тримають оборону й демонструють волю перемогти ворога, як героїчно протистоять переважаючій силі зла.

Війна продовжується. Вона впливає на життя українців, події та наслідки війни мають і матимуть вплив на українську та світову спільноту й по закінченню бойових дій. І ця боротьба обов’язково завершиться Перемогою!

Успішні люди - це перш за все успішні читачі

Ви можете не повірити, але вчені довели: успіх, мотивація до дій, здатність ставити мету і досягати її найчастіше приходять до тих, хто призвичаєний до читання! Так, саме завдяки книгам розвивається інтелект, здатність мислити критично, схильність до аналізу, а також вміння чути і розуміти інших та підкорювати нові вершини.

КЗ «Центральна бібліотека» щиро вітає нашу активну читачку Аню Горовенко із заслуженою перемогою в олімпіаді!

Прагни, старайся, досягай, віри в себе ніколи не втрачай!

Гарячі новинки

Наступив новий читацький сезон. Пропонуємо ознайомитись із виставкою «Гарячі новинки», яку підготували для вас бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради.

Нові книги вже знайшли свої місця на поличках  та  з нетерпінням чекають на зустріч зі своїми читачами. Запрошуємо всіх любителів книги на перегляд-ознайомлення з новими надходженнями аби стати першими читачами новинок. Художня проза українських та зарубіжних авторів, детективи і фентезі, романи про кохання, гучні бестселери, есеї, – тут розмаїття на будь-який смак! Всі новинки – лише рідною українською мовою!

Переглядайте, вибирайте, читайте! Чекаємо!

Мови нашої слова, наче музика жива

Ми живемо у вільній і незалежній країні й розмовляємо рідною українською мовою. А мова у нас красива і багата, мелодійна й щира, як і душа українського народу. Щороку 21 лютого Україна відзначає чудове свято – Міжнародний день рідної мови.

З нагоди цього свята працівники центральної бібліотеки разом з учнями комунального закладу «Олександрівський ліцей №1» здійснили невеликий екскурс в історію української мови. Мандрівники вирушили в похід за знаннями до Країни мовних цікавинок під час мовознавчого гравікону «Мови нашої слова, наче музика жива».

А потім? А потім вся увага була прикута до перемоги в конкурсах та вікторинах за звання кращого знавця рідної мови. Велике захоплення в учасників заходу викликали конкурси: «Словникова скриня», «Продовж прислів’я», «Скоромовки». Заінтригувала всіх мовна гра «Українська мова – мудрості криниця». Весело й активно відповідали на запитання вікторини «Кращий знавець української мови». Продовжувався гравікон літературними іграми: «Розсипані літери», «Зашифроване слово», «Виправ помилку». Час пролетів швидко за відгадуванням ребусів, загадок, кросвордів. З гордістю читали вірші українських поетів, обговорювали цікаві факти про мову, створили вінок зі стрічок з висловами про рідну мову. Захід пройшов цікаво та динамічно, а головне – звучала рідна, барвиста українська мова у імпровізаціях та відповідях.

Учасники щиро привітали один одного із чудовим святом рідної мови і довели, що володіти українською мовою – модно та стильно, і продемонстрували це у флешмобі «Наша мова калинова».

Небесна Сотня - сила незламного духу

20 лютого Україна вшановує пам'ять героїв Небесної Сотні – українців, які змінили перебіг історії нашої держави. 10 років тому під час Революції гідності в центрі Києва відбулися масові розстріли протестувальників. 20 лютого загинуло найбільше учасників протестів, яких назвали Героями Небесної Сотні. Майдан став символом утвердження віковічного прагнення українського народу до справжніх демократичних цінностей. І за право їх здобути, за нашу з вами свободу і оновлення країни заплачено страшну ціну - своє життя віддали найкращі.

З нагоди десятої річниці від трагічних подій на Майдані в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради відбувся патріотичний прайм-тайм під назвою «Назустріч свободі: нескорений майдан».  Ведуча заходу спільно з викладачами  ВСП ПТУ №16 згадали ту криваву зиму, відновили хронологію подій, що відбувалися на Майдані Незалежності в Києві у 2013-2014 роках, розповіли про історичні моменти, що змінили політичне обличчя України, завдяки яким були реалізовані прагнення українського народу в напрямку європейського вектору розвитку.  Учасники заходу переглянули мультимедійну презентацію «Майдан: грані незламності». Зворушила присутніх розповідь бібліотекаря  про нашого земляка Віктора Чміленка  із села Борисівка Бобринецького району. Адже життя цієї людини мирної професії, фермера, була без перебільшення постійною боротьбою: за справедливість, за землю, яку він обробляв, за Україну, за наше майбутнє. Відвагою, силою духу і стійкістю Героїв «Небесної сотні» захоплюватиметься не одне прийдешнє покоління. Імена новітніх Героїв уже назавше вкарбовані в серця українців, а пам’ять про них, нагадуватиме нам про відвагу тих, хто поклав своє життя за нашу свободу. Такими патріотичними мотивами   пронизана книжкова виставка «Зове на бій Небесна Сотня за України майбуття», організована в читальному залі книгозбірні.

Будьмо гідними пам’яті наших Героїв! Завдяки згуртованості, незламності духу, над Україною запанує мирне небо, а в наші домівки прийде радість, злагода та впевненість у завтрашньому дні!

Стрес: прості рішення для втомлених батьків

Стрес супроводжує щоденне життя людини. Ми постійно перебуваємо під його впливом. Коли ми переживаємо стрес, ми можемо втрачати відчуття власного тіла — це називається тілесною депривацією. Дорослі можуть відчувати брак сил і бажання грати з дитиною. Це нормально і зовсім не означає, що хтось є поганою мамою чи батьком. Тож бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготували та презентували практичні рекомендації у подоланні стресу для батьків та дітей під час бесіди-тренінгу «Стрес: прості рішення для втомлених батьків».

Найпростіший спосіб встановити контакт з дитиною, дати опору її тілу та вивести зі стану зціпеніння – це гра. Для подолання тривожності та настороженості учасникам було запропоновано рухливі ігри для подолання стресу: «Візуалізація приємних образів», «Некомфортні ситуації», «Улюблене хобі». Щоб зняти напругу, опанувати емоції, батьки можуть робити такі вправи разом з дітьми вдома, в садочку, в укритті чи в будь-якому іншому місці.

На відділі абонементу книгозбірні діє книжкова виставка «Допоможіть дитині пережити стрес». На ній представлені матеріали з психології, які допоможуть подолати стрес, не замикатися у собі й не замовчувати проблеми, про те, що таке стрес, як стресові ситуації впливають на організм людини та що потрібно робити для подолання стресів та відновлення рівноваги.

Позитивне батьківство – це умова взаємодії між батьками і дітьми. Головне – допомагати один одному! Разом переможемо!

Не валентинками єдиними

14 лютого в  Міжнародний  день дарування книг – люди по всьому світу надихнулися подарувати книгу - бібліотеці, другові, членам родини, просто зустрічним громадянам. В цей день об'єдналися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до них, і ті, хто не може жити без читання.

  Отримала подарунки, що   викликали позитивні емоції та приємні враження і КЗ «Центральна бібліотека». Подарунками для бібліотеки порадували  користувачі закладу та жителі громади: С.Осадца, П.Судак, С.Мельник, А.Бондаренко, В.Лук’янова, О.Кравчук, В.Синьогуб, П.Бондаренко, Н.Біла. Окремо хочеться відмітити нашого постійного і активного користувача Сергія Петровича Яновського (на світлині). Майже 80 книг з його бібліотеки перекочували до нашої книгозбірні. Нам дісталися вишукані книги, наповнені захоплюючими сюжетами, винаходами, відкриттями, пригодами. Дякуємо всім за щедрий вклад в нашу бібліотеку. Подаровані цьогоріч  книги створюють неповторну атмосферу в бібліотеці і за це щира вдячність дарувальникам. Ваші книги збагатили книжковий фонд бібліотеки і надали нашим користувачам унікальну можливість відкрити для себе нові світи літератури. Ми цінуємо вашу турботу та увагу до бібліотеки і впевнені, що такі подарунки принесуть радість і користь всім, хто відвідує наший заклад. Ми впевнені, що подаровані книги збільшать  зацікавленість членів громади до нової літератури і посилять інтерес до читання книг. Адже  сьогодні  читання - це один із способів заспокоїти ближнього, відволіктися від трагічних воєнних реалій, відновити душевний спокій  і тим самим привернути увагу до важливості читання.

   Читайте, незважаючи ні на що, адже недарма в народі кажуть: «Хто багато читає, той багато знає». Тож нехай книга стане у вашому житті  постійним  розрадником, супутником і джерелом мудрості, а двері центральної бібліотеки відкриті для вас завжди.

З Днем святого Валентина по-українськи

14 лютого закохані у всьому світі відзначають День святого Валентина. Любов, добрі емоції та віра в перемогу – ті речі, які мотивують нас щодня боротися за краще майбутнє.

До відзначення найромантичнішого свята року – Дня Святого Валентина долучились бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Напередодні свята відбулася літературно-музична мозаїка «Найщиріші привітання у Всесвітній день кохання» для учнів Олександрівської філії комунального закладу «Олександрівський ліцей №1». У книгозбірні діє книжкова виставка-інсталяція «Я вірую в любов, яка тримає світ».

Свято минуло, залишивши гарний настрій, позитивні емоції та приємні маленькі дрібнички кожному учаснику. Бажаємо всім, щоб у житті завжди поряд була любов до матері і батька, до землі, любов одне до одного. Адже любов - це та сила, яка рухає світом і людиною.

Сторінки книжок завітних всіх нас доброму навчать

Відомо, що читання в ранньому віці допомагає дитині розвиватися і мислити. Крім того, читання збільшує словниковий запас, розвиває фантазію і кругозір, покращує грамотність. Діти несвідомо порівнюють себе з головними героями книг і разом з ними намагаються пережити ті чи інші події. Тож, читаючи книги, дитина стає повноцінно розвиненою особистістю.

Про сучасну книжку для дітей  та вплив читання на розвиток дитини було присвячене чергове засідання батьківського клубу  «Родинне коло» під назвою «Сторінки книжок завітних всіх нас доброго навчать» в КЗ «Центральна бібліотека».

Батьки і діти із задоволенням відгадували загадки та називали відомі їм прислів’я про книгу, взяли активну участь у літературній вікторині «Яка це книга?».  А коли захопилися грою «Таємна книга», напружуючи пам'ять, всі вгадували  відомі твори за підказками. Під час заходу ділилися своїми враженнями від уже прочитаних книг та розповідали про улюблених письменників. Наші книголюби мали можливість поділитися своїми читацькими захопленнями, поринути у подорож світом книг. До уваги присутнім оформлена книжкова виставка-інсталяція «На всі ваші  «Що? Де? Коли?» розумні книги дадуть відповідь завжди», яка запрошує пізнати світ мистецтва, краще подружитися з рідною мовою, зануритись у вир української історії, відтворити її «вирвані сторінки», пізнати можливості людського організму та ще багато цікавого і корисного. Бібліотекарі підготували  серію книжкових закладок «Молоде покоління вибирає…» з рекламною інформацією про окремі видання для молоді та батьків, що є у фонді бібліотеки.

Літературна світлиця підняла ще на один щабель вище зацікавлення аудиторії книгами, які навчать міркувати над прочитаним, самостійно здобувати знання та  вчитися за допомогою книги.

Наближається  день 14 лютого - Міжнародний день дарування книг. Це день, коли люди просто так дарують один одному книги, дарують знайомим, друзям, рідним,  бібліотекам. Шановні жителі громади! Приєднуйтеся до нашої  акції «Даруйте книги з любов’ю». Запрошуємо вас подарувати улюблену книгу і поповнити бібліотеки цікавими виданнями для розширення світу читання. Давайте разом створимо затишний літературний простір у бібліотеках громади. Будемо раді вашому вкладу у збагачення книжкових фондів бібліотек. Чекаємо вас із подарунком, чекаємо без подарунка, тому що завжди раді вашим візитам до нас!

Книга, що зігріває серце

Кожен з нас хоча б раз на тиждень думає про те, що хотів би читати більше, але на це вистачає часу. У перегляді серіалів, споживанні контенту розважального характеру та спілкуванні в соцмережах немає нічого поганого — іноді вашому мозкові потрібна перерва наприкінці довгого дня. Але виявляється, що якщо приділити хоча б трохи цього часу на читання, це може принести набагато більше користі для вашого здоров'я. Науковці стверджують: щоденне читання десяти сторінок книжки на день сповільнює старіння організму. Це той випадок, коли приємне поєднується з корисним. У мозку зростає кількість нових нейронних зв’язків, знижується рівень стресу та покращується сон. Саме тому  пропонуємо познайомитися із  цікавою книгою із фонду нашої бібліотеки.

 Горяна Уляна. Незрозуміла провина.- Кропивницький: Центрально-Українське видавництво, 2017.- 286 с.

У новій книжці Уляни Горяної зібрані її зворушливі оповідання про добрих, щирих, душевних, доброзичливих людей, які живуть у сьогоднішньому українському селі. Розповідає авторка про них з теплотою, любов’ю,  а часом і співчуттям. Безумовно, вони викличуть симпатії у читачів книжки.

Про автора

Уляна Горяна (Сіра Валентина Миколаївна) народилася в селі Нижчі Верещаки Олександрівського району Кіровоградської області. Зараз проживає в селищі Олександрівка. Член Конгресу літераторів України, Кіровоградського обласного літоб'єднання «Степ», Олександрівського літературно- мистецького об'єднання «Крила». Друкувалася в українських періодичних виданнях: «Література і життя» (Київ); «Народне слово», «Діалог», «Кіровоградська правда» (Кіровоград); «Наша дача» (Донецьк); «Сільський вісник» (Харків); «Голос містечка», «Вперед», «Олександрівський вісник», «Крила Олександрівщини» (Олександрівка); «Життя», «Життя. Історії», «Життєві  історії» (Львів), «Жіночі історії» (Херсон), «Мій дім» (Черкаси). Автор збірки поезії «Перегорни тишу» (2011рік) та збірника прози «Міріади опалого  листя»(2012рік), книги легенд «Квітучі посмішки землі» (2013рік), двох романів «Сльози плакун-трави» та «Брості грози». Брала участь у створенні альманахів «Форум» (Дніпропетровськ), «Свой вариант» (Луганськ), «Літературна Кіровоградщина» (Кіровоград). У 2016 році книжковий «Клуб сімейного дозвілля»  видав збірник оповідань «Он и Она. Истории любви», в який увійшли два її оповідання «Лиловые канарейки на шарфиках ветра» і «Метель отцветшей сирени». Лауреат міжнародного літературного конкурсу «Каплантида-2012» — номінація «Українська література. Проза». Дипломант літературної премії ім. Юрія Яновського (роман «Сльози плакун-трави»).


Стежинки щастя, що об’єднують українців

Ключові цінності мають усі народи, звідти й випливає їхнє розуміння щастя. Українці споконвіків були веселою та щасливою нацією, попри всі історичні та суспільні негаразди, які випало пережити.  Історичні біди навчили нас виживанню в будь-яких умовах, укріпили дух свободи, загартували, тому й не змогли знищити притаманної українцям риси – позитиву, який дає нам силу будувати своє майбутнє далі, змінювати те, що нам не подобається,щоб, зрештою, побудувати щасливе суспільство.

Що для українців є  найціннішим розглядали в КЗ «Центральна бібліотека» під час народознавчого калейдоскопу «Стежинки щастя, що об’єднують українців». Зацікавила учасників батьківського клубу "Родинне коло"  розповідь про багатющий скарб звичаїв і традицій нашого народу, який ми отримали в спадок і мусимо зберегти та передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу. Родина – невичерпне джерело любові, щастя, добра, злагоди та наснаги, тож малюнки родини, виконані під час народознавчого калейдоскопу учасниками заходу, були чудові. Присутні дізнались багато цікавого і корисного та активно доповнювали розповідь бібліотекаря українськими прислів’ями та приказками. Вони охоче взяли участь у майстер-класі по виготовленню оригінальних конвертів та листівок-щасливок. І всі учасники  майстер-класу   дружно ділилися бажаннями  - кого ощасливити сьогодні своїм подарунком.

Цікавим доповненням до зустрічі стала книжкова виставка «Секрети українського щастя» , за матеріалами якої  проведено огляд літератури.

Олександрівка – мила глибинка, моя батьківщина мала

     Історію, як відомо, творить народ – своїм повсякденням,ставленням до життя, відношенням до роботи, вчинками. Кожен вписує свій маленький рядок чи сторінку в книгу буття. З таких окремих історій – людей, родини – як із цеглинок, будується великий будинок історії рідного краю. Любов до рідного краю, до землі, до людей, що її заселяють, є спільною турботою про те, щоб він був багатшим, красивішим, культурнішим. Є у нашому краї мальовничий куточок, оспіваний в піснях, оповитий легендами. Це - Олександрівка, яка загубилася серед зеленого лісу та пахучого різнобарв’я трав. Тут живуть доброзичливі люди в красивій природі, що вабить чудовими пейзажами у всі пори року.

     З метою організації та проведення змістовного дозвілля працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради завітали до мешканців благодійної організації «Промінь» з краєзнавчим альманахом «Олександрівка – мила глибинка, моя батьківщина мала». Під час заходу присутні прослухали розповідь бібліотекаря про історію Олександрівки, згадали період створення нашої громади. Люди поважного віку із задоволенням прийняли участь у народознавчій вікторині «Люби і знай свій рідний край», а вірші поетів, присвячених рідному краю, викликали щемливі емоції. Учасники альманаху поділилися спогадами про свою участь у святах та подіях, які проходили в Олександрівці. Це додало всім життєвої енергії та віри в нашу громаду, в її прекрасне майбутнє.

     Всі, хто прийняв участь у заході, отримали неабияке задоволення і висловили майже в один голос, що по справжньому щасливою є та людина, котра знає, шанує своє коріння і безмежно любить свій рідний край. 

Безпека дитини - спокій родини

#Спільно Благодійний фонд «Безпечне майбутнє»

Після початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну питання безпеки дітей вийшло на зовсім інший рівень. Зараз воєнні виклики й ризики — частина нашого життя, і ми маємо бути готові захистити себе та дітей. Цій темі було присвячене чергове засідання батьківського клубу «Родинне коло». Для учасників клубу комунального закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради бібліотекарі підготували калейдоскоп порад «Правила поведінки вдома та на вулиці під час війни». Під час заходу обговорювались питання щодо актуальних ризиків в реальному житті (повітряні тривоги, артобстріли, ситуація, коли дитина загубилась під час евакуації чи виїзду, вибухонебезпечні предмети на вулиці, руйнування будинків чи стрілянина на вулиці); контактів, куди звертатися по допомогу та інше. За допомогою інтерактивної вікторини-гри «(Не) безпека в час війни» учасники нагадали загальні рекомендації поводження себе на природі, під час туристичних походів, прогулянок з тваринами, пікніків (якщо територія місця вашого проживання прикордонна або була в окупації, то краще утримуватися від прогулянок парками та лісами без офіційних підтверджень безпеки від офіційної влади. Пізнавальна гра «Поведінка на час небезпеки та сигналів тривоги» активізувала учасників, адже вони добре знають ці правила та легко впоралися із завданнями.

Також, переглянули відеоролики: «Правила поведінки вдома та на вулиці під час воєнного стану» та «Безпечна поведінка дітей під час війни».

Після деокупації території України на нашій землі, на жаль, ще десятки років буде небезпека знайти різні вибухонебезпечні предмети. Тому, важливо знати та дотримуватися правил поведінки вдома та на вулиці.

Бережіть себе!

День пам'яті Героїв Крут

29 січня в Україні відзначається сто шоста річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Цього дня ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.

Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на декілька днів. У цей час відбувалися переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

Про перебіг подій більш як столітньої давності та про героїчний подвиг під Крутами дізналися учні ВСП ПТУ №16 від бібліотекаря КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради під час історико-патріотичного альманаху «Крути: бій за незалежність від орди». Учасники заходу також переглянули мультимедійну презентацію «Бої смертельні Крутами неслись». Всі присутні дійшли до висновку:  не можна викреслити з людської пам’яті той великий та безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя. Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут називають першими кіборгами.  

Для відвідувачів бібліотеки представлена книжкова виставка «Крути: і сум, і біль, і вічна слава», яка підкреслює, що історія повторюється - сьогодні ми продовжуємо тримати оборону від російської навали.  А герої Крут стали взірцем захисника Батьківщини – як і «кіборги» в новітній історії України.

Самобутній національний дух у традиціях

    Народний календар місяць за місяцем, тиждень за тижнем, нерідко день за днем передбачає відповідно до конкретних умов даного регіону народні традиції, особливості життя, зміни в природі. Живучи в гармонії з природою, українці створили свій народний календар. У ньому вони історично обумовили дати, події, спостереження за навколишньою дійсністю, народні свята, інші урочистості, які в певній послідовності відзначали протягом року. Саме українські календарні традиції, звичаї, обряди у віках зберігали нашу національну ідентичність. Протягом багатьох століть український народ не мав власної держави. Перебуваючи під владою сусідніх держав, українцям вдалося зберегти національну своєрідність, а календарна обрядовість допомогла народу єднатись і зберегти його самобутній національний дух, вижити і розвиватись.

У комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради відбулася народознавча година «День за днем за народним календарем». Бібліотекарі підготували етнопазл про життя людей праці, їх побут, спосіб життя, виховну мудрість протягом поколінь. Найяскравіше відображено та найкраще збережено традиції нашого народу в художній творчості. Передовсім – це витинанки, які розміщували на найважливіших частинах інтер’єру: вікнах, покутній стіні, образах, сволоках тощо. Опосередковане застосування витинанок засвідчують обрядові предмети (колядницька зірка, «королівські корони», шопки та ін.). Задля вивчення мистецтва «витинання» та відродження української національної культури для учасників заходу проведено майстер-клас «Українське мистецтво витинанки». З цікавістю та захопленням присутні вчилися створювати витинанку з використанням образів народних мотивів. До сьогоднішніх днів збереглися колядки й щедрівки, вертепи, веснянки, гаївки, свято Купала та інші свята і звичаї, які органічно переплелися і становлять оригінальну, самобутню культурну спадщину українського народу. Про всі ці та інші, не менш цікаві, свята, про традиції та їх історію ви можете дізнатись зі сторінок книг нашої тематичної виставки «Дивосвіт українських свят», що експонується на відділі абонементу.

Запрошуємо до перегляду!

Україно соборна - моя гордість і слава

День Соборності України – державне свято, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося у 1919 році.

З метою належного відзначення Дня Соборності України, забезпечення національної єдності та громадянської злагоди, виховання у громадян патріотизму та гордості за героїчне минуле та сьогодення Українського народу, до знаменної події в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради проведено літературно-історичний часопис «Україно Соборна - моя гордість і слава» для клієнтів пробації Кропивницького районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області.

Розповідь бібліотекарів про буремні 1918-1919 роки викликала у присутніх почуття гордості за свій народ, який вперше за шістсот років зробив серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель в єдину державу.  Захід поглибив знання про історію виникнення свята Соборності України, викликав патріотичні почуття та повагу до рідної країни. Також відвідувачі бібліотеки змогли познайомитися з запропонованими матеріалами книжкової виставки-репортаж «Соборність рідної землі – основа нації й держави».  

Літературно-історичний часопис пройшов під гаслом «Наша єдність – наша зброя» і закінчився побажаннями миру, злагоди та єдності.

Слава Україні! Героям слава!

Моя соборна Україна знов зустрічає новий день

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 105 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР.

З нагоди Дня Соборності України, який пройшов під гаслом «Наша єдність – наша зброя» для учнів  комунального закладу «Олександрівський ліцей №1» Центральна бібліотека організувала історичний екскурс «Моя соборна Україна знов зустрічає новий день»

Учасники екскурсу дізналися про історичне значення  Дня Соборності України, переглянули відеоісторію «Українська революція 1917-1921. Як творилася держава», здійснили віртуальну подорож областями України, взяли участь в інтелектуальній грі «Як добре ти знаєш свою країну?». Зокрема, присутнім запропонували взяти участь у історичному діалозі «Україна соборна назавжди».   З великою шаною і тугою учасники заходу згадали про всіх героїв, які, нажаль, загинули, виконуючи свій військовий обов’язок.

Жвавий інтерес викликала українознавча гра «Україна моя від «А». до «Я», що зібрала креативних, розумних та завзятих учасників. Гра дала змогу не лише позмагатись між собою, а й дізнатись багато корисної інформації про країну та її історичне минуле.

Під час заходу присутні мали змогу познайомитися з книжково-ілюстративною виставкою «Єдина духом Україна». На виставці представлена література, яка висвітлює тернистий шлях України до соборності та процеси державотворення і формування території української незалежної держави.

Наш вибір - світ без наркотиків!

Наркоманія! Скільки смертей за цим словом, скільки болі, скільки поламаних життів? Дуже багато! І не відомо, скільки ще життів заберуть із собою в нікуди наркотики! Наркоманія  – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків і викликає в малих дозах ейфорію, у великих – наркотичний сон.

З метою популяризації  здорового способу життя, профілактики наркоманії серед підлітків у комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради проведено бесіду-діалог «Наш вибір – світ без наркотиків!». Організатори заходу акцентували увагу на здоровому способі життя: важливо мати свідому життєву позицію і силу волі, щоб сказати «Ні» -наркотикам, ні шкідливим звичкам. В ході бесіди розглядалося ряд важливих питань: «У чому виявляється дія наркотичних речовин на людський організм і психіку», «Профілактика шкідливих звичок», «Чим ризикує підліток, коли починає вживати наркотики ?». Під час проведення інтерактивних вправ «Важливо знати!» та «Три ступені донизу» визначили шкідливий вплив наркотичних речовин на організм підлітків та шляхи подолання цієї проблеми. Присутні  мали змогу дізнатися багато корисного для себе та свого подальшого способу життя з книжкової  викладки літератури «Наркоманія:  від відчаю до надії». До їх уваги були представлені книги,  газетні та журнальні статті, які покликані надати інформацію про наркотичні речовини та наслідки їх вживання і застерегти українців від згубного впливу наркотиків. Учасники заходу ознайомилися зі слайд-презентацією та отримали вичерпну інформацію про наркотичні речовини та їх згубний вплив на людський організм, розглянули шляхи профілактики наркозалежності; наркоманію в моральному, правовому аспектах. Наприкінці були надані поради та пам’ятка – застереження  «Скажи наркотикам «НІ»!» Присутні зробили висновок, що обраний здоровий спосіб життя - це шлях до реалізації мрій, задумів та планів, до щасливого майбутнього. Учасники заходу  створили «Дерево здоров’я» на якому розмістили «листочки» зі своїми повідомленнями: « Я дізнався, що…», в яких висловили своє негативне ставлення до вживання наркотичних речовин.

Наші користувачі із задоволенням цікавлять книгами із «Польської полиці». Нагадуємо, що «Польська полиця в Україні» — пілотний польсько-український проєкт, спрямований на поповнення фондів українських публічних бібліотек. Ініціатори проєкту — Міністерство культури та національної спадщини Польщі і Міністерство культури та інформаційної політики України.

У межах проєкту КЗ «Центральна бібліотека «Олександрівської селищної ради безкоштовно отримала комплект із 20 нових книжок — перекладів українською мовою польської класичної та сучасної літератури для дорослих і дітей. Серед них: історичні романи Генріка Сенкевича, «Вогнем і мечем»«Quo vadis», «Потоп», «Пан Володийовський»; збірка оповідань  Стефана Грабинського  «Демон руху»; п'єса Збіґнєва Герберта  «Печера філософів»; збірка творів відомого сучасного польського письменника-фантаста Яцека Дукая  «В краю невірних». Добірка містить історичні, художньо-публіцистичні,  мемуарні твори: спогади Юзефа Чапського  «На нелюдській землі» про ГУЛАГ, участь в організації Польської армії генерала Андерса, Катинську трагедію; «Діалоги з совєтами» Станіслава Вінценза ; книжка Вітольда Шабловського  «Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині», що розповідає про Волинську трагедію; журналістські репортажі «Кордони мрій. Про невизнані республіки» Томаша Ґживачевського .

Дитячі книги представлені збіркою романів відомого польського письменника і педагога Януша Корчака  «Кайтусь-чарівник», «Банкрутство малого Джека», «Коли я знову стану малим», книгами сучасних польських письменниць: романом-казкою Дороти Тераковської  «Дочка Чарівниць», казкою Юстини Беднарек  «Неймовірні пригоди десятьох шкарпеток (чотирьох правих і шістьох лівих)» та повістю Катажини Ририх  «Лопушане Поле», яка отримала нагороду «Книжка року 2017» Польської секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги.

Книги, зібрані на виставці «Книжкова Польща дивує щодня», настільки зацікавили користувачів, що бібліотека організувала бенефіс книг «Дотик до польської класики» та бібліомандрівку  «Літературний пульс Польщі в Україні».

Польська полиця – хороша нагода для українських читачів дізнатися більше про культуру та літератури Польщі, країни, яка прихистила сотні тисяч українців, а також переклала низку українських авторів польською мовою.

Поетичний всесвіт Лідії Доценко

ДОЦЕНКО Лідія Григорівна (17.01.1944, с. Вищі Верещаки) – українська поетеса, член Національної спілки письменників України (з 1997). Закінчила Харківське медичне училище №1(1965). Працювала фельдшером у селі, медсестрою в Золочівській районній лікарні Харківської області (1965-1995). Писати почала у шкільному віці. Її твори почали з’являтися на сторінках районної газети «Вперед». Вони ніжні, ліричні, йдуть із самого серця поетеси.

Друкувалася в обласних і республіканських виданнях, журналі “Прапор” (“Березіль”), колективних збірниках “Отчий дім” (1988), “Понад шляхом” (2002). Автор поетичних збірок “Потреба польоту” , “Як завжди, як ніколи...”

Перша книга поетеси «Потреба польоту» з’явилась у 1995 році. До збірки увійшли 122 твори, написані протягом 20 років. Любов до рідної землі, до близьких людей, роздуми про цінність буття, єдність людини з природою, болі й тривоги села, легка іронія над собою і недосконалістю світу - такі основні мотиви книги. Друга збірка « Як завжди, як ніколи » (1998), «Понад шляхом » - третя книга поетеси ( 2002 ).

В своїх творах Лідія Доценко завжди з трепетом і болем згадує рідний край; край, де народилася, де пройшло дитинство, де виростала, де мужніла - «той двір, де голос мами чути». Саме «рідним Верещакам» ( так завжди говорить поетеса ) присвячена поезія «Тут».

Ліс на обрії, ниви, байраки...

Краю рідного щемний пейзаж.

І найкраще село - Верещаки -

Ви - без мене, а я - без вас…

Доля поетеси виявилася нелегкою. Післявоєнна відбудова, відродження села і хлібного поля...Найтеплішими спогадами в поезіях Л. Доценко є спогади про маму:

Мов тихе джерельце - матусина пісня,

Сьогодні не чуєш - почуєш опісля,

Тоді колись, потім у сні опівнічнім...

Не вічні матусі. Матусі не вічні.

« Як завжди, як ніколи... » - друга книга Л. Доценко, поета щирої душі. Ця збірка поезій відображає безмежну любов до рідних людей, до мальовничого села, ностальгічні спогади юності, яка так швидко промайнула.

... Вже й я в літах. На пагорбі високім

Мене стрічає тиша і стерня,

А вітряка немає... Роки... роки...

А біль утрати груди розтина...

Щасливий поет, коли його вірші стають піснями. Поезію Лідії Доценко «Мати сина проводжала » покладено на музику. А написав пісні на вірші Л. Доценко композитор Андрій Салов, який проживає в м. Люботині Харківської області.  

До дня народження поетеси працівники КЗ "Центральна бібліотека" Олександрівської селищної ради підготували поетичну палітру "Поетичний всесвіт Лідії Доценко", де кожен рядок її поезій - це безмежний світ, що переживається в любові і журбі, гостро до сліз.

Поети розмовляють з Богом

Ми, здебільшого, мало знайомі з літературою рідного краю і не замислюємося, що серед наших земляків є автори, твори яких заслуговують на те, щоб увійти до  літературної скарбниці.

До 80 річчя  від дня народження Лідії Доценко в КЗ «Центральна бібліотека» Олесандрівської селищної ради організовано книжкову виставку - персоналію «Поетичний всесвіт Лідії Доценко».

Шанувальники творчості ознайомились з біографією та  творчим доробком поетеси. І ще раз впевнитись в тому, що Лідія Доценко належить до митців, талант яких на повну силу виявився у віршах.

Любителі поетичного слова звернули увагу на багатогранність її поетичного таланту: неповторну лірику присвячену рідному краю, Україні і життю.

Гаджети: за і проти

Важко уявити собі у наш час людину, яка б не користувалася сучасними технологіями та гаджетами. Вони так глибоко проникли в наше повсякденне життя, що ми вже не знаємо, що робити при їх відсутності. Ми живемо у світі, де комп'ютер, планшет, смартфон, мобільний телефон вважаються такою ж звичною річчю, що і електричне освітлення, телевізор і машина.

У наш час дуже складно знайти дитину  чи підлітка, які б не користувалися якимсь модним сучасним гаджетом – планшетом, смартфоном, айфоном, ігровою приставкою чи іншими «плодами цивілізації». Але чи замислювались ви, навіщо людині така кількість сучасної техніки і скільки часу вона витрачає на користування нею? Чому, заходячи до Інтернету «на 5 хвилин, щоб перевірити пошту», Ви проводите біля екрану усю ніч? А якщо зранку ви спитаєте себе «Що корисного я зробив за цей час?»,- якою буде ваша відповідь? Саме тому під час чергового засідання батьківського клубу «Родинне коло», що працює при комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради,  була проведена година спілкування «Життя для гаджетів чи гаджети для життя». Під час заходу ведуча детально висвітила важливі питання: чим загрожує дитині залежність від гаджетів; як зробити так, щоб комп’ютер не завдав шкоди, а був корисним;  як обмежити дитину у користуванні улюбленим телефоном. Працівник бібліотеки також познайомила присутніх із книгою Андрія Тужикова «Як зрозуміти свій гаджет», в якій автор розповідає про історію та роль технологій у нашому житті.  Інформаційні буклети з рекомендаціями «Гаджетоманія» і «Діти та гаджети: як уникнути залежності» стали корисним подарунком для батьків. Для учасників заходу бібліотекар провела майстер-клас із створення іграшки з паперу «Паперові дива».

 #Спільно   Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"    

Познайомтесь з новинками

Яворівський В. Іван Окаянний. Найстрашніші дні гетьмана Мазепи: Роман.- К.: Брайт Букс, 2020.- 288 с.

Сьогодення України нерозривно пов’язане з часами Івана Мазепи. Героїзм і відвага, сміливість і вірність одних та дволикість, боягузтво, зрадливість, продажність і пристосуванство інших – все бачив і усвідомлював гетьман. Його боялись вороги і ненавиділи свої. Його проклинали московити і зраджували українці. Він двадцять довгих років виношував свій найзухваліший план, а йому забракло кількох днів. Ким він був: мудрим правителем чи сліпим поводирем? За які свої гріхи просив прощення в останні миті життя? Яку грішну любов беріг, наче найдорожчий скарб? Найдраматичніші дні гетьмана Івана Мазепи та найстрашніша катастрофа української історії у новому романі Володимира Яворівського.

Роздобудько І.Неймовірна. Ода до радості: Роман.- К.: Нора-Друк, 2022.- 368 с.

Ця гарна молода жінка могла б зробити блискучу кар’єру в Європі: чи то в танцювальній трупі празького театру, чи то в літературі, чи то на теренах просвітництва, та й просто в світських салонах, де її вважали, за сучасним висловом, «іконою стилю». Її порівнювали з леді Гамільтон, мадам Помпадур і навіть Ґретою Ґарбо і вважали, що вона «випередила свій час». Натомість вона стала однією з найяскравіших постатей українського спротиву і загинула в Бабиному Яру нескореною. 

З часу життя Олени Теліги і її побратимів проминуло багато років, а Україна досі стоїть кісткою в горлі імперських амбіцій – у центрі Європи, незламним щитом між Заходом і Сходом. Між життям і смертю. Стверджуючи своїм багатовіковим існуванням непереможність нації.

Майстер-клас з виготовлення флікерів

Питання безпеки на дорозі набувають важливого практичного значення, адже в темну пору доби і пішоходи, і водії мають бути максимально уважними та обережними.

Нині необхідність у світловідбивачах є більш нагальною. Через обстріли російськими військовими об’єктів енергетичної інфраструктури в Україні вимикають вуличне освітлення. Так роблять через аварії або з метою економії. У темряві пішоходів у темному одязі розгледіти важче.

З метою запобігання травматизму внаслідок дорожньо-транспортних пригод та привернення уваги молоді до правил поведінки на дорогах у КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради проведено майстер-клас з виготовлення світловідбиваючих флікерів, який виготовляли діти під керівництвом інспектора сектору ювенальної превенції старшого лейтенанта поліції Ярослави Мовчан.

Процес створення флікерів був цікавим та веселим. Власноруч виготовлені елементи безпеки діти забрали з собою, щоб використовувати з користю. Ці аксесуари можуть врятувати ваше життя.

Тож бережіть своє життя й здоров’я, неухильно дотримуйтеся правил дорожнього руху, не забувайте про власну безпеку та безпеку інших учасників дорожнього руху!

Психологічна турбота про дітей під час війни

#Спільно   Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"   

Поліпшення стосунків між батьками й дітьми – це шлях розвитку та підтримання навичок позитивного батьківства, формування навичок розпізнавання стресових реакцій дітей. У стресовій ситуації для дитини дуже важлива реакція батьків. Що впевненіше поводяться батьки, то безпечніше почуваються діти. Як допомогти психіці сина чи доньки почати відновлюватись після цих подій? Цій темі було присвячене чергове засідання батьківського клубу «Родинне коло» під назвою «Що приховується за складною поведінкою дитини». Для учасників клубу комунального закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради бібліотекарі підготували найдієвіші поради — ігри, конкурси та вправи, які допоможуть упоратися з такими проблемами.

Захоплюючим та креативним став конкурс «Визнач не обґрунтовані вимоги та заборони». Батьки та діти вчилися моделювати ситуації, коли на кожне своє «хочу» дитина постійно отримувала «не можна». Спочатку діти губилися, а потім починали хитрувати щоб домогтися бажаного, а також вчилися правил, як себе поводити, аби досягти позитивної реакції на їхні вчинки.

Також учасники дискутували на тему «Що ж важливо в нашому ставленні до дитини?» Батьки ділилися досвідом у вирішенні складних завдань: як відреагувати на спалах злості, неслухняності, що робити, якщо дитина пригнічена і невпевнена у собі, як допомогти їй налагодити контакт з однолітками та ін.

Під час вікторини «П'ять шляхів до серця дитини» батьки з великим задоволенням висловлювали свою щиру любов до своїх діток, обираючи саме ту форму вираження (дотик, слова заохочення, час, подарунки, допомогу), яка близька до серця саме їх дитини.

Всіх учасників заходу частували смаколиками. Гарний настрій та позитивні емоції завжди зближують. Немає нічого важливішого за добрі стосунки! Тож, бережіть один одного!

Творчі горизонти Марії Примаченко

Марія Примаченко є однією з найталановитіших представниць наївного мистецтва у світі. Художниця прославила Україну своїми неймовірними творами. Злетівши до світових вершин, Марія Примаченко залишилася саме українською художницею, яка об’єднала в собі витоки українського живописного і поетичного фольклору, що походить ще з сивої давнини українського родоводу.

Попри всесвітню славу, у біографії Марії Примаченко лишається чимало білих плям. Точно відомо, що народилася вона в селі Болотня Іванківської волості Київської губернії. А далі починаються таємниці.  Досі точаться суперечки як щодо точної дати народження художниці чи  31 грудня 1908 року, чи  1 або 2 січня, чи – 12 або 13 січня 1909 року – так і щодо правильного написання її прізвища. В офіційних нагородних документах її прізвище писали як Приймаченко. А от свої картини майстриня підписувала або ініціалами "М.П.", або прізвищем "Примаченко". Правильне написання прізвища – Приймаченко чи Примаченко вирішував Вищий адміністративний суд України, який постановив, що правильне написання її прізвища – Примаченко. У дитинстві Марія Примаченко перехворіла на поліомієліт. Відтоді кожен рух коштував їй надзусиль, однак тяжка хвороба та її наслідки не завадили Марії не лише повністю себе обслуговувати, а й створити майже тисячу картин, які прославили її на весь світ і закарбували ім’я самобутньої української художниці у віках.

Творчість Марії Примаченко - дивовижне, таємниче, і до кінця незбагнене явище. Центром його були фантастичні птахи, квіти, звірі та сюжети із життя селян. Уява Примаченко створювала химерні, загадкові і чарівні образи, сповнені яскравими кольорами. Художниця стала популярною уже в 27 років завдяки роботі «Звірі у Болотні». Після цього її картини були на Міжнародній виставці в Парижі, у Варшаві, у Софії, у Монреалі, у Празі. У 1937 році картини Марії Примаченко виставлялися в якості експозиції в Парижі. Видатний художник Пабло Пікассо, відзначив, що, якби Марія Примаченко проживала у Франції, то могла б стати значно відомішою, аніж він сам. Подейкують, що й іменитий Марк Шагал надихався творчістю Примаченко. А в гості до мисткині навідувались українські поети Павло Тичина, Микола Бажан, режисер Сергій Параджанов.

Художниця ніколи не була офіційно заміжньою. З чоловіком Василем Маринчуком вони прожили майже п’ять років у цивільному шлюбі. Із початком Другої світової війни чоловіка Марії  мобілізували на фронт. З війни він так і не повернувся, загинув, навіть не побачивши свого сина, що народився в грудні 1941-го. Марія ж до кінця життя берегла вірність коханому і так ніколи й не вийшла заміж. Художниця була правшею, але писала картини лівою рукою. Вона не знала професійних хитрощів, не мала художньої освіти та писала на звичайному ватмані простою гуашшю й аквареллю. Цікавинка картин Примаченко – підписи-примовки. Їх вона писала і римувала сама або адаптувала народні приказки під сюжет своєї картини. «Три буслики у горосі живуть у нас і досі», «Лежень ліг під яблунею, щоб яблуко само упало у рот, а воно його у лоб», «Собачка Ада не боїться гада», «Веснянки-роговички – веселії птички» – всі підписи вражають дитячістю і глибиною водночас. Художниця ілюструвала книжки і співпрацювала з Михайлом Стельмахом. Примаченко створила малюнки для книг українського письменника «Журавель» та «Чорногуз приймає душ». Також проілюструвала 5 дитячих книжок видавництва «Веселка».

Загадкові фантастичні світи Марії Примаченко живуть і після її смерті. Так, у Японії її малюнками ілюструють букварі. Її фантастичних звірів можна побачити на листівках, поштових марках та в календарях. У її неповторному стилі оформлюються дитячі майданчики. Та й сучасні митці часом надихаються творчим спадком українки.

На четвертий день повномасштабної війни з РФ українські медіа облетіла прикра новина про те, що російські окупанти знищили в Іванкові історико-краєзнавчий музей із картинами Марії Примаченко. Історія, однак, несподівано отримала радісне продовження: місцеві жителі, ризикуючи життям, врятували частину робіт талановитої мисткині.

 Інтерес усього світу до творів талановитої художниці є надзвичайно важливим для України в часи ствердження української ідентичності під час військової російської агресії. 5 травня вцілілу картину з музею української художниці Марії Примаченко "Квітки виросли коло четвертого енергоблоку"  продали за 500 тисяч доларів. Усі кошти з аукціону пішли на благодійний фонд Сергія Притули для допомоги ЗСУ. Картина художниці "Моя хата, моя правда" була продана з аукціону у Венеції за 110 тисяч євро. Гроші передали на збереження української культури в умовах війни. Марія Примаченко прославила нашу Україну на весь світ, а зараз її картини на аукціонах  допомагають ЗСУ захищати нашу країну, нашу культуру, наш народ!

В комунальному закладі «Центральна бібліотека» створено відеоролик «Дивосвіт Марії Примаченко», який можна переглянути на відеосторінці нашого сайту.

Марія Оксентіївна Примаченко працювала майже до останніх днів свого життя і залишила людям безцінний спадок, що викликає особливі асоціації, роздуми, долучає глядача до казки, її глибинного поетичного світу з таїнами, одкровеннями, загадками. Ми, знайомлячись з її творами, дивимося на світ її очима, стаємо уважнішими до нього, і світ відкриває нам свої таємниці.

Новий рік вітає всіх!

Новорічно-різдвяні свята – найулюбленіші, вони позначені очікуванням снігу, прикрашеної ялинки, блиску різнобарвних іграшок і, звичайно ж, новорічних подарунків.

Завітайте у комунальний заклад «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Ми підготували для вас багато чого цікавого! У книгозбірні на вас чекає новорічна фотозона з красунею-ялинкою та казковим каміном. Увесь бібліотечний простір вкритий сніжинками, сніговичками, фігурками казкових героїв. Бібліотечні майстрині декору створили чудові новорічні прикраси.

Друзі, ділимося з вами чудовою новиною! Книжкові полички поповнилися новими виданнями. Книги, закуплені за кошти місцевого бюджету, відтепер на полицях абонементу. Це яскраві, неймовірно цікаві книги українських та зарубіжних авторів. Вітаємо наших користувачів з Новим роком і новими придбаннями та запрошуємо ознайомитися з цікавими літературними новинками.  Добірка «Новий час – нові книги» зробить ваші вечори теплішими та затишнішими. На вас чекають теплі любовні історії, улюблені детективи, збірки поезій, історичні та біографічні романи.

Приходьте до нас, обирайте та проводьте свята у дружній компанії з найкращою книгою!

Безпека вдома в умовах війни

#Спільно   Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"   

Внаслідок атак на енергетичну та іншу критичну інфраструктуру мільйони дітей в Україні часто залишаються в холодних будинках без електроенергії, що обмежує їх у правах та позбавляє нормального дитинства. Родини змушені використовувати свічки, газові пальники та генератори, щоб отримати світло та зігрітися, що не завжди безпечно у приміщеннях. Прості правила безпеки важливі для збереження життів та здоров’я дітей і їхніх родин.

В комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради проведено чергове засідання батьківського клубу «Родинне коло». Бесіда-діалог «Твоя безпека в твоїх руках» була покликана підвищити обізнаність учасників клубу із правил безпечної поведінки з генераторами, газовими пальниками, системою пічного опалення та свічками у разі відсутності електроенергії й тепла.

Бібліотекарі підготували та презентували матеріали для дітей, що допоможуть засвоїти важливі правила безпеки вдома під час війни й заохочуватимуть їх ділитися отриманими знаннями із батьками. Вікторина «Безпека в побуті» дала можливість усім продемонструвати свої знання та нагадати алгоритм дій в кризовій ситуації. Жваво обмірковували поведінку у випадку кожної з можливих ситуацій. Також, присутні переглянули відеоролики «Безпека вдома під час війни»: ДСНС і UNICEF запустили інформаційну кампанію».

Дотримуйтесь правил безпеки!

#Спільно  Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Батьківство потребує багато емоційних ресурсів. Саме тоді, коли вони на межі, людина відчуває себе виснаженою, втрачає сили, й це є ознакою емоційного вигорання.

Щоб запобігти цього, в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради було проведено тренінг-гру «Як стабілізувати себе» для  учасників батьківського клубу «Родинне коло». Присутні вчилися збереженню й збільшенню власних ресурсів. Вони дізнались про різні варіанти стабілізації себе.

Методика включила в себе різноманітні техніки, вправи зі зворотнім зв’язком, ситуаційні ігри та дослідження складних випадків. Найцікавішою для всіх виявилась гра – уявлення з елементами методу психотерапії «Сноведіння на яву», яка мала на меті надати можливість швидкого знаходження ресурсів для подолання пост стресових ситуацій.

Учасники активно включились у виконання послідовних дій згідно методики, а потім кожен учасник розповідав про те, що давалось йому уявити складно, а що легко та про свої відчуття й емоції під час гри – вправи. Головне досягнення гри – це швидке знаходження ресурсів для подолання пост стресових ситуацій.

Тренінг стимулював учасників до прояву творчості, розкриття особистісного потенціалу, зміни свого відношення до життя, щоб стати більш позитивними для своїх дітей.

Вкраїни донька, ти жила між нас, душею чиста, ніби наші ріки…

До 190-річниці від дня народження Марка Вовчка в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  організовано книжкову виставку - персоналію «Марко Вовчок: щира українська душа». На виставці представлені твори та матеріали про творчий і життєвий шлях письменниці.

  Марко Вовчок - незвичайна особистість. В кожного з нас своє ставлення до її творчості. Але все ж таки Марко Вовчок в історії літератури залишається неординарною письменницею та перлиною української літератури. За тематикою творчість Марка Вовчка дуже різноманітна: життя дітей, кохання юних, побут дорослих, сите й тупе існування міщанства, фальш ченців, паразитичне існування дворян. У своїх творах письменниця порушувала основне питання того часу - боротьба проти кріпацтва, і її твори розкривали суть цього ганебного явища.

 Теми, сюжети творів, прототипи героїв брала Марко Вовчок з життя народу, яке добре знала, а також і з фольклорних джерел вона черпала наснагу для своєї творчості.

З метою ознайомити користувачів книгозбірні з цікавими фактами життєвого шляху письменниці, її творчістю проведено літературну світлицю «Вкраїни донька, ти жила між нас, душею чиста, ніби наші ріки…». Присутні охоче брали участь у рольових читаннях оповідань «Горпина» та «Два сини» по книзі «Жива душа». Дані твори покликані виховувати почуття патріотизму, співчуття до скривджених людей, повагу до жінки та найвищого права, визначеного їй самою природою, - права на материнське щастя.

КЗ «Центральна бібліотека» щиро запрошує користувачів познайомитися із творчістю талановитої письменниці.

Книги Марко Вовчок чекають на свого читача!

Зими святкові обереги

Незабаром Різдво й Новий рік. Українці мусять жити під час війни, але кожен із нас знає, що війна — це не тільки обстріли, блекаути, втрати та невизначеність. Це ще й підтримка, розуміння, надія та віра. У тому, щоб не ігнорувати свята навіть під час таких страшних випробувань, як війна, сенс є. Заради того, аби ми мали сили та ресурс і далі працювати на Перемогу, донатити на ЗСУ, піклуватися про рідних та підтримувати наших захисників, цей місяць перед святами можна і потрібно зробити трішки світлішим.

В умовах війни, повітряних тривог, обстрілів, вибухів, постійної фізичної та психічної напруги наш організм потребує перезавантаження та стабілізації. А отже, свята та традиції можуть мати потужну терапевтичну, цілющу дію на психіку людини. Задля відновлення емоційної рівноваги, формування позитивних спогадів, духовного піднесення та натхнення для юних читачів комунального закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради проведено урок народознавства «Зими святкові обереги». Бібліотекарі розповіли цікаві відомості про традиційні зимові християнські свята: Святого Миколая, Різдва Христового, Святого Василя, ознайомили з обрядом колядування та щедрування. В тому, що створювати вироби янголят своїми руками не важко, а ще й дуже захоплююче, переконались учасники майстер-класу «Різдвяний янгол для захисника». Ми вирішили не зраджувати традиціям і провели для читачів майстерку з виготовлення прикраси-янгола, яким можна прикрасити ялинку, або ж подарувати на свята комусь із близьких, а найкраще і доречніше – нашим захисникам України.

Надіємось, що з любов’ю створені симпатичні ангелочки оберігатимуть їх власників від усього недоброго, допомагатимуть та захищатимуть.

Увага! Нова книга!

Кові Стівен Р. 7 звичок надзвичайно ефективних людей.- Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023.- 512 с.

Кожна людина, дивлячись на успішних та цікавих особистостей, хоче дізнатися секрети їх успіху. Книга «7 звичок надзвичайно ефективних людей» розкриває перед читачами ті моменти, які допомагають стати успішними в будь-якій життєвій сфері. Автор спонукає подивитися на життя з іншого боку, брати відповідальність за своє майбутнє, ефективно організовувати свою діяльність. Описані у книзі звички, правильно введені у життєвий ритм, допоможуть досягати мети та стати успішними.

Чому варто прочитати книжку «7 звичок надзвичайно ефективних людей»?

Про автора:

Стівен Кові — американський освітянин, письменник, підприємець та мотиваційний спікер. Найвідомішою його книгою є «7 звичок надзвичайно ефективних людей». Також він є автором таких книг, як «Перше спочатку», «Принципо-центричне лідерство», «7 звичок надзвичайно ефективних сімей», «Восьма звичка: від ефективності до величі» та інших. У 1996 році журнал «Time» назвав його одним із 25 найвпливовіших людей

У сучасному світі, де робиться ставка на інтелект, інформацію і високі технології, роль обдарованої особистості у забезпеченні суспільного прогресу є визначальною. Кажуть, що кожна людина  талановита по-своєму. Якщо вчасно виявити здібності і таланти дитини, то згодом, вони можуть стати запорукою успішного розвитку її кар’єри. Як виявити таланти та здібності дітей та допомогти їм розвиватися - обговорювали в комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  на черговому засіданні батьківського клубу «Родинне коло», що проходив під назвою «Талант у землю не ховай, його цінуй і розвивай». Ведуча заходу зазначила, що таланти і здібності можуть виявитися не в дитинстві, а в юнацькому віці. Головне у цьому питанні – це своєчасна підтримка дитини  батьками, тому що саме вони більше часу проводять зі своїми дітьми, знають їхні звички, смаки, уподобання, манеру поведінки, які у присутності інших людей, найчастіше, виявляються в іншій формі. Завдання батьків полягає не в нав’язуванні дитині власних цілей та бажань, а у виявленні її власних талантів та їх цілеспрямований розвиток. За допомогою творчості кожен може найповніше проявити себе. Малювання, музика, створення нескладних виробів, видумування власних віршиків, розвивають кмітливість, спритність рук, смак, художні здібності та уяву. Тож  присутні стали учасниками  майстер-класу з виготовлення об’ємних сніжинок «Мистецький злет фантазії».  Весело та творчо проведений час надихнув учасників засідання на нові творчі ідеї та додав масу позитивних емоцій.

Завітайте в нашу бібліотеку і ви теж розширите світ своїх захоплень, що так важливо в наш час, коли так хочеться і так складно виділитися з повсякденності сірих буднів.

Емоційне вигорання під час війни

#Спільно Благодійний фонд «Безпечне майбутнє» 

Зараз, перебуваючи в умовах війни, поганий настрій і виснаженість відмічає більша частина не лише військових, а й цивільних українців, незалежно від сфери їхньої зайнятості та рівня залученості у воєнні дії. Проте, виснажене суспільство – це осередок апатії та відстороненості. Така спільнота не здатна ні реабілітувати найбільш постраждалих осіб, ні побудувати процвітаюче майбутнє, у якому належатиме жити наступним поколінням.

«Світячи іншим - не згори сам» - під таким гаслом в КЗ «Центральній бібліотеці» Олксандрівської селищної ради на засіданні батьківського клубу «Родинне коло» відбулася пізнавальна година з питань емоційного вигорання під час війни.

Під час заходу в цікавій та доступній формі бібліотекарі ознайомили присутніх з такими поняттями як «стрес» та «емоційне вигорання», його основними причинами та симптомами, створення умов для психологічного розвантаження, надання інформації про сучасні техніки і прийоми стабілізації емоційного стану.

Особливу увагу батьків звернули на виконання творчої роботи для саморегуляції «Створення казки про вибраного персонажа» та невербальної гри «Ти не один»: проводили вправу з дихальної техніки (хмаринка); розважальну гру для переключення уваги; малювали ілюстрації до придуманої казки; створювали «об'ємні» картини, яку вони уявляють.

Також були переглянуті кілька тематичних відеороликів «Емоційне вигорання психологія війни», «Профілактика та подолання емоційного вигорання». Наприкінці були надані поради та пам’ятка «Попередження емоційного вигорання».

Учасники отримали новий та актуальний досвід, який вони зможуть застосовувати на практиці, та компетентні відповіді на свої запитання.

#тижденьчитання2023   #бутисвоїми

З 4 до 10 грудня 2023 року триває Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання».

Читання є важливим у час миру і добробуту, але ще важливішим – у часи випробувань, які випали на нашу долю через війну. Книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, вчителями і лікарями. Тож КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготувала добірку нових книг, щоб надихнути наших земляків відвідати бібліотеку та знайти свою книгу, адже саме правильна книга в правильний час здатна спонукати людину до читання й згодом зробити це її постійною практикою.

Книги Люко Дашвар неодноразово отримували схвальні відгуки літературних критиків та пересічних читачів. Письменниця отримала відзнаку «Золотий письменник України», що надається авторам чиї продажі перевищують сто  тисяч примірників. Більшість її романів перевидавалися декілька разів і стали бестселерами.

Дашвар Л. На запах м’яса: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023.- 416с.

Сюжет нового роману «На запах м’яса», розгортається навколо дівчини Майї, яка хотіла втекти від гонитви за химерним, покинути щоденний «тваринний» світ та знайти забуття. Покинутий хутір, що загубився серед лісів, — саме те, що треба. Це гарна можливість закінчити своє життя, чи, може, почати нове? Саме тут, серед щирих почуттів і давніх легенд, вона знову повірила в себе. Повірила, що можна жити не заради себе чи якоїсь примхи, а жити заради життя. Але чи надовго це? Адже потяг до м’яса неможливо заглушити, і спрага до «красивого життя», наче голод, висотує з тебе всі сили, вмовляє повернутися до міста і забрати те, що тобі належить.

Дашвар Л. РАЙ.Центр: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022.- 232с.

Помешкання в центрі мегаполісу, навчання в престижному виші, роман з багатієм — для провінціала то межа успішності, ніби опинитись у центрі раю! Заради цього можна поступитися принципами, сховати гордість, збрехати... Але чи є в тому раю — в брендованому одязі, у шикарних офісах та автівках представницького класу — безгрішні душі? Бо тільки безгрішна душа зможе побачити двох вояків гетьмана Петра Дорошенка, які пробудилися через 340 років, щоб відшукати РАЙ.центр.

Дашвар Л. Село не люди: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023.- 304с.

Над селом зорі ясніші, у селі квіти пахнуть п’янкіше, сільські дівчата дорослішають раніше. Катерині лише тринадцять, а її серце належить чоловікові набагато старшому, та ще й одруженому. У селі все безпосередньо: якщо люблять, то вже до безтями, якщо ненавидять, то щонайзапекліше, якщо пробачають, то від щирого серця...

Історія, у якій любов і смерть, чистота і гріховність існують пліч-о-пліч — так близько, що стають невіддільними...

Дашвар Л. Село не люди. Добити свідка: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022.- 448с.

Ця книга - продовження історії «Село не люди». Чотирнадцять років тому через інтриги і жадібність сільського магната Івана Залусківського згоріла Шанівка, постраждали селяни, та найбільше — Катерина, яка втратила всіх, кого любила. Чотирнадцять років Залусківський і Катерина не бачилися. Поки він багатів та міцнів, дівчина поступово втрачала свій особливий дар передбачення. І так би їхні дороги розійшлися назавжди. Якби одного дня на занедбаному шанівському обійсті школярка Стаська не знайшла... труп чоловіка. Катерина знає, хто жертва і хто вбивця. Тепер її життю знову загрожує небезпека. Через наклеп Катерина й сама опиняється під підозрою. Вона нікому не вірить і майже ніхто не вірить їй. А той, хто розпочав смертельне полювання на Катерину, упевнений: порятунку їй немає. Розпочате багато років тому час довести до кінця...

Світлана Талан — знана українська письменниця, володарка титулу «Золотий письменник України». Її твори широко популярні на батьківщині та за її межами.

Талан С.   Де живе свобода: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022.- 208с.

Кохання, що спалахнуло між Віталією та Родіоном було приречене. Вчителька та учень – що тепер люди скажуть? Але ані осуд близьких, ані зневага чужих не спинили почуттів. Та залишатися в цих лабетах було не сила. Закохані наважуються на божевілля — тікати до зони відчуження. Якнайдалі від людей, туди, де вони зможуть збудувати власний химерний рай, відмежований від світу. Але втеча не завжди означає свободу. Бо найстрашніша в’язниця, з якої не можливо втекти — у нас самих.

Талан С.   Душа Ніколь: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023.- 304с.

Ніколь — талановита скульпторка. За молодості вона одружилася й народила доньку Лізу, але все скінчилося розлученням. Ніколь так і не змогла влаштувати особисте життя. Усе йшло шкереберть… До зустрічі зі своїм першим і справжнім коханням. Пристрасть спалахнула між Ніколь і Русланом незгасним вогнем. Однак минуле повертається із чорною звісткою. Жінка дізнається, що дванадцять років тому народила двійню: дівчинку та хлопчика. Ніколь будь-що прагне зустрітися з сином, з яким її розлучили. Проте постає перед вибором: виправити колишні помилки чи жити щасливим майбутнім. А минуле приховує чимало таємниць…

Талан С.   Коли минуле попереду: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023.- 304с.

Поліна ніколи не забуде того, що сталося з нею в юності. Зараз вона успішна жінка, a тоді - залякана дівчинка, яка з благанням дивилася в очі трьом ґвалтівникам. Але вони не пожаліли її, як і вона не пожаліла потім свою доньку, залишивши дитину в пологовому будинку. Поліна хотіла забути своє минуле. Вона втекла в інше місто, в інше життя. Але хіба можна втекти від себе? Якось Поліна ледь не потрапляє в ДТП, і її рятує незнайома дівчина. В її обличчі Поліна раптом бачить такі рідні риси... Але це неможливо. Вона спалила всі мости. Тоді чому в серці ледь чутно затремтіла надія?..

Талан С.   Повернутися дощем. Кн.1: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022.- 384с.

Талан С.   Повернутися дощем. Кн.2: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022.- 288с.

Чи була Настя готова до того, що чекало на неї, коли їхала з вантажем волонтерської допомоги для добровольців «Айдару»? Чи Геник та Уля сподівалися зустрітися живими по той бік Іловайського котла? Чи Богдана Стефанівна вірила, що колись знову збереться разом велика родина, яку, наче поле соняхів, перепахала війна? Щоб вижити, треба навчитися бачити у приціл ворога, а не живу людину. Проте одного разу ти побачиш там з дитинства знайомі риси…

Талан С.   Розколоте небо: Роман.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023.- 480 с.

Родина Чорножукових завжди вміла добре працювати. Але плоди цієї праці зібрала колективізація — усе нажите треба було віддати. Що далі, то дужче. За короткий час щедрі й добрі люди перетворилися на примар… Чому голодна смерть спустошила українське село, де були родючі землі та плодючі сади? Варя Чорножукова, мабуть, уже й не намагалася це осягнути. Потрібно було рятувати дітей. За всяку ціну рятувати дітей…

Фіалко Н.   Кохання з першого погляду: Роман.- Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2023.- 296 с.

У романі «Кохання з першого погляду» тернопільська авторка Ніна Фіалко змальовує життя сучасної молоді, яка, будучи невдоволеною своїм становищем на рідній землі, шукає щастя за кордоном. Головний герой роману Олексій Шинкаренко, закохавшись у місцеву красуню, намагається створити для неї невеличкий рай, та вона прагне іншого життя. Зі сторінок твору читач отримає ще одне підтвердження, що кохання і зрада – дві сторони однієї медалі. Сюжет наповнений багатьма життєвими віражами у людських долях, тому захоплює з першої сторінки і не відпускає до останньої. Роман читається легко і залишає враження для роздумів.

Фіалко Н.   Небезпечна межа: Роман.-Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2012.- 288 с.

У романі Ніни Фіалко "Небезпечна межа" розкривається складна доля молодих людей, які уперто і затято прагнуть знайти своє щастя. Однак, як буває, їхній шлях до успіху не завжди простий і вдалий з першого разу. Проте незламна воля, постійна боротьба й пошук себе в цьому великому світі стають основними мотивами роману.

Фіалко Н.   Нерівний шлюб: Повісті, оповідання, новели.-Тернопіль: Богдан, 2019.- 336 с.

У цій збірці ви знайдете оповідання, новели та повісті, написані упродовж кількох останніх років. Деякі з них були вже надруковані в обласних літературних журналах. Ці людські історії правдиві та захопливі, вони взяті з нашого життя, тому нікого не залишать байдужим.

Фіалко Н.   Повертайтесь, журавлі, додому: Роман.-Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2023.- 240 с.

Роман Ніни Фіалко — це захоплива історія про становлення у житті молодої дівчини Катерини Приходько. Читачів чекають карколомні сюжетні повороти долі героїні твору, що врешті приведуть її до неочікуваного фіналу.

Будьмо своїми! Читаймо разом!

День прав людини

10 грудня світова спільнота відзначає День прав людини, офіційно встановлений на Пленарних зборах Генеральної Асамблеї ООН 4 грудня 1950 року.  Двома роками раніше ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини, яка стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини.

З нагоди цієї дати бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  підготували правові сходинки «Права свої знай, та обов’язки не забувай» для учнів ВСП ПТУ №16.  Під час заходу  присутні дізналися про історію виникнення Дня прав людини,  дізналися про свої конституційні права та обов’язки, ознайомилися з нормативними документами «Конвенції ООН про права дитини», переглянули відеоролик «Права та свободи людини. Усе, що треба знати для забезпечення прав підлітків в Україні». Юнаки та дівчата із задоволенням взяли участь у вікторині «Знавці права». Під час вікторини  присутні демонстрували добрі знання з правових відносин у суспільстві.

Відвідувачі бібліотеки мали змогу ознайомитися з матеріалами книжкової виставки «Мої права від А до Я». На виставці зібрано літературу з історії виникнення держави і права, законності і правопорядку, правомірної та протиправної поведінки, юридичної відповідальності. Також представлено документи таких галузей права як: конституційне, трудове, цивільне, кримінальне, кодекси законів України.

Захід в бібліотеці пройшов цікаво, змістовно і, головне, засвідчив небайдужість нашої молоді до питань правової обізнаності, формування правової свідомості і правомірної поведінки.

Національний тиждень читання

#тижденьчитання2023   #бутисвоїми 

Державна установа «Український інститут книги» проводить з 04 до 10 грудня 2023 року Всеукраїнську акцію «Національний тиждень читання»,  мета якої — консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії. Цьогоріч гасло Акції — «Бути своїми», що означає зв’язок між поколіннями та демонструє силу єднання українців, згуртованих перед труднощами. Акція має нагадати всім українцям про важливість читання як доступної та корисної практики дозвілля, професійного розвитку і соціальної адаптації. 

Комунальний заклад «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради долучилася до Всеукраїнської інформаційно-просвітницької акції «Національний тиждень читання». В рамках цієї акції пропонуємо познайомитися з новими книгами українських авторів, які надійшли до нашої книгозбірні. Новинки літератури представляє виставка «Зупинися на хвилинку – подивися на новинку».   

Серія історичних романів Петра Лущика «Галицька сага» бере свій початок в 1914 році на сторінках «Великої війни» — першої книжки саги. У галицькому селі Перетині життя протікає неквапно й навіть не цікаво. Можливо, єдиним винятком посеред сірої буденщини є протистояння між прихильниками української «Просвіти» та москвофілами, яке іноді переростає у бійку.  Однак спокійне буття раптово закінчується погожого липневого дня 1914 року, коли мешканці Перетина дізнаються про початок війни… Життя не лише розкидало перетинців різними країнами, але й розвело по різних ідеологіях. Поки що вони не воюють один проти одного, але хто знає, як піде далі?..

Зацікавить любителів книги історія становлення видатного отамана Самійла Кішки, описана в романі Дмитра Воронського «Самійло Кошич — козак-легенда». Книга розповідає про те, як молодий козак Самійло своєю відвагою заслужив визнання серед побратимів та зумів залишитися в історії українців по сьогоднішній день. Не залишить байдужими  ще одна книга  цього ж автора «Мамай, або Перші козаки». Це гостросюжетний твір, в якому пригодницький роман тісно переплітається з трилером. Через усю книгу червоною лінією проходить таємниця походження козака Мамая, що разом з коханою дівчиною та побратимами опиняється у вирі приголомшливих пригод.

Історичний роман Ганни Гороженко «Резидентка Її Величності» — перша книга з дилогії про княгиню Анну Вишневецьку-Дольську, українку неймовірної долі, яка обожнювала політику й пристрасті та визначила долю країни. Ця книга знайомить з молодістю Анни Вишневецької та її оточенням. Читачі зануряться у світ другої половини XVII століття з його авантюрним духом, бароковим стилем життя і політичними перипетіями та відкриють для себе чимало нового щодо ролі українців і українських земель в тогочасній Європі.

Живий, легкий та одночасно глибокий роман Ганни Гороженко про події початку ХVІІ століття — «У вогні плавильника. Срібло» — заснований на історичних фактах. Ці часи не так часто згадують у літературі, як і всю історію Речі Посполитої та Великого князівства Литовського. Історія Самійла Корецького, яку розповідає авторка, то майже Дюма! Увагу читача міцно тримає головна битва, головна інтрига роману — ворожнеча двох неймовірних жінок, реальних княгинь Анни Корецької та Софії Ружинської. Усе це на тлі релігійного протистояння католиків, православних, уніатів... і зовсім не священницьких пристрастей.

Новий «раунд» протистояння двох енергійних жінок Анни Корецької та Софії Ружинської у книзі «У вогні плавильника. Золото». Героїні цього роману живуть не лише повинностями чи господарськими турботами, найголовніша їхня рушійна сила — сильні почуття. Часом вони навіть сильніші понад усе. Тож перед читачем нові пригоди у дусі романів славнозвісного Дюма - такі пристрасті, дуелі і... справжнє рукотворне золото.

Українська письменниця Ярослава Дегтяренко в своїх романах реконструює історичні події настільки точно, наскільки це можливо у сучасності. Книга «Князь Русинів. У павутинні інтриг» переносить читача у 1649 рік. Великий князь Любарт Ґедимінович, володар Галичини та Волині, повдовів, тому їде до Новогрудка брати шлюб з ростовською князівною Ольгою Костянтинівною. Князеві потрібен спадкоємець і вигідні зв'язки, тоді як для юної Ольги цей шлюб — сповнений трепету життєвий крок. Чи зможе вона здобути кохання чи бодай прихильність старшого і такого владного чоловіка? Гуляючи весілля, князь і гадки не мав, що тим часом давній суперник польський король Казимир оплів його державу павутинням інтриг і зради. За відсутності Любарта бояри здають Казимирові більшу частину князівства. Польський король упевнений, що забере у Любарта Русь. Але всупереч лихій долі князь готовий боротися за свою державу.

Продовження цієї історії у наступній  книзі  Я. Дегтяренко «Князь Русинів. У  горнилі війни». Князь Любарт Ґедеміновіч і хотів би жити в мирі, та сусіди хижо позирають на його спадок. Союз Польщі й Угорщини обіцяє русинам затяжну війну. Ясновельможний володар має захистити те, що йому належить, - не тільки заради себе, а задля коханої Ольги й дитини, яку вона носить під серцем.

Ольга Саліпа (1986) — українська письменниця, поетеса та журналістка. Володарка l премії конкурсу «Коронація слова» у номінації «Романи» за дебютний роман «Оля» та III премії конкурсу «Смолоскип». Авторка кількох ретророманів на історичну тематику й поетичних книг, основною темою яких є жіноча лірика, жіночі душа та почуття.  Книги «Будинок на Аптекарській» , «Облудниця», «Брошка гімназистки», «Пташка на долоні», «Дерево роду», «Без права повернення»  не залишать байдужими поціновувачів  художнього слова.

Будьмо своїми! Читаймо разом! 

Талант незвичайний  і суперечливий

#тижденьчитання2023   #бутисвоїми  

13 грудня день народження “химерника і характерника” української прози  Миколи Фітільова, відомого як Микола Хвильовий. Твори письменника, який “сам хвилюється і нас усіх хвилює” нині вивчають у школі, однак доростати до них можна усе життя. 

Адже саме Микола Хвильовий у 1925 році висунув гасло «Геть від Москви!», вважаючи, що для творення своєї власної культури Україна має відмовитись від копіювання російської культури, від «московського шаблону». Хвильовий вбачав у відверненні від Москви і рецепт збереження української ідентичності. Микола Хвильовий проголошував орієнтацію на Європу, на стилі та напрями європейського мистецтва. Він вважав, що лише в культурному діалозі з Європою, без «російського диригента» українці зможуть витворити власну самобутню культуру європейського рівня. До найвідоміших творів письменника належать збірка оповідань “Сині етюди”, повість “Санаторійна зона”, новела “Я (Романтика)”, роман “Вальдшнепи”. Письменник змушений був існувати в умовах творчої несвободи. Хвильового звинувачували в антипартійності, «українському буржуазному націоналізмі», «намаганні відірвати українську культуру та літературу від культури російської». В атмосфері шаленого цькування, передчуваючи наближення тотального терору, М. Хвильовий добровільно пішов із життя 13 травня 1933 року.

До 130-річчя від дня народження відомого українського прозаїка, поета, публіциста Миколи Хвильового в читальному залі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  розгорнуто книжкову виставку-присвяту «Талант, що прагнув до зірок», яка знайомить користувачів бібліотеки зі сторінками  біографії та творчістю неперевершеного майстра малої прозової форми.  Також працівники книгозбірні підготували  творчий портрет талановитого українського поета, прозаїка і публіциста Миколи Хвильового під назвою «Бунтівний романтик Микола Хвильовий»  в рамках Всеукраїнської інформаційно-просвітницької акції «Національний тиждень читання»  мета якої — консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії.  

Молодь та СНІД - це серйозно

Щорічно 1 грудня згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Генеральної Асамблеї ООН, прийнятими в 1988 році, відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день започатковано з метою підвищення обізнаності про епідемію СНІДу, викликаної поширенням ВІЛ-інфекції, а також, як день пам’яті жертв цього захворювання.

Працівники КЗ «Центральної бібліотеки» Олександрівської селищної ради організували та провели для учнів КЗ «Олександрівський ліцей №1» інформаційний марафон «Молодь та СНІД – це серйозно». Школярам розповіли про початок поширення епідемії СНІДу в світі, про вчених, які відкрили вірус імунодефіциту. Були надані статистичні дані захворюваності у світі та Україні. Присутні дізналися кому належить ідея організації відзначення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом та хто є автором ідеї руху проти цієї хвороби – червоної стрічки, яка стала символом не тільки розуміння, а й об’єднання зусиль людей, спрямованих на розв’язання цієї проблеми. Під час марафону учні активно спілкувались та ділились думками щодо репродуктивного здоров`я, пов`язані з цим цінності, висловлювали своє ставлення до ВІЛ-інфікованих людей. Вчилися пов`язувати свої особисті поведінкові ризики із можливими наслідками та розробляли особисті профілактичні стратегії.

Учасники брали участь у вправах: «Серце друга», «Планета без СНІДу», а також переглянули відеоролик «Не дай шансу СНІДу», який допоміг користувачам отримати знання та поради щодо цієї небезпечної хвороби.

З нагоди Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом експонувалася виставка-попередження «Снід: подумай про майбутнє – обери життя». Добірка книжкових видань, представлених на виставці, розповідає про одне з найнебезпечніших захворювань в історії людства.

Молодь взяла участь у флеш-мобі, присвяченому Дню боротьби зі СНІД-ом та створили символічне Дерево життя, під час якого використовували всесвітній символ надії бачити життя суспільства без СНІД - Червону стрічку.

Увага! Нові книги!

Фонд КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  поповнився новими книгами.  До Вашої уваги новинки відомих українських та світових письменників, книги на різну тематику. Кожна нова книга – це завжди нове знайомство, нові герої, нові імена. Кожен читач  знайде собі захоплюючу, нову книгу для читання.

Воєнний стан/ Передмова В.Залужного.- Чернівці: Померанцев С., 2023.- 368 с.

У цій антології вмістилися тексти відомих українських авторів та авторок після початку повномасштабної війни. Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Любка, Тарас Прохасько, Олександр Михед, Артем Чех, Ірина Цілик... І це навіть не половина всіх письменників, що поділилися своїм відчаєм та болем, своїм бажанням та страхом, своїм оптимізмом та зневірою на сторінках цієї антології. Передмову до цієї збірки написав Головнокомандувач Збройних сил України – генерал Валерій Залужний: "Воєнний стан – це не тільки правовий режим існування держави під час війни. Це ще й нагадування про козацький стан – військовий табір, що ставав фактично фортецею в часи воєн і битв. Минулого року вся наша країна перетворилася на такий стан – нездоланну фортецю, над якою майорить синьо-жовтий прапор. Упевнений, що завдяки мужності й професіоналізму українських воїнів, завдяки єднанню українського суспільства і за дружньої підтримки наших партнерів у світі ця фортеця поверне собі всі свої території.

Слава Україні!"

 Гілл Н.     Думай і багатій.- Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2022.- 256 с.

Коли Наполеон Гілл був ще зовсім юним, Дейл Карнегі розважливо поділився з ним таємною формулу успіху, яку він вивів ґрунтуючись на досягненнях видатних людей. Відтоді Наполеон Гілл не тільки зумів багато чого досягти в бізнесі та особистому житті, а й дав можливість всьому світу випробувати цю формулу на особистому досвіді. Може здатися, що «Думай і багатій» обіцяє надто багато, але прочитавши та зрозумівши ту саму формулу успіху, ви усвідомите, що вона дала вам набагато більше, ніж ви могли собі уявити. На відміну від більшості сучасних видань, що пропонують готові рішення проблем, Наполеон Гілл дає дещо більше — він дає Ідею, яка застосовується для всіх аспектів життя.

·         Завдяки книзі «Думай і багатій» читачі дізнаються:

·         чи дійсно думки матеріальні

·         як правильно візуалізувати бажання

·         чим можуть допомогти спеціальні знання та особистий досвід

·         про 10 основних причин невдач у лідерстві

·         чому варто цінувати невдачі

·         … та багато іншого!

Джіо С.    Бунгало: Роман.- Х.: Віват, 2022.- 256 с.

1942 рік. Доля Енн Келловей уже чітко окреслена — вона заручена з Джерардом Ґодфрі й упевнена, що буде щасливою. Але за кілька тижнів до весілля Енн вирішує разом зі своєю подругою дитинства Кітті піти на фронт медсестрою. Там, на Бора-Бора, вона зустрічає солдата Вестрі Ґріна, і їхня дружба переростає в справжнє кохання. У покинутому бунгало, де колись творив один знаний митець і яке тубільці вважали за прокляте місце, закохані створюють власний маленький світ посеред кривавих баталій. Війна закінчиться, і цим двом доведеться повернутися до колишнього життя й зробити вибір — якщо їм ніщо не завадить бути разом.

Через багато років уже бабусі Енн надходить лист від незнайомки, який повертає її в ті часи. Та чи матиме ця історія щасливий кінець?

Джіо С.   З Лондона з любов’ю: Роман.- Х.: Віват, 2023.- 368 с.

Валентина, яка нещодавно пережила тяжкий розлучний процес, успадковує книжкову крамничку та квартиру своєї матері в Лондоні. Молода жінка вирушає з Каліфорнії до Британії, щоб дізнатися, ким насправді була її мати, і заповнити білі плями у спогадах відповідями на болісні запитання. Валентина закохується в затишну крамничку та квартиру зі стінами в пастельних тонах, які дісталися їй у спадок, аж раптом виявляє, що книгарня ось-ось збанкрутує. Тому вона вирішує зробити все можливе, щоб урятувати крамничку, адже лише тут можна дізнатися, чому мати покинула її. Раптом жінка натрапляє на серію загадкових нотаток у книжці, і це стає початком пошуків, які розкажуть їй про минуле й дадуть змогу дізнатися більше про матір та почати нове життя, примирившись зі всіма образами і втратами.

 

Джіо С.        Ранкове сяйво: Роман.- Х.: Віват, 2023.- 320 с.

Життя в гамірному Нью-Йорку не зробило Аду Санторіні щасливою. Її успіхи на роботі затьмарює особиста трагедія: два роки тому вона втратила коханого та доньку. Рятуючись від тяжких буднів, Ада вирішує оселитися в плавучому будиночку на озері Юніон у Сіетлі. Там вона раптом натрапляє на загадкову скриню, яка приховує давні таємниці. Пів століття тому в цьому самому місці юна Пенні Вентворт пережила велике кохання й раптом зникла. Ада розв’язує таємницю її зникнення за участі Алекса, фотографа, який живе в сусідньому будиночку. Поступово жінка дізнається історію, яка дивним чином переплітається з її власною. Чи стане Аді сміливості покохати знову?


Джіо С.   Фіалки в березні: Роман.- Х.: Віват, 2023.- 320 с.

Успішна молода письменниця Емілі Вілсон вирушає з Нью-Йорка на острів Бейнбридж, щоб навідати двоюрідну бабусю Бі. Дівчина пережила розлучення та творчу кризу, тож сподівається, що за межами мегаполісу зуміє опанувати свої думки й почуття. Однак життя на березі океану вже не таке безтурботне, яким здавалося в дитинстві під час канікул. Деякі мешканці острова неначе перебувають у мовчазній змові. Емілі захоплюється новим знайомим Джеком, але бабуся Бі всіляко виказує щодо цього невдоволення.


Джіо С.        Я кохатиму тебе завжди: Роман.- Х.: Віват,2023.- 288 с.

У цій теплій і водночас щемкій історії майстерно сплітаються події минулого й сьогодення. Головна героїня Кейлі Крейн не може повірити у власне щастя: вона успішна журналістка й наречена ідеального хлопця. Проте одна зустріч із безпритульним чоловіком — Кейдом Макаллістером, коханням цілого її життя, — несподівано змінює все. Він не впізнає Кейлі, але вона вирішує дізнатися, що сталося з ним, колишнім керівником фірми звукозапису, і допомогти йому владнати своє життя. Надзвичайна розповідь про щирі намагання, глибокі почуття й соціальні проблеми, які не варто ігнорувати…

Зворушлива історія про особистісне зростання та силу спогадів… 

Дімаров А.    І будуть люди: Роман.- Х.: Фоліо,2023.- 973 с.

Пророчі слова великого Тараса, що «на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі» стали непохитним переконанням і Анатолія Дімарова: останній рядок цього твердження він узяв за назву одного з кращих своїх творінь. Хоч у ньому йдеться про найтрагічніші сторінки життя українського селянства періоду колективізації-Голодомору, хоч до нашої Незалежності ще залишалися довгі десятиліття. Річ у тім, що беручись за написання роману, а це початок 1960-х, письменник уже позбувся облуди радянщини. Зате вона цупко трималася за свої наративи — третину твору цензура скоротила. Нині ця правдива історія започаткувала нову сторінку у своєму життєписі: видавництво «Фоліо» перевидає її без купюр, а недавня 12-серійна екранізація роману здобула визнання як перша в країні історична родинна сага.


Кауфманн Д.   Кравчиня з Парижа.- К.: Книголав,2022.- 432 с.

У Рози Кусстатчер своя модна імперія. З будь-якої людини вона може зробити зірку — у неї талант підбирати ідеальний одяг. Але сьогодні впевненість Рози випаровується, адже ввечері на неї чекає найголовніша зустріч її життя. Заледве поєднуючи сукню із правильним відтінком помади, вона починає розповідати свою історію. Від італійського села до фантастичного успіху в Нью-Йорку. Від фашистської окупації до ризикованої нічної втечі. Від розбитого серця у Швейцарії до кохання в Парижі. Її шлях — це постійна втеча від чогось і найболючіше — від самої себе. Та сьогодні їй втекти не вдасться. «Кравчиня з Парижа» — це захопливий дебютний роман, який переноситиме читачів із країни в країну, щоб провести крізь відверту і драматичну історію життя Рози Кусстатчер. Історію втечі, болю і великого кохання.

Кідрук Макс    Колонія. Нові темні віки: Роман.- Х: Бородатий Тамарин,2023.- 904 с.

2141 рік. Людство на Землі ще не оговталося від хвороби клодис, що призвела до найбільшої за пів століття пандемії, коли з’являється новий патоген, який інфікує винятково вагітних жінок. Група вчених-імунологів намагається з’ясувати, що він таке і чи пов’язана його поява з нейтринними спалахами, зафіксованими довкола планети. Чисельність населення марсіанських Колоній перевищує сто тисяч мешканців, і третина з них народжені на Марсі. Вони програють суперспеціалістам із Землі боротьбу за робочі місця в наукомісткій економіці Марса і змушені гарувати, мов раби, на низькокваліфікованих ручних роботах. Що більше їх сягає повноліття, то дужче вони прагнуть змін, не усвідомлюючи, що ці зміни ставлять під загрозу саме існування Колоній.

Курись Олександр    Шлях Вітра. Слов'янська сварга: роман.- К.: Український пріоритет, 2023.- 504 с.

 

Це припорошена сивим пилом давнини історія одного життя, що перехрещує шляхи різних племен і народів стародавнього світу на межі поганства та ранього християнства. Життя, що починається в нетрях дрімучого давньослов'янського лісу, порятоване від кровожерливих вовкодлаків, зрощене на таємничості язичницьких обрядів, вірувань і побуту, утверджене чистотою юнацького кохання, забороненого, але, здавалось, уже відвойованого, знівечене у братовбивчих міжусобицях і війнах із кочівниками та навіки спустошене пошуком утраченого в них. Життя, що захоплює, бентежить і забиває дух. Історія, що крізь століття кривавить ранами, які не загоює навіть час.


Курись Олександр   Шлях Вітра. Візантійська віхола.- К.: Український пріоритет, 2023.- 368с.

Ця оповита сивим мороком давнини історія розгортається у V ст. нашої ери. Вся Європа здригається від ударів гунів. Молодики з полянського племені вирушають на пошуки своїх наречених, що їх було викрадено під час набігу гунів на село. Пройшовши легіонерами через горнило кількох воєнї, попутно шукаючи сліди дівчат, вони, нарешті, опиняються в столиці християнського світу – Константинополі. Головний герой Вітер приймає хрещення під іменем Леонідаса та робить фантастичну кар'єру від простого легіонера до командувача особистої гвардії імператриці Євдокії. Поляни на чолі з Вітром переживають карколомні пригоди, що розгортаються на тлі реальних подій життя імператриці. Пошуки зниклих дівчат – головна мета хлопців. Нарешті вони, здавалось, натрапили на слід навіть знайшли одну дівчину, але життєвий крах імператриці перекреслює їхні мрії. І все треба починати спочатку...

Курись Олександр    Шлях Вітра. Гунська круговерть.- К.: Український пріоритет, 2023.- 304 с.

 

488 рік від Р.Х. Візантійське посольство нарешті досягає Дунаю. Тут до посольства доправляють першу чергу перебіжчиків, що їх мають віддати гунам. Командує цим конвоєм кентарх Теофіл, що свого часу зрадив імператрицю. Він має таємний наказ вбити Аттілу, а Леонідас і його земляки стають розмінною монетою. Та доля кидає Леонідаса до Аттіли, в Каталуонську битву. Нарешті, повернувшись у рідну вісь та очоливши полянське плем'я, він отримує нове ім'я – Кий (тобто молот), котре стає спадковим у роду. Він переводить плем'я до Дунаю та засновує місто – Київець. Колись його онук приведе плем'я до Дніпра та стане князем іншого славетного міста.

Лотоцька Є.         Декамерон по-львівськи, або Понеділкові історії:Роман.-  Львів: Апріорі, 2021.- 272 с.

Одного дня в парку журналістка-фрілансер Марта зустрічає загадкового чоловіка — чи то викладача Гарварду, чи середньовічного інквізитора. І хоч вона давно не студентка і точно не відьма, їх долі віднині пов’язані… понеділками. В основну сюжетну лінію вплітаються авантюрно-фривольні походеньки друзів Марти: Тарасика та Насті, які щиро хочуть знайти своїх половинок, щоразу вляпуючись у пікантні, смішні, а часом трагічні історії. Усі перипетії відбуваються на фоні віщих снів, містичних співпадінь та алегорій. Іронія, гумор, стовідсоткова прив’язка до сучасних реалій життя, а не до надуманих карамельних серіалів, несподівані розв’язки — все це тримає інтерес читача, а деяка пікантність без модної нині вульгарщини творить певні паралелі з «Декамероном» Дж. Бокаччо. 

Феофанова І.          Чужа-своя-рідна.- Львів: Вид-во Старого Лева, 2023.- 168 с.

Героїні збірки новел «Чужа-своя-рідна» — звичайні українські жінки, життя яких перевернулося догори дриґом із початком повномасштабного вторгнення держави-агресора росії на територію України. Ірпінь, Буча, Ізюм, Херсон, Маріуполь — це міста, звідки героїні — самі, з малими дітьми або й цілими родинами — утікають у пошуках притулку й спокою. Про їхні переживання — часто затаєні для найближчих — авторка розповідає щиро і співчутливо, часом з нотками легкого гумору й суму.



Чапай А.       Понаїхали: Роман.- К.- Нора-Друк, 2015.- 240 с.

Поки нашого цвіту по всьому світу – Неньку заполонили мігранти. Сергій Ткачук бореться з нелегалами вдома, а тим часом його батьки працюють на заробітках за кордоном. Батько припускається помилки за помилкою, розвалюючи сім'ю. Мати намагається на відстані зберегти свою родину. «Понаїхали» відстежує долі чотирьох Ткачуків: Юрія, Ольги та двох їхніх таких різних синів – Сергія й Володі. Невелика за обсягом книга охоплює понад десятиліття. Дія відбувається у вигаданому місті Білий Сад, а також у країнах, де доводиться працювати Ткачукам.

Усі мої думки тобі, народе вільний, і пісня серця, музика душі тобі!

27 листопада українці вшановують 160-ліття від дня народження найвідомішої української письменниці, громадської діячки та важливої постаті раннього модернізму в українській літературі – Ольги Юліанівни Кобилянської. Вона однією з перших заговорила на сторінках своїх творів про рівноправність жінок із чоловіками, прагнула до того, щоб жінка займала достойне місце у суспільстві.

КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  долучилися до відзначення календарної події.

Активними учасниками літературного альманаху «Усі мої думки тобі, народе вільний, і пісня серця, музика душі тобі!»  стали учні  КЗ «Олександрівського ліцею №1», які змогли відтворити власне бачення образу Ольги Кобилянської. Присутні ознайомилися з маловідомими фактами  з життєвого шляху людини незвичайної долі, яка заслужила всенародну шану. Кожен твір письменниці вражає поетичністю, витонченістю й глибиною зображення характерів, особливо жіночих. За це дослідники літератури називають її твори енциклопедією жіночої душі. Нікого не залишив байдужим світ неповторної творчості О.Кобилянської, незнищений дух її любові, жертовної до рідної землі.

Чудовим доповненням до вивчення творчості О.Кобилянської став перегляд фільму студії «Віател» - «Valse Brillante. Ольга Кобилянська».

Після заходу присутні мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою «Ольга Кобилянська: відома та незнайома…». На ній були представлені матеріали про Ольгу Кобилянську та її найкращі твори. Якщо вам хочеться зупинитися й відпочити душею чи набратися сил для руху вперед — саме її твори надихнуть вас. Драматична історія «В неділю рано зілля копала» покаже нові грані кохання. А героїні повістей «Царівна» й «Людина» — живі, рішучі, волелюбні — поділяться з вами світлом своїх душ і допоможуть розгорнути крила, щоб летіти до мрії.

Безпека в Інтернеті

#Спільно       Благодійний фонд "Безпечне майбутнє" 

Інтернет-технології стали природною складовою життя сучасних людей. Комп’ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку особистості. Самостійне пізнання інформаційного світу дозволяє розширити коло інтересів людини і сприяє її додатковій освіті, спонукає до кмітливості, привчає до самостійного розв’язання задач. Всесвітня мережа також задовольняє потребу підлітків у лідерстві. Користувачі, які добре знають комп’ютер та Інтернет, більш адекватно оцінюють свої здібності та можливості, вони більш цілеспрямовані та кмітливі. Щоб повноцінно орієнтуватись у віртуальному просторі треба вчитися структурувати великі потоки інформації, дотримуючись основних правил безпеки в мережі.

Безпека в Інтернеті – дуже важлива проблема нинішнього часу. І стосується вона всіх, від дітей до пенсіонерів. Вона стає все актуальнішою у зв’язку з масовим приходом в Інтернет користувачів, що майже, а то і зовсім,  не підготовлені до погроз, які їх чекають. Тому в КЗ «Центральна бібліотека» на засіданні батьківського клубу «Родинне коло» проведено годину порад «Захисти себе в цифровому світі». Захід був присвячений питанню  орієнтування та формування навичок безпечної поведінки в цифровому середовищі. Адже страждає не один користувач, а й багато інших, об’єднані в одну глобальну структуру. З метою надання користувачам бібліотеки допомоги з питань захисту від впливу шкідливої інформації  проаналізовано типи безпеки інтернет-користувачів. Обговорили питання збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями, механізми захисту прав, що порушуються в Інтернеті тощо. Учасники заходу мали змогу познайомитися з матеріалами книжкової виставки «Цифрова грамотність для кожного», адже цифрові компетенції є основою для безпечного життя в цифровому світі, який давно став новою реальністю для кожного з нас. 

Польська полиця в бібліотеці

Нові книги в бібліотеці це  радість для всіх - і бібліотекарів, і для читачів. Адже кожна нова книга – це завжди подія та нове знайомство. Це яскраві видання на будь-який смак. Книжковий фонд КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради поповнився двадцятьма примірниками чудових книг завдяки проєкту “Польська полиця в Україні”, організованого Інститутом Книги та фінансованого з коштів Міністерства Культури та Національної Спадщини Республіки Польща у співпраці з Українським інститутом книги. Це твори класичної та сучасної літератури польських авторів у перекладі українською мовою.

Ми безмежно вдячні організаторам проєкту за можливість поповнити наш книжковий фонд якісною літературою, адже впевнені – ці книги знайдуть своїх читачів та будуть їм корисними. Нові видання з нетерпінням чекають на зустріч зі своїми читачами. Запрошуємо всіх любителів книги ознайомитися з новими надходженнями щоб стати першими читачами новинок! 

Пам'ятаємо. Єднаємося. Переможемо.

Щороку в четверту суботу листопада українці у всьому світі вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Із здобуттям незалежності Україна пройшла великий шлях у прийнятті та усвідомлення наслідків Голодоморів, розкриття архівів й дослідження цього питання відкрило правду про злодіяння радянської влади як для українців, так і для всього світу. Комуністична влада злочинно замовчувала факт голоду. Жодної офіційної згадки про цю жахливу трагедію не було. Навіть у власному діловому листуванні державні й партійні функціонери, описуючи опухання десятків і сотень тисяч сімей, не згадують голод, а лише «продовольчі труднощі». Минуло 90 років від початку Голодомору 1932-1933 років, але російська влада робить спроби знову знищити українську націю, в тому числі голодом. Наслідуючи Сталіна рф вивозить з окупованих територій фактично всі запаси зерна, продуктів харчування, знищує елеватори, зерносховища, агропромислові підприємства, поля й іншу інфраструктуру. Під час постійних обстрілів й захоплення міст люди фактично помирали від голоду не маючи можливість навіть вийти із своїх осель. Так само російська влада приховує свої дії, завдяки дезінформації та пропагандистським кампаніям вона викривлює реальність, намагаючись приховати свої звірства від власного народу та від міжнародного суспільства.

З метою вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні працівники  комунального закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели історичний екскурс «Голодомор – скорбота в серцях поколінь» для користувачів та учнів ВСП ПТУ №16. Презентуючи книжкові видання, бібліотекарі вкотре нагадали, що треба свято берегти пам’ять про ті страшні події, усвідомлювати трагізм у долі рідного народу, сприяти зростанню патріотичних почуттів на засадах особистого розуміння історії. На відділі абонементу книгозбірні розгорнуто книжкову виставку-інсталяцію «1933: хроніка голодного геноциду», на якій експоновані документальні книги та статті, спогади свідків тих жахливих подій, художньо-документальні видання відомих українських письменників, що розповідають про причини та наслідки голодоморів. Та найбільше зацікавлення наших користувачів викликали видання краєзнавчого характеру, в яких йдеться про події 1932-1933 років, що відбувалися на Олександрівщині.

Трагічні події та злочини сьогодення доводять: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

Заряджені гідністю і жагою свободи

#Бути_Гідним: флешмоб до Дня Гідності та Свободи

     21 листопада цього року Україна відзначає деcяту річницю початку масових акцій громадського протесту під час Революції Гідності 2013-2014рр. Наша національна ідея – ідея Гідності та Свободи, яка здатна об’єднати націю, мобілізувати на боротьбу та надихнути на перемогу заради сьогодення та майбутнього. Події на Майдані стали переломними для новітньої історії України: українці на весь світ заявили про свою готовність захищати європейські цінності, свободи та принципи демократії. Нині Україна продовжує боротися за свою незалежність та свободу. Революція Гідності об’єднала мільйони людей, які усвідомили, що бути вільним і гідним насамперед означає бути відповідальним: за себе, за своїх близьких, за свою країну. Гідність та Свобода – зброя Перемоги.

     З нагоди пам’ятної дати працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради провели урок гідності під назвою «Гідності хай промінь не згасає!» для учнів ВСП ПТУ №16. Під час заходу присутні дізнались про події, які відбувалися на Майдані Незалежності  у 2013 - 2014 рр. Тимчасово виконуючий обов’язки директора Олександрівського краєзнавчого музею Василь Вікторович Білошапка більш детальніше розповів про початок Революції Гідності та її героїв.

З теплотою гості заходу слухали вірші талановитої поетеси нашого краю – Наталії Миколаївни Пономаренко, викладача української мови та літератури ВСП ПТУ № 16. З великим задоволенням присутні зустріли молодий інструментальний ансамбль «Band ERA» під керівництвом Олексія Зайця КЗПО «Олександрівський ЦДЮТ. У їх виконанні звучали патріотичні пісні та улюблені музичні композиції. Бібліотекарі нагадали про трагічну долю нашого земляка – Віктора Івановича Чміленка. Також глядачі переглянули мультимедійну хроніку «Я обіцяю пам’ятати Вас» та фотосвітлини Небесної Сотні. Полеглих Героїв Небесної Сотні присутні вшанували хвилиною мовчання.

     Учасники заходу ознайомились з книжковою виставкою «Свобода в кожному серці». Представлені на ній друковані видання: хронологічні довідники, літописи очевидців подій, нариси та вірші наших земляків проникливо відтворюють всю палітру буремних протистоянь. Доповнюють виставку фотоматеріали та ілюстрації. Урок гідності став своєрідним нагадуванням юному поколінню про те, якою ціною здобувається свобода та незалежність для справжньої європейської держави.

Українські герої – гідні та вільні. Будьмо гідними пам’яті наших Героїв!

У пам’яті, в душі, у слові…

В комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради відбулася літературна мандрівка «У пам’яті, в душі, у слові… », присвячена 70 річчю з дня народження письменника-земляка Василя Всеволодовича Даценка. Учасники мандрівки із захопленням слухали розповідь про творчий шлях історика – краєзнавця, письменника, автора книг, що стали бестселерами історичної науки.

Його книги «Щоб пам’ятали. Кіровоградщина 1941-1945 рр.», «Зелена Брама: повернення до легенди», «За те, що євреї… Трагедія Голокосту в межиріччі Південного Бугу та Дніпра» містять надзвичайно цінні матеріали. У кожній з них – розповідь про долі звичайних людей, земляків, які опинилися під жорнами червоного терору та Голокосту. В основі книг – кропітка робота з архівними документами, які засвідчують події, що сталися під час Другої світової війни. Історик збирає та узагальнює матеріали про наш край та його жителів, оприлюднює архівні матеріали про долі пересічних громадян. Справою свого життя вважає встановлення імен невідомих захисників Вітчизни, тисячі яких лежать досі безіменними на Кіровоградщині. А ще Василь Всеволодович сповідує принципи справедливості та поваги до прав і свобод громадянина.

Для більш глибшого ознайомлення з фактами життя і творчості письменника в читальному залі книгозбірні функціонує книжкова виставка – шана «Обов’язок пам’яті».

Мистецтво бути здоровими

#Спільно       Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"   

Здоров’я – це не тільки відсутність хвороб, а повне фізичне, духовне і соціальне благополуччя. Здоров'я – одна з основних умов щастя людини. Корисна та шкідлива їжа, основи здорового способу життя – ці теми обговорювались на засіданні батьківського клубу «Родинне коло» під час уроку здоров’я під назвою «Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати», яке відбулося в комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради.

Під час заходу відвідувачі бібліотеки висловлювали свою думку стосовно важливості здорового харчування, ділилися секретами здорового та активного відпочинку, розповідали про улюблені спортивні хобі родин. Батьки обмінювалися власним досвідом з питань здорового способу життя, а також отримали цікаву та корисну інформацію від бібліотекарів. Під час дидактичної гри «Вітамінний кошик» вчилися поділяти овочі і фрукти на групи за наявністю в них вітамінів. Розгадували тематичні кросворди. Юні учасники розфарбовували зображення найпоширенішої їжі, виокремлюючи шкідливу та корисну. Також усі жваво та швидко відповідали на питання вікторини «Вітамінчики – здоров'я промінчики». Під час заходу було презентовано книжкову виставку «Корисна їжа і здоров’я». Представлені матеріали містять корисні поради щодо здорового способу життя та правильного харчування.

Читайте, пізнавайте  та будьте здорові!

Барви талантів

Сьогодні, як ніколи нам потрібні позитивні емоції, саме тому нам хочеться споглядати прекрасне. Користувачі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради найкращі майстри та майстрині. Вони не професіонали, але їхні умілі ручки і багата уява створюють неперевершені роботи. Тож пропонуємо до Вашої уваги чудову творчу виставку «Фантазії політ і рук творіння». Це прекрасна виставка милує око та наповнює серце і душу добром.  Кожна робота надихає своєю неповторністю та яскравим баченням навколишнього світу. Це сплеск фантазії та творчості, наполеглива праця та любов до природи. На виставці представлені  вироби, виконані у різних техніках декоративно-прикладного мистецтва: аплікація, квіллінг, оригамі, торцювання, вишивка, пластиліновий живопис, витинанка.

В цих роботах відчувається справжність, щирість і любов до своєї справи. Займайтеся, творіть, захоплюйтесь і нехай світ стає добрішим!

Новинки осені

Неабияке задоволення приносять нові книги, які надходять до бібліотеки. Це радість для всіх – як для бібліотекарів, так і для мешканців громади. Пропонуємо познайомитися із книгами нашого земляка Сергія Полуляха «Українська Колима», «Партчорт» та романом «Як у кіно».

Журналіст Сергій Васильович Полулях народився у 1954 р. у м. Олександрія. Тривалий час працював на великих підприємствах Олександрії і Маріуполя. Навчався у Київському політехнічному та Дніпропетровському гірничому інститутах. Кілька сезонів провів на Колимі, працюючи в старательських артілях Магаданської області.  У 1992 р. розпочав журналістську діяльність у газеті, а потім на телебаченні в Олександрії. Пізніше став головним редактором телеканалу TTV у Кіровограді. Декілька років працював у газеті «Кіровоградська правда», начальником відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ Інгульської шахти ДП «СхідГЗК» у Кіровограді, кореспондентом газети «Україна-Центр».

 У 2012 р. побачила світ книга оповідань «Українська Колима (записки старателя)», яка написана на основі власних вражень автора. У цій збірці – розповіді про дещо незвичних для нас людей – золотодобувачів. Люди вони звичайні – трактористи, бульдозеристи, зварювальники, шофери, та й поїхали вони на Колиму з прозаїчною метою – на заробітки. Але автору, який сам був старателем, вдалося так гарно, співчутливо розповісти про них, що  мимоволі проникаєшся до них симпатією і таки бачиш їх унікальними, а то й справжніми звитяжцями.

Роман Полуляха «Партчорт»  був написаний в 2012 році як футуристична історія війни росії проти України. Це розповідь про війну, але зовсім з іншого ракурсу, тому головні герої – не військові, а звичайні робітники і селяни, цивільні люди, патріоти своїх країн, які під час тимчасової російської окупації потрапили в табори на Колиму. Після спроби відновити військовим шляхом СРСР , десятки тисяч полонених українців перетворили на рабів.  Але боротьба за свободу продовжувалася. Про перебіг подій як в Україні, так і в росії , на прикладі колимського концтабору і окремо взятої української родини, розповідається в романі «Партчорт».

Сергій Полулях видав новий роман «Як  у  кіно».  Події роману Сергія Полуляха відбуваються у Єлисаветграді і охоплюють півстоліття, фінал якого відбувається в травневому Берліні 1945 року. Зі слів автора, читач зможе на сторінках його твору побачити історичних персонажів – братів Ельворті, Троцького, Зінов’єва, Кропивницького. Проте не це є головним предметом зображення. Любов, яка перемагає все, любов, яку героям вдається зберегти попри війну – саме це є основною сюжетною лінією.

Пропонуємо познайомитися із новинками, які вже на полицях бібліотеки.

Мистецтво без меж

         Мистецтво дарує нам знання, мудрість, досвід інших великих людей. Воно може дати нам відповіді на будь-які запитання, робить нас більш позитивними і дарує нам щастя. Чи можливо зробити мистецтво частиною життя кожного? Чи можна  навчити бачити і розуміти мистецькі твори та глибокий зміст, викладений автором? Що таке арт-терапія? Ці  питання обговорювали учасники батьківського клубу «Родинне коло» в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради під час творчого калейдоскопу «Майстерність рук – майстерність серця». Бібліотекар розповіла як створити комфортні умови для прояву творчих здібностей, озвучила кілька порад як доучитися  до творчості. Учасники заходу створили дерево творчості з улюбленими видами мистецтва.  Адже мистецтво дозволяє вийти за певні рамки та бачити світ далеко за межами того, що ми звикли бачити. Тому, коли люди поринають у мистецтво, то можуть відкривати для себе нові грані, таємниці, таланти.

      Для присутніх був проведений майстер-клас з оригамі під назвою «Україна в моєму серці».  Оригамі – це японське мистецтво складання фігурок із паперу. Кожного року 11 листопада відбувається святкування Дня оригамі. Цей день не є офіційним та відомим святом, але безперечно заслуговує на увагу. Всі з цікавістю долучилися  до творчого процесу виготовлення  патріотичних саморобок. А після закінчення такої цікавої роботи,   бібліотекарі познайомили учасників заходу з матеріалами виставки «Мистецтво без меж» та пригостили солодощами.

      Захід проведено у межах проекту "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні, що реалізується Благодійним фондом "Безпечне майбутнє" за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

 

#Спільно       Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"   

Підлітковий вік - вік можливостей і ризиків

   #Спільно        Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Зміни, що відбуваються сьогодні в нашому суспільстві, зумовили загострення проблеми дітей із так званою «важкою поведінкою».

Кожному з батьків знайомі словосполучення «важкий підліток», «група ризику». Із чим вони асоціюються? Дуже багато витрачених сил, часу, нервів, а також очікування неприємностей.

Сучасним ризикам в житті підлітка було присвячене чергове засідання батьківського клубу  «Родинне коло» під назвою «Підлітковий вік – вік можливостей і ризиків» в КЗ «Центральна бібліотека». Захід відбувся у межах проекту "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні, що реалізується Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)

Під час групового обговорення «Коли ви ризикуєте?» присутні обговорили різні ситуації ризику, а за допомогою інтерактивної вправи «Моє Я» учасники дійшли висновку, що кожна людина є неповторною, має унікальний внутрішній світ, власну систему життєвих пріоритетів, відповідно до яких й обирає свій шлях.

Виконуючи вправи «Що означає ризикувати?», «Корисні знання», «Причини і наслідки», надали можливість учасникам усвідомити причини ризикованої поведінки, тим самим спонукаючи до усвідомлення ними відповідальності за власну поведінку в ситуаціях ризикованих пропозицій, формуванню вмінні зробити усвідомлений вибір. Присутні активно обговорювали моральні орієнтири молодої людини, жваво дискутували за змістом притчі «Найважливіші речі». 

Завершуючи заняття, учасники дійшли до спільного висновку, що будь-який ризик краще попередити або уникнути 

Убезпечені дорослі - у безпеці діти

#Спільно Благодійний фонд «Безпечне майбутнє»

 Психологічні травми, зумовлені війною, мають довготривалі наслідки для дитячої психіки: чим довший конфлікт, тим серйозніші симптоми. Проте попри нелюдські умови діти мають величезний потенціал життєстійкості, що дозволяє їм вирости та стати повноцінними індивідами всупереч отриманим психологічним травмам. Кожна дитина — маленьке диво й велике щастя для своїх батьків. Ця маленька людина потребує виховання без насильства: не окриків і покарання, а підтримки. Жорстоке поводження з дітьми — проблема держави та кожної свідомої особистості. Чому важливо говорити з дітьми про безпеку – ці та інші питання обговорювалися на черговому засіданні батьківського клубу «Родинне коло» під час бесіди-діалогу «Дитинство без насильства», яке відбулося в комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Захід відбувся у межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні, що реалізується Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Бібліотекарі нагадали учасникам заходу про ефективні стратегії подолання труднощів, позитивну систему переконань, здорові сімейні стосунки та дружбу.

Конкурс «П’ять умовних правил» допоміг батькам та дітям навчитися долати труднощі та взаємодіяти у складних життєвих ситуаціях:

• як подбати про власну безпеку та захищеність тих, хто поруч;

• як допомогти дітям проживати їхні почуття та чому важливо реагувати на власні;

• як працювати з дітьми в стані стресу через війну;

• чому під час воєнних дій важливо дбати про спільні цінності;

• яким чином тримати рівновагу заради власних внутрішніх ресурсів.

  Під час вікторини «Вікно толерантності» гості заходу з’ясовували яким чином стрес впливає на дитячий мозок та моделювали ситуації, як допомогти дитині з ним справитися.

Об’єднав та згуртував учасників цікавий майстер-клас «Цукрове сердечко».  Діти та дорослі приємно поспілкувались у затишній і творчій атмосфері, відпочили душею від буденності та створили гарний настрій. Щоб зміцнити дружні та теплі стосунки, розповісти про свої почуття традиційно використали символи – сердечка. Кольорові вироби прикрасили цукеркою-смайликом.

Мови велич та краса

         Земля українська стародавня, така ж давня і наша мова. З покоління в покоління, в часи розквіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду, щоб не загинула. В умовах численних окупацій іноземними загарбниками, зберегти мову означало зберегти націю, зберегти нашу українську самобутність.

Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця  - письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря, з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови. Тому з цього року цей день відзначають 27 жовтня.

З нагоди Дня української писемності та мови бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради спільно з викладачами ВСП ПТУ №16 провели мовний колаж «Оживай, моя мово, в рідному слові». Під час заходу присутні  дізналися багато нового з історії рідної мови, познайомилися із цікавими фактами, що стосуються української мови. Юнаки та дівчата перевірили свої знання з української мови, взявши участь у мовних змаганнях «У ріднім слові – цілий світ». Присутні змагалися в конкурсах «Скоромовка язика не ламає, а розуму навчає», «Прощавай, суржику!», «Вірю – не вірю», «Перекладач». Учасники доторкнулися до неоціненної скарбниці народної творчості, згадували прислів’я та приказки про мову,  розгадували ребуси та кросворди, давали відповіді на різноманітні питання. Завершився захід флешмобом «Я люблю українську мову».

Відвідувачі бібліотеки мають змогу познайомитися з матеріалами книжкової  виставки «Українське слово проситься до тебе», яка розкриває історію походження української мови, непростий шлях її розвитку, а також знайомить з цікавими виданнями з граматики, лексики, орфографії української мови, різноманітними словниками та довідниками.

Рідна мова – духовний скарб нації. Саме мова формує і визначає свідомість, творить націю, культуру, історію. Бережімо та плекаймо українську мову, щоб передати її нащадкам!

Де незгода, там часто шкода

              Нерiдко наше життя затьмарюють конфлiкти. Вони, як правило, є наслiдком невмiння спiлкуватися. Конфлiкт — це невдоволенiсть, тривога, небажання вчитися з певними людьми. Конфлiктiв не уникнути, адже люди всi рiзнi, мають рiзнi думки, бажання, iнтереси, тобто їхнi зiткнення можливi.

      Під час війни емоційний стан людей став менш стабільним, тому навіть незначні непорозуміння можуть призводити до серйозних конфліктів. І якщо раніше кожен з нас мав змогу перевести подих десь на самоті, погуляти на природі, поїхати кудись на вихідні, то тепер багато сімей вимушені жити разом, особистий простір став обмеженим, або й зовсім зник, а прогулянки та поїздки при повітряних тривогах не сприяють заспокоєнню.  Що робити у таких обставинах? Як розв’язати конфлікт та віднайти емоційний комфорт обговорювали в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради під час чергового засідання батьківського клубу «Родинне коло», що проходило під назвою «Я у світі. Спілкування і конфлікти». В своїй розповіді працівники бібліотеки  зупинилися на причинах конфлікту та стратегії їх вирішення.  А після обговорення методів залагодження конфліктів для присутніх проведено майстер-клас «Цікаві речі своїми руками» по виготовлення органайзера з паперу. Спільна творчість учасників заходу принесла море задоволення і непідробних позитивних емоцій та вражень.

      Захід проведено у межах проекту "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні, що реалізується Благодійним фондом "Безпечне майбутнє" за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). 

                #Спільно         Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Вишивана моя Олександрівка

     Народне прислів’я каже: «Без верби і калини нема України». До сказаного слід додати: «І без вишивки». Тому, що вишивка є однією з кращих сторінок художньої культури українського народу. А вишиваний рушник і вишита сорочка давно стали українськими символами-оберегами. Українська вишивка, рушники, на перший погляд, не мають ніякого значення в житті сучасної людини, але вони навівають на серце кожного з нас чари рідної стихії і є живильним бальзамом, який переповнює нас споконвічною могутньою силою українського народу. Безперечно, ми повинні пам’ятати, що народна вишивка — це мистецтво, яке постійно розвивається. Це величезне багатство, створене протягом віків народними майстринями. Наше завдання — не розгубити його, передати це живе іскристе диво наступним поколінням

     Щоб підтримати, зберегти та популяризувати українські традиції в КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради презентується  виставка «Кольоровими барвами співає моя Олександрівщина». Серед барвистих і яскравих вишивок серветки й рушники, які виконані різними техніками, мають оригінальний покрій та орнаментне оздоблення. Вишивки представлені на виставці, є свідченням духовного багатства, таланту, мистецького смаку українського народу, який необхідно не тільки зберігати, а й відроджувати.

Запрошуємо всіх бажаючих, яких об’єднує у велику родину любов до рідної землі, до пісні, до вишивки,  відвідати виставку і поринути в прекрасний світ народної вишивки, щоб дізнатися більше про традиції, обряди, культуру та історію України.

Традиції, звичаї та обряди українців

     Багата на народні традиції та обряди українська земля, особливо коли мова йде про святкові традиції. Про деякі з них ми дізнаємося лише вивчаючи фольклор чи народознавство  – обжинки та гаївки, наприклад, в наш час втратили колишню популярність. Проте дійшли до нас від предків обряди, що актуальні й нині. Не забуті колядки та щедрівки, обряди посівання та святочні ворожіння в період від Старого Нового Року і до самої Водохрещі.

     З метою організації та проведення змістовного дозвілля працівники КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради завітали до мешканців благодійної організації «Промінь» з народознавчою веселкою «Традиції, звичаї та обряди українців». Під час заходу присутні прослухали розповідь бібліотекаря про найвідоміші традиції, звичаї, обряди наших пращурів, старовинні обряди, їх історію та традиції проведення. Люди похилого віку поділилися своїми спогадами про минуле, про звичаї, що канули в забуття, але відродження яких вкрай необхідне сьогодні для повернення культурних традицій і духовних скарбів. 

     Присутні із задоволенням прийняли участь у народознавчій вікторині «Народні звичаї», конкурсах «Українські страви», «Мій край», відгадували жартівливі загадки, розказували заклички, приказки.

Наприкінці разом зробили висновок, що багатющий скарб звичаїв нашого народу ми отримали в спадок і мусимо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу.

У звичаях, традиціях, обрядах живе народу праведна душа 

     Звичаї та традиції, пов'язані з календарними святами українців, є частиною духовної культури українського народу. Глибоке пошанування свого родоводу, щира турбота про збереження та примноження народних традицій - усе це вирізняє українців з-поміж інших націй. Отож, традиційно в кожній українській родині шанобливо зберігають та намагаються передати своїм дітям і онукам все, що лишили нам у спадок предки.

     У читальному залі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради діє виставка-інсталяція «У звичаях, традиціях, обрядах живе народу праведна душа». Зібрані для виставки книги познайомлять користувачів з культурою,  побутом, звичаями українського народу  та традиціями святкування.

Відвідувачі виставки зможуть ознайомитися із книгами українських етнографів, які висвітлюють національні особливості українських свят. 

      Тож запрошуємо всіх бажаючих відвідати виставку та поринути у захоплюючу атмосферу народних традицій та звичаїв.

Молодіжний простір без насильств

     Підлітковий вік є першим перехідним періодом від дитинства до зрілості.

Яким чином можна підтримати дитину-підлітка у кризових ситуаціях, які спричиняє війна? Цій темі була присвячена зустріч під назвою «Молодь без насильства під час війни», яка відбулася в комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Бібліотекарі нагадали учасникам заходу про ефективні засоби щодо подолання труднощів, позитивну систему переконань, здорові сімейні стосунки та дружбу. Конкурс «П’ять умовних правил» допоміг батькам та дітям навчитися долати труднощі та взаємодіяти у складних життєвих ситуаціях. Під час вікторини «Вікно толерантності» гості заходу з’ясовували яким чином стрес впливає на мозок та моделювали ситуації, як допомогти підлітку з ним справитися. Об’єднав та згуртував учасників цікавий майстер-клас «Цукрове сердечко». Діти та дорослі приємно поспілкувались у затишній і творчій атмосфері, відпочили душею від буденності та створили гарний настрій. Щоб зміцнити дружні та теплі стосунки, розповісти про свої почуття традиційно використали символи – сердечка. Кольорові вироби прикрасили цукеркою-смайликом.

Царівна української літератури

      Ольга Кобилянська – яскрава постать в українській літературі, художня спадщина якої збагатила духовну скарбницю нашого народу. Життя і творчість письменниці – вічне джерело натхнення для науковців та митців. «Серед українських письменниць вона не має собі рівної на ниві новели і повісті»; «У її творах тонкі обрисування людської психіки, глибокий аналіз і знання людської душі», – так писали про видатну письменницю Ольгу Кобилянську Іван Франко та Гнат Хоткевич.

      До 160-річчя від дня народження письменниці у читальному залі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради розгорнуто книжкову виставку «Усі мої думки тобі, народе вільний…», на якій представлено матеріали про життєвий та творчий шлях письменниці, підбірку її творів, серед яких повісті «Людина», «Земля», «В неділю рано зілля копала», «Царівна», роман «Апостол черні» тощо. У центрі творів Ольги Кобилянської почасти саме жіночі образи, бунтівні й не зовсім, або ж родинні історії, де жінка займає помітне місце. Ольга Кобилянська – авторка повістей, численних оповідань, новел, нарисів про життя, – людина незвичайної долі, яка заслужила всенародну пошану, любов і визнання. Художня спадщина Ольги Кобилянської збагатила духовну скарбницю нашого народу. На виставці можна познайомитися із  виданнями  української письменниці з фонду бібліотеки.

      Працівники бібліотеки запрошують читачів переглянути книжкову виставку та поринути в ту епоху, коли жила і творила Ольга Юліанівна Кобилянська.


        #Спільно        Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

     Серед сучасної молоді останнім часом надзвичайно гостро постала проблема насильства та довготривалої агресії. Ситуація третирування не обмежується лише ролями «агресора» та «жертви», вона залучає інших, роблячи їх активними або пасивними учасниками цих взаємин. Такі відносини отримали назву булінг. Булінг – це не просто нове трендове слово, це реальна проблема. Сьогодні це явище вже не є ні для кого новиною, але про його витоки знають далеко не всі. Тому в бібліотеці все частіше проводяться заходи з даної теми.

     Так, у комунальному закладі «Центральна бібліотека» відбулося чергове засідання батьківського клубу «Родинне коло», який створено за участі у проєкті Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх сімей, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні».

«Зупинимо булінг разом» - під такою назвою в бібліотеці пройшла година спілкування  для учасників клубу спрямований на профілактику булінгу і формування досвіду ненасильницької поведінки і гуманістичних цінностей у дітей. Мета даного заняття полягає в тому, щоб допомогти молоді усвідомити гостроту проблеми та можливості її вирішення. Під час заходу учасники визначили поняття «булінг», познайомилися із способами протидії цьому явищу, на конкретних прикладах вчилися знаходити правильні шляхи подолання агресії. Дізнавшись про особливості булінгу, присутні змогли також зрозуміти емоційний, психологічний стан кожного учасника тієї чи іншої ситуації та спрогнозувати можливі наслідки. На завершення зустрічі юнаки та дівчата перегорнули сторінки книжок, що долають булінг, які були представлені на виставці-застереженні «Наш світ без насильства».

     Заняття було не тільки цікавим, а й корисним. Кожен зрозумів, що ми маємо свої вподобання, по-різному дивимося на світ та на людей, які нас оточують. Але потрібно пам’ятати, що ми живемо в соціумі і маємо вибудовувати з іншими людьми добрі взаємини.

Новітній літопис героїзму

Днями  фонд КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради поповнився  новими книгами. Це видання Валентина Карпова та Олексія Риби «Вільні від народження» і книга також Валентина Карпова та Олександра Затоки «Незламна Україна». Книги вражають дослідженнями історії нашого краю, тому,  щоб представити їх на широкий загал,  працівники бібліотеки організували інформ-дайджест «Новітній літопис героїзму».

Документально-художнє видання  В.Карпова та О.Риби «Незламна Україна» побудоване на подіях в Україні 1917-1923 років, де висвітлюється визвольна боротьба незламного українського народу на початку XX ст. Автори «вплели» тогочасні революційні події Єлисаветградського регіону у загальну канву історії України, показавши нерозривність революційного процесу,  незламність «народних» отаманів та їхніх товаришів по зброї  і загалом держави України. Ці отамани, як  шукачі слави  та «нові Наполеони українського Дикого поля» дали десятки вогненних прикладів героїзму, якими не кожна нація може похвалитися. Буремні події зазначених років - це історія політичних авантюр не тільки України, сюди були втягнуті й інші держави.

Війна в Україні 2014-2023 років буде визначальною на багато років вперед, бо це тема життя і смерті української держави і її людей. «Вільні від народження» В.Карпова та О.Затоки  –  це документально-художнє видання, своєрідний літопис героїзму наших людей в сьогоденні, описаний на сторінках книги за період 2022 – 2023 років. Автори включили до книги також вірші місцевих поетів: Олени Надутенко, Наталії Бідненко та Михайла Теніченка. Обидві збірки розраховані на широке коло читачів.                                

Автори різні за професійною підготовкою, але за покликом душі – дослідники та письменники. В книгах вони наголошують на тому, що громадяни неспроможних держав не гуртуються навколо ідеї перемоги, не звільняють свої території від окупантів ціною власного життя, не відновлюють у стислі строки пошкоджену інфраструктуру та не об’єднують навколо себе провідні держави світу. Валентин Карпов, Олександр Затока та Олексій Риба стверджують: «Україна – це держава спроможних та незламних людей». Вони надають читачам маловідому інформацію про події й людей, де з окремих описів складається українська історія вільних від народження українців.

Запрошуємо Вас, дорогі користувачі, до прочитання  цих книг!

3 жовтня, святкує свій день народження Люко Дашвар (Ірина Миколаївна Чернова) – українська письменниця, журналістка та сценаристка, лауреатка низки літературних премій («Коронація слова», «Книга року ВВС» та ін.). Відзнака «Золотий письменник України» (2012р.). Авторка книг: «Село не люди», «Молоко з кров’ю», «Покров», «Мати все» та інші неперевершені твори.

     Улюблена письменниця мільйонів читачів, кожен роман якої стає бестселером! Захоплюючі історії життя вражають своєю реалістичністю. З-поміж цілої когорти сучасних українських письменників відрізняє особливий стиль оповіді, цікавий сюжет, проникливість у потаємні закутки людської душі, а, головне, порушення надзвичайно гострих соціальних проблем, з якими ми маємо справу повсякчас.

Бажаємо пані Ірині творчого натхнення та яскравих ідей!

   В комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради організовано книжкову полицю «Зіркові історії Люко Дашвар». Тож, запрошуємо до читання!

Світ знань відкриває книга

     Книги – це найбільший людський скарб, нам важко навіть уявити світ, в якому немає книги. До неї ми звикли з самого дитинства, вона розкрила перед нами дивовижні таємниці життя та надала корисні поради у важку хвилину, навчила розуміти самих себе. Сьогодні вчитися саморозвиватися потрібно усе життя, постійно, скільки років тобі б не було, бо інакше через свою некомпетентність і неспроможність ти не можеш претендувати на гідну роботу, заробіток, грамотно вирішувати побутові проблеми, питання здоров’я, відпочинку, використання комп’ютерних технологій.

     Саме для тих, хто бажає поглибити свої знання, мати уявлення про найважливіші напрямки науки і техніки , для тих хто хоче глибше вивчити тему, зрозуміти прочитане у читальному залі комунального закладу «Центральна бібліотека» експонується книжково-ілюстративна виставка: «Світ  знань відкриває книга», яка знайомить користувачів з літературою, в якій можна знайти відповіді на будь-які питання. Звичайно, це енциклопедії: великі і малі, яскраві і цікаві. Виставка містить в собі книги із порадами поведінки у різних ситуаціях, також тут можна знайти книги про різні загадкові явища у природі, цікаві історичні події, про єдність людини і природи, про історію музики та багато іншого.

     Тож запрошуємо усіх поринути у дивовижний, невичерпний, чарівний світ літератури яка знає Все.

Зігріймо серце добротою

     Другий місяць осені починається з особливої дати.  1 жовтня у всьому світі відзначають Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблею ООН. Цей день – можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими і милосердними до найповажнішої частини суспільства. Адже більшості самотніх літніх людей потрібні увага і допомога в повсякденному житті.

   День літньої людини - це добре і світле свято наших батьків, бабусь і дідусів. Це ще один день, коли ми можемо, їм сказати про свою любов та повагу до них, ще раз. Якнайчастіше спілкуйтесь зі своїми дідусями й бабусями, звертайтеся до них за порадами. Їхня мудрість і великий життєвий досвід застережуть вас від багатьох помилок. А з іншого боку, усвідомлення того, що вони вам потрібні, що ви їх любите, що їх думка для вас важлива, — велика радість для людей у віцi.   В КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  постійно проводяться різноманітні заходи, в тому числі і для користувачів поважного віку. Бібліотека згуртовує,  допомагає перебороти почуття самотності, невпевненості в собі, своїх силах та повернути віру в себе.  До Міжнародного дня людей похилого віку працівники центральної бібліотеки підготували та провели  огляд літератури  за матеріалами книжкової виставки «Літературні пігулки від самотності».  

     День людей похилого віку – це не лише можливість нагадати всім про людський обов'язок бути турботливими та милосердними до найповажнішої частини суспільства, а це ще й привід до роздумів щодо подальшої долі людства, його культури, взаємозв’язку поколінь.

Бабин Яр

     Бабин Яр - одне з всесвітньо відомих місць трагедій, які стали символом Голокосту, урочище на північно-західній околиці Києва. За два дні 29 та 30 вересня 1941-го року, по офіційним історичними свідченням, там розстріляли майже 34 тисячі євреїв. З інших джерел лише за 5 днів нацисти розстріляли там майже 150 тисяч українських євреїв. Це були не лише жителі Києва, а і біженці з окупованих українських регіонів, що прибули до міста у надії на порятунок. Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації. Цей злочин тривав майже 103 тижні щовівторка і щоп’ятниці, як годинник.

     Бібліотекарі комунального закладу «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготували книжкову виставку-пам’ять «Бабин Яр. Трагедія людства».

На виставці представлені документальні фотоматеріали, пошуки істориків, спомини, документи. Виставка занурює відвідувачів у трагічну атмосферу осінніх днів 1941 року – днів, коли нацисти почали знищення київського єврейства. Трагедія Бабиного Яру стала для українців занадто гірким уроком, болючим шрамом в українській історії, яку має знати кожен, щоб уникнути повторення давніх помилок. Трагедія Бабиного Яру є спільною для всіх, хто живе в Україні. Вона немає національних ознак чи терміну давності, і наш обов’язок – не лише з гідністю вшанувати пам’ять загиблих, але й не дати забути молодому поколінню, скільки крові було пролито на цій землі. Адже, лише пам’ятаючи історію, можна зрозуміти ціну справжнім цінностям – життю і свободи людини.

Героїв країна - моя Україна

      День захисників і захисниць України — державне свято, що відзначається на Покрову Пресвятої Богородиці. Започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом під назвою «День захисника України». Пізніше президент України Володимир Зеленський підписав Закон про перейменування свята на «День захисників і захисниць України». Через реформу церковного календаря в Україні з 2023 року святкування перенесено на 1 жовтня.

      З метою вшанування мужності й героїзму захисників незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу напередодні свята Дня захисників і захисниць України в «Центральній  бібліотеці» Олександрівської селищної ради організовано та проведено історико-патріотичний екскурс «Героїв країна – моя Україна» для учнів Олександрівської філії комунального закладу «Олександрівський ліцей №1». Бібліотекарі розповіли присутнім про виникнення козацтва побут та звичаї запорожців, козацькі військові традиції, про вправних мореплавців-козаків та про надприродні здібності козаків-характерників.

Про цікаві факти з життя козаків-характерників нашої Олександрівщини розповів тимчасово виконуючий обов’язки директора Олександрівського краєзнавчого музею Василь Вікторович Білошапка. З великим задоволенням гості свята слухали вірші талановитої поетеси нашого краю – Надії Миколаївни Поцелуйко про наших захисників, гідність та незламність українського духу. З теплотою зустріли присутні чарівну та талановиту співачку Вікторію Нагірну, яка виконала музичну композицію «А я буду молитись». Учні весело та жваво відповідали на питання вікторини «З історії козацтва». Також проведено огляд літератури «Українці – історія нескорених», яка присвячена найбільш яскравим постатям Війська Запорізького, їх державної діяльності. На заході було презентовано книжкові виставки «Гордість нації – козацтво» та «Захисник – це слава, захисник – це честь». Представлена література  присвячена захисникам Вітчизни і розповідає про героїчне минуле та сучасне українського війська.

      Сьогодні найважливішим для країни та кожного українця є День захисників і захисниць України – свято звитяги українського лицарства, свято тих, хто боронить сьогодні рідну землю від загарбників, день пам’яті та пошани усіх, хто віками боровся за Україну. Тому сьогодні ми віддаємо глибоку шану всім, хто боронив та боронить честь рідної землі, свободу і незалежність Батьківщини, мужньо стоїть на захисті нашої держави. Шана і слава захисникам і захисницям.

     Слава Україні! Героям слава!  

В бібліотеку завітати — стрес прогнати

Війна в Україні тягнеться уже не перший рік, і кожен день, який проживають наші громадяни, є стресовим для них.  Стрес – це реакція організму на подразнення, де подразником є ситуація. Більшість дорослих і дітей сьогодні перебуває під впливом стресу, оскільки посилюється психічна діяльність людини у зв’язку з необхідністю засвоєння і переробки великого обсягу інформації (інформаційний стрес). Виникає перенапруження фізіологічних систем організму під впливом емоційних чинників (емоційний стрес). Тож стрес під час війни так чи інакше зачіпає кожну людину.

З метою уникнення стресових станів на базі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  під час засідання батьківського клубу «Родинне коло» проведено годину порад «Стрес: боротися чи пристосовуватися?».  Мета даного заходу - зменшення тривожності та стресу у дорослих та дітей. Захід розпочався  інформаційним повідомленням  «Що таке стрес і як з ним впоратися». Цікавим і змістовним доповнення стало тестування присутніх для визначення стійкості до стресу. Завершився захід майстер-класом з  виготовлення різноманітних яскравих, красивих і корисних виробів з паперу.  Фахівці бібліотеки занурили учасників у світ стародавнього японського мистецтва оригамі та навчили робити з паперу підставки для телефону та органайзер для канцелярії. Виготовляти вироби з паперу весело та дуже просто – а отже, це чудовий спосіб провести час та прогнати стрес.  У цьому впевнились всі учасники майстер-класу. Крім того, це цікавий варіант спільного дозвілля, тут немає обмежень у віці. Після заходу майстри і майстрині отримали гарний настрій, зроблені своїми руками чудові вироби та солодкий подарунок  від бібліотеки. 

        Захід проведено у межах проекту "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні, що реалізується Благодійним фондом "Безпечне майбутнє" за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). 

             #Спільно        Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Мужність і відвага крізь покоління

     Актуальним залишається успадкування українською нацією, насамперед її молодим поколінням, волелюбного духу наших предків, виховання гордості за славетні здобутки нашої історії.

    З метою вшанування мужності й героїзму захисників незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу напередодні свята Дня захисників і захисниць України в комунальному закладі «Центральній  бібліотеці» Олександрівської селищної ради з 25 вересня по 2 жовтня 2023 року діють книжкові виставки «Гордість нації – козацтво» та «Захисник – це слава, захисник – це честь», присвячені найбільш яскравим постатям Війська Запорізького та історії виникнення козацтва в Україні. Про те, хто такі запорожці, про державну діяльність українських вояків, їх героїчну звитягу,  походи, про життя та побут козаків на Січі, про славні звичаї, традиції та легенди можна дізнатися зі сторінок  історичної, художньої та довідкової  літератури. Читачі можуть ознайомитися з книгами, які дозволять зануритись у неймовірну атмосферу славних героїчних часів козацької доби. Не випадково, свято українського козацтва співпадає з Днем захисника України.  На книжкових полицях  виставки експонуються матеріали про подвиги воїнів-захисників, які і сьогодні продовжують героїчні сторінки нашої історії, захищаючи кордони від ворогів.

     Сподіваємося, що запропоновані видання не залишать байдужими тих, хто хоче збагатити знання з історії України.

    Проблема використання природних ресурсів і збереження навколишнього середовища стає дедалі актуальнішою у зв’язку із зростанням техногенного навантаження і процесами глобалізації. Сучасний стан довкілля змушує змінювати точку зору щодо подальшого економічного розвитку, технічного прогресу та наявності екологічних ризиків, стану екологічної безпеки. Екологічні знання й рівень екологічної культури є основою активної участі громадськості в природоохоронній діяльності. Без знання основних екологічних законів сучасна освіта, як загальна так і спеціальна, не може бути повноцінною, тому їх вивченню треба приділити особливу увагу.

    У комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради організовано книжкову виставку «Екологія: ми відповідаємо за майбутнє» з метою привернення уваги користувачів  до екологічних проблем сьогодення та сприяння вихованню у них   свідомого ставлення до проблем охорони навколишнього середовища. Представлені видання висвітлюють екологічні проблеми у світі, безпосередній зв’язок людини з природою, нестачу питної води, знищення лісів, забруднення річок та ін.

     Людина і суспільство повинні докорінно змінити своє ставлення до природи та її ресурсів, необхідно, щоб кожна людина пройнялась відповідальністю за долю природи.

Особливості взаємовідносин батьків та підлітків

Часом спілкування з підлітком нагадує намагання скласти до купи складний пазл. Таке непросте спілкування викликає різні емоції і почуття: від радості до розчарування або навіть збентеження. Не існує універсальної пігулки, яка зробить стосунки з вашим підлітком ідеальними. Але існує багато способів, які допоможуть вам побудувати відносини засновані на довірі та підтримці.

Підлітковий вік є найбільш важким періодом у житті людини, так як знаменує собою перехід з дитинства у доросле життя. Задля допомоги батькам у налагоджені комунікації з дітьми було проведено годину порад «Як налагодити комунікацію з підлітками» у комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради на черговій зустрічі батьківського клубу «Родинне коло», що працює у межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні,що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє». Під час зустрічі бібліотекарі надали поради батькам, які допоможуть пройти непростий період дорослішання і побудувати міцні стосунки з підлітками. Основними темами обговореннями стали міжособистісні відносини, довіра і спілкування, баланс у контролі, емоційний світ підлітка. Під час обговорення цих тем болючою виявилася тема довіри і спілкування. Юні учасники переконували батьків, що будувати стосунки потрібно на довірі, надаючи підлітку можливість відчути себе більш самостійним. Учасники активно відповідали на запитання вікторини «Зрозумій мене».

Бути підлітком це непросте завдання, і ви тут для того, щоб допомогти вашій дитині пройти цей значущий і водночас хвилюючий період її життя. Мета – не побудувати ідеальні стосунки. Мета – бути поруч і підтримувати їх на цьому довгому і нелегкому шляху до дорослого життя.

#Спільно Благодійний фонд «Безпечне майбутнє»

Знайомтесь: нова книга

Роман Василя Махна «Вічний календар» — своєрідний український літопис, масштабна родинна сага, в якій поєднуються, переплітаються, співіснують і антагонізують історії кількох українських сімей від ХVII століття до наших днів. Тло — всесвітня історія, в якій ніколи не бракувало ні воєн, ні зрад, ні одвічної жаги до життя. Герої роману Василя Махна несуть у собі риси різних поколінь, національних характерів і ментальностей, протистоять часу й обставинам, витворюють і продовжують себе, повсякчасно утверджуючи одвічний постулат: історія насправді не вчить, вона тільки гартує.

Найперше, чим вражає «Вічний календар» – це своїм обсягом, і не тільки фізичним (книга має 624 сторінки – 3 частини, 27 розділів). Події «Вічного календаря» охоплюють кілька епох, починаючи з XVII ст. і закінчуючи сучасністю, тобто це дійсно масштабний твір, своєрідний літопис. А також кілька родин, долі яких неодноразово перехрещуються із часу заснування селища Митниця поблизу річки Джуринки, неподалік містечка Язлівець. Саме ця місцевість поміж Бучачем й Чортковом (нині – районні центри Тернопільської області) відіграє у романі центральну роль, адже Митниці судилося перебувати в епіцентрі визначальних історичних подій. Її завойовували, грабували й спалювали турки-османи, поляки, австрійці та росіяни, не раз через Митницю пролягали лінії різних фронтів, вона входила й переходила до складу різних держав та імперій. У вирі перипетій направду світового значення місцеві мешканці проживали свої маленькі життя, закохуючись, множачись, працюючи та помираючи. Вони то покидали цю землю, то поверталися сюди, то й взагалі безповоротно зникали з неї. Але ця земля так ніколи і не зникла з їхніх доль…

Знай! Вмій!Врятуй!

     Щороку другої суботи вересня відзначають Всесвітній День надання першої медичної допомоги, підкреслюючи важливість таких навичок. Цьогоріч цей день припав на 9 вересня, і в переддень цієї дати ми намагались привернути увагу мешканців селища до соціальної значущості теми медичної допомоги в суспільстві. Навички першої допомоги – критична необхідність для кожної людини, особливо в умовах війни. Сьогодні це без перебільшень може врятувати життя. Саме тому, КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської ради спільно з інструктором з мінної безпеки, ПМД Тетяною Бондаренко організували і провели тренінг «Знай! Вмій! Врятуй!» (перша допомога при вибухових травмах). Бібліотекар акцентувала увагу присутніх на найпоширеніших видах мін, пастках, у які ховають вибухові пристрої. особливу увагу приділила і застерегла від  вибухових предметів, а також відповідала на питання  про дії громадян  під час їх виявлення.

     Під час практичної частини  пані Тетяна проінформувала учасників про  ознаки кровотечі та кровоспинні засоби, джгути та важливі принципи роботи з ними. Також навчила ,  як  зупиняти кровотечу методом накладання турнікету, оцінювати свідомість постраждалого та звільняти дихальні шляхи, здійснювати зовнішній масаж серця, проводити огляд постраждалого та  викликати швидку. Після перегляду фільму «Хотабич» від Кіноклубу Docudays UA батьків та дітей зацікавив неоціненний внесок волонтерів в боротьбу з ворогом та  подальша доля героїв стрічки після зйомки , сьогоднішні волонтерські будні Іллі Лисенка. Багато говорили про цінність своєчасної медичної допомоги, особливо під час війни.

      Насамкінець зустрічі  бібліотекар закликала молодь дотримуватись елементарних правил безпеки бути пильними і обережними, дотримуватися наданих порад і дбати про власну безпеку.

Дякуємо фахівцям за можливість опановувати навики, які допоможуть правильно діяти, щоб не втратити дорогоцінний час до приїзду швидкої.  РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ! ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!

Зустріч проведена в межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

             #Спільно        Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Грамотність без бар'єрів

Грамотність є тим фундаментом, на якому будується подальший розвиток особистості. Грамотність залишається важливим критерієм освіченості і культури сучасних українців.

КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради  долучилися до відзначення Міжнародного дня грамотності, який започаткований 8 вересня 1966 року в системі ООН.  Бібліотекарі завітали до учнів комунального закладу «Олександрівський ліцей №1» з пізнавальною годиною «Грамотність без бар’єрів».

Учнівська молодь брала участь у конкурсах: «Конверт», «Закінчи прислів’я», «Антисуржик» , «Пантоміма».  Весело й активно учасники відповідали на запитання вікторини «Кращий знавець української мови» . Неочікувані запитання викликали зацікавлення вікториною та активізували учасників.

Велике захоплення у  присутніх викликала  бібліореклама «Для мене грамотність це -». 

Цікавою для учнів стала дискусія «Бути грамотним – це круто!».

Також учасникам заходу була презентована книжкова виставка  «Грамотність - запорука успіху», де представлені книги, які можуть надати неоціненну допомогу в підвищенні грамотності кожної людини. За допомогою цих видань пропонуємо пригадати прості правила української мови. Адже, навчитися правильно говорити ніколи не пізно! А говорити українською на часі!

Колектив бібліотеки  щиро дякує всім учасникам свята до Міжнародного дня грамотності за проявлений інтерес та активну участь!

Війна не відміняє дитинство

     Кризи, через які проходять діти, можуть стати основою майбутніх складнощів у спілкуванні з ними. Що вже казати, якщо цей період припадає на життя в умовах війни в країні. Батьки боронять особливий фронт — у їхньому фокусі здоров’я та зростання дітей.

    Реакція дітей на війну, нормалізація їх стану – такій темі було присвячене чергове засідання батьківського клубу «Родинне коло» під назвою «Війна не відміняє дитинства», яке відбулося в комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради. Захід відбувся у межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні, що реалізується Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

      Разом з бібліотекарями, батьки розбирали вікові особливості дітей, як краще допомогти дітям зростати в умовах війни, як говорити про події теперішнього, як поділяти складні почуття та як плекати добрі стосунки. Під час хвилини порад  «Безпечний простір» батьки ділилися маленькими історіями з власного досвіду, як намагатися впоратися з нагальними проблемами та шаленим навантаженням як на дітей так і на дорослих.

     Солодощі – універсальний подарунок. Їх люблять практично всі діти і дорослі, вони підходять в якості презенту для будь-якого свята. А враховуючи те, що краще цукерок можуть бути лише красиво подаровані цукерки, то й вирішили майстер-клас «Сувенір з частинкою душі»  присвятити виготовленню солодкого подарунка своїми руками у вигляді сувенірних пакуночків. При створенні виробів учасники фантазували, декорували виріб різноманітними квітками з кольорового паперу та вмістили у нього обов’язковий елемент – цукерки.

Завершилася зустріч дружніми розмовами та солодким чаюванням зі смаколиками.

     Діти — це зростаючі мудреці, а не жертви війни. Вони потребують, щоб ми, дорослі, бачили світло всередині них. Говорили про те, з чим вже впорались, дарували надію в дії, що далі продовжуємо шлях до перемоги.

#Спільно Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Нова книга в бібліотеці

Книжковий фонд нашої бібліотеки поповнився другим, доповненим виданням книги нащадка великого роду Тараса Шевченка, голови правління Шевченківського відділення Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т. Г. Шевченка Миколи Лисенка «Коріння Шевченкового роду», яке побачило світ 2015 року у львівському видавництві «Апріорі»

Для цієї книги праправнук великого Кобзаря зібрав 1300 історій, це найбільш вичерпна генеалогія українського поета .

"Я взяв собі за завдання зберегти відомості про моїх пращурів, передати ці знання наступним поколінням. Важливим завданням вважаю також наочним прикладом заохотити інших, щоб вони не полінувались в суєті повсякденних клопотів і справ зберегти пам'ять про своїх предків", - каже М.Лисенко. Книга буде цікава історикам, краєзнавцям, учням і студентам, вчителям і викладачам, а також всім, хто прагне не лише пам’ятати своє коріння, а й вивчити власний родовід.

Дякуємо, Миколі Павловичу Лисенку за подаровану книгу, за можливість для читачів глибше пізнати родовід Великого Кобзаря.

Навчаємося, щоб бути корисними!

У комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради для працівників книгозбірні було проведено тренінг «Розвиток спроможності цифрової бібліотеки». Захід мав на меті збільшити обізнаність працівників щодо безпечного користування інтернетом, а також зменшити негативний вплив небажаної інформаційної продукції та забезпечити відповідальне використання онлайн-технологій та мобільних пристроїв.

Учасники обговорили проблемні питання, пов’язані зі щоденною роботою бібліотекарів в інтернеті. Куратор надала консультації щодо інформаційно-консультативних та довідкових послуг, види інформаційних послуг, навички пошуку безпечної інформації в Інтернеті, вироблення практичних навичок безпечного користування платформами та сервісами.

Завдяки тренінгу працівники бібліотеки удосконалили навички та цифрову компетентність.

#cyfralib2023, #ДіяЦифроваОсвіта, #Українська_бібліотечна_асоціація

Вшановуємо пам'ять героїв

Щороку 29 серпня наша країна відзначає День пам'яті Захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність країни. Війна в Україні триває вже 9 років, а повномасштабне вторгнення - 1,5 року. За цей час тисячі хоробрих синів і дочок України загинули через військові дії. День вшанування пам'яті українських воїнів був заснований в 2019 році за указом президента Володимира Зеленського. Дата свята 29 серпня обрана в пам'ять про Іловайську трагедію 2014 року.

Ця подія також відома як Іловайський котел. Того дня окуповане військами "ДНР" та росії місто мали покинути українські військові. Окупанти обіцяли відкрити гуманітарний коридор для ЗСУ, але обстріляли українських військових під час виходу з Іловайська. За офіційними даними 366 воїнів ЗСУ загинули, а сотні людей зникли безвісти. Символом цього дня є соняшник, оскільки більшість військових ЗСУ загинули на півдні та південному сході країни, де багато соняшникових полів.

За для вшанування пам’яті Захисників України у комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради проведено годину-реквієм «Живі поки пам’ятаємо». Бібліотекарі нагадали про трагічні події, які відбулися в Іловайську 2014 році. Присутні переглянули документальний фільм «Тінь Іловайська». Також учасникам заходу була презентована книжкова виставка «Іловайська трагедія: хроніка протистояння» та фото-виставка «Іловайський котел: пам’ятаємо».

Пам'ятаємо всіх українських захисників, які загинули за незалежність країни, і сумуємо за їхньою світлою пам'яттю. Нехай їхній подвиг не залишиться забутим і непоміченим, а близькі та друзі знайдуть втіху.

Слава українським воїнам!

#Спільно Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

     Маленькі діти всотують інформацію, наче губки. Але, нажаль, серед величезної кількості нових слів, які вони чують, трапляються не зовсім пристойні слова і вирази, які краще було б пропустити. Але саме їх дитина запам’ятовує найкраще, і згодом і з великим задоволенням відтворює. Тож, щоб привернути увагу батьків до дитячого мовлення та обмежити у спілкуванні використання лайливих та брутальних слів, які принижують і ображають людей, бібліотекарі обрали цю тему для обговорення.

   У комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради на черговій зустрічі батьківського клубу «Родинне коло», що працює у межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні,що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» проведено годину порад «Як відучити дитину лаятись».     Під час обговорення цієї теми було з’ясовано – як правильно вчинити, коли дитина говорить образливі слова та як обмежити їх використання. Бібліотекарі ознайомили батьків з причинами лайки та способами боротьби з ними.

    Учасників зацікавила пізнавальна гра «Приверни увагу на свої висловлювання». Під час гри батьки разом з дітьми використовували такі способи спілкування: ігнорування, пояснення, емоційний зв'язок, не ігнорувати нецензурну лексику, дозволяти з незначним обмеженням лаятися. Під час гри батьки з’ясували причини вживання нецензурних слів шкільного та підліткового віку: протест, бажання здаватися дорослим, наслідування, емоційна розрядка і зняття стресу.  Під час огляду книжкової виставки «Особливості позитивного виховання» бібліотекарі акцентували увагу присутніх на літературі, присвяченій вихованню дітей та підлітків, причинам виникнення конфліктів та контролю над емоційним станом дітей.

    Учасники пізнавальної години зробили висновок: щоб зняти стрес, поліпшити свій емоційний стан, навчитися відповідати на образи однолітків можливо, спілкуючись літературною мовою. Для цього потрібно частіше влаштовувати сімейні читання книг Лесі Українки, Тараса Шевченка, Івана Франка, Артура Конан Дойля, Агати Крісті, Марка Твена та інших чудових письменників. Адже, збагачення словникового запасу викорінює слова-паразити та нецензурну лексику.

  Зустріч виявилась цікавою, пізнавальною та корисною для всіх.

ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

24 серпня – День Незалежності України! Ця визначна дата назавжди увійшла в історію України, започаткувала нову епоху в житті нашого народу, законодавчо закріпила його вікові демократичні прагнення до національного відродження, духовної свободи, економічного зростання, культурного піднесення.

32-у річницю своєї Незалежності Україна змушена відвойовувати, зі зброєю в руках боронячи від агресора власні території, відстоюючи право українців жити на своїй, Богом даній землі.

Напередодні свята КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради підготувала та провела патріотичний вернісаж «В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи», який пройшов під гаслом «Незалежність доводимо щодня».

Під час святкування користувачі книгозбірні подорожували містами України, розгадували вікторину «Відомі українці». Українознавча гра «Соняшник»,  дала змогу не лише позмагатись між собою, а й дізнатись багато корисної інформації про країну та її історичне минуле, і, звичайно, знайомились з цікавою літературою, розгорнутою на книжковій виставці  «На хвилях надії – єдина Україна». Виставка об’єднала в собі книги, в яких описана історія нашої країни, книги про символи національної та державної величі, а також захоплюючі розповіді, присвячені людям, які вплинули на розвиток боротьби за незалежність.

Присутніх зацікавив патріотичний майстер-клас «Квітуча моя Україна». Працівники бібліотеки разом з користувачами власноруч створили яскраве патріотичне панно з державними символами України.  Всі старанно працювали, виготовили державні символи - Прапор та Герб - і прикрасили святкове панно квітами  маку та соняхами.

Українська національно-патріотична символіка та її кольори є досить актуальними, адже вони підносять наш дух, гріють душі і серця усіх українців, єднають нас в одну велику родину.

Звичайно, яке свято без світлин на згадку? Для цього приємного дійства працював фотомайданчик. Історично-патріотична панорама «Україна синьо-золота»  з національним колоритом, стала чудовим фоном для яскравих та незвичайних світлин на згадку.

Наркотик чи життя

#Спільно Благодійний фонд «Безпечне майбутнє»

За своїм характером людина завжди тягнеться до невідомого. Не відкриємо таємницю: в природі багато рослин, коріння чи листя яких, виділяють соки, що покращують настрій, надають сил, роблячи життя, хоча й ненадовго «щасливим». Наркоманія! Скільки смертей за цим словом, скільки болі, скільки поламаних життів? Дуже багато! І не відомо, скільки ще життів заберуть із собою в нікуди наркотики!

Тож, аби зберегти здоров'я майбутнього покоління у комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради на черговій зустрічі батьківського клубу «Родинне коло», що працює у межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні,що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє»  проведено круглий стіл «Наркотик чи життя» (Вживання наркотичних речовин підлітками: причини та наслідки). Зустріч відбулася  під гаслом «Наркотики – це зло! Дізнайся про наслідки – врятуй своє життя!».

В рамках заходу бібліотекар підготувала для присутніх інформацію за темами: «Вплив наркотичних речовин на людину», «Що таке залежність?» та відео-урок з проблем наркоманії. Підлітки мали можливість за допомогою спеціальних вправ та гри ознайомитися з основними видами наркотичних речовин і пов’язаними з ними небезпеками, соціально-психологічними ознаками наркоманії та як відмовитися від пропозиції спробувати наркотики. Навколо наркотиків створено безліч міфів, які при детальному обговоренні, під час круглого столу, розсіялися. Це дало змогу зробити учасникам правильні висновки про здоровий спосіб життя. НаВ читальному залі демонструвалася виставка-адвайзер «Наркоманія: від відчаю до надії». Матеріали, що представлені на виставці, покликані надати інформацію про наркотичні речовини та наслідки їх вживання і застерегти українців від згубного впливу наркотиків. Хвилю захвату викликав  патріотичний майстер-клас «Колоски пшениці», адже саме вони є символом однієї з найбільших святинь українського народу – хліба. Клопітка праця над виготовлення колосків пшениці  із кольорового паперу захопила усіх учасників майстер-класу.

КЗ «Центральна бібліотека» радить сказати «Ні!» наркотикам, бо наркоманія – справжнє зло всіх країн світу.

День молоді – свято всіх, хто відчуває себе молодим!

Молодість — це особлива пора, коли людина відчуває в собі невичерпну силу й енергію. Лише в молоді роки для нас немає нічого неможливого, а кожен новий день приносить надію, розвиток, сміливі мрії та радість життя.  

  Цьогоріч вже вдруге  у нашій історії День молоді в Україні відзначають 12 серпня - спільно із світовою спільнотою. Напередодні цієї дати КЗ «Центральна бібліотека» вкотре наповнилася енергійністю, креативністю, творчістю та натхненністю нашої молоді.  В бібліотеці проведено акцію «Вам, молодим, завзятим, сильним сьогодні гімн співає час». Це позитивне дійство відбулося у дружньому спілкуванню та цікавому відпочинку на свіжому повітрі. Біля приміщення бібліотеки перехожі знайомилися з матеріалами книжкової виставки «Молодь читає українською». Запропонована література захоплює з перших сторінок, поглинає увагу без залишку. Кохання, зрада, сприйняття себе, інтриги, дружба, родинні стосунки, пригоди, детективи – ця насичена добірка для тих, хто хоче зайняти свій розум захоплюючими сюжетами та новими корисними знаннями. Бібліотекарі центральної книгозбірні намагалися ще раз довести молоді, що читання приносить естетичну насолоду, спілкування з книгою розкриває широкі горизонти перед людиною, сприяє  саморозвитку  особистості.

Творчо, енергійно, пізнавально цього дня проходила гра-вікторина «Я знаю Україну», яка не лише розважала, а й навчала нашу молодь пам’ятати нашу історію та культуру. Продовжити прислів’я, швидко прочитати скоромовку, дати відповідь на запитання – під час гри юнаки та дівчата вчились новому й згадували те, що забуте.  Арт-акція «Щаслива тарілка» додала яскравих фарб в нашу буденність. Учасники акції розфарбовували  антистрес-розмальовки у вигляді тарілки, проявляючи неабияку креативність. А під час майстер-класу  «Синьо-жовті кольори надії» виготовляли  патріотичні міні-сувеніри, передаючи тим самим   частинку своєї любові до Батьківщини. Гарний настрій та безліч позитивних емоцій подарувала нашим односельцям виставка творчих робіт «Молоді крила творчості». Свіжі, чисті погляди молоді, уміння бачити в усьому красу – лейтмотив цієї експозиції. Цікавою локацією до Дня молоді стала фотозона «Нація нескорених».  Зробити гарні світлини на згадку мали можливість усі бажаючі.  Перехожим вручали листівки-привітання, а активним учасникам акції та майстер-класу вручали солодкі подарунки – цукерки та печиво з особистими передбаченнями.

День молоді – свято всіх, хто відчуває себе молодим не лише за віком, а й душею. Отож, з нагоди Дня молоді, бажаємо усім мирного неба, світлого майбутнього, здоров’я, любові, життєвої енергії, завзяття, наполегливості та втілення в життя своїх прагнень та сподівань. Нехай збуваються всі  задуми та мрії. Щастя вам і віри у власні сили! Нехай не згасне вiра у добру долю України, майбутнє якої у наших руках!

Творчий світ Антоніни Корінь

Доля подарувала нам щасливу можливість народитися і жити в одному з найчудовіших куточків української землі. «Степовою Елладою» назвав Кіровоградщину наш земляк – поет Євген Маланюк. У культурному та літературному житті нашого краю Антоніна Корінь – помітна постать.  Письменниця, перекладачка, громадська діячка, членкиня Національної спілки письменників України  та журналістка Антоніна Корінь шостого серпня відзначає свій день народження. Її знають та поважають не лише у Кропивницькому, а й далеко за його межами. Хоч вона родом і з Чернігівщини, асоціюють її як письменницю з Кіровоградщини. 

      Корінь Антоніна Михайлівна, народилась 6 серпня 1948 р. в с. Софіївці Щорського району Чернігівської області. Її покоління пізніше назвуть дітьми війни. Батько – Мельник Михайло Григорович працював колгоспним бухгалтером. Мама – Ховдій Валентина Григорівна  45 років провчителювала у Софіївській семи-восьми-дев’ятирічці, викладала російську і українську мову, російську і українську літературу, анатомію, працю, а також у вечірній школі сільської молоді.

      Антоніна Михайлівна закінчила бібліотечний факультет Харківського державного інституту культури. Працювала в бібліотеках України та Білорусі. З 1974 року – в Кіровограді (тепер Кропивницький), працювала в обласній дитячій, а з 1984 року – в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.Чижевського редактором та вченим секретарем, нині – на творчій роботі, очолює обласний літературно-мистецький клуб „Євшан”. Друкується в періодиці та колективних збірках з 1963 року. Автор збірок поезії „Заворожи мене”(Літопис любові) (Кіровоград : Степ, 1993), „Сім нот мінору” (Кіровоград, Євшан, 2000), „Віку мого день” (Наївні вірші) (Кіровоград : Степ, 2002), „Монолог метелика” (Лірична азбука життя) (Кіровоград : Мавік, 2008) та ювілейної „За руки – по райдузі” (Синусоїда кохання) (Кіровоград : КОД, 2008); книжки дитячого гумору „Веселі дрібнички із сімейної скарбнички” (Кіровоград : Центрально-Українське вид-во, 1994, у співавторстві з сином Олексієм), книги віршів для дітей „Чому у сойки крила голубі” (Кіровоград : Мавік, 2003), збірки пісень „Шукаю папороті цвіт” ( (Кіровоград : Степ, 2000) та збірки пісень, віршів і статей про пісню „Грай, калинова сопілко!” (Кіровоград : КОД, 2002). Автор проектів „Святися, робото!” Колективна ода бібліотекарям (ОУНБ ім. Д.І.Чижевського. –Кіровоград : 2001), „Зоря материнства” (вірші та пісні Кіровоградщини) (Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2005 ). Лауреат краєзнавчої премії ім. І. Проценка. Член Національної спілки письменників України з 2002 року.

До дня народження поетеси працівники  КЗ «Центральна бібліотека» оформили книжкову виставку-персоналію «Творчий світ Антоніни Корінь». Поетична палітра «Найкраще душу в слові зберегти!» захопила  чарівною і мелодійною творчістю незрівнянної Антоніни Корінь. ЇЇ вірші знайшли відгук у серці кожного слухача. Адже вона пише з любов’ю і захопленістю, викладаючи на папір свої радості і скорботи, любов і ненависть.

Запрошуємо до нашої бібліотеки усіх охочих познайомитися з поетичним словом Антоніни Михайлівни Корінь, що містить у собі якусь незриму, непомітну і водночас велику силу.

Психологічне здоров’я в умовах війни

#Спільно Благодійний фонд "Безпечне майбутнє"

Після початку повномасштабного вторгнення українське суспільство стикнулося з великими проблемами соціально-психологічних змін, що переживають люди в умовах війни: постійна стресова ситуація, соціальна адаптація на нових місцях вимушених переселенців, потреба відновлення здібності людини до звичної життєдіяльності, необхідність психологічної реабілітації та збереження здоров’я. Сучасні події негативно впливають не лише на психологічний стан дорослих, особливу шкоду вони несуть психологічному здоров'ю діток.

Тож, аби зберегти психологічне здоров'я майбутнього покоління у комунальному закладі «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради на черговій зустрічі батьківського клубу «Родинне коло», що працює у межах проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні,що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» проведено калейдоскоп здоров’я з елементами тренінгу «Життя в умовах війни: психологічне здоров’я особистості». На подвір’ї бібліотеки зібралася компанія друзів, які запаслися гарним настроєм та провели час в режимі офлайн: не сиділи у соціальних мережах, а вирішили пограти з м’ячем у рухливі ігри, просто поспілкувались, та поговорити про цікаві книги. Розпочалося дійство з привітання, яке дало можливість присутнім познайомитися між собою.

Батьки та діти взяли активну участь у вікторинах, відгадували загадки, згадували прислів'я та приказки, пов'язані зі здоров’ям, та грали у рухливі ігри з м'ячем.

Цей день став яскравим моментом, коли діти змогли проявити свої здібності та отримали радість від спілкування і розваг. Наприкінці заходу на дітей чекали приємні сюрпризи-подарунки від БФ «Безпечне майбутнє» та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

ТИСЯЧОЛІТНІЙ СПАДОК УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

28 липня Україна відзначає День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року з метою утвердження понад тисячолітніх традицій українського державотворення. Відзначення Дня Української Державності - це протидія спробі агресора привласнити українську історію державотворення. Адже в умовах інформаційної війни, коли агресор маніпулює історією, пам’ять про сторінки минулого є надзвичайно важливою.

До цієї дати бібліотекарі КЗ «Центральна бібліотека» Олександрівської селищної ради оформили книжкову виставку «Держава єдина – наша Україна». На виставці експонуються видання, які містять виклад історичних подій та шлях, який довелося подолати українській державі в своєму становленні. Сьогодні державою-агресором поширюються фальшиві інтерпретації щодо історичних аспектів української державності. Тож в бібліотеці проведено історичний калейдоскоп під назвою «В усіх тисячоліттях і віках нехай святиться слово Україна», під час якого присутні дізналися про історію та основні етапи українського державотворення.  Для протидії російській дезінформації та історичним фейкам про буцімто єдність походження українського та російського народів учасникам  заходу запропонували переглянули документальний фільм М.Крижанівської та В.Гливінського  «Історія обману», в якому  розкрито тему різниці етносу, культури і ментальності українців та росіян. Історія України   та українського державотворення, яка часто ставала історією боротьби за право бути вільними продовжується. Війна за незалежність триває і досі. Нам необхідно відвоювати у росіян і нашу територію, і нашу історичну спадщину. І разом з цим нагадати світові, що Україна є давньою європейською державою, а не якимось уламком колишнього СРСР.

У цей день ми особливо дякуємо всім, хто боронить нашу землю і незалежність на передньому краї, і прямо зараз дає відсіч агресору на фронті. І усім, хто працює на нашу спільну перемогу!

Слава Україні!