Змінився час – змінилась книгозбірня

Досвід роботи Цвітненського Інтернет-центру

Наш вік минає швидко,

Змінився храм наук.

Змінюються часи – змінюється й книгозбірня. Сьогодні відбувається поступове впровадження модельних форм розвитку бібліотек. Як загальний підсумок роботи бібліотеки за минулий рік слід означити і той фактор, що наша Цвітненська бібліотечна установа зайняла своє достойне місце в соціокультурному середовищі села, яке відповідає її прогресивній місії. Цьому сприяла активна робота бібліотеки і місцевого самоврядування по наближенню якості надання бібліотечних послуг до відповідних норм і стандартів сучасності.

Реалізуючи концепцію інформаційного суспільства, тобто зберігаючи, обробляючи, поширюючи інформацію на традиційних і електронних носіях, бібліотека займає ключову позицію серед постачальників інформаційних послуг на селі. Ставши фіналістом II раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету ІІ», отримавши і встановивши два комплекти комп’ютерно-розмножувальної техніки, бібліотека щодня відкриває своїм користувачам віртуальний світ.

Щодня, після занять у школі, діти прямують до бібліотеки. З появою Інтернету у бібліотеці учням стало набагато легше готуватись до уроків, з’явився новий спосіб спілкування з друзями. Це і пошук необхідної інформації в Інтернеті, і написання рефератів, створення презентацій. Для полегшення і прискорення пошуку інформації бібліотекою організована робота інформаційного навігатора «Про дива і таємниці природи – чарівниці», створено web– довідник «Електронні бібліотеки». Для учнів молодших класів щоквартально проводяться віртуальні подорожі «Світ на долоні». В допомогу вчителя історії підготовлено цикл презентацій «Пам'ятай історію – думай про майбутнє». Для старшокласників оформлено і систематично поновлюється інформаційний куточок «Орієнтуємо на професію».

Особливу увагу приділяємо роботі з сільськими жінками. Жінка, по природі своїй, взагалі дуже вразлива особа, а якщо вона одинока, то це вона відчуває дуже гостро. Щоб самотність менше дошкуляла одиноким жінкам, наша бібліотека намагається стати їм у пригоді. Створено два клуби за інтересами, які жінки відвідують із задоволенням. Це - «Посиденьки» і «Майстриня».

Клуб «Посиденьки»… Хоча, можливо, трохи й банально звучить ця назва, але кожна зустріч – це свято для душі його відвідувачів. Описувати кожну зустріч, це треба багато часу, скажу лише за дві останні, що відбулися напередодні свята 8 Березня і 20 березня (в переддень Міжнародного Дня поезії ). До жіночого свята зустріч у клубі відбулася під назвою: «Весна, як жінка, жінка, як весна…». На цю зустріч, щоб привітати жінок завітав наш односелець В. Філь. Він музикант за покликанням душі і серця (грає на гітарі і співає).

Жінки мали змогу дізнатися про історію святкування 8 Березня, почути легенду «Як Бог створив жінку», Володимир виконав декілька пісень в дарунок жінкам. Учасниці любительського об’єднання виявили бажання прочитати вірші (зверніть увагу) напам'ять, присвячені жінці та її найкращим почуттям – коханню і материнству. Звучали вірші С. Єсеніна, Е. Асадова, М. Цветаєвої, М. Заболотського та ін. Під супровід гітари В.Філя учасниці клубу виконували пісні «Чорнобривці», «Пісня про рушник», «Пісня про матір», «Червона рута», «Водограй», зустріч набула емоційного забарвлення, перетворилася у вечір відпочинку.

Жіноча душа дуже чутлива до лірики, до поезії, отже поетичні години не рідкість під час наших зустрічей. Але ця зустріч була особлива, носила вона назву «Мелодія душі і серця слово» і на неї завітали всі односельці, які пишуть вірші. Були там і відомі поети А. Кримський та І. Шевченко, а також ті, чиї вірші вперше прозвучали для сторонніх слухачів – це, зокрема, К. Крамаренко. Є серед наших односельців і поет – пісняр В. Притула, який пише і слова, і музику, і сам виконує свої твори під гітару. Для користувачів бібліотеки він подарував два диски з своїми піснями.

В клубі за інтересами «Майстриня» жінки оволодівають технікою петриківського розпису. Творчість, як ви всі знаєте, теж порятунок від самотності, також малювання діє заспокійливо на нервову систему, що сприяє покрашенню емоційного стану людини. Оформлено інформаційний куточок «Цвітненським панночкам», де висвітлюються матеріали про здоров'я, про права на захист матері і дитини, гороскоп на місяць, рекомендації «Як стати успішною жінкою», вітання до свят, інформація про вирощування квітів і кулінарні рецепти.

У бібліотеці для жінок створено картотеку жіночих сайтів: «Ти не одна».

Проводиться обговорення книг Валерія Синельникова, Наталі Правдіної, Анатолія Некрасова, Луїзи Хей.

Підготовлено і розповсюджено серед жінок буклети і пам'ятки:

-«10 способів, як стати успішною жінкою»;

- «Як проблеми перетворити на можливості?»

-«Бізнес – леді…Як стати успішною?»

-«13 способів повірити в себе»

Багато часу бібліотекар приділяє задоволенню інформаційних потреб сільгоспвиробників сільськогосподарської інфраструктури села, що розвивається. З цією метою бібліотека розпочала роботу в рамках інформаційного центру «Орієнтуємо на зайнятість в аграрному секторі: агропідприємцям та індивідуальним селянським господарствам – інформаційну підтримку». Частими гостями в бібліотеці стали і агропідприємці. Інтернет для них – це доступ до сайтів з інформацією на сільськогосподарську тематику, досягнень науки і техніки, досвіду передових господарств. На допомогу агропідприємцям і всім зацікавленим користувачам бібліотека готує і проводить один раз на місяць години корисної інформації із серії: «Сільське господарство – галузь високих можливостей». Виготовляються інформаційні листівки і бліц–реклами про новинки в сільськогосподарській галузі. В свою чергу сільськогосподарські формування надають спонсорську матеріальну підтримку бібліотеці.

Організовано роботу «Агроінформцентру», де для відвідувачів створюються добірки корисної інформації. Наприклад, серія «Поради тваринникам»: "Вентиляція в хліву", "Автогодівниця для птиці", серія «Садівництво і городництво»: "Швидкоплідний волоський горіх – цінна культура", "Плодові сади України", "Працювати на землі – вигідно".

При сільській бібліотеці спільно зі школою діє екологічний сектор «Зелена хвиля», в якому проводяться тижні екології "Жива душа Природи", розглянуто питання «Червоний список: птахи і тварини», "Бережи природу, вона збереже тебе завтра", "Погляд на природу з точки зору вічного життя: Біблія про природу", проводяться водні екскурсії, екодиліжанси «Перлини рідного краю». Створено тут і екологічну зону.

Бібліотекар добре розуміє важливість оперативного надання інформації шляхом організації книжкових виставок, переглядів літератури. Перш за все це виставки-заклики, міркування, звернення до свідомості кожного окремого відвідувача бібліотеки: "Людина та природа: гармонія чи трагедія?", "Через книгу - любов до природи лісостепу", "Земля 2013: образ планети та рідного краю" та ін. До юнацтва були звернені книжкові виставки "Лікарі в зелених халатах", "Екологічний набат" тощо. Регулярно проводяться бібліографічні огляди ("Чудовий світ тварин", "Хвойна краса", "Коли ще є небо та Земля"), бібліографічні огляди-реклами для юнацтва ("У польоті - пернаті"), бібліографічні огляди-диспути ("На самоті з природою"), огляди-подорожі за книгами авторів-краєзнавців.

Корисним є відкриття у бібліотеці для екопоселенців скриньки “Зелена пошта ” для обміну інформацією відвідувачів бібліотеки, в рамках Інтернет-центру готуються експрес-інформації «Банк тривожної інформації». У бібліотеці працює інформаційний дендропарк «Зелене диво» та зоопарк «Живий світ», оформлено виставку-гербарій "Травчина премудрість", екологічні заходи проводяться на лоні природи.

В роботі використовуються такі нові форми роботи як екологічний аукціон «Терапія природою», екологічна варта “Больові точки нашої планети ”, екологічна арена "Природи лик натхненний", екологічне волонтерство «Нас поєднала одна турбота», години екологічного милосердя «До природи не неси шкоди».

Щорічно восени проводяться дні фітоморальності «Зерна квітів з зернами любові нехай у кожнім серці проростуть», під час яких визначається «Краще квітуче подвір’я», обмінюються саджанцями та насінням, оформляються виставки квіткових композицій, фото та ілюстрацій, діляться успішними методами вирощування квітів. Звучать вірші та пісні про квіти від друзів бібліотеки.

З використанням матеріалів Інтернету до Дня Незалежності проведено заходи із серії «Розкажу про тебе, Україно» (до плану роботи ввійшли заходи «Сім чудес України», «Природні скарбниці», «Зелена окраса України»), до річниці утвердження державних символів незалежної України проведено заходи із циклу «Вони святині наші і скарбниці духу», вивчаючи народні символи України, члени клубу «Зелений світ» здійснюють екоподорожі по рідному краю «Зелений край, квітучий рай», успішно в бібліотеці пройшла акція «Літо з Інтернетом!», працює інформаційна зона «Інформація без меж». Кожен день, приходячи на роботу , я радію що наша бібліотека живе, в ній шумно від дитячого галасу, комфортно почувають себе сільські трудівниці, і це надихає на нові плани і нові здобутки.

У планах і мріях бібліотеки – студія літературно-екологічного дизайну, екологічна альтанка («зелена» бібліотека на лоні природи), зона спілкування домашніх господарів «Без ГМО!», літературна «зелена» аптечка «Зелені лікарі», дегустаційний ЛІТзал «ВІТАМІНКА», ІНФО-«зелена» лікарня, екологічний круїз «Екокарта мого села», літературний хіт-парад лікарських рослин "З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі", організація роботи екологічного ерудиціону, літературно-екологічної лабораторії, здійснення екологічного десанту. Деякі з них вже впроваджуються в життя: так за допомогою сільського травозная та лікаря сільської амбулаторії проводяться засідання літературної «зеленої» аптечки «Зелені лікарі», екологічні чаювання, розпочала роботу «ІНФО-«зелена» лікарня.

Спільно з громадою екопоселенців маємо бажання створити громадський центр «Екологічні ініціативи», а також провести екологічний карнавал спільно з екологічним гуртком школи.

Відтепер величезний світ – принадний і розмаїтий – лине у сільську бібліотеку з екранів монітора. Він допомагатиме нам вчитись, працювати, жити. І все це завдяки Всеукраїнській програмі «Бібліоміст».

Підготували: Роздобудько С.М., Танська Г.А.