Пам'ять втраченої Батьківщини

Досвід роботи Несватківського Інтернет-центру

Чорнобильський вітер по душах мете,

Чорнобильський пил на роки опадає.

Годинник життя безупинно іде.

…Лиш пам'ять, лиш пам'ять усе пам’ятає.

Олена Матушек

Місія Несватківської сільської бібліотеки – гармонізувати сучасне суспільство, робити життя територіальних громад більш змістовним, насиченим цікавими подіями та зустрічами, забезпечувати людей інформацією, підтримувати їх у пошуку знань та мудрості. Цікавою і змістовною є робота Несватківського Інтернет-центру. Інтернет-центр розпочав роботу завдяки перемозі у Всеукраїнській програмі «Бібліоміст» та отриманню двох комплектів комп’ютерної техніки

Несватківська сільська бібліотека успішно презентувала роботу інформаційного Інтернет – центру «Інтернет і бібліотека». Інтернет – зв’язок є невід’ємною складовою роботи Інтернет – центру, оплату якого своєчасно здійснює Несватківська сільська рада. Вона є також надійним партнером в роботі бібліотеки та в реалізації проекту.

Більша частина жителів нашого села – переселенці із зони радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС. Це переважно люди з Житомирської області, які втратили свою історичну Батьківщину. Для задоволення потреб і запитів переселенців і було організовано діяльність служби інформації «Бібліосервіс – чорнобильським сім’ям». Про роботу служби інформації в бібліотеці сім’ї переселенців були повідомлені за допомогою поштових листівок, телефонних дзвінків та оголошень у місцях компактного перебування населення. Презентації також відбулися і в місцях компактного перебування користувачів – школі, центрі дозвілля, ФАПі та ін.

За допомогою Інтернет–зв’язку переселенці мають змогу отримувати інформацію про свою історичну Батьківщину: про її історичне минуле та сьогодення. Вони мають доступ до електронних версій періодичних видань своєї історичної Батьківщини, до сайту Житомирської обласної та Овруцької районної державних адміністрацій, до сайтів музейних, бібліотечних та культурних установ свого краю.

В рамках роботи центру інформації та спілкування «Контакт» підготовлено та розповсюджено друковану продукцію про історію, культуру, звичаї, екологію історичної Батьківщини. Інформаційні буклети та листівки були випущені в серіях «Ми – із зони екологічного лиха» та «Це – край мій, це – початок мій».

Одним із сервісів служби інформації, яка діє при сільській бібліотеці, є надання послуг у створенні своєї електронної адреси, а також послуг у реєструванні своїх сторінок для спілкування в соціальних мережах. Послугами служби інформації користуються всі бажаючі користувачі бібліотеки. Група переселенців може вільно спілкуватися з друзями, близькими та родичами за допомогою електронної пошти та соціальних мереж.

Бібліотека протягом багатьох років співпрацює з владою. На базі сільської бібліотеки працює центр регіональної інформації «Несваткове: у світлі нового дня». А завдяки Інтернет–зв’язку представники місцевого самоврядування мають змогу вільно орієнтуватися в законодавчо – нормативних актах, дізнаються про важливі події в державі на офіційних сайтах органів вищої влади. Представники місцевого самоврядування також мають доступ до сайтів райдержадміністрації та районної Ради, мають змогу знайомитися з досвідами роботи місцевого самоврядування інших громад України.

Для покращення роботи органів місцевого самоврядування та для задоволення жителів сільської громади сільською бібліотекою спільно з Несватківською сільською радою організовано роботу інформаційно – консультативної служби «Ваше запитання – наша відповідь». Кожен житель сільської громади або користувач бібліотеки може звернутися до служби з тим чи іншим запитанням та отримати на нього повну відповідь. До роботи в інформаційно – консультативній службі залучаються компетентні спеціалісти. З питань ринку землі готує відповіді землевпорядник сільської ради. Важливим питанням для жителів нашого села є порядок нарахування і виплати пенсій особам, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС різних категорій. Інформаційно–консультативна служба завжди приходить на допомогу людям, яких цікавлять дані питання.

Що нового в пенсійному законодавстві? Відповідь на це та інші питання знають представники місцевого самоврядування. З питань актів громадянського стану та реєстрації громадян консультує секретар сільської ради

Інформаційно–консультативна служба при сільській бібліотеці діє недавно, але вже встигла здобути популярність у жителів сільської громади. Люди отримують потрібну для них інформацію та вичерпні відповіді на питання, які їх цікавлять. Несватківським ІРЦ спільно з сільською радою планує ввести нову послугу в роботі служби «Запитання та відповіді на дому» (відвідування пенсіонерів, чорнобильців, одиноких престарілих), що значно покращить її роботу та підніме престиж сільської бібліотеки.

Куточок обслуговування домашніх господарів “ДОМОГОСПОДАР” створений для тих, хто хоче отримати інформацію про ведення присадибного домашнього господарства, знати як доглядати за городом, садом, пасікою, ознайомитися з порадами по догляду за домашніми тваринами, птицею, хоче навчитися розгадувати таємниці лікарських рослин та бути господарем зеленої грядки, навчитися правильно використовувати хімічні препарати в боротьбі зі шкідниками та взнати багато цікавого про хитрощі ведення домашнього господарства.

Сільська бібліотека за допомогою Інтернету надає послуги учням школи для покращення засвоєння шкільної програми в рамках роботи служби інформації: підготовка рефератів та тематичних робіт, у пошуку відповідей на різні запити з навчальних предметів.

Учасникам фольклорного колективу «Полісяночка» завдяки Інтернету підбираються нові пісні, уривки з відомих творів для інсценизації, слова та тексти для сценаріїв.

Так, напередодні свята Маланки для учасників колективу був підібраний новий сценарій для обряду Щедрування. Це також являється одним із бібліосервісів служби інформації. Не оминули учасники колективу своєю увагою і сільську бібліотеку. Продовжувачі традицій полісян на Несватківській землі – фольклорний колектив «Полісяночка» - свято Маланки, Щедрий вечір.

Сільська бібліотека спільно з громадською організацією села «Несватківське сяйво» прийняла участь у конкурсі по написанню проектів від ОЖІС. В результаті від ОЖІС надійшов грошовий грант, завдяки якому придбано для сільської бібліотеки комплект комп’ютерної техніки. Спільно з шкільною бібліотекою створено центр пам’яті та соціальної дії «Пам’ять втраченої Батьківщини». Успішно презентовано роботу та розпочато його роботу на базі сільської бібліотеки. Ця подія була приурочена 25 – річчю з дня трагедії на ЧАЕС і ось уже 2 роки в центрі проводиться дієва, змістовна робота.

Спільними зусиллями створено та проведено показ мультимедійних слайдових презентацій «Село – якого вже нема на карті» та «Чорний смолоскип екологічної біди». Проведено мандрівку літературно – поетичним експресом «Любові почуття до краю рідного в віршованих рядках», випущено календар чорнобильських дат «Дати трагедій спускаються сходами», день інформування «У рідний край, грозою вмитий, ведуть усі стежки на світі», вечір скорботи і пам’яті «Чорнобиль чорним смолоскипом став вироком усім живим». Використовує сільська бібліотека і пресу рідного краю, односельці мають змогу цікавитися новинами з рідного краю, які вони переглядають у прес-куточку «Рідни край газетним рядком…». Вшановується у бібліотеці пам'ять Героя Радянського Союзу – уродженця Виступовичі Цезаря Расковинського, з задоволенням відвідують односельці творчі вечори поліської поетеси-односельчанки Ганни Барановської. На вечорі спогадів «Гіркими спогадами відлунює у пам’яті наше село» молодому поколінню, яке народилося на Несватківській землі в батьків-полісян передається любов до історичної батьківщини.

В рамках проекту оформлено куточок та проведено слайд-вечір «Пам'ять втраченої батьківщини». Користувачі мають змогу ознайомитися з матеріалами про рідний поліський край. Великої уваги заслуговують відділи «В історичному серпантині віків», «Рідні краєвиди в сльозах чорнобильських дощів», «Дихає природа нашими гріхами», «В душі збережемо поліські мотиви», «Збережемо вірність рідній землі». Звертають увагу відвідувачів виставка-фотоконкурс «Поклик рідної землі» та поетичний куточок «В несватківському королівстві поезії».

У сільській бібліотеці розгорнуто виставку-тріаду «Розкажу про тебе, Україно», «Україна святкує, Україна шанує», «Це та земля, де нам судилось жити»,. Цікавляться користувачі матеріалами з розділів «Все панята Несватківська земля», «Новосели степового краю». Фойє прикрашає містечко майстрів «Рукодільні барви Полісся», поліська «Криниця інформації та духовності». Щороку в бібліотеці проводиться декада переселенця «Про спокій свій, серце, забудь до кінця».

Несватківська сільська бібліотека і надалі продовжуватиме роботу служби інформації «Бібліосервіс – чорнобильським сім’ям» та поліпшуватиме якість її роботи, розширюватиме репертуар сервісних послуг. В плані бібліотеки поліпшення правової освіти переселенців, інформація з питань покращення здоров’я, інформаційна допомога обдарованим односельцям, успішним домогосподарям, Інтернет-довідки (про розклад руху транспорту, про роботу державних та соціальних закладів Олександрівського району, створення банків даних за матеріалами Інтернету, папок-досьє, організація роботи інформаційного куточка «Мала батьківщина: в ретроспективі і перспективі», тощо. Покращення роботи цієї служби інформації забезпечить сільській бібліотеці залучення нових і нових користувачів.

Підготували: Роздобудько С.М., Бібко Ю.В.