Опасна дезинформация

Дата на публикуване: Jun 19, 2012 8:32:26 PM

Служители, симпатизанти и сподвижници на органи за сертификация, които са получили разрешение от ИА"БСА" да оценяват съответствието на системи за управление, разпространяват невярна информация сред българските организации, които ползват сертификационни услуги на органи за сертификация , които са акредитирани от чуждестранни служби за акредитация.

Тези дезинформатори внушават на българските организации, че единствено сертификацията с акредитация на ИА"БСА" ще бъде приемана като валидна, като невярно представят съдържанието на Регламент (ЕО) № 765/2008, който разбира се по никакъв начин не ограничава валидността на акредитираната сертификация на системи за управление от който и да било орган, тъй като това би нарушило основополагащи споразумения на Световната търговска организация (WTO) за свободно предоставяне на такъв род услуги и би било нарушение и на споразуменията на Международния акредитационен форум (IAF). Единственото ограничение, което внася Регламент (ЕО) № 765/2008 е по отношение на броя на акредитационните служби в една държава и изисква всеки орган за сертификация да се акредитира от националната служба на държавата, в която е регистиран като стопански субект. Споразуменията в Европейската организация за акредитация (ЕА) и Международния акредитационен форум (IAF) от своя страна гарантират, че всички сертификации, които този акредитиран орган е извършил на територията на всички страни ще се признава от тях. Например орган за сертификация на системи за управление, който е регистриран като стопански субект в Германия не може да се акредитира във Франция. Но след като се акредитира в Германия, той може да изпълнява сертификационни услуги във всички държави и тази сертификация ще бъде призната за валидна в тях по силата на споразуменията на Международния акредитационен форум (IAF).

В България не само, че не се забранява признаването на валидността на сертификацията от органи с чуждестранна акредитация, но и се задължава признаването на тази валидност. Разпоредителната норма на чл. 5а ал. 2 от Закона за националната акредитация на органите за оценяване на съответствието гласи:

Документи, издавани от чужди органи за оценяване на съответствието, се приемат за официални документи, ако са в съответствие с приложимите към тях изисквания и са издадени от органи за оценяване на съответствието, акредитирани от национални органи по акредитация, които са преминали успешно партньорска оценка съгласноРегламент (ЕО) № 765/2008 за съответната област или съгласно договорни задължения за признаване между органа, признат съгласно чл. 14 от Регламент (ЕО) № 765/2008, и международни организации по акредитация.

Освен това следващата алинея 3 от същия член 5а задължава ИА"БСА" да публикува националните служби за акредитация, която ще прави валидни сертификациите на акредитираните от тях органи. В изпълнение на това законово разпореждане ИА"БСА" е обявила на своята интернет страница, че това са всички национални органи за акредитация, които са включени в споразуменията на Международния акредитационен форум (IAF).

В заключение, пожелаваме на всички български организации, които ползват сертификационни услуги на органи за сертификация с чуждестранна акредитация да не се поддават на дезинформацията на недобосъвестни "специалисти", които се опитват да им прилагат евтини трикове на нелоялна конкуренция.