Прийоми мнемотехніки. Як запам'ятовувати великі тексти?

Поговоримо про прийоми мнемотехніки, які дозволяють легко запам'ятовувати складні імена людей, великі тексти, дати, числа, іноземні слова і т. д.

Параграфи підручника, наукові статті

Спочатку виділяють суть кожного абзацу і призначають йому образ, який представляють собі у вигляді картинки. Щоб запам'ятати основну структуру тексту, треба запам'ятати послідовність образів. Для того, щоб запам'ятати кожен абзац більш точно, кожному факту присвоюється образ і вибудовується своя послідовність. В результаті у вас в голові повинна бути схема, пов'язаних образів, по якій ви будете легко відновлювати зміст тексту.

Художні тексти (проза, вірші)

В даному випадку потрібно відтворити в голові кожне слово, тому складання схем не допоможе. Потрібно уявити образи у вигляді певної послідовності, наприклад: місце, герой, ситуація. Позитивні ототожнюйте з собою, а негативні з іншою людиною. Фактично вам потрібно паралельно з читанням «знімати» в голові фільм, фіксуючи емоції, звуки. Наприклад, ви читаєте такий текст: «Архіпелаг Фіджі - це великі і дрібні острови. Більшість з них вулканічного походження. Тут є піщані пляжі, облямовані пальмовими гаями, затишні бухти...» Читаючи перше речення, уявіть, що ви в літаку і бачите за бортом острова. Потім літак спускається нижче, і ви бачите готелі. Потім ви йдете по пляжу, ноги потопають у пісок, ви милуєтеся пейзажем. Тобто ваше переміщення по місцях (літак, пляж тощо) - ключ до запам'ятовування. Досить згадати ключ, і текст спливе з пам'яті.

Підготовка до доповіді

Починати готуватися до презентацій та публічних звітів слід за два-три дні перед виступом. У перший день мозок буде обробляти весь матеріал, отриманий після перегляду тексту. І тільки на другий день, коли прокинетеся, ви зможете витягти з пам'яті потрібну інформацію в структурованому і стислому вигляді. Це і мали на увазі наші предки, коли говорили, що «ранок вечора мудріший». Перше, що потрібно зробити, починаючи запам'ятовувати текст доповіді - сформулювати тему і основні тези. Потім уявіть головні думки у вигляді схем і образів (їх можна замалювати). Далі, рухаючись від загального до приватного, переходите до запам'ятовування більш дрібних деталей: додаткових фактів, цифр, термінів, сум.


Post date: Dec 22, 2014 2:38:16 PM