Samochód od FCA czy PSA co wybrać?

Data publikacji: Dec 20, 2019 1:38:6 PM

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy lepiej wybrać samochód sygnowany przez francuskie PSA, lub amerykańsko - włoski FCA, to teraz już nie będziecie mieli żadnych wątpliwości, ponieważ... obydwa koncerny łączą się ze sobą. Owocem tej fuzji stanie się koncern, będący czwartą siłą motoryzacyjną na świecie.

Mariaż gigantów

Skąd ta decyzja? Połączenie obydwu marek przełoży się na obustronne korzyści. Skorzysta z tego zwłaszcza FCA, które od kilku lat notuje spadki. Na fuzji zyska przede wszystkim Fiat, który już od wielu lat nie wypuścił żadnego nowego i atrakcyjnego modelu. Co więcej, dzięki wspomnianemu połączeniu, części do Fiata zostaną zunifikowane z innymi markami wchodzącymi w skład PSA, co w gruncie rzeczy powinno przełożyć się na obniżenie kosztów produkcji i projektu.

Zagraniczna fuzja a polski rynek

Czy wspomniane połączenie będzie miało przełożenie na polski rynek? Pewnie tak, gdyż w naszym kraju znajdują się dwie fabryki należące do PSA - w Gliwicach i w Tychach. Z drugiej strony zmianie ulegnie również specyfika kupowanych w Polsce samochodów. Bardzo możliwe, że np. nowe, dopiero projektowane Ople otrzymają części do samochodów Fiat, co - przynajmniej w teorii - powinno przełożyć się na obniżkę ceny.

Samochody Chrysler w Polsce?

Wracając do tematu dwóch polskich fabryk, trudno sobie wyobrazić, aby zniknęły one z gospodarczej mapy Śląska. Możliwe jest raczej rozszerzenie ich kompetencji o np. części zamienne do samochodów Fiat. Istnieje również szansa, że w naszym kraju rozpocznie się finalna produkcja samochodów. Być może zaczną u nas powstawać nie tylko samochody Fiat, ale też auta innych marek (np. samochody Chrysler). Jest to ogromna szansa dla polskich fabryk, które - notabene - były dość źle oceniane (pod względem kosztowym) przez koncern PSA.

Klient nasz pan!

Co do jednego można być zgodnym - unifikacja technologii pomiędzy obydwoma gigantami przełoży się na zmniejszenie kosztów produkcji i - tym samym - spadek cen części zamiennych. Już teraz wielu specjalistów prognozuje, że np. części do samochodów Jeep potanieją nawet o kilkanaście procent. Z transakcji skorzysta również Alfa Romeo, która ma dość ambitne plany jeśli chodzi o wprowadzanie nowych modeli na ogólnoświatowy rynek.

Podsumowując, powyższa transakcja jest z pewnością jedną z najciekawszych w tym dziesięcioleciu. Czy przełoży się ona na rewolucję w europejskiej, zdominowanej przez Volkswagena i Toyotę rzeczywistości? O tym przekonamy się już za kilka dobrych lat i to - być może - na naszym rodzimym podwórku.