Najczęstsze usterki wahacza

Data publikacji: Feb 10, 2017 2:12:38 PM

Wahacze są jednym z kluczowych elementów układu zawieszenia. Odpowiadają za jego stabilizację i mają wpływ na ruch kół, dzięki czemu nadwozie, podwozie oraz zawieszenie mogą sprawnie i płynnie współpracować. Poszczególne elementy układu zawieszenia mają duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Wahacze samochodowe

Wahacze łączą zwrotnicę z nadwoziem, a jego ustawienie może być poprzeczne, wzdłużne lub ukośne. Zależy ono od metody mocowania i prowadzenia koła. Drgania powstałe w wyniku jazdy po danej nawierzchni tłumione są dzięki odizolowaniu wahacza tulejami, czyli silent blokami. W każdym samochodzie zamontowanych jest kilka wahaczy, m.in. wahacz dolny i górny, które posiadają kształt litery "A". W wyniku zużycia, bardzo często konieczna jest wymiana wahacza. Proces eksploatacji sprawia, że ulegają one z czasem skorodowaniu, pękaniu, gięciu oraz wielu innym uszkodzeniom. Wymiana lub naprawa wahacza samochodowego pozwala uniknąć niepotrzebnego zagrożenia dla samochodu oraz innych pojazdów na drodze. Tuleje wahacza

Metalowo-gumowe tuleje wahacza znane są także jako silent bloki. Ich zadaniem jest izolacja wahacza, a także spełnianie innych ważnych funkcji. Chociaż są niewidoczne, tuleje wahaczy stanowią podstawowe połączenie między karoserią samochodu, a zawieszeniem. Tym samym spoczywa na nich ciężar samochodu, więc posiadają znaczny wpływ na stabilne i precyzyjne prowadzenie auta. Jeżeli uleje wahacza nie są wymieniane co jakiś czas na nowe, ulegają zużyciu. Do objawów przestarzałych lub uszkodzonych tulei zaliczyć można charakterystyczne szarpanie przy ruszaniu, a także dość często spotykane, słyszalne stukanie podczas jazdy nad dziurami.

Sworzeń wahacza

Bardzo istotnym elementem układu zawieszenia w każdym nowoczesny samochodzie jest sworzeń wahacza. Komponent ten jest podstawową, mocującą zwrotnicę do wahacza częścią. Skręcając i poruszając się wraz z zwrotnicą, jednocześnie stabilizuje i amortyzuje ją. W większości przypadków sworzeń nitowany jest do wahacza. Jego awaria może być bardzo niebezpieczna, ponieważ usterki mogą powodować sytuację, w której każde z kół jedzie w innym kierunku. Na uszkodzenia sworznia wahacza mają wpływ zwłaszcza nierówności na długim odcinku drogi, zarówno kiedy samochód skręca i jedzie prosto. Wśród najpowszechniejszych objawów zepsucia sworznia znajduje się m.in. charakterystyczny odgłos pukania. Symptomy tego typu wymagają jak najszybszego sprawdzenia, ponieważ uszkodzony sworzeń może prowadzić do bardzo poważnego wypadku.