Najczęstsze usterki sondy lambda.

Data publikacji: Nov 03, 2015 12:39:59 PM

Jak rozpoznać awarię?

Pierwszą przesłanką mogącą oznaczać awarię sondy lambda jest zniesławiona kontrolka na desce rozdzielczej „CHECK ENGINE”. Warto jednak zauważyć, że brak takiego komunikatu wcale nie musi oznaczać, że sonda działa prawidłowo. Może bowiem dojść do przekłamania wyniku pomiaru zawartości spalin – sonda lambda działa jednak przesyła błędne informacje w związku z czym wspomniana wcześniej kontrolka się nie zapali. Stan sondy lambda może zwrócić naszą uwagę w momencie gdy jednostka napędowa nie pracuje „naturalnie”. Nierówne obroty silnika, obniżona moc i wysoki poziom spalania paliwa może być objawem uszkodzenia czujnika. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy sonda lambda działa w 100% prawidłowo dlatego też zalecana jest regularna kontrola jej sprawności co około 30 000 kilometrów. Zlekceważenie uszkodzonej sondy lambda może doprowadzić do zniszczenia katalizatora lub – w silnikach wysokoprężnych – filtra cząstek stałych DPF.

Zapoznaj się z ofertą sond lambda w sklepie iParts pod adresem: https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/sonda-lambda,100048.html

Sonda lambda najprościej rzecz ujmując jest czujnikiem kontrolującym zawartość tlenu w mieszance paliwowo-powietrznej. Jej usterka może powodować nierówną prace silnika, podwyższone spalanie lub osłabione przyspieszanie samochodu.

Właściwy skład mieszanki paliwowo-powietrznej jest istotny nie tylko z punktu widzenia ekologii, wszelkie nieprawidłowości poza zanieczyszczaniem środowiska przyczyniają się także do nieodpowiedniej pracy jednostki napędowej. Za tworzenie wspomnianej mieszanki odpowiada sonda lambda, wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który bezpośrednio zmniejsza bądź zwiększa dawkę paliwa trafiającą do cylindrów. Współczesne pojazdy wyposażone są w dwie sondy lambda – jedna zlokalizowana jest przed katalizatorem, a druga za nim. Po przesłaniu informacji o składzie mieszanki paliwowo-powietrznej przez pierwszą sondę i oczyszczeniu jej z nadmiernej ilości spalin druga sonda sprawdza czy układ oczyszczania działa prawidłowo. Istotne jest aby nie stosować tych najtańszych zamienników sondy lambda, gdyż nie gwarantują one prawidłowej pracy jednostki napędowej.

Co powoduje uszkodzenie sondy lambda?

Sonda lambda może ulec awarii z różnych powodów, może ona się uszkodzić w wyniku długotrwałej eksploatacji. Istnieje też możliwość uszkodzenia sondy w wyniku wcześniejszych usterek innych podzespołów, np. nieszczelnej głowicy czy wypadnięcia zapłonu co powoduje jej bezpośredni kontakt z niespalonym paliwem. Należy pamiętać, że sonda lambda pracuje w ekstremalnych warunkach, jest ona tak umiejscowiona że może mieć jednocześnie kontakt z gorącymi spalinami oraz zimną wodą, np. z kałuży. Ponadto narażona jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia czy też sól drogową. Jej trwałość szacuje się mniej więcej na dystans nawet do 160 000 kilometrów ale równie dobrze może odmówić posłuszeństwa już po przejechaniu 50 000 kilometrów. Wśród kierowców panuje przekonanie, że negatywny wpływ na sondę ma instalacja gazowa powodująca wzrost temperatury spalin.