1.7 CDTI Open Astra - co się psuje i jaki koszt?

Data publikacji: Oct 24, 2018 12:45:43 PM

Osoby, które zastanawiają się nad kupnem Opla Astry 1.7 CDTI powinny wiedzieć, że konstrukcja silnika w tym modelu... powstaje w Polsce. Co ważne, jest to dość trwały model, jednak może okazać się kosztowny w naprawach. Co warto wziąć pod uwagę, planując zakup Opla Astry w tym wydaniu?

Silnik 1.7 CDTI - co może pójść nie tak?

Silniki produkowane przez firmę Isuzu już na dobre zadomowiły się w niemieckich Oplach. Cieszą właścicieli aut swoją sprawnością i niską awaryjnością. Usterki mogą pojawiać się w nich po osiągnięciu większych przebiegów - takich ponad 200 tys. kilometrów.

Części do Opel Astra - jak z dostępnością?

Na szczęście ten model auta jest tak popularny na polskim rynku, że w przypadku awarii nie powinno być problemu z zakupem potrzebnych części. W zależności od zasobności portfela, można zdecydować się na części od producenta, tańsze zamienniki lub te używane.

Co psuje się w Oplach?

Pierwszą rzeczą, która może się zepsuć w Astrze, jest turbosprężarka. Jest to jednak element dość wytrzymały, który z reguły spokojnie wytrzymuje przebieg ok. 250 000 km. Jej wymiana generuje koszty w wysokości około tysiąca złotych.

Cieknąca pompa olejowa to kolejna usterka, która może zagonić właściciela Astry do warsztatu mechanika. Uszczelniacze zbyt szybko się poddają i pojawiają się wycieki. Tej usterki absolutnie nie wolno lekceważyć, gdyż może ona prowadzić do groźnych konsekwencji. Zerwanie paska, zderzenie tłoków z zaworami i konieczność remontu silnika - tego lepiej unikać. Koszt naprawy samej pompy zamknie się w granicach kilkuset złotych.

O ile części do Opel Astra nie są z reguły bardzo drogie, to jednak konieczność wymiany zepsutych wtryskiwaczy to już całkiem spory wydatek. Nawet zdecydowanie się na ich regenerację to wydatek rzędu 600 zł za sztukę. Zakup nowych może kosztować nawet dwa razy więcej. Jest więc to usterka, która może mocno uderzyć po kieszeni właściciela Astry.

Astry jeżdżące głównie po mieście często borykają się z zapchaniem układu filtra cząstek stałych. To poważna awaria, bowiem koszt jej naprawy może wynieść nawet 5000 zł, a regeneracja jest średnio skuteczna. Aby uniknąć tej sytuacji, dobrze jest raz na jakiś czas zabrać Astrę w dłuższą trasę, dzięki czemu zbędna zawartość filtra ma okazję się wypalić.

Podsumowanie

Podsumowując, jednostka napędowa w tym modelu Opla plasuje się gdzieś w środku stawki. Nie jest to silnik, który wywołuje przyspieszone bicie serca, ale przy odpowiedniej eksploatacji z pewnością wytrzyma wiele - bez konieczności częstych napraw.