Objawy i przyczyny zużycia piasty oraz łożyska koła.

Data publikacji: Nov 03, 2015 10:58:28 AM

Piasta i łożysko koła są podstawowymi elementami układu jezdnego w każdym samochodzie. We współczesnych pojazdach stosowane są różne odmiany tych podzespołów. Jakie są objawy zużycia łożysk i piast oraz jak dokonać ich wymiany?

Zarówno piasta koła jak i łożysko są częściami, które z założenia nie podlegają procesowi regeneracji, zużyty element należy wymienić. Dawniej mocno wyeksploatowane łożysko można było nasmarować wymagało to jednak regulacji luzu oraz rozebrania piasty. Obecnie części te są bezobsługowe, zamknięte na stałe.

Jak rozpoznać mocno wyeksploatowane części?

Podstawowym objawem zużytego łożyska koła jest jego głośna praca – wyraźny szum - lub też luz. Zdarza się też, że hałas spowodowany jest używaniem łożyska niskiej jakości bądź jego przeciążeniem, przyczyną może być również nieprawidłowy montaż. Warto również sprawdzić temperaturę elementów w okolicy łożyska koła, która w razie usterki będzie wysoka w wyniku zwiększonego czynnika tarcia. Większość kierowców uważa, że nie ma wpływu na takie części jak właśnie łożyska czy też piasty koła, ich zużywanie się jest czymś naturalnym i nie można temu zapobiec. Poniekąd jest to prawda aczkolwiek możemy ograniczyć szybkość zużywania się tych elementów. Negatywny wpływ na żywotność łożyska koła ma agresywny styl jazdy, częste poślizgi czy też uderzenie boczne kołem np. w krawężnik. Powoduje to niekorzystne warunki pracy z siłą boczną o dużej wartości przez co części te są narażone na pojawienie się wcześniej wspomnianych luzów. Szybsze zużywanie łożysk może też być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem geometrii zawieszenia.

Co przyczynia się do awarii?

Warto pamiętać, że do skróconej żywotności zarówno łożysk jak i piast przyczynić się mogą usterki innych podzespołów. Doskonałym przykładem mogą być tutaj tzw. luzy na przekładni kierowniczej lub też bicie tarcz hamulcowych powodujące niekorzystne dla układu jezdnego wibracje. Szybszą eksploatację powodują też krzywe obręcze kół, zapieczone zaciski hamulcowe czy też „guzy” na oponach. Uszkodzenia piast i łożysk koła często pojawiają się w wyniku ich nieprawidłowego montażu. Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej siły jaką prasa wywiera na tarczę piasty lub bieżnię wewnętrzną łożyska koła. Nadmierna wartość tej siły spowodować może wykrzywienie piasty.

W samochodach z grupy VAG zabieg ten jest dosyć skomplikowany i wymaga profesjonalnego sprzętu dlatego też, próba samodzielnego wprasowania piasty może nieść za sobą przykre konsekwencje. Ważne jest, aby podczas montażu sprawdzić stan wszystkich elementów sąsiadujących z piastą / łożyskiem takich jak tarcze hamulcowe czy zwrotnice. Zdaniem ekspertów w przypadku prawidłowo zamontowanego łożyska powinno ono służyć nie mniej niż 100 000 kilometrów.

Sprawdź dostępne piasty koła w ofercie sklepu motoryzacyjnego iParts.pl: https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/piasta-kola,100578.html