Nowy duży gracz na rynku motoryzacyjnym

Data publikacji: Dec 10, 2019 9:27:27 AM

To już pewne. Dwa koncerny z europejskimi korzeniami – PSA i FCA zdecydowały o połączeniu sił. Nowa firma motoryzacyjna ma być czwartą co do wielkości na świecie, z roczną produkcją samochodów sięgającą blisko 9 milionów sztuk.

Kilkanaście marek w jednym koncernie

W październiku pojawiły się pierwsze prasowe doniesienia o tym, że Włosi prowadzą rozmowy z francuskim Peugeot Société Anonyme (PSA), co zostało potwierdzone w oficjalnym komunikacie przez grupę PSA. Decyzja o aliansie została ogłoszona 31 października. Będzie to jedna z wiodących grup motoryzacyjnych na świecie. We wspólnym portfolio nowego koncernu znajdą się wchodzące w skład sześciu marek PSA samochody Citroen, Peugeot, DS, Opel, Vauxhall oraz Hindustan Ambassador. FCA, dysponująca dużo szerszym wachlarzem marek, wniesie m.in. flagowego Fiata i Chryslera, Alfa Romeo, Lancię, Jeepa i kilka innych marek. Należą do nich również maszyny rolnicze, budowlane, samochody dostawcze, ciężarowe, autobusy.

Konieczność fuzji

Duzi gracze na rynku motoryzacji bez wątpienia radzą sobie lepiej. Fuzje koncernów w niektórych przypadkach zaczynają być koniecznością ze względu na rosnące koszty inwestycji i produkcji nowych modeli. Włosko-amerykański Fiat Chrysler Automobiles (FCA) nosił się z takim zamiarem od dłuższego czasu. Nie jest tajemnicą, że rozmowy na temat połączenia wcześniej były prowadzone nie z PSA, a z Renault-Nissan-Mitsubishi. Fuzja jednak nie doszła do skutku. FCA wycofał się z rozmów w czerwcu 2019 roku. Główną trudnością był tutaj brak wsparcia dla fuzji ze strony francuskiego rządu, który jest jednym z udziałowców w Renault. Przyczynił się do tego także brak zdecydowania na ten krok przez Nissana i znaczne opóźnienia w podjęciu przez niego ostatecznej decyzji.

Wspólne inwestycje i oszczędności

PSA i FCA ogłosiły, że są gotowe na przeprowadzenie wspólnych, niezbędnych inwestycji, które z czasem doprowadzą do pełnej synergii produkcyjnej. Koncern przewiduje, że za około 4 lata ma ona osiągnąć 80%. Główne obszary inwestycyjne obejmą przede wszystkim wspólne platformy samochodowe, elementy i zespoły napędu. Nie mniej ważne będą środki przeznaczone na badania i rozwój nowych technologii. Już na tym etapie można oszacować, ile pieniędzy zostanie w kieszeni nowego koncernu dzięki połączeniu sił. Mają to być 4 miliardy dolarów rocznie. Wartość PSA i FCA po aliansie ma wynosić 50 miliardów dolarów. Roczna produkcja samochodów prawdopodobnie utrzyma się na poziomie około 9 milionów sztuk.