Dla Rodziców

... czyli co każdy rodzic zucha/harcerza wiedzieć powinien. ;)
Pierwszy krok - ZGODA.

Drogi Rodzicu, jeżeli Twoje dziecko uczęszcza na zbiórki gromady zuchowej lub drużyny harcerskiej, a nie oddałeś jeszcze wypełnionej zgody na przynależność do ZHP, zrób to koniecznie. Bez Twojej pisemnej zgody dziecko nie powinno uczestniczyć w zbiórkach.
Formularz zgody dostaniesz u drużynowej/drużynowego lub możesz pobrać na dole strony. 
Przed każdym wyjazdem dziecka na wycieczkę, biwak lub rajd również niezbędne będzie wypełnienie zgody na uczestnictwo w imprezie. Bez tej zgody dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w imprezie, na którą się wybiera.

Krok drugi - SKŁADKI.

Składka członkowska zarówno dla zucha, jak i harcerza, wynosi 96 zł za rok. Jest przeznaczana na cele statutowe ZHP z podziałem procentowym: po 20% dla danej jednostki, dla hufca, dla chorągwi oraz 40% dla Głównej Kwatery ZHP.
Składkę należy uregulować u drużynowej/drużynowego za cały rok lub za bieżący kwartał do 10. dnia, rozpoczynającego go miesiąca.

Krok trzeci - MUNDUR.

Jeśli Wasze dziecko jest pewne, że chce należeć do gromady/drużyny, i co więcej, coraz częściej "suszy" Wam głowę o mundur, to znak, że można poczynić pierwsze kroki w celu jego zdobycia. Możliwości jest kilka.
Pierwsza, to zakupić mundur w najbliższym sklepie harcerskim, tzw. Dziupla, który znajduje się w Gdańsku, przy Domu Harcerza, na ul. Za Murami 2-10. Druga, zamówić mundur na którejś ze stron internetowych poświęconych tematyce harcerskiej (np. Sklep Harcerski DziuplaSklep 4 ŻywiołyWoda Góry Las). Cena munduru i innych elementów umundurowania będzie tu większa ze względu na koszty przesyłki.
Trzecia, zapytaj drużynową/drużynowego o możliwość zamówienia munduru bezpośrednio u niej/u niego. Często ktoś z hufca jedzie do Gdańska i ma okazję wstąpić do sklepu harcerskiego. Warto z tego skorzystać.

Krok czwarty - BIWAKI.

Biwaki to najczęściej weekendowe formy wyjazdowe. Rozpoczynają się w piątek popołudniu i kończą w niedzielę około południa. Nocujemy zwykle w szkołach lub ośrodkach harcerskich. Najczęściej potrzebne do noclegu są karimata  i zawsze śpiwór. Zwykle zapewniany jest sobotni obiad, a także gorąca herbata do posiłków. Na śniadania i kolacje dzieci przywożą sobie prowiant. Koszt biwaku to zwykle ok. 25-40 zł (w tym nocleg, obiad, materiały programowe, ubezpieczenie NNW). Koszt zależy od tego jaka jest to impreza. Zwykle te organizowane przez drużynę czy hufiec są tańsze, bo odbywają się blisko. Te wojewódzkie czy ogólnopolskie są droższe, ze względu na konieczność dojazdu.
UWAGA! Aby wziąć udział w biwaku, zuch lub harcerz musi mieć opłacone składki członkowskie za bieżący kwartał!

 

Ekwipunek biwakowy, czyli co spakować do PLECAKA:

  1. Do spania: śpiwór, karimata, dres.

  2. Do jedzenia: sztućce, miska/talerz/menażka i kubek, prowiant na 2 śniadania i 2 kolacje.

  3. Do toalety codziennej: mydło, pasta i szczoteczka do zębów, szczotka do włosów, ręcznik.

  4. Do ubrania: 2 komplety bielizny, 2 koszulki, 2 pary długich spodni, 2 bluzy, kurtka przeciwdeszczowa, obuwie zmienne.Zimą: dodatkowe  skarpety, ciepła bluza, szalik, czapka, rękawiczki. Latem: krótkie spodenki, czapka chroniąca przed słońcem.

  5. Mundur: koszula, pas i spodnie do munduru (odpowiednie) lub spódnica mundurowa wraz z getrami.

  6. Dokumenty: Legitymacja szkolna, zgoda rodziców na wyjazd, pieniądze za biwak, jeśli nie zostały wpłacone wcześniej.

     7. Ważne: latarka, zażywane leki z informacją o sposobie dawkowania,          uśmiech i dobry humor :)
Drodzy rodzice, jeśli macie możliwość, prosimy Was o przekazanie  swojego 1% na Hufiec ZHP Bytów (szczegóły znajdują się w zakładce
1% dla Harcerzy), a jeśli chcielibyście w jakikolwiek inny sposób nam pomóc, to zamieszczamy aktualną listę naszych potrzeb (w zakładce Nasze Potrzeby)
. Są to dość drogie rzeczy, jednak być może ktoś będzie miał akurat to w domu, w piwnicy, na strychu, niepotrzebne, bądź będzie znał kogoś, kto chce się pozbyć właśnie takich rzeczy. Zaoszczędzi to nam wydatku, tym bardziej, że nie zarabiamy na organizowaniu zajęć dla Waszych pociech. Bardzo chętnie przyjmiemy każdą pomoc, nie tylko materialną, ale również w formie aktywnego włączenia się w nasze działanie. 

 A na koniec proponujemy Państwu coś bardzo przydatnego do porozumienia się z harcerzem bądź zuchem - Słowniczek HARCERSKO-POLSKI. :)