Інформація про   НМТ 2024



2024-ий буде вже третім роком, в який Україна через повномасштабне вторгнення не може провести повноцінне зовнішнє оцінювання для вступників. Український центр оцінювання якості освіти вже відпрацював схему проведення національного мультипредметного тесту. Однак цьогоріч очікуються певні зміни. 

Щоб пояснити, яким буде національний мультипредметний тест у 2024 році та що чекати вступникам, Міністерство освіти і науки України провело відкриту пресконференцію «Вступні випробування у 2024 році: чого очікувати».

Як зазначив голова Комітету освіти, науки та інновацій Верховної Ради України Сергій Бабак, нині розробляється закон, що регулюватиме вступ у 2024 році. У законодавстві прямо вказана процедура складання зовнішнього незалежного оцінювання та механізми його реалізації. Щороку видається спеціальний закон, який визначає порядок проведення оцінювання вступників. Зараз він вже перебуває на етапі реєстрації у Верховній Раді.

Основним нововведенням НМТ-2024 є тестування з 4 предметів, три з яких — українська мова, історія України та математика — є обов’язковими. Право вибору ще одного предмета лишається за вступником. Українська мова є необхідним іспитом для всіх спеціальностей, адже знання державної мови — базова навичка громадянина. Математика демонструє навички аналітичного й логічного мислення, які необхідні для подальшого навчання й розвитку.

«Формат НМТ у 2024 році: 3+1. Відтепер вступники в обов’язковому порядку складатимуть не 3 предмети, а 4: українську мову, математику, історію України та один предмет на вибір. Усі предмети учасники тестування складатимуть в один день у такому форматі: 2 години тестування, перерва і ще 2 години тестування. Таким чином ми рухаємось до стандартів європейських країн, де на випуску зі школи перевіряють знання не менш ніж з 5 предметів», — зазначив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Зарахування історії України до категорії обов'язкових для складання предметів є важливим кроком для зміцнення національної свідомості та самоідентифікації. Такі знання формують здатність аналітичного й критичного мислення, розвивають уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки й визначати тенденції та закономірності, а також бути стійкими до історичних маніпуляцій і фейків.

«Ми хочемо, щоб учасники тестування були якомога краще обізнаними з питань історії України, знали передумови цієї страшної війни, як сталося, що нині ми перебуваємо у цій точці відносин з росією. Проте, не включатимемо у програму тестування увесь історичний період. На НМТ перевірятимуть знання лише за період від XVI століття і дотепер», — прокоментувала директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Вступники, як і раніше, могтимуть самостійно обрати предмет для вступу на бажану спеціальність і підтвердити знання у цій галузі. Предмет на вибір показує індивідуальну освітню траєкторію людини та стимулює до вивчення іноземних мов або природничих наук. А університети обиратимуть вступників на основі їхньої мотивації та готовності до вивчення конкретної спеціальності.

Учасник зможе скласти предметні тести в один день, а якщо йому щось завадить (хвороба, повітряна тривога під час тесту тощо), то зможе пройти тестування в додаткову сесію. Кожен блок триватиме 120 хвилин, з перервою між ними. Така модель тестування є вимушеною, але прийнятною в умовах воєнного стану: учасникам потрібно буде лише раз з’явитися до екзаменаційного центру. Завдяки цьому вступникам не треба долати подекуди значну відстань до екзаменаційних центрів і ризикувати безпекою. А ті, хто складатиме тестування за кордоном, зможуть це зробити у місцевих екзаменаційних центрах.

Під час заходу окрему увагу приділили обговоренню ДПА для учнів та учениць 4-х, 9-х і 11-х класів. Наразі випускники початкової, базової та середньої школи не складатимуть такі обов’язкові тестування. Однак після перемоги Український центр оцінювання якості освіти планує розгорнути серію обʼєктивних досліджень після кожного з цих класів. Тому вже цього навчального року УЦОЯО проведе пілотування системи Державної підсумкової атестації для учнів після 4-го класу на визначеній кількості учнів. Важливо зазначити, що ДПА в 4-му класі не впливає на подальше навчання учнівства, воно потрібне для моніторингу якості освіти та коригування освітньої політики.

«Зараз у нас є домовленість про те, що у перспективі намагатимемось повертати ДПА на всіх рівнях загальної середньої освіти: для початкової школи (після 4 класу), для базової школи (після 9 класу) та для випускників зі школи (11 класу). Магістрально ми хочемо забезпечити такий механізм, адже тоді держава отримуватиме інструмент одночасного зрізу знань на трьох рівнях загальної середньої освіти. Це допоможе приймати правильні управлінські рішення щодо вдосконалення тієї чи іншої ланки», — зазначив Сергій Бабак.

Ті, хто не планує вступати до закладів вищої освіти, можуть не складати НМТ. У 2024 році для випускників немає обовʼязкової державної підсумкової атестації. Пробного НМТ також не проводитимуть. Однак для того, щоби цьогорічні вступники мали можливість підготуватися до складання НМТ, Український центр оцінювання якості освіти має вчасно проінформувати учасників про специфіку тестування, зокрема заздалегідь оприлюднити демонстраційні варіанти тестів.


ЗНО-2022

Наказом Міністерства освіти і науки України від 2 листопада 2021 року № 1166 затверджено календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.

Відповідно до наказу реєстрація осіб для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 1 лютого до 9 березня 2022 року. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 1 березня 2022 року.

До 29 квітня 2022 року зареєстровані учасники зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.

Тестування основної сесії ЗНО-2022 відбудуться за таким графіком:

 Інформацію про результати основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання з усіх навчальних предметів буде розміщено на інформаційних сторінках учасників тестування до 30 червня 2022 року. Зауважимо, що в липні Український центр за дорученням Міністерства освіти і науки України підготував три варіанти графіків проведення у 2022 році основної сесії ЗНО. Департаменти освіти і науки переважної більшості обласних державних адміністрацій обрали оптимальним варіантом проведення проєкт, який наразі було затверджено.




https://www.iznotest.info

https://www.iznotest.info

До уваги абітурієнтів! 

                 Допуск до ПТ здійснюється за наявності наступних  документів:

·    оригіналу паспорта (свідоцтва про народження), серія та номер якого зазначені у Сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання (далі – Сертифікат);

·    оригіналу Сертифіката, на якому обов’язково мають бути фотографія абітурієнта та спеціальна номерна голографічна наліпка;

·    запрошення-перепустки для участі у ЗНО.


 

Поради батькам при підготовці випускників до ЗНО

 1.Не тривожтесь про кількість балів, яку Ваша дитина отримає під час ЗНО. Поясніть їй, що кількість балів не є показником її можливостей.

 2.Не підвищуйте тривожність дитини напередодні ЗНО, бо це негативно позначиться на результатах тестування.

 3.Забезпечте вдома зручне місце для занять і слідкуйте, щоб дитині ніхто не заважав.

 4.Підбадьорюйте дитину, підвищуйте її упевненість в собі.

 5.Контролюйте режим підготовки до ЗНО, не допускайте перевантажень.

 6.Зверніть увагу на харчування дитини. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага тощо стимулюють роботу головного мозку.

 7.Напередодні ЗНО забезпечте дитині повноцінний відпочинок. Вона має відпочити і добре виспатися.

8.Не критикуйте дитину за незадовiльнi результати оцінювання.

Пам’ятайте: головне – знизити напруженість і тривожність дитини та забезпечити їй необхідні умови для занять.

Поради абітурієнтам для успішного проведення ЗНО

Зовнішній вигляд і поведінка


1.Якому б стилю Ви не віддавали перевагу, на ЗНО краще прийдіть у строгому костюмі з піджаком і зберігайте серйозність.

2.У пункт ЗНО прийти без запізнення, а краще за 20-30 хвилин до початку тестування.

3.При собі тримайте оригінал паспорта (свідоцтва про народження), оригінал сертифіката, запрошення-перепустку і декілька (запасних) гелевих ручок чорного кольору.

4.Якщо на вулиці холодно, то вдягніться тепло, адже Ви сидітимете на тестуванні не одну годину.

5.Зберігайте спокій та впевненість.

6.Не вживайте в день тестування заспокійливих засобів! Вони можуть загальмувати здатність мислити, зробити Вас сонливим і байдужим до того, що відбувається.

7.Не зупиняйтесь надовго з тим завданням, яке не вдається вирішити відразу. Заплануйте пройти спочатку по легких завданнях, а потім, приступити до тих, які з першого разу здалися складними або незрозумілими.

8.Користуйтеся методом виключення (виключайте заздалегідь неправильні відповіді). Не забувайте: іноді є сенс довіряти своїй інтуїції. 9.Щоб успішно справитися з тестуванням, потрібно працювати, звіряючись з часом, що залишився, і з кількістю невирішених завдань. 10.Намагайтесь залишити хоч би трохи часу для перевірки своєї роботи: для того, щоб встигнути виправити явні помилки, описки, які зробили від хвилювання або поспіху.

11.Пам’ятайте, що напередодні іспиту не слід перенавантажувати себе. Навпаки, потрібно добре виспатися, встати бадьорим, з гарним настроєм.

Як пройти ЗНО

1.Пам’ятайте, хвилювання перед іспитом - це цілком нормальне і природне явище.

2.Під час тестування уважно слухайте інформацію, яку Вам повідомлять інструктори.

3.Намагайтеся зосередитися на тестових завданнях, відключитися і не звертати жодної уваги на те, що відбуватиметься навколо Вас. 4.Якщо щось Вам незрозуміло, не соромтеся задати запитання інструкторам.

5.Працюйте швидко, але без поспіху. Двічі перечитуйте питання , щоб зрозуміти його правильно.

6.Не турбуйтеся з приводу завдань, які не вдалося вирішити, тому що ті, які Вас чекають попереду, обов'язково принесуть Вам бажані бали.



___________________________________________________________________________________________________________________


                                    ДПА(ЗНО)-2021 

                                            

Міністерство освіти і науки України

      Наказ


№ 273 від 03 березня 2021 року

Про звільнення  від проходження

державної підсумкової атестації учнів,

які завершують здобуття початкової та

базової загальної середньої освіти, у

2020/2021 навчальному році

Відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту», пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 338-р «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації», пункту 3 розділу І, пункту 6 розділу IV Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року № 1369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за № 8/32979, та з метою організованого завершення 2020/2021 навчального року НАКАЗУЮ:

1. Звільнити у 2020/2021 навчальному році від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти.

2. Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти (Осмоловський А.) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр                         Сергій Шкарлет

Освіта.ua

03.03.2021

Facebook Twitter

                        

                                                                                                                                  МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

Популярні новини

Випускників шкіл та коледжів звільнять від екзаменів

Метою ухваленого рішення є мінімізація ризиків захворювання на коронавірусну хворобу

У МОН роз’яснили, як оцінювати учнів 3 і 4 класів НУШ

Міносвіти надало роз’яснення щодо оцінювання результатів навчання учнів 3 і 4 класів НУШ

Формат проведення ЗНО розглянуть 31 березня

Профільний парламентський комітет розгляне питання формату проведення зовнішнього оцінювання

МОН запрошує фахівців до розроблення модельних програм

МОН запрошує авторів до розроблення проєктів модельних програм для базової школи

12.10.2020

м. Київ

N 1262

 

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України

20 листопада 2020 р. за N 1153/35436

Деякі питання проведення в 2020/2021 навчальному році державної підсумкової атестації осіб,

які здобувають загальну середню освіту 

Відповідно до абзацу третього частини восьмої статті 12 Закону України "Про освіту", частини п'ятої статті 17, частини першої статті 47 Закону України "Про повну загальну середню освіту", частини першої статті 20 Закону України "Про фахову передвищу освіту", підпункту 761 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року N 630, пунктів 4, 5 розділу I, пунктів 1, 2 розділу II Порядку проведення державної підсумкової атестації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року N 1369, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за N 8/32979 (далі - Порядок атестації), наказу Міністерства освіти і науки України від 09 липня 2019 року N 945 "Деякі питання проведення в 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2019 року за N 850/33821,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити такі, що додаються:

1) Перелік навчальних предметів, із яких у 2020/2021 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття початкової освіти (у 4 класах закладів загальної середньої освіти);

2) Перелік навчальних предметів, із яких у 2020/2021 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти (у 9 класах закладів загальної середньої освіти);

3) Перелік навчальних предметів, із яких у 2020/2021 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти (профільної загальної середньої освіти).

2. Установити, що в 2020/2021 навчальному році державна підсумкова атестація осіб, які:

1) завершують здобуття початкової освіти, базової середньої освіти, проводиться у закладі освіти в письмовій формі;

2) завершують здобуття повної загальної середньої освіти (профільної середньої освіти) (далі - повної загальної середньої освіти), проводиться у формі зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 року N 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 року за N 118/29986 (крім випадків, зазначених у пунктах 6 - 11, 13 - 16, 18 розділу II Порядку атестації);

3) завершують здобуття повної загальної середньої освіти та зазначені у пунктах 6 - 11, 13 - 16, 18 розділу II Порядку атестації, проводиться у закладі освіти в письмовій формі;

4) завершують здобуття повної загальної середньої освіти та здобувають освіту мовами національних меншин чи корінних народів, з мови національних меншин чи корінних народів (за заявою одного з батьків або інших законних представників та за рішенням педагогічної ради) проводиться в закладі освіти в письмовій формі;

5) бажають скористатися правом повторного складання державної підсумкової атестації з української мови, та/або математики, та/або історії України, що передбачено пунктом 5 наказу Міністерства освіти і науки України від 07 грудня 2018 року N 1369 "Про затвердження Порядку проведення державної підсумкової атестації", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 року за N 8/32979, проводиться у формі зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 року N 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 року за N 118/29986.

3. Директорату шкільної освіти (Осмоловський А.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра                Мандзій Л.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Т. в. о. Міністра

С. Шкарлет

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства освіти і науки України

12 жовтня 2020 року N 12 

ПЕРЕЛІК

навчальних предметів, із яких у 2020/2021 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб,

які завершують здобуття початкової освіти

(у 4 класах закладів загальної середньої освіти)

 

1. Українська мова (оцінювання результатів з української мови та читання).

2. Математика.

3. Мова національної меншини або мова корінного народу (у класах з навчанням або вивченням мови національної меншини чи корінного народу на підставі заяви одного з батьків або законних представників за рішенням педагогічної ради закладу освіти, затвердженим наказом керівника закладу освіти).

 

Генеральний директор

директорату шкільної освіти

А. Осмоловський

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства освіти і науки України12 жовтня 2020  

ПЕРЕЛІК

навчальних предметів, із яких у 2020/2021 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб,

які завершують здобуття базової середньої освіти

(у 9 класах закладів загальної середньої освіти) 

1. Українська мова.

2. Математика.

3. Один із навчальних предметів зі списку (за рішенням педагогічної ради закладу освіти, затвердженим наказом керівника закладу освіти):

1) біологія, всесвітня історія, географія, зарубіжна література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова відповідно до освітньої програми закладу освіти), інформатика, історія України, основи правознавства, українська література, фізика, хімія - для учнів класів з українською мовою навчання, у яких не вивчається мова національної меншини чи корінного народу;

2) біологія, всесвітня історія, географія, література, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова відповідно до освітньої програми закладу освіти), інформатика, інтегрований курс "Література", історія України, мова національної меншини, мова корінного народу, основи правознавства, українська література, фізика, хімія - для учнів класів з навчанням або вивченням мови національної меншини.

 

Генеральний директор

директорату шкільної освіти

А. Осмоловський

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства освіти і науки України

12 жовтня 2020 року N 1262 

ПЕРЕЛІК

навчальних предметів, із яких у 2020/2021 навчальному році проводиться державна підсумкова атестація осіб,

які завершують здобуття повної загальної середньої освіти (профільної середньої освіти)

 

1. Українська мова.

2. Математика.

3. Історія України або іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова*) (за вибором здобувача освіти**).

4. Один із навчальних предметів зі списку: історія України, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька мова*), біологія, географія, фізика, хімія (за вибором здобувача освіти***).

5. Мова національної меншини чи корінного народу****.

____________

* Відповідно до освітньої програми закладу освіти.

** Здобувачі освіти, які для проходження державної підсумкової атестації вибрали третім навчальним предметом історію України, можуть вибрати четвертим навчальним предметом іноземну мову і навпаки. Здобувачі освіти, які вибрали третім навчальним предметом одну з іноземних мов, можуть вибрати четвертим навчальним предметом іншу іноземну мову.

*** Здобувачі освіти, які відповідно до освітньої програми закладу освіти вивчали навчальний предмет "Природничі науки", можуть вибрати один з таких навчальних предметів: біологія, географія, фізика, хімія.

**** Для здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти мовами національних меншин чи корінних народів (на підставі заяви одного з батьків або інших законних представників та за рішенням педагогічної ради).

 

Генеральний директор

директорату шкільної освіти

Т. в. о. генерального директора

директорату вищої освіти та

освіти дорослих

Т. в. о. генерального директора

директорату професійної освіти

А. Осмоловський

І. Балуба

В. Карбишева

 

Вступ до закладу професійної освіти. Що необхідно знати

Відповіді Міністерства освіти і науки на найпоширеніші запитання щодо вступу до закладів професійної освіти в 2019 році.

Якщо я хочу вступити до професійного закладу освіти, як це зробити? Є якийсь алгоритм?

Спочатку потрібно визначитися з професією, яку хочете здобути. Для цього, наприклад, можна пройти спеціальні профорієнтаціні тести або звернутись до соціального педагога або психолога у школі.

Далі обрати заклад, у якому її можна здобути: інформація про перелік професій є на сайтах закладів, в реєстрах ЄДЕБО, у місцевих департаментах або управліннях освіти. Там також можна з'ясувати умови вступу до закладу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати для вступу тощо.

У визначений період треба подати документи до приймальної комісії та скласти вступні іспити, якщо такі є. Після цього директор має видати наказ про зарахування. Якщо вас не було включено до списку зарахованих, документи мають повернути не пізніше 5 днів із дня виданого наказу.

Оскільки кожен заклад профосвіти затверджує свої Умови вступу, їхні адміністрації проводять для вступників Дні відкритих дверей. Там можна дізнатися про умови та дати вступу, терміни навчання і виробничої практики тощо. Перелік таких заходів за регіонами є на сайті МОН.  

Як мені обрати той заклад, що дасть кращі умови для навчання?

Якщо ви вже визначилися із фахом, подивіться, в яких саме закладах його можна здобути. Обираючи заклад, обов'язково врахуйте:

Навчання в закладах професійної освіти безкоштовне?

Для закладів профосвіти надаються місця державного або регіонального замовлення, на яких учні навчаються безоплатно. Практика попередніх вступних кампаній показує, що кількість цих місць покриває запит вступників. Тож ймовірність навчатися безкоштовно (тобто за кошт державного або місцевого бюджету) є великою.

Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються коштом фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом). Як правило, це професії із завищеним попитом, приміром, кухар, перукар, автослюсар тощо.

За такими професіями у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Ті вступники, які не потрапляють на місця державного/регіонального замовлення, можуть вступати на навчання за контрактом.

Коли починається прийом документів для вступу в заклади профосвіти і коли закінчується?

Заклади самостійно визначають конкретні терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1-го вересня. Щоб дізнатись, коли починається прийом документів в конкретний заклад, зателефонуйте до цього закладу або зайдіть на його сайт та дізнайтесь всю необхідну інформацію. 

Яку кваліфікацію я отримаю після закінчення навчання (що буде написано у дипломі)?

Після закінчення закладу професійної освіти учень отримує диплом «молодшого спеціаліста» чи «кваліфікованого робітника». У ньому обов'язково зазначається професія, яку отримав випускник.

Чи буду я отримувати стипендію, якщо вступлю за регіональним замовленням?

Так, будете. Стипендію мають право отримувати учні денної форми навчання, які навчаються як за державним, так і за регіональним замовленням. Якщо ви можете отримувати і академічну, і соціальну стипендію, вам виплачуватиметься одна стипендія найбільшого розміру.

Чи зобов'язує мене навчання за регіональним замовленням до відпрацювання на підприємствах області?

Законодавством не встановлено обов’язку відпрацювання випускників, які навчались за регіональним замовленням. Проте такі зобов’язання можливі відповідно до угод між керівництвом закладу, роботодавцем (організацією, підприємством, установою) та вступником (учнем). У такому випадку випускник зобов'язується відпрацювати певний термін, про що має зазначатися у договорі.

Для мене як для вступника є різниця у типі закладу, куди я вступаю? (Професійний центр/ училище/ліцей тощо)

Так, має. Випускники вищих професійних училищ або центрів професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації можуть отримати, зокрема, диплом молодшого спеціаліста. Випускники інших закладів профосвіти отримують тільки дипломи кваліфікованого робітника. 

Якщо я іноземець, чи можу я вступити до закладу професійної освіти?

Так, можете. Однак не усі заклади мають ліцензію для навчання іноземних студентів. На сайті закладу, який ви обрали для вступу, має бути окремий розділ англійською мовою, де розміщується вся інформація щодо вступу іноземних громадян на навчання. Крім того, у закладі має працювати окремий структурний підрозділ, який опікується цими питанням. 

З іншими питаннями щодо вступу іноземних громадян до українських закладів освіти можна звертатися до профільного Українського державного центру міжнародної освіти МОН http://studyinukraine.gov.ua 

Чи потрібен у разі вступу після 9-го класу паспорт?

Так, це має бути ID-картка чи паспорт у вигляді книжечки.

Які документи треба подати?

У Типових правилах прийому до профтехів визначений перелік документів, які учень має подати обов'язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.

Так, вступники мають обов'язково подати:

Особисто подається документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт/ID- картка,  військовий квиток або посвідчення про приписку, свідоцтво про народження - для осіб, які за віком не мають паспорта, або інший документ, який засвідчує особу і громадянство).

Якщо ви хоче отримати диплом молодшого спеціаліста, навчаючись у вищому професійному училищі або ліцеї, під час вступу подається документ про присвоєння ОКР кваліфікованого робітника та свідоцтво/атестат про здобуття повної загальної середньої освіти.

Особи, які направляються на навчання підприємствами, установами або організаціями, додають до заяви про вступ відповідний документ.

Чи треба складати ЗНО для вступу до закладу профосвіти?

Ні, не треба. Вступ проводиться на підставі документів про базову чи повну загальну середню освіту. Проте якщо ви вирішите вступати на навчання на вищий рівні професійної освіти (рівень молодшого спеціаліста), для вступу необхідно подавати сертифікати ЗНО з двох предметів.

Чи потрібно здавати ЗНО під час навчання? Чи можна отримати диплом, взагалі не складаючи ЗНО?

Навчатися у закладі професійної освіти можна на початковому, базовому та вищому рівні.

Якщо вступник обрав навчання на початковому рівні і опановує технологічно прості професії, що не вимагають повної загальної середньої освіти, він не здає ЗНО та не отримує повної загальної середньої освіти. Завершивши освіту, він отримає лише свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації.

Якщо ж ви хочете навчатися на вищому рівні профосвіти або отримати повну загальну середню освіту паралельно з навчанням на базовому рівні профосвіти - треба здавати ЗНО. Зазвичай, проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО припадає на 2-й рік навчання.

Чи можна після профтеху вступити у виш одразу на 2-й (або 3-й) курс? Для цього потрібно буде здавати ЗНО?

Так, така можливість є. Але звертаємо увагу на те, що це можливо для учнів, які навчалися на вищому рівні профосвіти і здобули рівень молодшого спеціаліста. Вони також повинні мати повну загальну середню освіту, яку можна отримати у закладі професійної освіти паралельно із професійною кваліфікацією, а отже і здавати ЗНО. У такому випадку вони отримують можливість вступати до Вишів на освітні програми зі скороченим терміном навчання.

Які є переваги навчання у закладі професійної освіти?

Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

У закладах профосвіти є можливість здобути повну загальну середню освіту.

Якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років він опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Є можливість послідовно здобути 2-3 професії.

Завершується здобуття повної загальної середньої освіти здачею державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

Чи є такі ситуації, коли учні після 9-го класу навчаються рік або півтора на кваліфікованого робітника, але не отримують документ про повну загальну середню освіту?

Так, такі випадки є. Можна навчатися після 9-го класу упродовж 2 років для здобуття робітничої кваліфікації без здобуття повної загальної середньої освіти.

Для отримання більш високого розряду робітничої кваліфікації, яка передбачає наявність повної загальної середньої освіти, є можливість продовжити навчання, наприклад у вечірній школі.

Скільки років вивчають шкільні предмети, а скільки профільні?

Це залежить від освітньої програми конкретного закладу освіти, але загалом це відбувається паралельно упродовж 2-2,5 (3-х) років. Завершується навчання блоком виробничої практики (3-4 місяці). ЗНО здається у загальновизначені терміни.

Якщо я випускник інклюзивного класу і маю особливі освітні потреби, чи можу я навчатися у закладі професійної освіти?

Так, заклади мають право формувати спеціальні групи для осіб із особливими освітніми потребами та забезпечувати інклюзивне навчання. Але обов’язковою умовою є наявність медичного висновку про можливість здобуття саме обраної робітничої професії, оскільки багато із них мають специфічні вимоги.

Учні, що навчаються в спеціальних  групах, мають можливість здобувати кваліфікації за подовженим терміном навчання, а освітні програми включають спеціальні оздоровчо-корегуючі компоненти.