Upravujeme obrázky v editoru PhotoFiltre 2

Obrázky se po kliknutí zvětší v novém okně

prohlížeče IE, v Mozille pak v nové záložce!

7. díl – obrázkový

Od chvíle, kdy jsem se naučil číst a začal chápat obsah čteného, propadl jsem knihám na desítky dalších let. Díky své mamince, která mě brala sebou do místní knihovny v mém rodném městě a nenápadně mi radila, co si vypůjčit, stihl jsem přečíst stovky nejen dobrodružných příběhů, nemluvě o dalších v knihovně doma. Hlavně v počátcích jsem měl ale nejraději knížky, kdy bylo hodně obrázků. A takový bude tento díl.

Na obrázcích si ukážeme, co ještě umí PhotoFiltre a nemusíte se bát, hodně možností ještě zůstane k

samostatnému bádání!

Obr. 1

V hlavní nabídce Filtry najdeme nepočítaně možností. Po najetí myší na černý trojúhelníček vpravo u názvu filtru, otevře se ještě podnabídka – v tomto případě „Umělecké filtry“.

Ve dvou případech máme i tady na výběr, jinak můžeme zkoušet, co zajímavého se pod jednotlivými názvy skrývá. Vrátit k původnímu obrázku se můžeme klepnutím na zahnutou červenou šipčičku, některé nabídky mají samostatný panel, kde si můžeme vybrat mezi OK nebo STORNO. Dokud upravený obrázek neuložíme, stále je možnost vrátit se k původnímu.

Obr. 2

Struktura – Staré plátno – i tady je po kliknutí na nabídku Struktura možno vybrat si množství možností. Takhle vypadá Andrejka, jako když ji vymaluje malířský mistr na starém plátně.

Obr. 3

Perokresba se mně osobně líbí hodně. Obrázek je pořád dostatečně čitelný, ale je malinko přikrášlený... inu, jako kdybyste Andrejku namalovali perem.

Obr. 4

Ve Filtrech klikneme na „Barvy“ a několika nabídek si vybereme „Barevný nádech“. Posuvníkem nad náhledem obrázku si vybereme, jakou barvu bude mít. Je to vlastně převedení obrázku do jedné barvy, která se bude lišit pouze odstíny. Na obrázku 4 vidíme Andrejku v malém náhledu po volbě barvy sépie.

Obr. 5

Zajímavou věcičku najdeme úplně dole v nabídce „Filtry“. Zásuvné moduly neboli „Pluginy“ jsou do editoru přidané vychytávky, které nám umožňují další kouzla s obrázky.

V případě volby „Image curl“ můžeme „odchlípnout“ roh obrázku. Myší zajedeme na kolečko u rohu, se kterým budeme hýbat. Ve druhém okénku dole klepneme na „Preview“ a na obrázku se nám ukáže, jak hodně ještě můžeme tánout. Pokud přehnutí obrázku sahá příliš do obličeje, vrátíme se kousek zpátky. A jsme-li spokojeni, dáme OK.

Obr. 6

Do každého obrázku můžeme vložit text libovolného znění i délky, i když i tady bych nabádal ke střídmosti – obrázek má mluvit sám za sebe, případný text bychom očekávali spíš pod obrázkem mimo jeho plochu. Pokud je třeba něco v obrázku označit, na něco upozornit, nejlepší řešení je „Text do obrázku“. Konec konců všechny texty ve screenshotech tohoto návodu jsou vloženy editorem PhotoFiltre.

V tomto případě přičiníme do prostoru vzniklého „odchlípnutím“ pravého horního rohu text vysvětlující, proč má Andrejka na hlavě papírovou čepici s písmenem M.

V nabídce menu klikneme na „Obrázek“, z nabídky vybereme „Text“ (rychlejší nicméně bude, klikneme-li v panelu ikon rovnou na ikonku „T“) a otevře se nám ve vyskakovacím okně nabídka (obr. 6). Vybereme si druh fontu neboli písma, jeho velikost, můžeme si zaškrtnou políčko tučný. Dál si zvolíme barvu textu, jeho zarovnání a případně úhel nastavení, okénko „vyhladit“ necháme zatržené a do okénka „Textový vstup“ napíšeme své sdělení světu. Po kliknutí na „Efekty“ se nám otevře další karta, kde můžeme naše sdělení ještě trochu vyšperkovat.

Jak bude nápis vypadat v obrázku bohužel v žádném náhledu neuvidíme a tak dále postupujeme metodou pokus – omyl. Dáme OK, text se nám umístí většinou (podle volby) doprostřed obrázku. Kurzorem umístěným do textu (je orámovaný mihotající se čárkovanou čárou) můžeme nápis v obrázku libovolně posouvat, jak chceme. Pokud je text velký, klikneme na zpětnou šipku, text z obrázku zmizí, klepneme znovu na ikonku „T“ a ejhle, nápis k karty textu nezmizel! Zmenšíme písmo, případně barvu, dáme OK... a tak si můžeme hrát do úplné spokojenosti. Až si vyhrajeme, klineme pravým tlačítkem myši a dáme „Odsouhlasit text“.

Obr. 7

Dostali jsme se tak k výsledku na obrázku 7. Máme v něm nápis (úplně nejjednodušší, je na každém, jak svůj text vylepší) a nakonec jej orámujeme.

Vybereme z nabídek „Obrázek“ a ze sezmanu „Vnější rámeček“. Zvolíme si barvu rámečku a tloušťku čáry a je hotovo!

Můžeme ovšem zvolit ještě jednu možnost, jak náš obrázek orámovat. Půjdeme opět do „Filtrů“, vybereme nabídku „Rámeček“, z podnabídky pak jednoduchý rámeček a dosáhneme v podstatě téhož účinku. Za povšimnutí (a pochopitelně vyzkoušení) stojí další možnosti podnabídky... ale to už bych se opakoval, záleží na každém, jako dlouho bude zkoušet a experimentovat...

Konečný výsledek je na obrázku 8.

Obr. 8

Obr. 9

Obrázek leknínu jsme si ořízli na velikost 600x 333 px a uděláme s ním pár kouzel – leknín vypadá pěkně, ale je příliš realistický. Zkusíme, co s ním udělá filtr „Optické efekty“, konkrétně "Umělecké rozostření" (viz závěr 3. dílu).

Obr. 10

Vypadá to sice jako nepovedený (špatně zaostřený) snímek z foťáku a za normálních okolností bych jej ihned po zkopírování z fotopřístroje do počítače hodil do koše, v tomto případě je rozostření úmyslné.

Obr. 11

Využít obrázek můžeme různě – například ukázat ostatním, jací to jsme umělci. Bude ale třeba upozornit předem, že leknín je rozostřený úmyslně, jinak se divák podiví, proč dáváme na obdiv pokažené fotky...

Obr. 12

Jak by vycházela fotka leknínu na černobílém filmu nám ukazuje obrázek 12. Dosáhneme toho klikání na „Filtry“, „Barvy“ a „Černobíle“, anebo rovnou na černobílý čtvereček ve třetím řádku shora (při najetí myši na ikonku se nám ukáže nápis, co vlastně znamená).

Obr. 13

Poslední ukázku z množství možností programu PF vidíme na obrázku 13. Dosáhneme toho následovně: otevřeme si základní obrázek leknínu (obr. 9), v postranním panelu (obr. 10 šestého dílu) si vybereme tvar kruhu. Myší jej vyznačíme kolem květu leknínu – můžeme tahat za čáry v obdélníku kolem kruhu tak dlouho, až máme uvnitř celou kytku.

Klikmeme pravím tlačítkem myši a vybereme si nabídku „Vyjmout“. Obrázek (kruhový) jsme tím pádem umístili do schránky (jakoby do myši). Otevřeme si Nový soubor, na kartě si můžeme nastavit jiné než přednastavené rozměry obrázku a před sebou máme bílý prostor (čtvrtku papíru). Klineme opět pravým tlačítkem myši, dáme vložit – a hele, kruhový lekním máme pěkně uprostřed tak, jak ho vidíme na posledním obrázku!

Nahoru