Практична робота №1 "Дослідження руху тіла під дією сили тяжіння."

1) Робота

2) Задачі

3) Запитання

1) Тема: Дослідження руху тіла під дією сили тяжіння.

Мета:виміряти початкову швидкість, надану тілу в горизонтальному напрямку, під час його руху під дією сили тяжіння.

Обладнання:штатив з муфтою і лапкою; кулька; зігнутий жолоб для пуску кульки;  лінійка з міліметровими поділками, білий папір, копіювальний папір.

 

Теоретичні відомості

 

Хід роботи

 1. Зберіть установку згідно малюнка, причому зігнутий кінець жолоба, закріпленого на штативі, розташуйте точно горизонтально (установку розмістіть на краю столу). Під жолобом у місці вильоту кульки з допомогою пластиліну чи скотчу причепіть висок, який звисає аж до поверхні столу.

 

 

Розмістіть під жолобом аркуш білого паперу (подвійний аркуш з зошита) так, щоб кінець виска був біля одного з його країв. Висоту вильоту кульки з жолоба підберіть так, щоб кулька після польоту падала на аркуш паперу біля протилежного краю(кілька разів запустіть кульку з фіксованої висоти, щоб перевірити це). Аркуш можна прикріпити до столу смужками скотчу, щоб він не  рухався під час досліду. У місці падіння кульки розмістіть невеликий аркуш копіювального паперу чорним шаром вниз (падаючи на копіювальний папір, кулька залишатиме слід на аркуші паперу у місці свого падіння).

 

2. Виміряйте лінійкою висоту падіння кульки h. Запишіть отримане значення у таблицю. Відмітьте на папері край жолоба (на нього вказує кінець виска).

3. З вершини жолоба п’ять разів запустіть кульку. Впавши на копіювальний папір, кулька залишить на білому папері відбитки місць свого падіння. Знявши копіювальний папір, позначте ці точки падіння цифрами 1,2, … 5. Виміряйте дальності польоту l1 … l5для кожного запуску. Отримані дані запишіть у таблицю.

 

 

6. Напишіть висновок до роботи. У висновку вкажіть:

а)                  Який рух досліджувався у роботі (як рухалась кулька по вертикалі і по горизонталі)

б)                  Якою була середня швидкість вильоту кульки з жолоба

в)                  Скільки часу тривало падіння кульки

г)                  Які причини того, що місця падіння кульки були різними у різних дослідах

д)                  Які джерела похибок і неточностей у роботі

е)                  Запропонуйте нові способи дослідження руху кульки (бажано на цьому ж обладнанні)

2) Задачі

№1. Брусок масою 10 кг під дією сили 20 Н рухається по горизонтальній поверхні з прискоренням 1,5м/с^2. Визначте силу тертя між бруском і поверхнею.

№2. Куля масою 200 г падає вниз з прискоренням 9,2м/с^2. Яка сила опору повітря діє на кулю?

№3. З яким прискоренням падає тіло масою 4 кг, якщо середня сила опору повітря дорівнює 1,2 Н?

№4. Під дією сили 2,5 кН швидкість руху платформи масою 4 т зросла від 54 км/год до 72 км/год. Визначте шлях і час розгону платформи. Врахуйте, що коефіцієнт тертя коліс дорівнює 0,05.

№5. На похилій площині помістили кубик, коефіцієнт тертя якого 0,5. Визначте прискорення, з яким кубик буде зісковзувати, якщо кут нахилу площини становитиме 30 градусів. При якому коефіцієнті тертя він перебуватиме у стані спокою?