Literatura

Naturalną konsekwencją zainteresowań literackich były dla Krzysztofa Czubaszka studia polonistyczne na UW. Uczęszczał podczas nich na wykłady i konwersatoria nie tylko z historii literatury polskiej, ale również z literatury i kultury niemieckiej, prowadzone w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW. Z kolei w Instytucie Badań Literackich PAN brał udział w legendarnym seminarium prof. Marii Janion. Poznawał też tajniki warsztatu pisarskiego podczas zajęć prowadzonych przez Józefa Hena.

Jest autorem powieści "Patron" (Prószyński i S-ka, Warszawa 2008).

Nieoczekiwane zaproszenie do Nowego Jorku zmieni w życiu naukowca Jakuba Stokowskiego więcej, niżby się spodziewał. Amerykanin Matthew Grot, jak się okazuje jedyny ocalały z żydowskiej rodziny ukrywającej się podczas wojny w pobliżu miasteczka, gdzie mieszkają rodzice Jakuba, wyjawia mu skrywaną przez lata wstrząsającą tajemnicę dotyczącą jego dziadka. Kim naprawdę był Władysław Stokowski, znany wszystkim jako partyzant zakatowany po wojnie przez UB, lokalny bohater, którego imię ma nosić szkoła w rodzinnym miasteczku Jakuba? I czy kobieta, która kiedyś nosiła imię Miriam, to naprawdę cudownie ocalona siostra Grota?

"Patron" to współczesna powieść obyczajowa poruszająca bardzo aktualny problem polsko-żydowskich rozrachunków z przeszłością, tutaj w wymiarze indywidualnych losów, dramatycznych doświadczeń i niełatwych uczuć, z którymi zmagają się kolejne pokolenia.