3.srečanje/3rd meeting

8. - 13. 6. 2013, Videm pri Ptuju

Program srečanja:

7. 6. 2013

Prihod prve skupine gostov in nastanitev

8. 6. 2013

10:00 Spoznavna delavnica, I. del

12:00 Kosilo

13:00 Spoznavna delavnica, II.del

15:00 Otvoritev fotografske razstave

16:00 Ogled razstave in ustvarjanje z Zankicami

9. 6. 2013

Učenci - enodnevni izleti z družinami

Učitelja - izlet Maribor in Pohorje

10. 6. 2013

dopoldan sprehod po Ptuju

prihod druge skupine gostov

OŠ Videm:

12:00 Kosilo

12:55 Pouk v šoli

17:00 Muzikal Alica v čudežni deželi

11. 6. 2013

9:00 Začetek Likovne kolonije za učence (cel dan)

10:00 Comenius projektni sestanek

12:00 Obisk Etnografskega muzeja Velika Varnica in kosilo

17:00 Ogled likovnih del nastalih v koloniji

20:00 Večerja

12. 6. 2013

OŠ Videm

9:30 Dve učni uri o Poljski (izvajajo gostujoči učitelji)

13:00 Kosilo

13.45 Športne aktivnosti v Pobrežju

13. 6. 2013

11:00 Odhodi

POROČILO

Tretje srečanje projektni partnerjev se je ponovno odvijalo na Vidmu. Namen tega srečanja je bila predstavitev projektnega dela in izmenjava izkušenj, hkrati pa smo izvedli tudi izmenjavo učencev. Gostje so pripotovali v dveh skupinah, v petek, 7. 6. 2013 je najprej pripotovala skupina sedmih učencev iz poljske partnerske šole in spremljajoča učitelja, v ponedeljek, 10. 6., pa so prispeli še ostali projektni partnerji. Da bi bila izkušnja za učence čimbolj pristna in bogata so prispeli nekaj dni prej. V soboto, 8. 6. 2013, smo na šoli najprej izvedli spoznavne delavnice za učence, nakar smo v sodelovanju s Kulturnim društvom France Prešeren Videm pri Ptuju izpeljali še ustvarjalne delavnice. Več o aktivnostih za učence na izmenjavi glej podstran Izmenjava učencev / Students' exchange.

V nedeljo smo učitelja iz Poljske popeljali v Maribor, kjer sta sta med sprehodom po dravskem nabrežju obiskala tudi Staro trto, ki simbolizira vinsko kulturo Maribora, Štajerske in Slovenije. Nato smo se s pohorsko vzpenjačo peljali še na kosilo na Bellevue, kjer sta gosta imela pogled na celotno mesto Maribor, Dravsko dolino, vinorodne griče in proti avstrijski meji. To druženje pedagoških delavcev v sproščenem okolju izven delovnega mesta je bilo tako predstavitev lokalne regije, njenih kulturnih in naravnih znamenitosti, kot deljenje mnenj in izmenjava izkušenj z delovnega področja. Klepetali smo o možnostih zaposlovanja, študiju, pogojih dela, možnostih za napredovanje in podobno.

V ponedeljek, 10. 6. 2013, so popoldan prispeli še preostali partnerji s Poljske: Jaroslaw Zablocki, Katarzyna Bogdanska - Gluchowska,

Aldona Karcz, Grzegorz Choluj, Jaroslaw Kokocinski, Ryszard Pempera, Slawomir Aniol, in Eleonora Radzimska. Sprejel jih je predsednik Kulturnega društva g. Jože Šmigoc. V OŠ Videm je bil pouk organiziran popoldan, saj smo goste povabili na zaključno gledališko predstavo - muzikal Alica v čudežni deželi, ki so jo tekom šolskega leta pripravljali učenci OŠ Videm pod mentorstvom učiteljice in članice KD v sodelovanju z drugimi učitelji/mentorji. Predstava je bila odprta za širšo javnost, povabljeni so bili vsi učenci, njihovi starši, predstavniki Občine Videm, lokalne skupnosti in gostje iz Poljske.

Nagovor ravnateljice OŠ Videm ob zaključku predstave.

Druga skupina gostov, ki je ravnokar prispela, sreča

poljske učence, ki so na izmenjavi v OŠ Videm.

Naslednji dan, 11. 6. 2013, se je na Vidmu med 9. in 17. uro odvijala likovna kolonija, ki jo je v okviru Comenius regio projekta pripravila in izvajala ga. Aleksandra Vidovič. Na likovni koloniji so sodelovali tudi učenci iz poljske partnerske šole. V šoli smo imeli projektni delovni sestanek, kjer je bilo govora o projektnih dejavnostih v Poznanu, ogledali smo si tudi videoposnetke gledaliških delavnic, medtem ko je nekaj projektnih dejavnosti, ki se odvijajo na Vidmu, predstavila Petra Fošnarič, sicer pa so gostje že bili priča zaključku gledaliških delavnic za učence, učence, ki pa so na likovni koloniji, pa bodo obiskali po koncu sestanka. Dogovarjali smo se tudi o pripravi končnega izdelka - publikacije Education through art in pa o terminu za naslednje srečanje.

Zapisnik sestanka Comeniu... regio partnerjev jun2013

Po delovnem sestanku smo obiskali učence, ki so ustvarjali na različnih lokacijah na Vidmu. Srečali smo tudi njihove mentorje, ki so jih spodbujali, podajali kritike ipd.

Nato smo se z avtomobili zapeljali v do Etnografskega muzeja Velika Varnica, mimo katerega vodi tudi Etnološko - naravoslovna učna pot, ki jo je OŠ Videm - podružnica Leskovec v sodelovanju z ED Haloze začrtala leta 2005. Župan Občine Videm, ki je hkrati tudi predsednik Etnološkega društva Haloze, je gostom predstavil pomen delovanja tega društva in številne eksponate, ki jih hranijo v tem muzeju. Razstavljeni predmeti pričajo o preteklosti - gospodarstvu in bivalni kulturi, ki se je razvila na tem območju.

Po kosilu v bližini muzeja smo v poznih popoldanskih urah obiskali Župnijski dom patra Miha Drevenška, kjer je v sodelovanju z Občino Videm in KD France Prešeren bila pripravljena razstava fotografij, ki so jih na terenskem delu ustvarili učenci OŠ Videm, razstavljena pa so bila tudi že slikarska dela, ki so nastala tekom likovne kolonije. Tudi odrasli smo ob tej priložnosti spoznali raznolikost likovnega izražanja učencev, ter podajali svoje kritično mišljenje.

V sredo, 12. 6. 2013, sta učitelja s partnerske šole na Poljskem, Grzegorz Lewicz in Anna Perzynska, pripravila dve učni uri o Poljski za učence OŠ Videm. Predstavila sta geografske značilnosti Poljske, njihova najlepša in najpomembnejša mesta, nekaj kulturnih znamenitosti, predvajali sta kratek animiran film o zgodovine Poljske in na koncu izvedla še kviz za učence.

Po kosilu so poljski učenci in njihovi slovenski gostitelji preživeli športno obarvan popoldan na igrišču v Pobrežju. Glej Izmenjava učencev / Students' exchange.

Ob zaključni večerji je župan Občine Videm glavnim predstavnikom poljskih partnerskih organizacij v znak dobrega sodelovanja podelil simbolno darilo - odlitek skulpture, ki krasi središče Vidma.

V četrtek je napočil čas za slovo. Zbrali smo se pred šolo in naredili še zadnjo fotografijo za spomin.