Музей Освіти

Музей Освіти

Черняхів має давню історію. За останні тисячоліття село зникало і відроджувалось. В 50-60-х роках минулого століття вчителями-ентузіастами Овчаренком А. С., Тищенком С. П. та їхніми учнями був зібраний багатий матеріал з історії села і відкритий краєзнавчий музей.

На превеликий жаль музей закрили і більша частина експонатів зникла. У 2001 році школа отримала завдання написати історію освіти села, а це виявилось непросто, оскільки відійшли з життя ті, що створювали музей, школа горіла, тут працювали вчителі, які прибули з різних куточків України. Щоб виконати завдання в школі був організований краєзнавчий гурток і розпочались пошуки матеріалів. Так було знайдено невеличку частину матеріалів, що залишились від музею, відтоді і почалась в школі робота по відновленню музею, але вже не краєзнавчого, а освіти. За браком вільних приміщень в школі все, що вдалось зібрати, оформлено і зберігається в кабінеті історії.

За документами навчальний заклад засновано в діапазоні 1839-1848 років. Це була не просто школа, а «образцовое приходское училище для образования писарей». Школа, за час свого існування, зазнала кілька вагомих реформувань, навіть було відкрито жіноче відділення училища. Вдалось віднайти фотографії старих будівель школи, тому вважали за потрібне оформити стенд «Від давнини до сучасності». На стенді розміщені фотографії будівель школи.

Центральне місце займає стенд «Роки за роками».

Відвідувачі можуть побачити фотографії учнівських колективів з 20-х років по сьогодення. Звичайно всіх фотографій вмістити на стенді неможливо, тому цю тему доповнює велика папка в якій всі фотографії розміщені за розділами: учнівські колективи, учительські колективи, зустрічі з випускниками та інші.

З великою теплотою і гордістю оформлявся стенд «Учитель учителів», присвячений вчителеві Панченку Назару Кириловичу. До війни він працював в школі вчителем історії та географії. Пройшов всю війну і загинув в лютому 1945 року на території Угорщини у нерівному бою з фашистськими танками. Його дуже любили учні, тому багато з них стали вчителями. Продовженням цього стенду є одна з вітрин, де зберігаються деякі його речі, спогади учнів, дослідницькі роботи наших учнів. Особливо дорогою є робота Глушака Володимира «Історія однієї фотографії». Фото датоване 1928 роком. На ньому п`ять студентів другого курсу Ржищівського педтехнікуму, такі ще зовсім юні .Серед них і Панченко Н. К.. Хотілось дізнатись, як склалася доля цих юнаків, майбутніх вчителів. Життєвий шлях трьох із них вже дослідив Володимир, але пошукова робота триває.

В музеї є стенд і вітрина присвячені вчителям – відмінникам освіти: Овчаренку А. С., Швець М. М., Тищенко Т. К. Школа гордиться своїми випускниками, тому їм присвячені два стенди: «Гордість школи» та «Вони вчились в нашій школі». На першому стенді фотографії випускників, які закінчили школу із золотою та срібною медаллю. На іншому- фотографії випускників.

Серед них фотографії Комісаренка В. П. – академіка АНУ, професора медицини, засновника науково-дослідного інституту ендикринології АНУ та Кагарлицького М. Ф. – письменника і публіциста. Окремий стенд присвячений директорам школи та вчителям. Вдалось віднайти фотографії всіх директорів школи, починаючи з 30-х років. Також розміщено фотографії вчителів-ветеранів: Старченко Т. Д.(сьогодні її справу продовжує донька Лихачова Л. Ф., вчитель початкових класів, старший вчитель), Фененко К. С.- вчителя початкових класів, яка і понині працює в школі і вчить вже онуків своїх перших учнів. В 1993 році красива, щойно відремонтована школа згоріла, дітям довелось вчитися в пристосованому приміщенні, в темних малесеньких кімнатках. Про це розповідають матеріали стенду «Незабутнє». Завдяки наполегливості педколективу, очолюваного Тищенко Т. К., і допомозі депутата Верховної Ради Засухи Т.В. Черняхівська школа відкрила свої двері школярам 1 вересня 1998 року.

В музеї є стенд, який розповідає про сьогодення школи, його назвали «Учителем школа стоїть». Постійними є фотографії і відомості про кращих вчителів школи: Пархоменка Г. В. – відмінника освіти, старшого вчителя, старших вчителів Лихачової Л. Ф., Пархоменко Л. М., Березюк В. М. –вчителя-методиста. Щороку вставляється нова загальна фотографія колективу вчителів. В чотирьох вітринах знаходяться грамоти, деякі речі вчителів минулого, письмове приладдя учнів і вчителів, папка під назвою «Ми пишемо, про нас пишуть», старі підручники, журнали.

Цікавим експонатом є «Книга обліку позакласної та позашкільної роботи», яка велася вчителями і учнями. Це своєрідний літопис життя школи в 60-70 роки.

Особливою гордістю музею є великий альбом, невідомо ким започаткований, в якому вміщені фотографії випускних класів, починаючи з 1927 року. Останні фотографії в цьому альбомі закінчуються 1964 роком. Тепер ми продовжуємо його поповнення.

Про сьогодення школи розповідають стенди, розміщені в коридорах. Для майбутніх поколінь вони теж колись стануть історією.

Вчитель історії Дорош Олена Михайлівна