Тема уроку:
Мета уроку:
Обладнання:
Узагальнення знань учнів із тем: «Перші князі Київської держави» та «Дії над натуральними числами»
повторити, систематизувати та закріпити знання учнів про Київську Русь та її перших князів, вдосконалити вміння виконувати дії множення та ділення натуральних чисел, використовуючи їх властивості при обчисленні значень виразів та розв’язуванні задач, відпрацювати навички розв’язування рівнянь на застосування різних правил залежностей компонентів арифметичних дій;
розвивати інтерес до найважливіших подій та найвидатніших діячів княжої доби, вміння логічно мислити, творчо опрацьовувати матеріал;
виховувати повагу до історичного минулого українського народу, прагнення бути гідним слави предків, виховувати уважність, наполегливість, спостережливість, кмітливість.
Картки з завданнями, математичне лото для складання слова, карта «Київська Русь в ІХ-ХІ ст..», плакати з навчально – наочного посібника «Видатні діячі історії України», кросворд, зроблений в Excel, атласи та контурні карти.
Хід заняття
І Організація навчальної діяльності
Сьогодні ми проведемо інтегрований урок. Урок, який поєднає здавалося б зовсім різні предмети – історію та математику.
Із матема
тики на цьому уроці ми перевіримо та вдосконалимо вміння виконувати дії множення та ділення натуральних чисел, використовуючи їх властивості при обчисленні значень виразів та розв’язуванні задач. Відпрацюємо навички розв’язування рівнянь на застосування різних правил залежностей компонентів арифметичних дій, повторимо раніше вивчений матеріал.Якщо ви будете старанні і уважні під час виконання завдань з математики, то це допоможе вам повторити тему: «Перші князі Київської держави».
ІІ Узагальнення знань учнів
1.Попрацюємо усно. Математичне лото. Обчисліть приклади.
(Вибираючи по відповіді букву, учні складають слово – «Століття» з цифри, що найбільше зустрічається, потрібно визначити яке це століття)
1) 120 – 21 ( 99 С)
2) Назвіть число на одиницю менше від кількості цифр у математиці (9 Т)
3) Скільки градусів у половині розгорнутого кута? (90 О)
4) Збільшити добуток 3 і 6 на 1 (19 Л)
5) 1000 – 1 (999 І)
6) На яку цифру вказує хвилинна стрілка, коли ми говоримо: „ Без чверті...” (9 Т)
7)37 – 28 (9 Т)
8) Чому дорівнює кут, градусна міра якого на 1о більша від прямого кута (91 Я)
Отож, склали слово – століття.
- Яка цифра найчастіше повторювалася?
- Пригадайте, яка подія відбулася у ІХ столітті?
- Покажіть на карті територію Київської Русі.
2. Розв’язати рівняння:
(Діти працюють в парах, після розв’язання, один учень йде до дошки прикріплює відповідь, а інший формулює правило, яке було використане під час виконання роботи)
1) х : 49 = 18 (882)
2) 75696 : х = 83 (912)
3) 5 * 189 + 0 * 37 (945)
4) 964 * 320 - 964 * 321 (964)
5) 98 * 100 - 882 * 5 * 2 (980)
6) 101900 : 100 + 0 : 234 (1019)
7) 1*111300:100+0*1113 (1113)
Відповідь кожного прикладу є роком правління одного з князів Київської Русі.
882 р. – Київський престол посів князь Олег
912 р. – Київський престол посів князь Ігор
945 р. – Київський престол посів князь Ольга
964 р. – Київський престол посів князь Святослав
980 р. – Київський престол посів князь Володимир
1019 р. – Київський престол посів князь Ярослав Мудрий
1113- Київський престол посів князь Володимир Мономах.
3. Робота в групах
Працюємо з датами та подіями.
Завдання для групи №1.
Княгиня Ольга здійснила подорож до Константинополя. Ця подорож відбулася у 957 р. На якій рік князювання була здійснена ця подорож, якщо відомо, що князівський престол Ольга посіла в 945 р. Скільки років тоді було Святославу, якщо відомо, що на той час коли загинув його батько, князь Ігор, йому виповнилося три роки.
Завдання для групи №2.
У лісах під Черніговом 1821 р. було знайдено золотий змійовик-оберіг, що належав Володимиру Мономаху. Ймовірно, князь загубив його під час полювання. Скільки приблизно років ця річ могла пролежати в землі? Чому не можливо встановити точну дату? Через скільки років змійовик знайшли?
4. Кросворд (створений у Excel)
Ви любите розгадувати і навіть самі складати кросворди. Ми пропонуємо Вам розгадати ось цей кросворд.
Запитання до кросворду.
1. Грецьке місто, у якому охрестився князь Володимир.
2. Давньоруські монети, що почали карбувати за Володимира.
3. Сума довжин всіх сторін многокутника.
4. Результат при додаванні.
5. Результат при діленні.
6. Центральна укріплена частина міста.
7. Держава, яку відвідала у 957 році княгиня Ольга.
8. Дочка Ярослава Мудрого, королева Франції.
9. Собор, побудований при Ярославі Мудрому на місці розгрому ним печенігів.
10. Ворота, збудовані Ярославом Мудрим, залишки яких збереглися до нашого часу.
11. Число, яке віднімають.
12. Прикраса – оберіг Володимира Мономаха.
Обговорення результату розгадування кросворда.
- Яке слово ви отримали у виділеному стовпчику?
- Що таке Християнство?
- Яка віра існувала на Русі до прийняття Християнства?
5. Розв’язати рівняння:
8 * (х - 14) = 7792
- Яка подія відбулася у 988 році?
- Хто запровадив Християнство в Київській державі?
- Скільки років тому відбулася ця подія?
Позначте обчислення дати на стрічці часу.
6. «Назвіть і покажіть». Робота з картою
Зараз ми з вами попрацюємо з історичною картою.
а) Які слов’янські племінні союзи входили до складу Київської Русі за часів Князя Олега?
б) Землі яких слов’янських племінних союзів – були приєднані до Київської Русі за Володимира та Ярослава?
Виконайте завдання контурної карти.
7. Розв’яжіть задачу:
До обласної юнацької бібліотеки ім.. Бойченка першого дня надійшло 240 книжок, а другого у 2 рази більше, а третього на 400 книжок менше, ніж першого і другого дня разом. Скільки книжок одержала бібліотека за три дні?
- Хто створив першу бібліотеку на українських землях ?
- Яка подія відбулася в 1040 році за князювання Ярослава Мудрого ?
- Що ви знаєте, про створення збірника законів «Руська правда»?
8. Дидактична гра. «Покажи і розкажи».
- Які з
пам’яток, зображені на ілюстраціях, належать княжій добі?- З якими подіями або історичними, постатями вони пов’язані?
9. Виконання тестових завдань
1.Який князівський рід правив Київською державою раніше?
а) Києвичів; б) Рюриковичів; в)гедеміновичів.
2. Наступником князя Олега на Київському престолі був:
а) Святослав; б) Ігор; в) Аскольд.
3. Князь Володимир Великий розпочав запровадження християнство в Київській державі:
а) 980р. б)988р. с)1036р.
4. Софійський собор у Києві було збудовано за князювання:
а)Святослава; б) Володимира Великого; в) Ярослава Мудрого.
5. У якому столітті правив Володимир Мономах
а) Х; б)ХІ; в) ХІІ.
6. За Ярослава Мудрого було створено:
а) Літопис; б)Збірник «Руська правда»; в) Мономахове повчання.
7. З’їзд руських князів відбувся у
а) Любечі; б) Царгороді; в) Києві.
8. Укажіть, яка подія відбулася раніше:
а) впровадження християнства; б) будівництво Софійського собору.
9. Які міські укріплення мали більші розміри:
а) місто «Володимира»; б) «Місто Ярослава»
10. Хто з київських князів до Володимира Великого були християнами:
а) Олег; б) Аскольд; в) Святослав.
11. Яку назву мав перший кам’яний Храм:
а) Софійський собор; б)Десятинна церква; в) Золоті ворота.
12. Княгиня Ольга у Царгороді зустрічалася з:
а) Царем Атеєм; б) Імператором Костянтином; в) Князем Володимиром.
ІІІ Підсумок уроку
Сьогодні ми повторили властивості множення та ділення, відпрацювали навички застосування цих властивостей до розв’язування задач і вправ, і допомогла нам в цьому історія.
Для життя є важливим уміння знаходити непомітні на перший погляд зв’язки між неспорідненими предметами. Це відкриває нові можливості для пізнання світу.
Діти, ми повторили і систематизували наші знання про славних будівничих Київської держави, її перших князів. За допомогою математичних обчислень пригадали основні дати з цієї теми. З допомогою кросворду, малюнків визначили основні справи великих князів та характерні риси до їх політичних портретів.
Ми повторили і узагальнили знання про перших князів Київської Русі і, можливо, у вас виникло прагнення бути схожими на цих історичних діячів.
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
– На кого із перших князів ви б хотіли бути схожими і чому? (Додаток )
- Мені дуже приємно, що ви прагнете бути гідними слави предків – перших князів Київської держави.
2. Самооцінювання
Виставте собі бали за роботу на уроці:
1. Відповіді на запитання:
2. Математичні обрахунки.
3. Кросворд
4. Робота з історичною картою.
5. Тести.
6. Вправа «Мікрофон»
Знайдіть суму зароблених балів та поділіть її на шість – так ви виставите собі оцінку.
Домашнє завдання:
- підготуйте додаткове повідомлення про князів Київської Русі;
- виготовити куб або паралелепіпед.