Методика, досвід, пошук

"Розвиток творчих здібностей та формування ключових компетентностей учнів при впровадженні інформаційних технологій в навчально-виховний процес.

Інтегрований урок"

Сутність досвіду полягає в системі цілеспрямованого і комплексного підходу до проблем формування і розвитку в учнів стійкого інтересу до вивчення математики та інформатики, творчої самостійності, емоційного пізнання світу, набуття життєво важливих соціальних знань і навичок, формування ключових компетентностей засобами цих предметів. Основна ідея мого досвіду полягає в ефективному розвитку ІКТ-компетентності учнів, який за­безпечується шляхом використання різних видів діяльності, в тому числі і проектної, на певних етапах уроку або під час проведення уроків як математики, так і інформатики.

Неможливо навчити будь-кого, даючи йому готовий досвід. Для цього потрібно створити атмосферу, яка сприятиме розвитку людини, формуванню особистості. Різнобічна підготовка, спрямована на досягнення професійної компетентності в певній галузі, й забезпечує конкурентоспроможність випускника. Виконання проектних робіт може дати не тільки знання, але й безцінний досвід, якого в умовах розміреного існування треба набувати роками.

Інноваційність моєї діяльності полягає в тому, що розвиток ІКТ-ком­петентності учнів можливий лише при систематичності застосуванні активних ме­тодів навчання на уроках інформати­ки. Потім цей досвід переноситься і на інші предмети, тобто відбувається формування міжпредметних зв’язків та інтегрованість знань.

Практичне значення мого досвіду визна­чається тим, що мною проводиться розроблення проектів різних видів та різного спрямування для системного викорис­тання та досягнення інформаційної компетентності. Так були розроблені міжпредметні проекти, наприклад, «Математика та література», «Світ дитячими очима», «Математичні закони, що обумовлюють гармонію Всесвіту», «Чи впливають погодні умови на відвідування школи» та ін... Також була розроблена програма факультативного курсу для вивчення математики в 6 класі «Цікава математика», яка ввійшла до збірника МОН «Програм з математики для допрофільної підготовки та профільного навчання» (у двох частина) у 2011 році, видавництво «Ранок».

Особливу увагу приділяю розробці шляхів формування логічного та критичного мислення, цілеспрямованому розвитку інтелектуальних умінь; навчанню прийомів пізнавального пошуку.

Тому впроваджую в педагогічну практику проведення інтегрованих уроків, де інформатика вже стала базовим предметом з різних навчальних дисциплін. Такі уроки посідають особливе місце у формуванні зазначених вище якостей в учнів. А сьогодні не потрібно доводити значення впливу інтегрованих знань і вмінь на формування особистості людини.

Типологія уроків із мультимедійної підтримкою в моїй практиці доволі широка.

Найчастіше використовую такі як:- Урок-лекція. ІКТ роблять лекцію більш ефективною і активізують роботу класу. Презентація дозволяє упорядкувати наочний матеріал, залучити суміжні начальні предмети (види мистецтв, твори).

- Узагальнюючі уроки.(Уроки - подорожі, уроки – суди, уроки – розслідування, уроки – конференції, уроки - семінари…) Завдання їх – підсумувати знання і вміння, набуті у процесі вивчення теми, розділу, в єдину систему цілісного сприйняття, але вже на рівні більш глибокого розуміння.

- Інтегровані уроки. Урок створений за допомогою ІКТ вже по суті є інтегрованим (інтегрованим вважають ті уроки, які є результатом спільної діяльності двох чи кількох вчителів чи учнів). Інтегровані уроки дають можливість об’єднати і синтезувати певний об’єм інформації. Доцільність цих уроків зумовлена завданнями інтеграції знань, умінь навичок учнів з основ наук. Вони сприяють розкриттю наукових законів та умов їх прояву в різних галузях науки та сферах практичної діяльності.

Крім того, у старших класах практикую створення учнівських творчих проектів Мої учні займаються і науково-пошуковою діяльністю. Ними написано науково - дослідницькі роботи з математики. Це дає поштовх до творчого підходу у вивченні інших предметів, сприяє поглибленню міжпредметних зв’язків і явищ та докладному вивченню інформатики. Я вважаю, це - досить вагомий метод для навчання самостійного опрацювання матеріалу, і як результат, учні в

Кожного навчального року влаштовую конференції - захисти учнівських робіт, де діти вчаться розповідати про те, що вони зробили, як вони робили, чому обрали саме цю тему. Власна пошуково-творча діяльність учнів супроводжується розвитком мотивації навчально-пізнавальної діяльності та підготов­кою до вибору професії. (Так, виконуючи роботи на тему «Економічні райони України» та проект про «Троянди», учениця вирішила поступати на географічний факультет КДПУ ім. Винниченка. Інша, виконуючи проект «Лабіринти», так захопилася, що на осінніх канікулах відвідала з батьками Карпати, побувала у Тернопільських печерах).міють працювати із інформацією, відшукують і виділяють основне та потрібне.

Комп’ютерні програми використовую на різних уроках з дітьми різного віку та успішно застосовую і в позакласній роботі ( із учнями 5 класу створила виховний проект «Історія однієї ляльки»).