Урок з алгебри в 11 класі з використанням електронних таблиць

Тема: Вступ до статистики. Варіаційний ряд, побудова гістограми. Центральні тенденції вибірки.

Мета: Систематизація знань учнів із математичної статистики, формування вміння будувати варіаційний ряд, гістограму, обчислювати моду, медіану, та середнє значення варіаційного ряду. Сформувати уявлення про види статистичного спостереження розвивати способи мислення та індивідуальні здібності учнів їх пізнавальні інтереси.

Тип уроку: Урок застосування знань умінь та навичок.

Обладнання: Підручники, бланки зібраної інформації, листи для оформлення статистичної звітності груп, ПК, презентація вчителя, комп’ютерний клас для індивідуальної роботи учнів.

Хід уроку.

1. Ом. Перевірка класу до готовності сприймати матеріал, відмічання відсутніх. Повідомлення теми та мети уроку.

2. Мотивація та актуалізація навчальної діяльності учнів.

Перегляд вчительської презентації та складання опорного конспекту по темі. Ознайомлення із основними етапами статистичного дослідження, пригадують діти, що вони вчили у 9 класі із даної теми.

- З’ясовуються види статистичного спостереження за трьома основними ознаками: часовою, способом організації, за ступенем повноти охоплення одиниць.

- Учням пропонується навести приклади до кожного виду спостереження.

Розв’язується задача, на прикладі якої вчитель пояснює основні етапи дослідження, вводить нові поняття, дає алгоритм виконання кожного етапу дослідження.

Розмір взуття: 36,37,36,35,37,38,36,37,37,40

Варіаційний ряд 35, 36,36,36,37,37,37,37,38,40

Мода 37, Медіана 37, Середнє значення (35+3*36+4*37+38+40)/10= 369/10=36,9

3. Формування вмінь та навичок: Постановка проблеми, та шляхи її вирішення, розбиття на групи для вирішення питань:

Чи заважають нам погодні умови ходити до школи?

В ПК режимі електронних таблицьExcel роблять діаграми та обчислює загальну кількість пропусків по місяцях, загальна кількість пропусків по школі. Всього пропусків по класах, середня кількість пропусків на одного учня, середня кількість пропусків на одного учня на місяць по школі, мода, медіана.

Діти занотовують собі в зошити дані, що обчислили.

1. Підсумок. Даємо відповідь на поставлене питання: Чи заважають нам погодні умови ходити до школи? Виділити клас - лідера у пропусках по школі. Виставлення оцінок.

2. Дз. §48-50 означення № 226, 227.(Підр. Шкіль М.І., Слепкань З.І, Дубинчук О.С. «Алгебра і початки аналізу 10-11»

Лист статистичного звіту№1(слабша група)

Завдання Температурний показник за листопад – березень

Побудувати гістограму у зошиті для кожного місяця окремо. Обчислити середнє значення температури для цього періоду____

Лист статистичного звіту№2(сильніша група)

Завдання відвідування школи учнями 1–11 класу за листопад – грудень 2009/2010

Обчислити:

1. Загальна кількість пропусків по школі за ці місяці: __

2.Загальна кількість пропусків по школі:(Сума по 1 питанню)_

3. Всього дітей у школі: ____________

4. Всього пропусків по класах за ці місяці: ______________

5. Середня кількість пропусків на одного учня: (2/3)______

6. Середня кількість пропусків на одного учня на місяць по школі (5/ кільк. Міс.)__

7. Варіаційний ряд:

8. Мода: ___________

9. Медіана ____________

Вчительська презентація:

Виконання І групи:

Виконання ІІ групи: