Арт-підтримка

Різні види творчої активності, що ґрунтуються на прийомах образотворчої експресії, можуть забезпечувати важливі психопрофілактичні, розвивальні та соціалізаційні ефекти. Ураховуючи визначення, прийняте в міжнародній науковій літературі, арт-терапію розуміють як одну з форм психотерапевтичної практики, котра заснована на використанні візуальних, пластичних засобів самовираження в контексті психотерапевтичних відносин. Арт-терапія засновується на уявленнях про те, що створення та сприйняття візуальних образів є важливим аспектом пізнавальної діяльності людини; образотворча творчість надає людині змогу актуалізувати та висловлювати як ранні, так й актуальні, у контексті „тут-і-зараз”, усвідомлювані та неусвідомлювані почуття та потреби, у тому числі й ті, вираження яких за допомогою слів є надто складним. Арт-терапія може стати цінним інструментом у реабілітаційних проєктах та безпосередньо в закладах загальної середньої освіти. Вияви творчого потенціалу дітей, підлітків і молодих людей можна використовувати задля збереження їхнього психічного здоров'я.

Ведучий групи допомагає учням знайти свій унікальний спосіб комунікації з самим собою та з навколишнім світом. Робота включає затвердження цінності кожного та стимулювання членів групи до того, щоб вони сприймали свої роботи як відображення власного стану й утримувалися від критичних оцінок. Невіддільною частиною процесу є вербальний і невербальний зворотний зв’язок із учнем. Оскільки абстрактне мислення в дітей розвинене слабо, ведучий групи, за урахування недостатньої здатності дітей до саморефлексії, уникає позначення механізмів виникнення тих чи інших переживань і тонких відмінностей між ними, коментує їхні дії та малюнки якомога простіше та конкретніше. Основний акцент робиться на підтримці невербального зворотного зв’язку з дитиною та лагідному стимулюванні та організації її діяльності, що враховує індивідуальну динаміку її психічних процесів і потреб. Під час обговорення з дитиною її творчої продукції ведучий групи застосовує різні прийоми, стимулюючи її до висловлювання своїх почуттів.

Арт-терапевтичні техніки, спрямовані на вивільнення в дітей негативних емоцій, агресивних виявів. Робота з м'яким матеріалом: глиною, пластиліном, солоним тістом. Зазвичай, у такій роботі дитина демонструє накопичену енергію: ліпить або розминає, стукає по глині кулачком, відриває шматочки від виліпленої фігурки, втирає пластилін у картон чи папір.

Малювання:

  • На вільну тему, використовуючи пальці та долоні. Подібна робота сприяє розслабленню і дає позитивний емоційний заряд.

  • Старшим школярам можна запропонувати наступні теми для малювання: «Образа», «Щастя», «Дружба», «Злість», «Радість», «Мир» та інші.

  • Домальовувати на малюнках-піктограмах (обличчя людини, фігури людей) те почуття чи ту емоцію, яку дитина зараз переживає. Потім вона називає, що це за переживання, чому вона в такому стані та розфарбовує фігурку тим кольором, який відповідає цій емоції.

  • Прийом «швидке заштриховування». Дітям пропонуються вже готові шаблони чи вони самі створюють малюнок, який енергійно замальовують олівцями.

  • Дитина в хаотичному порядку наносить плями фарби на папір, а потім згинає листочок навпіл, розкриває його й називає різні образи чи домальовує якісь деталі, щоб утворився завершений образ будь-якого предмета чи людини.

  • Задля корекції підвищеної агресивності дітям пропонуються такі заняття, як марширування, тупання ногами, розривання паперу. Можна використовувати також «шумовий оркестр», у якому картонні коробки - це барабани, а порожні пластмасові пляшки – барабанні палички.