4.6 Tabelid, joonised, loetelud

Tabelid ja loetelud võimaldavad esitada andmeid kompaktselt ning selgelt. Joonised võimaldavad illustreerida tekstiosa. Loetelud, tabelid ja joonised esitatakse tekstilõikude vahel, kuid need peavad olema eelnevas tekstiosas nimetatud. Selleks kasutatakse otsest viitamist (nt „Alljärgnev tabel 3 iseloomustab..“) või kaudset viitamist, mille puhul märgitakse lause lõppu sulgudesse tabeli/joonise number (näiteks vt tabel 1). Peale sellist viidet tuleb töös esimesel võimalusel esitada tabel või joonis. Kui soovitakse viidata mitte samal leheküljel asuvale tabelile/joonisele, kasutatakse kaudset viidet, märkides lehekülje numbri, kus tabel asub (näiteks „vt Tabel 1 lk 6“). Tekstis esitatakse tabelid/joonised, mille maht võimaldab samale lehele paigutada ka tekstiosa. Pikemad tabelid paigutatakse lisasse.

Ükski peatükk või lehekülg ei tohi alata või lõppeda loetelu, tabeli, joonise või viitega - uus peatükk või lehekülg algab ja lõppeb alati autori enda loodud tekstiga.

Tabelite pealkirjad ja järjekorranumbrid paigutatakse vasaku joondusega enne tabelit. Mõlemad esitatakse paksus kirjas. Tabelid numereeritakse kogu töö ulatuses araabia numbritega. Numbri järele pannakse punkt, millele järgneb tabeli nimetus tavalises kirjas suure algustähega. Kui tabeli andmed on pärit mujalt kui töö autorilt, märgitakse tabeli alla piirjoonteta viimasele reale allikas, kust pärinevad tabelis toodud andmed (vt Tabel 3).

Eelneva teksti, tabeli pealkirja ja tabeli vahele määratakse lõiguvahe suurusega 12 punkti. Kui tabelis toodud andmed ei ole autori omad, siis allika info kirjutatakse tabeli viimasele reale, kuid tabeli viimase rea raamid tehakse nähtamatuks.


Tabeli sisu kirjasuuruseks on 11 punkti ja teksti reavahe tabeli sees 1,0. Tabel tervikuna joondatakse lehekülje keskele ja jälgitakse, et paigutus oleks sobivas suuruses. Tabelit ei poolitata.

Jooniste allkirjad ja järjekorranumbrid vormistatakse joonise alla. Joonise allkirja ja joonise vahele määratakse lõiguvahe suurusega 12 punkti. Joonised numereeritakse kogu töö ulatuses araabia numbritega. Numbri järele pannakse punkt, millele järgneb tabeli nimetus tavalises kirjas suure algustähega ja allikas, kust pärinevad joonisel toodud andmed (vt Joonis 1).

Joonised (fotod, diagrammid jms) paigutatakse lehekülje keskele, kuid allkiri vasakule. Jooniste esitamisel tuleb jälgida, et need oleksid kõrge kvaliteediga ning sobivas suuruses, annaksid edasi vajaliku info ja looksid tekstiga harmoonilise terviku.