Vi arbeider for å ta vare på behovene til mennesker som lever i dag, uten å ødelegge for fremtidige generasjoners muligheter til å dekke sine behov.
Gjenbruk av materialer, færre innkjøp, dele på leker og møbler, redusere matsvinn, kompostere og empati for natur er viktige elementer for barns framtid.
Barna skal få erfaringer med å gi omsorg og ta vare på omgivelsene og naturen. Utvikle kjærlighet og forståelse for samspillet i naturen og mellom mennesket og natur. Utvikling av kunnskap og gode holdninger gjennom erfaringer, skal ruste barna til å ta natur og miljøvennlige valg i sine liv.
Vi deltar i Grønt flagg nettverk og velger nye fokusområder hvert år
“ Når vi begynner å handle er håpet overalt…
Så i stedet for å lete etter håp - let etter handling.
Da vil håpet komme”
Greta Thunberg
Trolla barnehage
Fokus på natur, uteliv og miljø. Sporløs ferdsel.
Ta vare på naturen vår. Dyreliv og naturopplevelser.
Sanke ville vekster, få lage og bli kjent med hva vi kan spise. Kunnskap om fugler,dyr, vekster og trær.
Oppleve og følge årstidene i naturen.
Natur - livsmestring. Fysisk aktivitet.
Skogen som lekeplass og kulisse for dramatisering. Undring og spørsmål omkring det vi opplever og ser.
Prosjekter om det barna er opptatt av.
Ulike kreative aktiviteter ute. Spor av barns prosesser og prosjekter i skogen, som gjenspeiles i dokumentasjoner inne i barnehagen
Øverst i Trolla, like ved skogen
Utsikt over byen og fjorden
Grillhytte og gapahuk
Ilsvika barnehage
Fokus på uteliv ved sjøen. Ta vare på strendene ved Ilsvika og livet i havet. Kunnskap om livet i fjæra og i sjøen. Sporløs ferdsel. Fjæra som lekeplass. Natur og livsmestring. Fysisk aktivitet. Kylling prosjekt en gang i året. Fra egg til kylling. Besøke kulturinstitusjoner i sentrum som et ledd i prosjektarbeider.
Nær nok skogen til å kjenne blomsterlukt.
Nær nok fjorden til å kjenne sjøsprøyt.
Sentral beliggenhet i et urbant bomiljø.
Åpnet i 1975
Åpnet i 2014