Історія кафедри

З вересня 2017 року кафедру «Менеджмент» очолює д.е.н., професор Ложачевська Олена Михайлівна, яка свої зусилля спрямовує на збереження наукових традицій та вдосконалення освітнього процесу, поглиблення наукових досліджень з проблем управління на транспорті, функціонування та розвитку міжнародного транспорту у світовій економіці, процесів інтеграції та глобалізації транспортних систем та інфраструктури.

Витоки кафедри беруть свій початок з середини 60-х років минулого століття.

У 1963 році відомий вчений, засновник наукової школи надійності    автомобілів, лауреат Державної премії УРСР, доктор технічних наук, професор Несвітський Яків Іванович заснував кафедру економіки і експлуатації автомобільного транспорту. У 1972 році цю кафедру очолив к.т.н., доцент Сова Іван Петрович, досвідчений педагог та науковець.

Згідно наказу ректора Київського автомобільно-дорожнього інституту №486 від 24 червня 1976 року відповідно до наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР №241 від 18 червня 1976 року було реформовано кафедри інженерно-економічного факультету. Кафедра економіки і експлуатації автомобільного транспорту була перетворена у кафедри «Організація і управління» та «Економіка виробництва». Керівництво кафедрою «Економіка виробництва» продовжував здійснювати к.т.н. Сова І.П., а кафедру «Організація і управління» очолив к.т.н. Бідняк М.Н., який у червні 1981 року захистив докторську дисертацію з проблем теорії управління, оптимізації та моделювання виробництва, а в січні 1984 року став професором кафедри.

З січня 1983 року кафедра «Організація і управління» була перейменована в кафедру «Експлуатація автомобільного транспорту і організація дорожнього руху», що відповідало сучасним вимогам до нових спеціальностей, і в 1985 році, крім традиційних спеціальностей інженерно-економічного факультету «Економіка автомобільного транспорту», було випущено спеціалістів з нових спеціальностей.

В червні 1985 року кафедра одержала назву «Організація, економіка і управління автомобільним транспортом». У 1993 році кафедру було реформовано в кафедру «Менеджмент та підприємництво», а з 2006 року – «Менеджмент». З грудня 2012 року із введенням на факультеті нової спеціальності «Туризмознавство» (туристична діяльність) кафедра стала носити назву «Менеджмент і туризм», а з 2014 року, після формування окремої кафедри «Туризм» на цьому ж факультеті, кафедрі було повернуто назву «Менеджмент».

Від дня заснування по вересень 2017 року кафедру «Менеджмент» очолював відомий і талановитий вчений в галузі управління на автомобільному транспорті Бідняк Михайло Несторович (1936–2017), доктор технічних наук, професор, Заслужений працівник транспорту України. Його наукові розробки присвячені проблемам у сфері моделювання, організації виробничих систем та управління на транспорті. Він є автором понад 250 наукових праць, 17 монографій та навчальних посібників.

Під керівництвом професора Бідняка М.Н.  сформований колектив кафедри, здатний вирішувати складні питання навчального процесу та науково-дослідної роботи. Михайло Несторович був натхненником та духовним лідером багатьох молодих вчених. Він створив свою школу науковців, що несуть його ідеї в науку та виробництво, втілюють у життя результати наукових пошуків та досліджень з проблем теорії управління, моделювання та оптимізації виробництва. Під керівництвом Бідняка М.Н. більше 50 аспірантів підготували та успішно захистили кандидатські дисертації. 

Він був науковим консультантом шести докторів наук: Тахтамишева Х.М. (Росія), Терешка С.І. (Білорусь), Ігнатенка О.С. (Україна, НТУ), Могілевича М.В. (Росія), Четверухіна Б.М. (Україна, НТУ), Біліченка В.В. (Україна, ВНТУ). Ним підготовлені спеціалісти вищої кваліфікації, які, на цей час, обіймають відповідальні державні посади.
Здобутки Бідняка М.Н. високо оцінені на державному рівні. Він був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, Почесною грамотою Верховної Ради України «За особливі заслуги перед українським народом», нагрудними знаками Міністерства освіти і науки України «Петро Могила» та «Відмінник освіти України». Йому було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник транспорту України». Бідняк Михайло Несторович був талановитим вченим і сильною дієвою особистістю.

Поліпшенню якості підготовки спеціалістів для автомобільного транспорту сприяли ділові зв’язки кафедри з виробництвом, що стало основою формування філій кафедри на виробництві – АТП-1 і АТП-4. Ці філії кафедри функціонували на підприємствах майже до початку 90-х років. Досвід роботи філій кафедри довів значну ефективність у формуванні висококваліфікованих спеціалістів, які мали можливість знайомитись на практиці з найновішим діагностичним обладнанням та засобами, передовою технологією і прогресивними методами управління виробничими процесами та приймати безпосередню участь у вирішенні інженерно-економічних завдань на виробництві.

Для зміцнення та розширення напрямів науково-практичної діяльності  з  1978 року на кафедрі функціонувала науково-дослідна лабораторія Міністерства автомобільного транспорту. Очолював лабораторію висококваліфікований спеціаліст, нині доцент кафедри Омелянович О.Р. За роки її функціонування творчий колектив лабораторії виконав декілька науково-дослідних робіт, впровадження яких сприяли вдосконаленню управління та підвищенню ефективності роботи підприємств автомобільного транспорту. 

В усі періоди функціонування кафедри основна увага професорсько-викладацького складу була спрямована на підготовку висококваліфікованих спеціалістів для галузі автомобільного транспорту та впровадження наукових досягнень у виробництво. Професіоналізм і наукова ерудиція професорсько-викладацького колективу кафедри є запорукою підготовки не лише нового покоління талановитих бакалаврів та магістрів транспортної галузі, а й наукових кадрів вищої кваліфікації. 

Якісний склад кафедри забезпечують: 4 доктори наук, професори, 1 кандидат наук, професор, 12 кандидатів наук, доцентів, 5 старших викладачів, 2 асистенти

Освітній процес за всіма дисциплінами, що ведуться викладачами кафедри, забезпечений програмами і методичними вказівками для використання у проведенні лекцій, практичних та лабораторних  занять відповідно до вимог Болонського процесу, і щорічно переглядаються та оновлюються.

Основними напрямами наукової роботи кафедри менеджменту є: моделювання процесів забезпечення ефективного функціонування транспортних підприємств; дослідження організаційно-економічних проблем транспортного комплексу України на сучасному етапі розвитку; розробка моделей партнерських взаємодій держави і приватного сектору у транспортній галузі; оцінка фінансової стійкості підприємств автомобільного транспорту в ринкових умовах; формування попиту та реалізації запчастин у розподільчій системі; розвиток мережі пасажироперевезень на ринку транспортних послуг тощо.

Результати наукових досліджень  з актуальних питань розвитку підприємництва, управління на автомобільному транспорті широко пропагуються виступами, участю у конференціях: щорічних наукових конференціях професорсько-викладацького складу, аспірантів, студентів й співробітників НТУ та міжнародних конференціях. 

Наукова робота викладачів знайшла своє відображення у численних публікаціях та у доповідях на науково-практичних конференціях. За останні 10 років викладачі кафедри видали 15 навчальних посібників, 25 монографій, опублікували в наукових журналах понад 450 статей в Україні та за кордоном. Керуючись принципами трансферу технологій та комерціалізації досліджень науковцями кафедри оформлено 36 свідоцтв на право інтелектуальної власності.

На кафедрі проводиться активна підготовка науково-педагогічних кадрів через аспірантуру та докторантуру.

 Колективом кафедри приділяється особлива увага науковій роботі студентів, що є запорукою підготовки не лише нового покоління талановитих фахівців, а й наукових кадрів. Студенти беруть активну участь у тематичних конференціях, у наукових дослідженнях кафедри, конкурсах, студентських олімпіадах та посідають призові місця і отримують заохочувальні грамоти. 

Кафедра підтримує творчі зв’язки з іншими навчальними закладами України, зокрема Харківським національним автомобільно-дорожнім  університетом, Вінницьким політехнічним університетом, Білоруським національним  політехнічним університетом.

Протягом багатьох років кафедра співпрацювала з Інститутом транспорту і зв’язку в м. Жиліна (Словаччина), обмінюючись групами студентів, які проходили виробничу практику на відповідних підприємствах Словаччини і України. Відбувалась співпраця з Інститутом транспорту і зв’язку в місті Д’єр (Угорщина) та Вищою школою транспорту і зв’язку в місті Дрездені (Німеччина).       

Кафедра приймала активну участь у міжнародних проектах, серед яких TEMPUS IB JEP-26080-2005 VETLOG – «Мережева розробка курсів з тренінгу в області менеджменту у сфері транспорту і логістики в Україні» та TEMPUS Project 158739-TEMPUS-1-2009-1-DE-JPHES WeNeT – «Мережа електронного дистанційного навчання для підвищення кваліфікації в сфері туризму» (15.01.2010-14.01.2013). Провідні науковці кафедри пройшли стажування в Університеті Падерборна (Німеччина), Європейській Академії Больцано (EURAC) в Італії, Університеті Матея Бела (UMB) в Банській Бистриці (Словаччина). У межах цих проектів розроблено мережеві курси підвищення кваліфікації транспортної та туристичної галузі, які розміщено в мережі Інтернет на спеціалізованій платформі «Прометей». Уточнені під час семінарів потреби у підвищенні кваліфікації є основою змістовного наповнення та організації стажування партнерів проекту з Білорусії, Грузії та України у ЕС – УПБ Падерборна, Європейська академія в Бозені, Університет імені Матея Бела, Дуальна вища школа Баден-Вюртемберг у Равенсбурзі.

 Наразі за програмою ERASMUS+ здійснюється програма кредитної мобільності студентів. Студенти спеціальності «Менеджмент» навчаються в університеті Альмерія (Іспанія). Безумовно, цілком природним є те, що міжнародні освітні та наукові зв’язки кафедри безпосередньо впливають на освітньо-наукову  роботу викладачів. Досвід, набутий у спілкуванні з колегами з інших країн, широко впроваджується викладачами кафедри в освітній процес.