2024 рік

З 16 та 17 травня 2024 була проведена 80-а наукова конференція професорсько-викладацького складу, аспірантів, студентів та співробітників відокремлених структурних підрозділів університету. Прийняли участь студенти спеціальностей ЕО та ТЗ а також викладачі кафедри. 

З 12 травня 2024 по 19 травня 2024 доцент кафедри екології та технології захисту навколишнього середовища Тетяна Морозова та аспірантка кафедри менеджменту Вікторія Голоденко пройшли стажування в Національному парку регіону Прут-Донаудельта (Румунія) за програмою DAAD в рамках проєкту “Fields of Conflict – A Discourse on Socio-Ecological Forest Restoration in Times of War and Multiple Crises”. Програмою стажування передбачено вивчення дискусійний питань щодо вирішення багатогранних проблем у сфері відновлення лісових екосистем, особливо у повоєнний період, ознайомилися з особливостями лісотехнічних робіт та сталого лісокористування та заповідання у Румунії. 

19 квітня 2024 року відбувся перегляд кваліфікаційних робіт бакалаврів. До захисту ще два місяці, але позитивна динаміка у роботі студентів із їх керівниками підтверджує серйозні налаштування бакалаврів та їх бажання завершити навчання та успішно захистити свої кваліфікаційні роботи. Дякуємо усім студентам за представлення своїх напрацювань, дякуємо керівникам за сумлінну роботу зі студентами. Постійна взаємодія та взаємна комунікація дають гарний результат.

18 квітня 2024 року відбулась зустріч завідувача кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного транспортного університету Вікторії Хрутьби (Україна)з директором інституту менеджменту Словацького технологічного університету Марошем Фінкою (Словаччина).

Мета зустрічі –співпраця між університетами, визначення спільних проєктів та напрямків роботи між СТУ і НТУ. Серед раніше реалізованих спільних проєктів «TransGreen» – інтеграція «сірої» і «зеленої» мережі (побудова переходів та екодуків).

Під час зустрічі було визначено напрямку для спільні проєктної діяльності та з урахуванням інтересів і можливостей стратегічного партнера Університету сталого розвитку Еберсвальде.

18 квітня 2024 року викладачі та студенти кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного транспортного університету долучились до заходу круглий стіл на тему «ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ПОВОЄННИХ ТЕРИТОРІЙ ТА ГУМАНІТАРНЕ РОЗМІНУВАННЯ», який був організований кафедрою екології НАУ за сприяння кафедри військової підготовки. У фокусі заходу були два концептуальні напрямки: дослідження наслідків воєнних дій для природних екосистем та підготовка спеціалістів для управління екологічною і мінною безпекою.

Захід відкрила з вітальним словом завідувач кафедри екології НАУ – Тамар ДУДАР, яка відзначила важливість мультидисциплінарності при обговорення питань військової екології для урахування усіх негативних проявів війни в Україні.

У фокусі заходу були два концептуальні напрямки: дослідження наслідків воєнних дій для природних екосистем та підготовка спеціалістів для управління екологічною і мінною безпекою.

Глибокий та компетентний аналіз екологічних проблем, пов’язаних із мінуванням та застосуванням артилерійських систем, був продемонстрований представником Міністерства оборони України Владиславом ДУДАРОМ, старшим офіцером Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки. Державний експерт з екологічної та енергетичної безпеки РНБО України Сергій ЧУМАЧЕНКО продовжив дану тему обговоренням системних ефектів воєнних дій у природних комплексах.

У зв’язку з безпрецедентною замінованістю території України, питання виявлення та картування мінних загроз є надзвичайно актуальним і потребує комплексних науково-прикладних рішень. Свої напрацювання та пропозиції у даному напрямку, а також у питанні щодо дистанційної оцінки екологічних наслідків пошкоджених територій представили спеціалісти Наукового центру аерокосмічних досліджень НАН України Сергій СТАНКЕВИЧ, Анна КОЗЛОВА та Станіслав ГОЛУБОВ.

Попри незавершеність воєнних дій в Україні вже зараз необхідно планувати та реалізовувати програми відновлення з урахуванням євроінтеграційних амбіцій України, про що у своїх доповідях говорили Вікторія ХРУТЬБА, завідувач кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного транспортного університету, та Руслан ГАВРИЛЮК, учений секретар Інституту геологічних наук НАН України, голова Національного екологічного центру України.

Для вирішення цього широкого спектру екологічних та управлінських задач необхідною є підготовка спеціалістів комплексного профілю, здатних планувати та впроваджувати заходи з нейтралізації вибухонебезпечних об’єктів та оцінки і відновлення пошкоджених територій. Про перспективи

підготовки таких затребуваних спеціалістів у своєму виступі говорив заступник начальника з навчальної та наукової роботи - начальник навчальної частини кафедри військової підготовки Національного авіаційного університету Юзеф ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ. В свою чергу Ірина ШКАТУЛА (МАТ Косово) та Сергій ХОПЕРСЬКИЙ (Logic7) представили школи гуманітарного розмінування, які діють в Україні та можуть запропонувати таку вузькопрофільну підготовку фахівців.

Бліц-панель заходу стала платформою для обговорення проблем ЗВО, які працюють в умовах війни. Завідувачі кафедр екології з університетів Миколаєва, Харкова, Одеси та Житомира – Алла НЕКОС, Ганна ТРОХИМЕНКО, Ангеліна ЧУГАЙ та Ірина ПАЦЕВА, - обговорили особливості екологічної ситуації у відповідних містах та поділились успішними прикладами організації якісного навчання здобувачів.

На закінчення слово взяли здобувачі та гості заходу, які висловили подяку за організацію такої знакової події та відзначили її інформативність та актуальність. Модератор заходу Маргарита РАДОМСЬКА, доцент кафедри екології НАУ, відмітила активну динаміку досліджень наслідків воєнних дій, оскільки різним аспектам даної проблематики вже втретє присвячується круглий стіл конференції і щороку доповідачі презентують нові результати і, що найважливіше, пропозиції для вирішення виявлених проблем.

Підсумовуючи роботу круглого столу завідувач кафедри екології Тамара ДУДАР подякувала всім учасникам за підтримку роботи цього круглого столу та відзначила, що основною задачею таких заходів є інформування студентів про актуальні проблеми у сфері екології та продемонструвати важливість професії еколога у найрізноманітніших аспектах сучасного життя.

Щиро дякуємо організаторам та доповідачам за надану можливість, щодо участі в такому цікавому, актуальному та інформативному заході! 

18 квітня 2024 року викладачі, молоді науковці та студенти Національного транспортного університету взяли участь у Брейн-штормі лідерів «Зелені управлінці: кадри для зеленої відбудови України», який відбувся у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана.

Для команд робочих груп міжнародного проекту Transformational Learning Network for Resilience - Enabling Ukrainian higher education to ensure a sustainable and robust reconstruction of (post-war) Ukraine TransLearnn (щира подяка Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde) ця зустріч є важливою, оскільки у співпраці та взаємодії науковці, освітяни, інноватори, дослідники, директори підприємств, керівники установ ПЗФ, екологи, землевпорядники, біологи та інші зацікавлені сторони можуть знайти шляхи вирішення актуальних екологічних проблем. Дякуємо Professional Association of Environmentalists of the World, що об’єднуєте нас заради досягнення спільної мети.

14 березня 2024 року за ініціативи Наукового клубу "Start in science" та кафедри товарознавства, в межах Консюмерського фестивалю ДТЕУ відбулась змістова та унікальна гостьова лекція-дискусія на тему: “Poisonous mushrooms. Chemical, clinical and alimentary aspects”. Лектор, представник міжнародної спільноти, PhD, науковий співробітник Факультету Інженерії Університету Порту, наш англомовний стейкхолдер Володимир Ткач та запрошена гостя з Національного транспортного університету, доцент кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Морозова Т.В.

Присутні на лекції студенти ФТМ, активісти наукового клубу "Start in science",  викладачі кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю. Після лекції відбувалась динамічна наукова дискусія. Дана подія надала можливість учасникам набути нових знань, обмінятись думками, поглибити знання з біології, хімії, біохімії та отримати нові з токсикології та інформацію надання першої допомоги при потраплянні отруйних речовин з грибів в організм людини. Студенти виявили неабияку зацікавленність у продовжені такої традиції гостьових лекцій спілкування з науковцями. 

22 лютого 2024 року відбулась гостьова англомовна лекція на платформі Zoom для студентів груп ЕО-1-1 та ТЗ-1-1 у розрізі навчальної дисципліни «Біологія», викладач кандидат біологічних наук, доцент Тетяна Морозова. Antioxidants of natural and synthetic origin as components of food products, Volodymyr Tkach – Resercher at Chernivtsi National University, Post Doc at Faculty of Engineering of University of Porto

На лекції розглянуто антиоксиданти синтетичного на натурального походження, лектор запропонував раціональний харчовий раціон для забезпечення антиоксилантного статусу організму.

Лекція організована спільно з викладачами та студентами Державного торговельно-економічного університету. 

У роботі івенту взяли участь Сидоренко Олена Володимирівна. доктор технічних наук, професор, завідувачка кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю, Чикун Надія Юріївна. старший викладач кафедри товарознавства, управління безпечністю та якістю

18 січня 2024 року у м. Києві відбулась подія, спрямована на масштабування зеленої трансформації. Ніщо не надихає краще, аніж успішні лідери, реалізовані проєкти і допомога однодумцям. У програмі зібрані найяскравіші приклади зелених змін від громад та бізнесу, щоб презентувати зародження нової генерації лідерства – патріотичного і екологічно свідомого. Подія організована з метою консолідації зусиль та єднання у непрості часи. Це презентація зародження української екотрансформації, концентрат тих, хто формує нову парадигму, часто «всупереч», а не «завдяки». Подія об’єднала лідерів фахових комʼюніті, місцевих громад, міжнародної спільноти задля обміну досвідом та прискорення розпочатих трансформаційних змін у сфері екології, з урахуванням викликів пов’язаних із сучасними реаліями нашої держави. У заході взяли участь д.т.н., проф., завідувач кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного транспортного університету Вікторія Хрутьба та к.б.н., доцент Тетяна Морозова. Дякуємо PAEW - Professional Association of Environmentalists of the World за можливість долучитися до першої установчо-мотивуючої зустрічі 2024 року з топ-менеджерами компаній та ключовими експертами.

Довкілля єднає, - не може бути інакше! Стале майбутнє єднає! Спільні цілі і істинні наміри роблять нас незламними і сильними. В основі роботи в тилу – задача не втратити Державу і її природні ресурс. Час змінити свою країну і змінюватися самим.

16-18 січня 2024 року відбувся захист магістрів спеціальностей 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища». Захист не зупинявся навіть під час тривоги, він продовжувався у бомбосховищі. Дякуємо нашим чудовим, тепер уже, колегам! А також неймовірним учасникам атестаційних комісій!