2022 рік

06 грудня 2022 року в рамках міжнародного проекту «Українсько-німецька навчальна мережа для цифрової трансформації екологічної освіти», що фінансується Німецькою Академією Exchange Service (проект DAAD P44 – ID 57651378), в режимі телемосту між Києвом та Еберсвальде (Німеччина) було підписано інституційну угоду про співпрацю між Національним транспортним університетом та Університетом сталого розвитку Еберсвальде. Метою даної угоди є співпраця щодо обміну досвідом в освітній та науковій діяльності у контексті міжнародних програм та проектів, зокрема, DAAD, Erasmus+ та інших. Угоду підписували у синхронному режимі президент Університету сталого розвитку Еберсвальде, професор Матіас Барс та ректор Національного транспортного університету, професор Микола Федорович Дмитриченко. Підписана угода надає широкі можливості щодо академічної та кредитної мобільності усіх учасників освітнього процесу, підвищення кваліфікації, проведення спільних наукових досліджень.

20 жовтня 2022 року в рамках вивчення дисципліни «Циркулярна економіка» студенти групи ТЗм-1-1 відвідали онлай-захід «Екологічний слід продукту (ЕСП) та його переваги для виробничих підприємств (EU4Environment)», організований відповідно компоненту ІІ «Циркулярна економіка та нові можливості зростання» програми «EU4Environment» Метою заходу було: підвищення обізнаності учасників та ключових зацікавлених сторін щодо Єдиного ринку зеленої продукції (ЄРЗП), екологічного сліду продукції (ЕСП) та екологічного сліду організації (ЕСО); ознайомлення учасників з ініціативою ЕСП та як вона пов'язана з циркулярною економікою і Європейським зелений курсом; представлення переваг і можливостей ЄРЗП та ЕСП для виробничих підприємств; анонс пілотних проєктів ЕСП в Україні.

06 жовтня 2022 року. Від теорії до практики. Розділяємо відходи правильно. Студенти-екологи на занятті з дисципліни «Управління поводження з відходами». Викладач Лук’янова Віталіна Віталіївна. Це ті моменти, коли спілкування зі студентами проходить не лише пізнавально та весело. 

05 жовтня 2022 року заняття із дисципліни «Хімія довкілля» у групи ЕО-1-1. Викладачі; доцент Лук’янова В.В. та завідувач лабораторії Бондар О.О. Для швидкої адаптації до студентського життя першокурсникам важливо зрозуміти практичну складову навчального процесу.

29 вересня 2022 року. У офлайн навчання безліч переваг, які недоступні при дистанційному форматі навчання. Зануритись у атмосферу та відчути себе у світі «трансформерів» (все майже так і було ) студенти мали можливість на презентації нових надсучасних вантажних автомобілів компанії «Сканія Україна», які зараз розміщені у Навчально-науковому центрі автомобільного транспорту НТУ.

28 вересня 2022 року. Навчаємось у практиків завдяки співпраці зі стейкхолдерами. Наші партнери зацікавлені у якісній підготовці здобувачів освіти, тому завжди пропонують актуальну інформацію, яка пов’язана з їхньою роботою. Студенти спеціальностей «Екологія» та «Технології захисту навколишнього середовища» прослухали лекцію фахівця відділу еколого-освітньої роботи НПП«Голосіївський» Інги Малько про вплив воєнних дій на навколишнє середовище, отримати корисну інформацію та відповіді на запитання, які нас усіх зараз хвилюють.

21 – 22 вересня 2022 року викладачі та студенти кафедри прийняли участь в Міжнародній науковій конференції за участю молодих науковців «Регіональні проблеми охорони довкілля та збалансованого природокористування» на базі Одеського державного екологічного університету. Щиро дякуємо Цюман Євгенії Сергіївні за організацію студентів, які виступили на цій конференції!

11-17 вересня 2022 року в рамках XXIII МIЖНАРОДНОГО

«ТИЖНЯ ОСВІТИ ДОРОСЛИХ» В УКРАЇНІ: ЗАХИСТ УКРАЇНСЬКИХ ДІТЕЙ І ДОРОСЛИХ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЖИТТЯ КУЛЬТУРНОЇ І ПРИРОДНОЇ СПАДЩИНИ СВІТУ, що проходить під егідою ЮНЕСКО у 52 країнах, відбулась зустріч на тему «ЗБЕРЕЖЕННЯ МАЙБУТНЬОГО ПРИРОДНОЇ СПАДЩИНИ СВІТУ: ЕКОНОМIKA, ЕКОЛОГІЯ, ТЕХНОЛОГІЯ».

Зустріч проходила на базі кафедри глобальної економіки Національного університету біоресурсів і природокористування України за участі представників профільних закладів освіти та установ України. Від кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного транспортного університету у цій зустрічі взяла участь старший викладач, кандидат економічних наук Цюман Євгенія Сергіївна.

Було обговорено низку важливих питань, зокрема, безпеки життя, ресурсозбереження,  медицини, молодіжного середовища, проблем людей з особливими потребами, психології, педагогіки, збереження природної спадщини, екологічної безпеки та конкурентоспроможності економіки під час воєнного стану.

За результатами зустрічі було налагоджено тісні професійні зв'язки кафедр технологій захисту навколишнього середовища НТУ,  глобальної економіки НУБіП та інших ЗВО, що сприятимуть у майбутньому підвищенню якості освітньої та наукової діяльності цих закладів освіти.

23 червня 2022 року фахівцями Чорнобильського радіаціно-екологічного біосферного заповідника проведено адаптовану до онлайн-режиму екопросвітницьку лекцію та практичні заняття для студентів першого курсу кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного  транспортного університету спеціальностей 101 «Екологія» та 183 – «Технології захисту навколишнього середовища».

Цього тижня для студентів кафедри екології Національного транспортного університету, у рамках запланованих заходів із співпраці, проведено віртуальні екскурсії «Чорнобильський заповідник – відродження природи».

Слухачі ознайомились з основними напрямами роботи природоохоронної структури, її цілями, завданнями, специфікою діяльності та функціонуванням в умовах воєнного стану.

Створений у межах зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення найбільший за територією в Україні заповідник – базис для надзвичайно важливого унікального природного експерименту не тільки в нашій країні, але й у всьому світі.

Його ядром є Чорнобильський заказник та північні лісові масиви. Через Поліський екологічний коридор забезпечується зв’язок із Древлянським та Поліським природними заповідниками, регіональним ландшафтним парком «Міжрічинський», а також із Поліським державним радіаційно-екологічним заповідником Республіки Білорусь.

Флора Заповідника налічує 1256 видів судинних рослин, 120 видів лишайників та 20 видів мохів. Із Європейського червоного списку тут зростає п'ять видів рослин. Виявлено 46 видів флори, занесених до Червоної книги України. На водоймах зони відчуження зростають рослинні ценози, включені в Зелену книгу України.

Тваринний світ Заповідника відповідає, в загальних рисах, складу фауни поліського регіону. Тут зафіксовано більше 300 видів хребетних тварин (із загалом 410, що зустрічаються в регіоні), з яких 75 видів (з 97 можливих) занесені до Червоної книги України. До Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи занесено 14 видів фауни. Із Європейського червоного списку відзначено 16 видів. Значна кількість видів птахів перебуває під охороною Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин. До додатку 1 Бернської конвенції занесені 179 видів фауни.

Основна увага науковців зосереджена на вивченні рідкісних та типових видів фауни – великих хижаків (бурий ведмідь, рись, вовк) та копитних (лось, олень, косуля), популяція яких за останні роки суттєво зросла.

Неабиякий інтерес, як у науковців, так і відвідувачів зони відчуження, викликає унікальна, створена у 90-х роках, вільна популяція коней Пржевальського.

Сьогодні видовий склад тварин цієї території відповідає природній фауні даного географічного регіону – Полісся.

На відміну від інших об’єктів природно-заповідного фонду України, Чорнобильський заповідник виконуватиме не тільки свою основну функцію – збереження місцевого біорізноманіття, але й стане важливим елементом «лабораторії просто неба», якою є вся зона відчуження.

З огляду на це визначено три пріоритетні напрями, розвитку:

21 червня 2022 року студенти денної форми навчання автомеханічного факультету також успішно склали атестаційний екзамен. То ж маємо ще 24 бакалаврів з екології та 2 бакалаврів з технологій захисту навколишнього середовища. Це ті студенти, з якими ми почали працювати в аудиторіях, до карантинів та дистанційки. Це ті, хто закидали нас своїми запитаннями та першими бігли на екологічні акції та квести. Це енергійні молоді люди, які встигали і навчатись і активно волонтерити, щоб підтримати Батьківщину. Дорогі бакалаври, не зважаючи на переважно дистанційний режим освітнього процесу останнім часом, ви все одно такі ж нам близькі як і на першому курсі, коли ми зустрічалися з вами щодня. Бажаємо подальших успіхів, запрошуємо на навчання в магістратурі, чекаємо на кафедрі в гості! 

16 червня 2022 року п’ятьом студентам, що навчались за заочною формою навчання, присвоєно кваліфікацію бакалавр з екології. Ні карантин, ні війна не стали на заваді їхнім навчальним перемогам. Служба в ЗСУ, передова, окопи…, але наші студенти на зв’язку та здають екзамен. Низький уклін мужнім захисникам України! Перемога на освітньому фронті вже є, щиро бажаємо перемоги в бою з ворогом. Міцного вам здоров’я, сил та витримки. 

9 червня 2022 року в контексті Загально-екологічної навчальної практики проведено віртуальну екскурсію Ботанічним садом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Екскурсію провела Литвин Надія Георгіївна – співробітник оранжереї Ботанічного саду Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Ботанічний сад має два основні напрямки наукової роботи: інтродукція і акліматизація рослин; вивчення та охорона раритетного фітогенофонду і раціональне використання рослинних ресурсів Буковини. Це спільні з кафедрою ботаніки та охорони природи дослідження, їх підсумки частково відображені в «Конспекті флори вищих судинних рослин Буковини», в атласі-довіднику «Судинні рослини Чернівецької області, які підлягають охороні», в довіднику «Лікарські рослини Буковини», побудовано 50 математичних моделей адаптаційних здатностей деревних інтродуцентів; 2,5 тисячам видів дана первинна оцінка успішності інтродукції в умовах Буковини. Вивчаються рідкісні види ex situ та in situ, на замовлення Міністерства охорони навколишнього природного середовища спільно з кафедрою ботаніки та охорони природи ЧНУ виконана наукова тема «Науково-експертне, правове та фінансово-економічне обґрунтування створення центрів штучного розведення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення видів рослин». Відповідно до вимог природоохоронного законодавства України, а також її міжнародних зобов‘язань в цій галузі на базі Ботанічного саду розпочато створення регіонального Центру з відтворення рідкісних і зникаючих рослин Карпат і Поділля, що дозволить урізноманітнити і поглибити наукові дослідження.

Ботанічний сад Чернівецького національного університету є справжнім музеєм живих рослин з різних еколого-географічних зон світу. Його колекції мають велике науково-пізнавальне та природоохоронне значення. 

27 травня 2022 року у форматі відеоконференції, відбулось онлайн засідання Басейнової Ради Дністра приурочене Міжнародному дню Дністра.

В ході засідання розглянуто такі питання:

1. Представлення проєкту Методичних рекомендацій щодо встановлення екологічних цілей та розробки програми заходів Плану управління річковим басейном Дністра

2. Виконання державного моніторингу МПВ басейну Дністра в умовах воєнного стану

У роботі Басейнової ради взяла участь Тетяна Морозова - доцент кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища, членкиня Басейнової ради Дністра, членкиня Громадської ради при Держвоагенсті України, членкиня української частини Міжнародної Дністровської комісії. 

25 травня 2022 року (10.00-11.00) Тетяна Морозова – доцент кафедри екології та безпеки життєдіяльності виступила спікером на вебінарі присвяченому питання знищення біорізноманіття в умовах воєнних дій.

·  Assessment of the impact of military operations on flora and fauna;

·   Assessment of disturbance/change of biodiversity;  

(1 session - 1 hour)

Ivan Palamarchuk, Chairman of the PAEU,

Tetyana Morozova, Associate Professor of NTU, PAEU expert 

ПРООН спільно з професійною асоціацією екологів України започаткували серію важливих заходів-зустрічей з міжнародниками найвищого рівня.

ENVIRONMENTAL IMPACT ASSESSMENT OF DAMAGE AND DESTRUCTION OF CRITICAL INFRASTRUCTURE AS A RESULT OF MILITARY AGGRESSION. THEORY, PRACTICE, INTERNATIONAL EXPERIENCE. 16.05.2022 – 27.05.2022

Відеозаписи вебінарів можна знайти за посиланням :


24 травня 2022 року відбувся успішний захист кваліфікаційних робіт магістрів факультету заочного, дистанційного навчання та підготовки іноземних громадян НТУ. П’ятеро чудових студентів, дорослих людей, які свідомо прийшли до нас навчатися за покликом душі та власним інтересом. Ми навчали їх, паралельно навчаючись у них. Бо нас поєднував не лише освітній процес, а спільні погляди на проблеми навколишнього середовища, а також екологічні зустрічі та поїздки. Це той випадок, коли спілкування зі студентами відчувається, як розмова з друзями та колегами – легко, невимушено, пізнавально, навчання переплітається з обміном професійним і життєвим досвідом. Дорогі магістри, ще раз найкращі наші побажання надсилаємо вам!

20 травня 2022 року відбулося комбіноване заняття в рамках дисципліни «Загальна екологія». Лекція-вебінар проведена спільно з викладачами кафедри екології Хмельницького національного університету. Запрошеним учасником виступила Jo Bacallo (Філіпіни). Даний захід організований кафедрою екології та безпеки життєдіяльності Національного транспортного університету спільно з кафедрою екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

 Тема вебінару: «Розвиток потенціалу адвокаційних кампаній на захист водних ресурсів через мистецтво та розповідь».

Учасниками зустрічі стали студенти різних курсів спеціальностей «Екологія», «Технології захисту навколишнього середовища», «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)», «Хімічні технології та інженерія», а також викладачі кафедри екології та технологій захисту Національного транспортного університету та кафедри екології та біологічної освіти і кафедри хімії та хімічної інженерії Хмельницького національного університету, загалом 75 учасників.

На початку зустрічі учасники познайомились із Джо та дізнались деякі цікаві факти її біографії та про те, як стан водних ресурсів Філіппін (батьківщини Джо) та необхідність негайного його покращення вплинув на подальше життя та сферу діяльності Джо.

Джо є палкою прихильницею та популяризаторкою цілей сталого розвитку, ухвалених на Саміті ООН зі сталого розвитку, а саме шостої цілі «Чиста вода та належні санітарні умови». Вона відстоює важливість розповідання повчальних історій у мистецьких оповіданнях та наголошує на «розповіді історій про воду» як частину наукової комунікації.

Саме те, як здійснювати таку комунікацію із чіткими настановами та власними прикладами показала Джо у своїй доповіді. Продемонструвала як невелика спілка людей може спонукати владу до вирішення складних та важливих питань охорони довкілля та відтворення водних ресурсів. Надала детальний алгоритм виокремлення проблеми її висвітлення та план дій задля її вирішення.

Не оминула Джо і проблем, які постануть перед нашою країною після Перемоги у російсько-українській війні, адже масштаби відбудови колосальні. Саме зараз той час, коли необхідно планувати відбудову міст та територій країни за новою концепцією – створення простору для людей із врахуванням стратегії, дизайну та екологічності, про що на Всесвітньому економічному форумі доповідав Єн Гейл – данський архітектор. Фрагмент його доповіді ми теж побачили. 

Дякуємо Джо за ґрунтовну, позитивну та пізнавальну зустріч, за активну позицію в обстоюванні питань захисту водних ресурсів!

Саме такі зустрічі і формують у студентської молоді проактивний світогляд та розуміння того, що саме від них залежить майбутнє!

Окремо дякуємо перекладачу нашої зустрічі Павлу Везденецькому та Зоряні Черешні (студентці спеціальності ХТІ), яка теж долучилась до перекладу!

19 травня 2022 року група ТЗ-1-1 вітає з важливим українським святом, Днем вишиванки! У цей день важливо згадати про наше коріння. Адже український народ – сильний, незалежний і має прекрасні традиції. Вишиванка -наш генетичний код! Варто про це не забувати.

Зі святом! ❤️🇺🇦

15 лютого 2022 студенти, аспіранти та викладачі кафедри взяли участь у Тринадцятій міжнародній науково-практичній конференції «Інтегроване стратегічне управління, управління портфелями, програмами, проєктами», організовану Міністерством освіти і науки України, Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут», Українською асоціацією управління проєктами та Національним університетом «Львівська політехніка».

Студенти четвертого курсу долучились до конференції в межах вивчення дисциплін «Управління екологічними проєктами» та «Управління проєктами в автотранспортній галузі». Викладачі переймали досвід застосування перспективних розробок у галузі управління проєктами та черпали натхнення для викладацької діяльності. Аспіранти Коваленко О. та Раєць М. працювали в рамках своїх наукових робіт. Олексій Коваленко поділився результатами своїх напрацювань та представив доповідь на тему «Інноваційна методика розробки альтернативних варіантів стратегічних управлінських рішень».

Щиро дякуємо організаторам конференції за запрошення і цікаву та насичену програму! Велика подяка доповідачам за цікаві доповіді, корисну інформацію та вичерпні відповіді на поставлені запитання! 

12 лютого 2022 року викладачі нашої кафедри прийняли участь у роботі організаційного комітету (Бондар О.О.) та журі (Хрутьба В. О., Зюзюн В.І., Лук’янова В.В.,  Морозова Т.В, ) ІІ (районного) та ІІІ (міського) етапів Всеукраїнської учнівської олімпіади з екологі.

Учасників привітала  заступниця начальника Управління екології та природних ресурсів КМДА Марина Тіщенкова

31 січня 2022 року кафедру екології та безпеки життєдіяльності, за наказом ректора НТУ проф. Дмитриченко М.Ф., було перейменовано на кафедру екології та технологій захисту навколишнього середовища.

28 сiчня 2022 року кафедра екології та безпеки життєдіяльності щиро вітає з ювілеєм декана автомеханічного факультету, д.т.н., професора Матейчика Василя Петровича.

Дорогий Василю Петровичу!

Бажаємо Вам міцного здоров’я, сімейного благополуччя, щастя, добробуту та достатку. Дякуємо за Ваш вклад у розвиток кафедри, співробітників, аспірантів та студентів. Ми пишаємось, що працюємо разом із Вами і маємо змогу професійно і науково розвиватись, беручи із Вас приклад.

Бажаємо, що усі щирі побажання, які прозвучать на Вашу адресу в цей чудовий день, обов’язково здійснились. Міцного Вам родинного кола, надійних партнерських зв’язків, вірних друзів, енергійних однодумців та вдалих проектів. Бажаємо досягнення поставлених цілей, успіху, реалізації нових ідей та задоволення від результатів. З днем народження!

27 сiчня 2022 року стартував проект підвищення рівня знань вчителів шкіл від профспілки екологів ПАЕУ у м. Дніпро.

За ініціативи «Центру професійного розвитку «Освітня траєкторія» та Професійної асоціації екологів України для вчителів біології, екології, географії, які на уроках формують екосвідомість молоді, говорять про екологію та збереження довкілля сьогодні проведено онлайн-курс підвищення рівня екологічних знань. 

Досвідом та знаннями з-понад 70 учасниками поділились:

Вікторія Хрутьба, голова наукового комітету ПАЕУ, д.т.н., професор, завідувачка кафедри екології та безпеки життєдіяльності Національного транспортного університету, заступник голови підсекції 101 «Екологія» науково-методичної ради МОН України, експерт Національного Агенства забезпечення якості вищої освіти, яка розповіла про екологічні проекти як метод екологічної освіти, підготовку робіт МАН і участь у Всеукраїнській учнівській екологічній олімпіаді, про проектний метод на прикладі шкільного екологічного проекту.

Максим Сорока, PhD з екологічної безпеки, голова комітету ПАЕУ з охорони атмосферного повітря, доцент кафедри «Хімія та інженерна екологія» Українського державного університету науки і технологій» розкрив ключові аспекти охорони атмосферного повітря та необхідність подолання першопричин забруднення. 

Юлія Головчук, експерт ПАЕУ, еколог «Кривий Ріг Цемент» наголосила на ролі екомодернізації, циркулярної економіки, глобальних процесів в сталому розвитку та вплив на них проблем сьогодення. Жвавий інтерес викликало обговорення гострих проблем промислової екології.

Ольга Сютікова, експерт ПАЕУ, біотехнолог, Climate change adaptation Working group Coordinator в UNDP Ukraine / ПРООН в Україні зачепила ряд важливих питань:

Проект передбачає створення нової колаборації зусиль для екотрансформації України разом! 

22 сiчня 2022 року з 10:00 до 17:00 представники автомеханічного факультету Національного транспортного університету провели профорієнтаційні заходи, взявши участь у фестивалі "Family Space Майбутня професія: Soft skill вiд 5-ти до 17-ти", що відбувався в стінах Київського Палацу дітей та юнацтва.

Профорiєнтатаційні заходи вiд кафедри "Екологія та БЖД" Національного транспортного університету здійснювала старший викладач кафедри Цюман Є.С.

Профорієнтаційні заходи від кафедри "Двигуни і теплотехніка" Національного транспортного університету здійснював доцент кафедри Сирота O.B.

Основну увагу було приділено важливості набуття вищої освіти в сучасному світі, важливості розвитку транспорту, автомобілебудівної галузі, які відповідають сучасним економічним та екологічним вимогам. Представники автомеханічного факультету спрямували свої зусилля на підвищення рівня зацікавленості розвитку сучасного та безпечного транспорту, а також на формування екологічної компетентності школярів, майбутніх абітурієнтів.