2023 рік

15 грудня 2023 року група студентів екологів І- ІІІ курсу зробили чудову подорож в минуле, подорож - історію нашої славетної ГРИВНІ, відвідавши  Музей грошей Національного банку України . 

Студенти побачили та дізнались великий історичний шлях гривні з самого початку її розвитку та ставлення. Познайомилися з іншими валютами світу. Познайомилися з цікавими речами, побачили та тримали в руках історичні скарби! Окрема подяка гіду сьогоднішньої зустрічі -  Андрію Бойко-Гагаріну. Неймовірне отримали задоволення! Щиро дякуємо організаторам та робітникам музею.

03 листопада 2023 року за результатами виборів до студентського самоврядування НТУ троє наших студентів не лише пройшли мінімальний поріг, а і отримали значну підтримку виборців.

До складу ОСС АМФ пройшли Полюхович Тетяна (спеціальність «Технології захисту навколишнього середовища») та Лотоцька Марія (спеціальність «Екологія»).

До складу ОСС гуртожитку №4 пройшов Чорнобай Даниїл (спеціальність «Екологія»).

Щиро вітаємо з важливим кроком у студентському житті та бажаємо з легкістю реалізувати усі передбачені вашими програмами плани. Завжди підтримаємо і допоможемо. Успіхів!

26 вересня 2023 року студенти кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища відвідали публічний захід - водний форум «ВОДА В ПРОМИСЛОВОСТІ ТА АПК В УМОВАХ ВІЙНИ ТА КЛІМАТИЧНОЇ КРИЗИ» організований Асоціацією професіоналів довкілля PAEW. Це дводенний захід, що обʼєднує усіх експертів водної сфери України і світу навколо головного питання: вода. 

Керівники міністерств, ДЕІ, кращі українські і міжнародні  експерти обговорювали тему води у умовах війни. 

Студенти діляться враженнями: 

«Було багато цікавих та інформативних виступів, тому важко зараз виокремити ті, які сподобались найбільше. Але чітко можу сказати, що запамʼяталася  презентація нашої викладачки Гінзули М.Я. щодо водних ресурсів і як їх використовують під час воєнних дій. Також зацікавленість викликав ролик та презентація про пілотну систему моніторингу водних обʼєктів у Чернігові. Загалом це перший захід такого формату, який я відвідала, тому у мене залишилися приємні враження. Було дуже цікаво спостерігати, як до вирішення однієї проблеми залучили представників різних сфер» - Дарія, 2 курс. 

«Всі дуже запамʼятали  виступ нашої викладачки, бо були підняті всі актуальні теми і цікаво та доступно вона  розказала усе! Багато хто запамʼятав фото з окопів. Також було цікаво послухати Олександра Бондара і Дмитра Зарубу

Інформації було дуже багато, думаю ще день можна аналізувати всю інформацію з форуму» - Ангеліна, 3 курс. 

«Багато нової інформації я дізнався щодо водних ресурсів і в цілому про воду… Також кваліфіковані люди надавали  інформацію, і було інформативно», - Кирило, 3 курс. 

«Всі виступи були цікавими та змістовними,але найбільше мені запам’ятався виступ нашої викладачки, бо він був дуже живим та легким до сприйняття» - Анастасія, 3 курс. 

Дякуємо за запрошення і теплий прийом Людмилі Циганок, голові Асоціації, і організацію відвідування викладачці кафедри Гінзулі Марʼяні, колективу кафедри і завідувачу Вікторії Хрутьбі.

16 вересня 2023 року вітаємо Олену Олексіївну Бондар за 3-є місце на чемпіонаті Києва з Кроссмінтону!

«ЗОЛОТО» ЧЕМПІОНАТУ КИЄВА З КРОССМІНТОНУ ДІСТАЛОСЯ СПОРТСМЕНАМ З КРАМАТОРСЬКА ТА КИЄВА

В умовах, наближених до бойових, під звуки авіаційних нальотів у Києві пройшов четвертий відкритий чемпіонат міста з кросмінтону.

За призові місця боролися 20 спортсменів, троє з них – учасники бойових дій.

У рейтинговому турнірі на 100 очок призові місця розподілилися наступним чином.

У категорії MS O50:

1.      Олег Кубар (Краматорськ);

2.      Олександр Гармаш (Нова Каховка);

3.      Юрій Сазонов (Донецьк), Сергій Круковський (Київ)

У жіночій категорії:

1.      Вікторія Круковська (Київ);

2.      Людмила Потапенко (Київ);

3.      Яна Мала (Київ), Олена Бондар (Сєвєродонецьк).

У категорії «Відкритий»:

1.      Даніїл Березовський (Київ);

2.      Сергій Річерт (Новогродівка);

3.      Пилип Бондар (Київ); Михайло Бакузов (Краматорськ).

У парній категорії:

1.      Даніїл Березовський/Сергій Круковський;

2.      Олександр Гармаш/Олег Кубар;

3.      Сергій Ріхерт/Ганна Тихоненко;

4.      Вікторія Круковська/Яна Мала.

(За матеріалами газети ТЕХНОПОЛІС)

14 вересня 2023 року перша лекція та перша практична робота з дисципліни,, ХІМІЯ ДОВКІЛЛЯ,, тема: ,, Знайомство з хімічним посудом та обладнанням.", проводить студентка групи ЕО-1-1 Лотоцька Марія під керівництвом зав. лабораторії Бондар О.О. 

Викладання лекції. Перші кроки навчання до майбутньої бакалаврської.

17 серпня 2023 року викладачі кафедри приймали участь у обговоренні  проєкту МОН щодо важливості збереження окремої спеціальності "Екологія". Долучилось 181 учасник. Більшість колег з різних ЗВО. Також Шаров О.І., депутат Верховної ради;  Юлія Овчіннікова, представники бізнесу, роботодавці.

23 червня 2023 року відбулась віртуальна екскурсія – гостьова лекція фахівця ІІ категорії, куратора колекції вологих тропіків і сукулентів Ботанічного саду загальнодержавного значення Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича  - Литвин Надії Георгіївни.

Це справжній музей живих рослин з різних еколого-географічних зон світу. Його колекції мають велике науково-пізнавальне та природоохоронне значення. За площею (3,5 га) це найменший Сад в Україні. На порівняно невеликих площах зосереджено живі колекції, що налічують понад 3,3 тис таксонів. Дендрарій, сформований відповідно до принципу родових комплексів, за кількістю (близько 1200 таксоні.

Більш детальну інформацію, під час проходження загально-екологічної навчальної практики, одержали студенти груп ЕО-1-1 та ТЗ-1-1, а також за посиланням https://www.chnu.edu.ua/universytet/zahalni-vidomosti/strukturni-pidrozdily/botanichnyi-sad/

19 травня 2023 року відбулося чергове зазідання Басейногової ради Дністра. У засіданні взяла участь к.б.н., доцент кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Тетяна Морозова.

Розглянуто такі питання:

Програми заходів річкового басейну Дністра, зміст та проблеми; роль Басейнової  Ради – розгляд пропозицій та схвалення; Картування системи моніторингу, результатів програм моніторингу, що виконуються для поверхневих вод (хімічний стан) басейну Дністра Представлення проєкту Методичних рекомендацій з відновлення гідроморфологічних характеристик водотоків Значення інженерної біології для імплементації Водної Рамкової Директиви та Дорожньої карти ренатуралізації річок.

18 травня 2023 року відбулося чергове засідання Громадської ради при Держводагентстві. У засіданні взяла участь членкиня Громадської ради, к.б.н, доценткафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища Національного транспортного університету Тетяна Морозова.

У ході засідання розглянуто та обговорено проєкт плану роботи Держводагенства на 2023 рік, узгоджено плани екоорганзіційних заходів. 

9 травня 2023 року відбулася зустріч, в рамках співпраці із стейкхолдерами, ознайомлення з роботою ДП «ДерждорНДІ» та поглиблення знань із охорони навколишнього середовища в дорожній галузі завідувача відділу екології та земляного полотна ДП «ДерждорНДІ» Харитонової Наталії Миколаївни зі студентами спеціальностей 101 «Екологія» і 183 «Технології захисту навколишнього середовища» кафедри «Екологія та технології захисту навколишнього середовища» Національного транспортного університету.

Наталя Миколаївна розповіла студентам про діяльність та структуру підприємства, ознайомила напрямами робіт свого відділу: здобутки в науковій сфері, міжнародна діяльність та ін. Особливу увагу приділила питанням:

- нормативного забезпечення дорожньої галузі;

- розроблення ОВД і ОВНС;

- методам вимірювання стану довкілля;

- акустичному забрудненню навколишнього середовища

- моніторингу ДТП із наїздом на тварин.

- встановлення біопереходів на автомобільних дорогах як технології захисту тварин.

Зацікавленість студентів викликала демонстрація Наталі Миколаївни шумоміру та принципу вимірювання шуму.

В кінці лекції Наталя Миколаївна відповіла на запитання студентів та побажала їм успішного навчання, визначення чітких цілей у житті та їх досягнення.

Щиро вдячні за цікаву лекцію та співпрацю ДП «ДерждорНДІ» і НТУ.

13 квітня 2023 року наші студенти разом з неймовірною Оленою Олексіївною Бондар, долучилися до толоки у Національному природному парку "Голосіївський" (Holosiivskiy National Nature Park). Дуже круто, що традиція весняних та літних толок у Києві, коли працюють всі разом від студента до міністра, продовжує жити. Андрій Хрутьба та Друге життя - мода на екологічність стала традицією. Можна вивчати про екологічне управління скільки завгодно, але попрацювати разом з Міністром екології, поспілкуватися з ним та одержати безпосередньо допомогу  під час прибирання- неймовірно круто!!! Щиро дякуємо Руслан Стрілець   та всій Вашій команді за приклад відношення до збереження довкілля, толерантність та доступність! Наші студенти в захваті. Тільки так можна формувати нове покоління, яке буде зберігати довкілля! Окрема подяка всім неймовірним друзям: Національний природний парк Голосіївський/Holosiivskiy National Nature Park та Serhii Khara, Київський Міський Будинок Природи та Оля Литвиненко,  НГО Стародуб та  Iнга Малко. Та багатьом іншим, з ким зумтрілися на толоці. Ну і зовсім неочікувано -  Подяка від Міністра екології нашій кафедрі. Це просто неймовірно!!! 

12 квітня 2023 року студенти 2-4 курсів бакалаврату та 1 курсу магістратури спеціальностей 101 «Екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища» разом зі студентами автомеханічного факультету інших спеціальностей відвідали ТОВ ВІДІ АВТОСІТІ КІЛЬЦЕВА (VIDI).

Студенти одразу помітили, що компанія є екосвідомою, підтримує програму «Зелений офіс» у повсякденній роботі як частину корпоративної культури, орієнтованої на турботу про довкілля:

по-перше,  запроваджено сортування побутових відходів та відходів виробництва;

по-друге, гарячі напої в автоцентрах VIDI пропонуватимуться клієнтам лише в паперових стаканчиках, а для пакування придбаних запчастин та аксесуарів, або запчастин,  знятих з автомобілів клієнтів під час проходження обслуговування,  передбачено у паперові крафтові пакети.

Під час екскурсії працівники компанії зазначивши, що всі відходи виробництва збираються у затверджених місцях тимчасового зберігання відходів, які забезпечують недопущення шкідливого впливу на НПС і здоров’я людей у період їх тимчасового розміщення. Таким чином, відбувається збір відходів для подальшої передачі ліцензованим організаціям для подальшого транспортування, переробки, утилізації. Отже, відходи відвозяться на сортувальну лінію. Їх розподіляють за фізико-хімічними властивостями та технічними складовими. Частина відходів направляється на переробку, частина спрямовується на утилізацію.  Заходи щодо утилізації відходів основної діяльності здійснюються у відповідності із законодавством.

Компанія тісно співпрацює з підприємствами, які мають необхідні сертифікати та ліцензії на утилізацію: відпрацьовані нафтопродукти передаються на повторну переробку; відпрацьовані в результаті заміни такі матеріали, як автопластик, автоскло, шини, деталі автоелектроніки, композитні матеріали, передаються згідно із затвердженими лімітами організаціям, що мають ліцензію на їх переробку, утилізацію чи видалення.

Крім того, було зазначено, що компанія VIDI активно веде роботу щодо актуалізації та запровадження заходів із охорони навколишнього середовища, впровадження екологічних та енергозберігаючих технологій:

✓з метою економії енергоносіїв та зменшення викидів до навколишнього середовища всі відремонтовані приміщення групи VIDI були обладнані надійною тепловою ізоляцією;

✓енергозберігаючими освітлювальними приладами були оснащені всі відремонтовані приміщення підприємств VIDI;

✓група VIDI активно використовує електромобілі як службовий транспорт;

✓у відповідності із законодавством здійснені підготовчі заходи щодо відмови від використання поліетилену при пакуванні товарів, що продаються клієнтам.

Студента було проведено ознайомчу екскурсію у різних залах із технічного обслуговування транспортних засобів, від звичайного ТО до залу із відновлення лако-фарбових покриттів.

Студенти помітили, що повітря у приміщеннях не було забрудненим. Під час обслуговування транспортного засобу застосовують заходи з відведення відпрацьованих газів. Навіть в приміщенні, в якому здійснюють фарбування деталей ТЗ був відсутнім різкий запах лако-фарбових матеріалів. Враховуючи, що був звичайний робочий день у компанії і майстри працювали як зазвичай, студенти побачили чисті, охайні приміщення та безпечні місця роботи майстрів-робітників компанії.

Дякуємо ТОВ ВІДІ АВТОСІТІ КІЛЬЦЕВА (VIDI) за гостинний прийом та організацію пізнавальної зустрічі для наших студентів.

Дякуємо викладачу нашої кафедри кандидату економічних наук Цюман Євгенії Сергіївні за налагодження партнерських зв'язків зі стейкхолдерами.

Збір металу біля робочого місця 

Відведення відпрацьованих газів в канал з системою фільтрації, очищення 

Турбіна для відведення відпрацьованих газів в очисну систему 

06 квітня 2023 року на лабораторному занятті з дисципліни «Біологія» студенти групи ЕО-1-1 занурилися у дивовижний світ «чоловічого».

Студенти вивчали та аналізували пилок рослин. Предметом дослідження слугували Нарцис тацет (Narcissus tazetta L.), підбіл звичайний (Tussilago farfara L.),

Пило́к (лат. pollen, ĭnis n) – порошок, що складається з пилкових зерен. Пилкові зерна, це чоловічі гаметофіти рослини. Вони складаються з двох клітин з гаплоїдним набором хромосом – вегетативної (з якої розвивається пилкова трубка) та генеративної (з якої розвиваються спермії).

31 березня 2023 року Національний транспортний університет приєднався до міжнародної програми «Чисте повітря для України» головною метою якої є допомога мешканцям міста Києва у виконанні ключового завдання моніторингу якості повітря – оповіщення про погіршення якості повітря.

У рамках програми, в лабораторії кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища (ауд.357а) в центральному корпусі університету по вул. Омеляновича-Павленка, 1, була встановлена станція моніторингу якості повітря «Oxygen», яка дозволяє здійснювати контроль та реєстрацію стану повітря, а саме показники температури, вологості, концентрації пилу PM2.5 і PM10, CO (Оксид вуглецю), NO2 (Діоксид азоту) , NH3 (Аміак) в режимі реального часу. Ці забруднюючі речовини входять в пріоритетний список “А”, щодо яких проводиться оцінювання якості повітря згідно Порядком державного моніторингу в сфері охорони атмосферного повітря (Постанова КМУ від 14 серпня 2019 р N 827).

Результатами здійснення моніторингу атмосферного повітря стали:

Дані вимірювання відображуються через WEB-ресурси або у чат-сервісах обміну повідомленнями Telegram.

В рамках проведення занять з дисциплін «Технології захисту атмосферного повітря» та «Нормування антропогенного навантаження на довкілля», що передбачені освітніми програмами за спеціальностями 101 Екологія та 183 Технології захисту навколишнього середовища було проаналізовано показники станції за тиждень.

Використання даних станції моніторингу якості повітря дозволить покращити якість підготовки студентів спеціальності 101 Екологія та 183 Технології захисту навколишнього середовища та підвищити поінформованість мешканців Печерського району про стан атмосферного повітря. 

Згідно з отриманими даними можна зробити висновок, що відповідно до Індексу якості повітря (Air Quality Index) стан атмосферного повітря знаходиться в межах норми і коливається між першою та другою категорією.  

25 лютого 2023 року відбувся ІІ тур III (міського) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології. Учні 10 та 11 класу представляли свої наукові проекти. Усі роботи характеризувалися актуальністю розглянутих у них проблем та індивідуальністю запропонованих шляхів подолання цих проблем. Від оригінальних ідей до складних технічних рішень – в усіх роботах молодих науковців прослідковується особистий творчий підхід, завдяки якому учасникам олімпіади вдалося зробити свої проекти не лише корисними, а і надзвичайно цікавими. Під час захисту робіт учні демонстрували свої різносторонні знання, аргументували та доводили свої думки, чітко відповідали на поставлені запитання.

Щиро дякуємо учасникам за цікаві роботи, відкритість у спілкуванні, бажання продовжувати проведення досліджень у своїх напрямках. Дякуємо керівникам за підготовку учнів та їх підтримку. Дякуємо організаторам та журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології за злагоджену та чітко організовану роботу. Бажаємо усім учасникам процесу подальших успіхів та натхнення на нові ідеї!

У складі журі від кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища НТУ працювали професор Хрутьба В.О. (голова журі), доценти Морозова Т.В., Зюзюн В.І. та Лисак Р.С.