Situationeel handelen
Hoe een NKBV-vereniging klimactiviteiten in cursusverband begeleid werd tot 2019 vrij strikt in een richtlijn omschreven. Deze richtlijn is in 2019 komen te vervallen. Sindsdien wordt ervan uitgegaan dat iedere NKBV-instructeur zelf kan beoordelen hoeveel cursisten hij/zij kan begeleiden. Uitleg hierover is te vinden in het kenniscentrum: https://nkbv.nl/academie/academie-nieuws/richtlijn-activiteiten-rots-vervalt.html. Een instructeur kan op basis van zijn/haar eigen capaciteiten bepalen of de door hem/haar georganiseerde activiteit verantwoord is.
Klimmen in de rots met niet-zelfstandige klimmers
NKBV schrijft NKBV-verenigingen expliciet niet voor dat ze bij alle buitenklimactiviteit kader moeten inzetten. Ook niet in het geval van activiteiten waar niet-zelfstandige klimmers meegaan. Mits het niet gaat om een cursusactiviteit. De NKBV maakt het immers ook mogelijk dat een zelfstandig rotsklimmer introducées meeneemt naar de rots. Deze situatie is vergelijkbaar met de situatie waarbij een volwassene een kind zonder zwemdiploma meeneemt naar een meer of de zee.
Als organisator van de activiteit moet je in dergelijke gevallen wel zelf kunnen verantwoorden dat wat je organiseert verantwoord is. Je zult net als bij alle andere activiteiten kijken of het gebied geschikt is voor de voorgenomen activiteit, of je deelnemers voldoende capabel zijn voor hetgeen je ze laat doen en of je als organisatie voldoende info meegeeft aan alle deelnemers, met name aan de deelnemers die niet zelfstandig rotsklimmer zijn.
Klimmen in de rots met zelfstandige klimmers
In het geval van activiteiten met zelfstandige klimmers zijn er geen beperkingen in wat je kan organiseren. Iedere deelnemer is immers voor zijn of haar eigen handelen verantwoordelijk.
Aansprakelijkheidsverzekering bij klimmen in de Belgische rots
De klim- en bergsportfederaties CAB en KBF verlangen op de door hen beheerde klimmassieven dat iedere klimmer beschikt over een aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren. Dit geldt enkel voor de door CAB en KBF beheerde klimmassieven. Het is de eigen verantwoordelijkheid van elke bezoeker aan deze klimmassieven om hiervoor te zorgen.