ЗНО та ДПА

ВСТУПНІ ВИПРОБУВАННЯ У 2023 РОЦІ

20 січня під час брифінгу було представлено модель вступу, яка дасть змогу забезпечити організацію і проведення вступної кампанії у 2023 році. 


Для вступу на бакалаврський (магістерський – для медицини) рівень вищої освіти цьогоріч абітурієнтам потрібно буде пройти національний мультипредметний тест (НМТ). Минулого року вступникам було запропоновано скласти лише обов’язкові предмети. Цьогоріч інструмент оцінювання доопрацьовано.


НМТ міститиме три блоки завдань, два з яких – обов’язкові, а третій – на вибір вступника. 


Обов’язкові навчальні предмети – українська мова й математика, а на вибір – історія України, одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія та фізика. Предмет, тестування з якого вступник бажатиме пройти на вибір, він зазначатиме під час реєстрації для участі в НМТ. 


Із міркувань безпеки ухвалено таке рішення: НМТ проходитиме в один день. Тестування триватиме 180 хвилин, отже, на кожний і блок відведено по 60 хвилин. Зауважимо, що учасники зможуть самостійно розподіляти свій час, тож ті з них, хто швидше виконає завдання з української мови або математики, зможе довше попрацювати над блоком з предмета на вибір.


Після завершення виконання всіх завдань НМТ кожен учасник отримає інформацію про кількість тестових балів за кожний блок. Для конкурсного відбору будуть використовувати результати виконання кожного блоку, переведені в шкалу 100–200 балів. Таблиці переведення Міністерство освіти і науки затвердить завчасно. Отже, одразу після тестування учасник знатиме не тільки кількість набраних ним тестових балів, а й зорієнтується в тому, якими є його результати для вступу. Для всіх спеціальностей буде встановлено коефіцієнти до результатів кожного блоку НМТ. Інформація про значення цих коефіцієнтів міститиметься в Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році. Цей документ буде затверджено невдовзі. Для отримання результату за шкалою 100-200 балів з кожного блоку НМТ потрібно набрати не менше 10% від загальної кількості тестових балів.


Реєстрація для участі в оцінюванні проходитиме у квітні. Український центр оцінювання якості освіти забезпечить безпаперову реєстрацію. Вступники матимуть змогу скористатися спеціальним сервісом на сайті цієї установи. Усі етапи реєстрації будуть докладно описані на сайті Центру.  


Наразі передбачено проведення двох сесій НМТ: основної і додаткової. Основна проходитиме в червні, додаткова – в червні – липні. У додатковій сесії тестування зможуть узяти участь ті вступники, які з поважних причин не пройшли тестування під час основної сесії. 


Як і в минулому році, НМТ відбуватиметься в спеціально обладнаних комп’ютерних аудиторіях закладів освіти – тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ), створених у населених пунктах як в Україні, так і за її межами. Про те, у яких саме країнах проходитиме оцінювання, ми повідомимо згодом. Ворог продовжує атакувати наші міста, тож, як і минулого року, тестування призупинятимуть під час повітряних тривог і продовжуватимуть лише після повернення учасників і працівників ТЕЦ із укриттів.  


Учасники зможуть самостійно вибирати третій предмет НМТ. Він буде універсальним, тобто абітурієнт зможе вступити на будь-яку спеціальність із тим предметом, який він вибрав. Утім для вступу на різні спеціальності до результатів НМТ буде застосовано різні коефіцієнті. Якщо абітурієнт  вступатиме на правничий напрям підготовки – більшу вагу матиме результат з історії України, аніж з біології, а на медичний – навпаки. 


У тестуванні з історії України у 2023 році учасники працюватимуть із завданнями, що стосуватимуться подій другої половини XVI – початку ХХІ ст.


У тестуванні з іноземних мов не буде завдань з відкритою формою відповіді, як не буде і завдань з аудіювання. Принагідно зауважимо: Український центр оцінювання розвиваємо тестову платформу, тож подібні завдання обов’язково стануть  доступними на ній у майбутньому. 


Як і минулого року, під час роботи з тестами з математики вступники зможуть користуватися довідковими матеріалами. 


Український центр оцінювання якості освіти не пізніше травня 2023 року підготує демонстраційні варіанти всіх блоків НМТ, тож учасники зможуть ознайомитися з форматом тестування і попрактикуватися у виконанні завдань. 


Замість результатів НМТ 2023 року можна буде скористатися результатами НМТ 2022 року або результатами ЗНО 2021 чи 2020 року.


Цьогоріч здобувачі повної загальної середньої освіти не проходитимуть державну підсумкову атестацію.

Vstup.2023-20.01.2023.pdf
NMT-2023-infohrafika.20.01.2023.pdf

Реєстрація електронних кабінетів для випускників 11-х класів

Продовжується реєстрація електронних кабінетів для випускників 11-х класів. Вступники зможуть подавати заяви до закладів вищої та фахової передвищої освіти в онлайн-режимі на сайті Єдиної державної бази з питань освіти https://vstup.edbo.gov.ua/ у терміни, визначені Міністерством освіти і науки України (додаток 1)

Перед початком реєстрації електронних кабінетів радимо майбутнім студентам уважно ознайомитися з інструкціями (додаток 2, 3). Реєстрацію буде відкрито впродовж усього часу подання заяв, тож не поспішайте створювати кабінет у перші дні.

Рекомендація для вступників, які мають право на пільгу: до початку подання заяв необхідно звернутися до найближчого закладу освіти з підтверджуючими документами (додаток 4)

ЗНО для вступників проведуть у 23 країнах Європи

Проведення національного мультипредметного тесту для українських вступників відбудеться у 23 країнах Європи.

Відповідний наказ підписаний міністром освіти і науки Сергієм Шкарлетом.

Загалом заплановано, що тестування буде проведено у 39 містах таких країн, як Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Угорщина, Франція, Хорватія, Чехія і Швеція.

За словами Сергія Шкарлета, українці, які вимушено покинули свою Батьківщину через війну, зможуть скласти тестування та вступити до закладів вищої освіти України.

НМТ за кордоном буде проведено так само, як і в Україні, тобто в спеціально обладнаних комп’ютерних центрах, де з учасниками працюватимуть українськомовні педагоги, навчені українськими експертами. А отже, вступні випробування традиційно відбуватимуться на засадах прозорості та справедливості ー незалежно від того, де саме учасники їх складатимуть.

«Вдячний міністрам та партнерам за те, що вони погодилися підтримати українських вступників у такий непростий час. Проведення НМТ в інших країнах ー складне й комплексне завдання, але це, безперечно, важливий крок з-поміж багатьох етапів повернення українців додому і відбудови держави», – зазначив міністр освіти і науки.

Все про національний мультипредметний тест 2022 з Тетяною Вакуленко, заступницею директора УЦОЯО

ЗНО відбудеться у Києві та 20 областях

Проведення зовнішнього незалежного оцінювання, яке цього року відбудеться у форматі національного мультипредметного тесту, проходитиме у 20 областях України та м. Києві.

Відповідне рішення затверджено Міністерством освіти і науки.

Перелік населених пунктів, у яких безпекова ситуація дозволяє провести тестування, визначено обласними військовими адміністраціями.

Водночас наразі неможливо провести ЗНО у Донецькій, Луганській, Харківській і Херсонській областях. Учасники, які не зможуть дістатися до місць проведення основної сесії тестування, зможуть подати заявки для участі в додатковій або спеціальній сесіях тестування.

З міркувань безпеки назви населених пунктів, де відбудуться тестування, не оприлюднюються. Однак учасники на своїх інформаційних сторінках з 20 травня до 7 червня включно матимуть змогу підтвердити бажання взяти участь у НМТ і вибрати з наданого переліку найзручніший для доїзду населений пункт.

У Міністерстві освіти і науки зазначають, що учасникам тестування важливо якнайуважніше поставитися до вибору населеного пункту, адже ця інформація дозволить продовжити роботу з формування мережі тимчасових екзаменаційних центрів.

«Традиційно ЗНО відбувалося в багатьох населених пунктах, однак наразі забезпечити таку доступність екзаменаційних центрів для проходження НМТ неможливо: потрібно враховувати безпекові загрози, технічні й логістичні можливості створення центрів комп’ютерних тестувань у кожному населеному пункті», – повідомляють у МОН.

Відтак МОН та Український центр оцінювання якості освіти закликають вступників, батьків та освітян із розумінням поставитися до того, що до екзаменаційних центрів потрібно буде діставатися.

Також невдовзі МОН затвердить перелік країн і міст Європи, де НМТ зможуть пройти учасники, які змушені були виїхати за межі України.

Відкрито «гарячу лінію» для учасників ЗНО

Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив телефони «гарячої лінії» для вступників, які планують брати участь у національному мультипредметному тесті ЗНО.

Так, за поданими телефонами учасники ЗНО, які створили реєстраційні картки, але не отримали даних для входу на свою Інформаційну сторінку, протягом 12–19 травня зможуть дізнатись необхідну інформацію.

Телефони «гарячої лінії»: 

(095) 523-46-47;

(066) 680-55-28;

(068) 146-02-21;

(068) 142-05-95.

В УЦОЯО наголосили, що оператори «гарячої лінії» володітимуть інформацією тільки щодо логінів і паролів для входу на Інформаційну сторінку.

«Якщо ж у вас є інші запитання, наприклад,  щодо реєстрації на НМТ, особливостей його складання тощо, ви можете зателефонувати до Українського ((095) 903-95-10) або до регіональних центрів оцінювання якості освіти», – підкреслили в УЦОЯО.

Також в Українському центрі оцінювання якості освіти нагадали, що отриманий логін та пароль слід обов’язково зберегти, щоб без проблем мати доступ до особистої Інформаційної сторінки.

«Саме тут у другій половині травня ви маєте обов’язково підтвердити своє бажання проходити НМТ і повідомити організаторів про те, у якому регіоні  перебуватимете в липні; а напередодні тестування звідси дізнаєтеся про дату, час і місце проходження випробування, зможете самостійно сформувати запрошення-перепустку, а в серпні отримати свої результати», – зазначили в УЦОЯО.

Вступна кампанія розпочнеться 29 липня

Міністерством освіти і науки затверджені зміни до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої та фахової передвищої освіти в 2022 році.

Відповідний наказ підписаний міністром освіти і науки Сергієм Шкарлетом.

У 2022 році для вступу на бюджет та висококон’юнктурні спеціальності будуть використовуватись результати національного мультипредметного тесту.

Реєстрація електронних кабінетів вступників на перший курс для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти за денною формою здобуття освіти розпочнеться 01 липня.

Прийом документів від вступників розпочнеться 29 липня і закінчиться 8 серпня для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів, творчих конкурсів, і 23 серпня – для осіб, які вступають за результатами національного мультипредметного теста, а також творчих конкурсів, які були складені з 01 по 18 липня.

Творчі конкурси проводяться в кілька потоків з 01 до 18 липня включно.

У період з 09 по 16 серпня можуть проводитись додаткові сесії творчих конкурсів для вступників, які вступають на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб.

Індивідуальні усні співбесіди будуть проведені з 09 по 16 серпня включно.

Оприлюднення списків осіб, рекомендованих до зарахування за результатами позитивної оцінки індивідуальної усної співбесіди з повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) здійснюватиметься не пізніше 12:00 17 серпня.

Вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного (регіонального) замовлення до 10:00 20 серпня, включаючи подання письмової заяви про виключення заяв на інші місця державного (регіонального) замовлення.

Зарахування цієї категорії вступників за державним замовленням відбувається не пізніше 15:00 22 серпня.

Оприлюднення списків осіб, рекомендованих до зарахування за квотою-2, з повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) здійснюється в декілька етапів, основний етап – не пізніше 12:00 17 серпня.

Вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного замовлення до 10:00 20 серпня, включаючи подання письмової заяви про виключення заяв на інші місця державного замовлення.

Зарахування цієї категорії вступників за державним замовленням відбувається не пізніше 15:00 22 серпня.

Вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного замовлення до 10:00 30 вересня.

Реалізація завершального етапу здійснюється шляхом переведення на вакантні місця державного, регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб. Переведення цієї категорії вступників відбувається не пізніше 15:00 30 вересня.

Формування рейтингових списків вступників, надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих з повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) здійснюються не пізніше 29 серпня.

Вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного або регіонального замовлення до 18:00 02 вересня.

Зарахування вступників за кошти державного або місцевого бюджету (за державним або регіональним замовленням) проводиться 05 вересня, а за кошти фізичних або юридичних осіб – не пізніше ніж 30 вересня.

Переведення на вакантні місця державного, регіонального замовлення осіб, які зараховані на навчання за контрактом, відбуватиметься не пізніше 19 вересня.

Надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих для вступників, які вступають на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб на відкриті та фіксовані конкурсні пропозиції, буде здійснено не раніше 18:00 02 вересня.

Щодо строків реєстрації для участі у творчих конкурсах на місця державного та регіонального замовлення, то їх визначатиме приймальна комісія закладу вищої освіти за умови, що прийом заяв та документів починається не пізніше ніж 24 червня, триває не менше десяти днів і завершується до початку останнього потоку проведення вступних іспитів, творчого конкурсу.

Інформація про строки прийому заяв та документів для участі у творчому конкурсі має оприлюднюватись на офіційному вебсайті закладу вищої освіти.

Щодо вимог до мотиваційних листів, то вони у 2022 році будуть визначатись Правилами прийому закладу освіти.

Вступники мають підтвердити свою участь у ЗНО

Майбутні учасники зовнішнього незалежного оцінювання мають підтвердити свою участь у тестуванні.

Про це повідомили в Українському центрі оцінювання якості освіти.

Зокрема, вступники, які створили реєстраційні картки, ще не є учасниками Національного мультитесту ЗНО. Для участі в тестуванні вони мають обов’язково підтвердити своє бажання проходити тест на своїх інформаційних сторінках. Відповідна опція буде доступна у травні.

Окрім того, майбутні учасники ЗНО мають повідомити організаторів про те, у якому регіоні вони перебуватимуть у липні.

Ті учасники, які встигли отримати сертифікат учасника ЗНО, мають доступ до своєї сторінки уже зараз. Багато учасників отримали інформацію про логін і PIN-код для доступу від керівників закладів освіти, де вони навчаються.

Інші ж зареєстровані особи невдовзі отримають на вказаний під час реєстрації номер мобільного телефону SMS із даними для входу на інформаційну сторінку.

Якщо ж учасники не отримають цих відомостей, то з 12 до 19 травня працюватиме спеціальна гаряча лінія, де можна буде дізнатися номер і PIN-код для доступу до інформаційної сторінки.

Водночас вступники, які не зареєструвалися (тобто не сформували реєстраційну картку)  упродовж періоду реєстрації (1 лютогоー19 квітня), зможуть зробити це в червні, коли відбуватиметься додатковий період формування реєстраційних карток. Такі особи зможуть взяти участь в додатковій сесії тестування.

Оприлюднено демонстраційний мультитест ЗНО

Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив демонстраційний варіант мультитесту зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.

Демонстраційний мультитест ЗНО є аналогічний тим тестам, які будуть застосовані під час конкурсного відбору абітурієнтів для вступу на спеціальності бакалавра (магістра медичного спрямування).

Тест допоможе вступникам ознайомитися зі структурою завдань, схемою нарахування тестових балів за виконання тесту, часом для виконання завдань тощо.

Загалом мультитест складатиметься із 60 завдань та охоплюватиме три навчальні предмети – українська мова, математика, історія України. Кожний предметний блок містить 20 завдань. На виконання всіх завдань тесту вступникам буде відведено 120 хвилин.

Результат кожного предметного блоку завдань буде переведено в шкалу 100–200 балів. Для отримання результату за шкалою 100–200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Результати ЗНО будуть необхідні для вступу на бюджет

Результати національного мультипредметного тесту ЗНО, що проводитиметься цього року, будуть необхідні вступникам, які планують вступати на бюджетну форму навчання.

Абітурієнти, які планують навчатися за іншими формами навчання, зможуть вступати на підставі заяви і мотиваційного листа.

Про це в ефірі програми «Ранок з Україною» сказав міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

«Національний мультипредметний тест буде складатися виключно на бюджет, і виключно на висококон'юнктурні спеціальності», – зазначив міністр.

За його словами, для того, щоб вступники мали можливість зберегти своє право на освіту, будуть передбачені спеціальності, на які можливо вступити за заявою і мотиваційним листом, які можна буде подати онлайн.  

«Тобто принаймні зберегти своє право на освіту за рахунок державних кредитів або кредитів у комерційних банках за дуже привелійованою ставкою. Це можливо зробити. Але на жаль не на бюджет і не на висококон'юнктурні спеціальності», - зауважив Шкарлет.

Для учасників ЗНО проведуть 28 сесій іспитів


Міністерство освіти і науки планує провести не менше ніж 28 екзаменаційних сесій для учасників цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання.

Про це в ефірі телемарафону «Єдині новини» розповів міністр освіти Сергій Шкарлет, коментуючи проведення вступної кампанії до закладів вищої освіти.

Він нагадав, що цього року замість традиційних предметних тестів ЗНО, буде проведений єдиний національний мультипредметний тест.

Тест, результати якого використовуватимуться вступниками під час вступної кампанії,  включатиме 60 завдань – 20 завдань з української мови, 20 завдань з математики і 20 завдань з історії України.

За його словами, складання іспиту відбуватиметься під час трьох екзаменаційних сесій – основної, додаткової і спеціальної.

Кількість сесій та спроб для складання ЗНО передбачена для того, щоб охопити всіх бажаючих абітурієнтів, які планують вступити до закладів вищої освіти.

МОН планує провести пробний онлайн-мультитест ЗНО у червні

МОН працює над створенням можливості для учасників мультитесту зовнішнього незалежного оцінювання пройти пробне онлайн-тестування.

Про це повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет в ефірі спільного телемарафону.

За його словами, можливість потренуватись онлайн абітурієнти отримають у червні місяці.

«Але складати мультидисциплінарний тест можна буде лише за умови особистої присутності. Є проблема з чіткою ідентифікацією особи, яка буде складати цей тест», – зауважив Сергій Шкарлет.

Також міністр освіти підкреслив, що особа не зможе двічі проходити мультидисциплінарний тест, якщо її не задовольнили результати попередньої спроби.

«Ми даємо ті предмети, які обов’язково мали вивчатись в рамках шкільної програми, ми даємо повністю матеріали, після 22 квітня будуть видані методичні рекомендації щодо підготовки до кожної з дисциплін мультипредметного тесту. Можливість підготуватись ґрунтовно буде для всіх», – наголосив Сергій Шкарлет.

ЗНО цього року можна буде скласти у країнах ЄС

Усі абітурієнти, які мають намір цього року вступати до українських університетів матимуть таку змогу, навіть якщо вони перебуватимуть у країнах Європейського Союзу.

Про це в ефірі програми «Сніданок з 1+1» розповів міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

«Абітурієнти, які закінчили 11 клас і бажають вступати в заклади вищої освіти України, будуть мати таку змогу. На території країн ЄС вони зможуть скласти національний мультипредметний тест або у столицях європейських держав, або на базі університетів цих країн», – сказав Шкарлет. 

Він нагадав, що цього року формат проведення ЗНО буде змінено.

Основною відмінністю є те, що в 2022 році буде проведений один іспит – національний мультипредметний тест, який триватиме протягом 120 хвилин.

Тест ЗНО буде відбудеться не в режимі онлайн, а у закладах освіти, і буде містити 3 важливі дисципліни: українську мову, математику та історію України (по 20 завдань на кожну дисципліну).

Водночас міністр освіти наголосив, що фізична присутність абітурієнта під час складання іспиту буде обов'язковою.

Також він пояснив, чому саме ці предмети обрані до програми національного мультипредметного тесту.

«Українська мова і математика були обов'язковими під час складання державної підсумкової атестації в Україні. Ці дисципліни мають найбільшу прогнозничну валентність щодо можливості навчання на програмах бакалавра. А українська мова сьогодні є визначальним предметом нашого українського генокоду», –розповів Сергій Шкарлет.

За його словами, для отримання громадянства в будь-якій країні потрібно скласти екзамен з історії держави. 

«Якщо українець не знає історії України, то про вищу освіту мова не може йти взагалі», – наголосив міністр.

Що важливо знати про проведення ЗНО в 2022 році

ЗНО-2022 складатиметься з одного інтегрованого тесту;

Мультитест ЗНО-2022: частина українська мова;

Мультитест ЗНО-2022: частина математика;

Мультитест ЗНО–2022: частина історія України;

Для учасників ЗНО проведуть 28 сесій іспитів;

Реєстрація для участі у ЗНО триватиме до 19 квітня;

Вступники мають зберегти номер і PIN-код сертифіката ЗНО.

Мультитест ЗНО 2022 року: історія України

Замість традиційного ЗНО у 2022 році вступники до вишів складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ), який проводитимуть у комп’ютерному форматі. Це випробування міститиме три блоки завдань: з української мови, з математики та з історії України.

Яким буде зміст завдань блоку НМТ з історії України?

Зміст завдань блоку НМТ з історії України буде відповідати чинній програмі ЗНО з історії України. Ця частина охоплює певні теми, вивчення яких передбачено в шкільному курсі історії України, а саме теми:

Зверніть увагу, що в блоці НМТ з історії України будуть завдання, що стосуються історичного періоду: «Історія України 1914 р.– початку ХХІ ст.», тобто лише теми, які раніше були складниками ДПА у формі ЗНО з історії України.

Яка структура блоку НМТ з історії України?

Усього в блоці НМТ з історії України буде 20 завдань, з-поміж яких:

Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з історії України?

Завдання з історії України буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності.

Отже, за виконання завдань блоку НМТ з історії України можна отримати від 0 до 35 балів.

Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ. Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з історії України?

Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з історії України, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:

Така підготовка допоможе не лише якісно повторити теми з історії України, передбачені програмою, чи відпрацювати найбільш проблемні розділи, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Мультитест ЗНО-2022: українська мова

У межах вступної кампанії 2022 року передбачено складання вступниками до вишів національного мультипредметного тестування (НМТ), яке проводитимуть у комп’ютерному форматі. Цей іспит міститиме три блоки завдань: з української мови, математики та історії України.

Яким буде зміст завдань блоку НМТ з української мови?

Зміст завдань блоку НМТ з української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови. Необхідно звернути увагу, що у відповідній програмі вас має цікавити лише та частина, що стосується української мови.

Ця частина охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачено в шкільному курсі української мови, а саме теми:

Питома вага до того чи іншого розділу мовознавства в змісті блоку НМТ з української мови загалом відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО з української мови.

Щоправда, розділам «Стилістика» та «Розвиток мовлення» приділено дещо менше уваги з огляду на комп’ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань на надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей.

Яка структура блоку НМТ з української мови?

Усього в блоці НМТ з української мови буде 20 завдань, з-поміж яких:

Зверніть увагу, що в блоці НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей, як не буде й завдань з української літератури.

Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з української мови?

Завдання з української мови буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності.

Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 35 балів.

Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете після виконання блоків НМТ.

Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100-200 балів. Для отримання результату за шкалою 100-200 достатньо буде набрати хоча б один тестовий бал.

Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з української мови?

Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з української мови, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн.

А для самостійного тренування доречно використовувати:

Така підготовка допоможе не лише якісно повторити мовні теми чи відпрацювати найбільш проблемні розділи, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Вступ–2022 відбудеться на основі мультитесту

Задля створення безпечних умов для цьогорічних вступників та стимуляції до навчання в Україні у 2022 році для вступу буде застосований Національний мультипредметний тест (НМТ).

Про це повідомив міністр освіти Сергій Шкарлет у ході брифінгу, присвяченого вступній кампанії в умовах війни з рф.

За його словами, зараз важливо зберегти студентський контингент, який є національним та інтелектуальним потенціалом України

«Ми маємо стимулювати до навчання саме в нашій державі, навіть у такий скрутний для всіх час. Тож необхідно створити доступні та безпечні умови для цьогорічних вступників. Саме тому ми напрацювали дещо іншу модель: цьогоріч буде проведено для здобуття вищої освіти Національний мультипредметний тест (НМТ)», –  зазначив Сергій Шкарлет.

Міністр розповів, що мультипредметний тест відбудеться у формі комп’ютерного онлайн-тестування з трьох предметів (українська мова, математика, історія України). Для різних спеціальностей будуть встановлені різні вагові коефіцієнти оцінок.

Як і повідомлялось раніше, для вступу на бакалаврат будуть потрібні результати тесту + мотиваційний лист + заява. Подання документів і підтвердження місця навчання буде здійснюватися через інтернет.

Для вступу в коледж і заклади вищої освіти для деяких спеціальностей буде проведений творчий конкурс.

Для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра передбачається проведення спрощених аналогів ЄВІ, ЄФВВ – магістерського комплексного тесту (МКТ) для спеціальностей «Право», «Міжнародне право» та магістерського тесту навчальної компетентності (МТНК) для кон’юнктурних спеціальностей, які будуть проводитись подібно до НМТ. Для інших спеціальностей вступ відбуватиметься за результатами фахового іспиту в закладі освіти.

Також міністр пообіцяв, що в інших важливих питаннях буде максимально збережено усталені правила та схеми організації роботи. Це стосується адресного розміщення бюджетних місць, широкого конкурсу, відкритих та фіксованих конкурсних пропозицій, вступу для здобуття другої освіти, подання 5 заяв на бюджетні місця та до 20 заяв у загальному обсязі тощо.

Більш докладно це буде описано в нових нормативних документах разом зі строками проведення вступної кампанії. Строки вступної кампанії можуть змінюватись у разі несприятливої безпекової ситуації.

ЗНО-2022 складатиметься з одного інтегрованого тесту

Цього року зовнішнє незалежне оцінювання, для осіб, які мають намір вступати до закладів вищої освіти, буде проведено у вигляді єдиного інтегрованого тесту, який буде містити в собі декілька предметів.

Про це в інтерв'ю Українським новинам розповів голова парламентського комітету з питань освіти і науки Сергій Бабак.

За його словами, тестування з окремих предметів у 2022 році проводитися не буде.

«Буде єдиний інтегрований тест, який міститиме в собі декілька предметів. Попередньо їх список уже опублікований на сайти МОНу, але є ймовірність зміни вагових коефіцієнтів в залежності від спеціальності. Такий тест буде і в онлайн (сподіваюсь), і в офлайн форматі», – зазначає голова профільного парламентського комітету.

Він наголосив, що для складання зовнішнього оцінювання буде зроблено значну кількість варіантів тестів, для того щоб протягом 10–15 днів діти могли складати цей тест.

«Діти зможуть приходити в центр тестування і складати цей іспит, а його частину навіть онлайн. Зараз ми працюємо над питанням верифікації. Якщо, умовно, з 1 по 15 число йде процес, коли можна скласти іспит, а дитина не змогла це зробити в перший день через повітряну тривогу чи обстріли, то вона може зробити це в інший день. Кожного дня іспити будуть оновлюватися (змінюватися завдання) для того, щоб не було можливості недоброчесно скласти іспит», – повідомив Бабак.

Окрім того, він нагадав, що Верховна Рада прийняла закон про скасування державної підсумкової атестації та дала право Кабінету Міністрів у 2022 році провести вступну кампанію за спеціальною процедурою без дотримання вимог Закону України про вищу освіту.

Міністр освіти розповів про новації вступної кампанії–2022

У 2022 році одноразово буде змінений порядок вступу абітурієнтів до закладів вищої освіти.

Про це розповів міністр освіти Сергій Шкарлет під час брифінгу в «Медіа Центр Україна».

За його словами, основною метою таких змін є прагнення зберегти прозорість вступу абітурієнтів, особливо на бюджетну форму, уникнути корупційних ризиків.

Вступ на програми фахового молодшого бакалавра

Так, для вступу на освітню програму фахового молодшого бакалавра діти подаватимуть заяви та мотиваційні листи.

Ті, хто вступає на спеціальність, де є творчий конкурс, будуть його проходити, і бал за творчий конкурс враховуватиметься для формування рейтингу вступника.

На всі інші спеціальності для вступу на бюджетну форму навчання треба буде пройти співбесіду замість екзаменів чи конкурсів.

Для вступу на контрактній основі співбесіди не буде, лише заява і лист.

Вступ на програми бакалаврату

Для вступу на бакалавра на основі свідоцтва про повну загальну середню освіту вступники на спеціальності з творчим конкурсом мають подати заяву, мотиваційний лист, а також пройти творчий конкурс, бал за який буде пріоритетним.

При вступі на інші спеціальності на бюджет, включаючи кон'юнктурні спеціальності (це «Гуманітарні науки» (крім спеціальності «Філологія»), «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Право», «Сфера обслуговування», «Міжнародні відносини»), необхідно буде подати заяву, результати національного мультипредметного тесту та мотиваційний лист.

Мультипредметний тест складатиметься з 60 завдань із трьох предметів (планується по 20 завдань з української мови, математики та історії України), на виконання якого буде відводитись 80 хвилин.

«Це робочий варіант, поки не остаточний. Можливо, буде запроваджено вагові коефіцієнти для предметів, у залежності від спеціальності, на яку приймають абітурієнтів», – наголосив Сергій Шкарлет.

Для вступу на контракт, крім кон'юнктурних спеціальностей, треба буде подати лише мотиваційний лист та заяву.

Вступ на програми магістратури

Вступники, що планують здобути освіту на бюджетній основі на кон'юнктурні спеціальності, мають подати заяву, мотиваційний лист і скласти тест із навчальних компетенцій.

Для вступників на контракт необхідно буде подавати заяву та лист.

При вступі на спеціальності «Право» і «Міжнародне право» вступники мають скласти фаховий 3-предметний тест та написати мотиваційний лист.

«Максимально буде упереджено вплив людського фактору на визначення рейтингового балу випускника», – наголосив міністр.

Верховна Рада звільнила від ДПА учнів 11 класу

Цьогорічні випускники звільняються від проходження державної підсумкової атестації.

Про це повідомила народна депутатка Юлія Гришина.

Також вона поінформувала, що парламентський комітет разом із МОН зараз доопрацьовують механізм вступу.

За її словами, головне завдання - зберегти інтелектуальний потенціал України та дати абітурієнтам чіткий план дій.

«Одразу наголошу, що вступ до вишів спрощується лише на 2022 рік. Це вимушений крок, на якій ми йдемо через війну», – підкреслила Юлія Гришина.

Про те, яким буде механізм вступу до університетів у 2022 році, депутатка пообіцяла розповісти незабаром.

Характеристики сертифікаційних робіт ЗНО-2022

Нові правила вступу 2022

📣 Значне скорочення бюджетних місць, Математика — наше все, підвищення мінімальних балів для вступу та інші нововведення нових правил вступу затверджені Мін’юстом.

❓ Як це вплине на вступ конкретно вашої дитини можна проаналізувати, ознайомившись із повним текстом документу Міністерство освіти і науки України: https://mon.gov.ua/.../visha-osvita/vstupna-kampaniya-2022

👉 Або реєструйтесь на консультацію за програмою підтримки абітурієнтів та отримайте експертні відповіді саме для вашої ситуації (безкоштовно для батьків 10- та 11-класників http://bit.ly/consult-yavkursi

❗️ На прохання наших учнів ми відкриваємо по одній групі підготовки з чотирьох основних предметів: математика, українська, англійська та історія.

Навчання стартує у січні. Якщо ви в 11-класі та вас цікавить підготовка з одного з цих предметів, покваптеся! Місця розлітаються як гарячі пиріжки http://bit.ly/consult-yavkursi

Звільнення від ДПА та дистанційне підсумкове оцінювання

Роз'яснення щодо звільнення від ДПА 11-класників

📣 Після новини про звільнення від ДПА 11-класників цього року в учнів та батьків виникло чимало питань. 🤯 Зараз спробуємо розібратися, що означає це рішення для випускників-2021. 

👉 Нагадуємо, що сучасна система ЗНО передбачає для 11-класників складання іспитів “2 в 1” так би мовити, за які учень отримує:

1️⃣ Оцінку в шкільний атестат (оцінка ДПА за шкалою 1-12 балів) та

2️⃣ Бал для вступу до ВНЗ (результат ЗНО за шкалою 100-200 балів).

🧐 Вчора скасували першу складову, точніше зробили її необов'язковою. Учень самостійно вирішуватиме, чи отримувати йому оцінку за ДПА в свідоцтво про повну загальну середню освіту.

Розглянемо 4 сценарії випускника-2021, щоб зрозуміти суть рішення.

📌 СИТУАЦІЯ № 1️⃣. Учень 11 класу не планує вступати до університету у 2021 році. ДПА для нього — це можливість підвищити бал свідоцтва про освіту, але його і так усе влаштовує. У лютому він зареєструвався на проходження ДПА, але після вчорашньої новини зрадів, що не буде проходити ці тестування. Таким чином в його свідоцтві про повну загальну середню освіту буде зазначено, що він звільнений від проходження ДПА.

📌 СИТУАЦІЯ № 2️⃣. Учень 11 класу планує вступати до університету у 2021 році. Він сумлінно готувався і впевнений, що матиме високі результати. Він має бажання покращити середній бал документа про освіту, тому проходитиме всі заплановані тестування і попросить виставити йому оцінки за ДПА  в додаток до свідоцтва про повну загальну середню освіту.

Учень пройде тестування з 4 предметів:

1️⃣ Українська мова / українська мова та література

2️⃣ Математика

3️⃣ Історія України / іноземна мова 

4️⃣ Історія України / іноземна мова / біологія / географія / фізика / хімія

📌 СИТУАЦІЯ № 3️⃣. Учень 11 класу планує вступати до університету у 2021 році. Він хоче зосередитись лише на підготовці до вступу і не витрачати час на підготовку додаткового 4-го предмету лише для того, щоб покращити середній бал документа про освіту. Тож він складатиме ЗНО з трьох предметів і не ініцюватиме внесення оцінок ДПА у свій документ про освіту. У його свідоцтві про повну загальну середню освіту буде зазначено: “звільнений від проходження ДПА”.

📌 СИТУАЦІЯ № 4️⃣. Учень 11 класу планує вступати до університету за кордоном. 

Він має самостійно визначити, чи потрібно йому підвищити бал атестату за рахунок оцінок ДПА. Якщо потрібно — він складає ДПА, якщо ні — не складає.

 📌 Поділіться цим дописом. Чим більше батьків будуть в курсі, тим більше шансів у дітей на якісну підготовку до ЗНО!

❗️Не втрачайте унікальний шанс якісно підготуватися до вступу! Реєструйте учнів 9-11 класів на безкоштовну симуляцію реального ЗНО разом з Освітнім центром №1 в Україні! 👉 http://bit.ly/ZNO-probne-may-2021

Дорожня карта учасника ЗНО 2021 року

Зовнішнє оцінювання проводиться з метою забезпечення прав осіб на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.


Участь у зовнішньому оцінюванні може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або здобуде її в поточному навчальному році та зареєструвалася відповідно до встановлених вимог.


Освіта.ua пропонує учасникам зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року інформаційні матеріали, які допоможуть краще підготуватися до ЗНО та успішно скласти тести.


Загальна інформація

Хто здійснює проведення зовнішнього незалежного оцінювання

Підготовка до ЗНО

Про тести ЗНО

Напередодні ЗНО

Під час ЗНО

Після ЗНО

Додаткова сесія ЗНО

Вартість пробного ЗНО 

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання є платною послугою для учасників та неприбутковою для організаторів і проводиться за кошти фізичних і юридичних осіб.

Вартість одного тестування для учасників Миколаївської, Херсонської областей, АР Крим та м. Севастополь становить 225 грн.

Маємо зазначити, що цьогоріч  вартість проведення пробного ЗНО стала дещо вищою, порівняно з попереднім роком. Чому так? По-перше, це зумовлено зменшенням очікуваної кількості тестувань; по-друге, підвищенням оплати праці працівників І тарифного розряду. Так, через складну ситуацію з поширенням Сovid-19 у 2021 році кожний учасник / кожна учасниця зможе вибрати лише один предмет для проходження пробного ЗНО, а отже, кількість тестувань значно зменшиться, унаслідок чого одиниця послуги стане суттєво дорожчою. Також маємо зауважити, що наразі оплата праці осіб, залучених до проведення пробного ЗНО, не висока, проте кількість таких працівників значна і кожен із них працює не менше п’яти годин. Не варто забувати і про процедуру оцінювання й отримування результатів. Зокрема під час проведення пробного ЗНО буде утворено експертні комісії з питань установлення порогу «склав / не склав» і визначення результатів учасників пробного ЗНО за рейтинговою шкалою 100–200 балів та експертні комісії з питань визначення результатів учасників пробного ЗНО за шкалою 1–12 балів. А для того щоб кожний учасник / кожна учасниця міг / могла отримати свій результат в означених рейтингових шкалах, ми підтримуємо роботу сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання».

Український і регіональні центри оцінювання якості освіти розуміють негативні наслідки підвищення вартості пробного ЗНО для здобувачів освіти. З огляду на це ми намагаємося компенсувати ці наслідки додатковими можливостями для учасників. Уже ухвалено рішення про те, що кожний  учасник / кожна учасниця пробного ЗНО зможе завантажити тестові зошити з усіх навчальних предметів із переліку предметів ЗНО-2021 і пройти тестування вдома, після чого внести свої відповіді у форми на спеціальний сервіс для визначення результатів. Крім того, Український центр оцінювання якості освіти та ГС «Освіторія» за підтримки МФ «Відродження» підготують офіційні відеокоментарі до завдань пробного ЗНО-2021: експерти Українського центру докладно проаналізують кожне завдання й порадять, як отримати найвищий бал на ЗНО.

Сайт УЦОЯО

Сайт Херсонського ЦОЯО

Терміни проведення ЗНО-2021 

Наказом Міністерства освіти і науки України від 30 вересня 2020 року № 1210 затверджено календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року.

Відповідно до наказу реєстрація осіб для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 1 лютого до 5 березня 2021 року. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 1 березня 2021 року.

До 30 квітня 2021 року зареєстровані учасники зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання почнеться 21 травня тестуванням з хімії і завершиться 15 червня тестуванням з географії. Тестування з іспанської, німецької, французької мов відбудуться 24 травня, з англійської мови – 25 травня, з математики – 28 травня, з української мови, української мови і літератури – 1 червня, з історії України – 4 червня, з фізики – 7 червня, з біології – 10 червня.

Інформацію про результати основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання з усіх навчальних предметів буде розміщено на інформаційних сторінках учасників тестування до 30 червня 2021 року.

Також повідомляємо, що зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженим наказами Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року №696, від 20 грудня 2018 року №1426, від 04 грудня 2019 року №1513.

Пробне ЗНО-2021: дати реєстрації та тестування

Участь у пробному тестуванні надасть змогу ознайомитися із процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання (з порядком доступу до пункту тестування і робочого місця, особливостями роботи із бланками відповідей тощо), структурою та змістом тестових зошитів.

Реєстрація для участі у пробному ЗНО-2021 триватиме протягом 05‒19 січня 2021 року. Зареєструватися можна буде на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

З огляду на епідеміологічні загрози у 2021 році кожний учасник / кожна учасниця зможе вибрати лише один предмет для проходження пробного ЗНО. Тестування з усіх навчальних предметів (українська мова, українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька та французька мов) відбудуться 10 квітня 2021 року.

Окрім участі в пробному ЗНО з одного з навчальних предметів, кожний зареєстрований учасник / кожна зареєстрована учасниця зможе додатково завантажити тестові зошити з усіх навчальних предметів із переліку предметів ЗНО-2021, пройти тестування вдома, після чого внести свої відповіді на спеціальний сервіс визначення результатів. Отже, у 2021 році можна буде і ознайомитися з процедурою проведення ЗНО під час пробного тестування з одного з навчальних предметів, і перевірити рівень своїх навчальних досягнень з усіх інших навчальних предметів ЗНО (у разі внесення відповідей на спеціальний сервіс).

Результати пробного ЗНО-2021 для осіб, які введуть свої відповіді на спеціальному сервісі, буде оприлюднено на їхніх інформаційних сторінках 16 квітня 2021 року.

ЗНО-2020: до чого готуватися випускникам 

Вже зараз у всіх випускників з'являється безліч запитань: "Які предмети здавати?", "Скільки потрібно предметів для вступу?", "Який буде мінімальний прохідний бал?".

У 2020 році у зовнішньому незалежному оцінюванні кардинальних змін не буде, проте в 2021 році очікуються серйозні зміни. Міністерство освіти вже оголосило список нововведень.

Як і було раніше, школярі зможуть здати під час ЗНО максимум чотири предмети.

Обов'язкових всього три:

● українська мова та література

● математика або історія України (за вибором учасника)

● ще один предмет на вибір (історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька або французька мови).

Згідно з графіком проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2020 році, іспити будуть проходити в такі дати:

Реєстрація на ЗНО-2020 стартує з 3 лютого 2020 року по 24 березня включно.

Мінімальний прохідний бал на бюджет - 125. Так, на спеціальності "Право", "Публічне управління і адміністрування", "Міжнародні відносини", "Фармація, промислова фармація" прохідний бал на бюджет - 150.

 

Результати будуть опубліковані в особистому кабінеті:

● з математики і фізики до 12 червня

● українська мова та література, історія України та іноземні мови до 20 червня

● хімія, біологія, географія до 24 червня

 

Які зміни очікувати у ЗНО в 2021 році

Система зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) для випускників істотно зміниться - в тестуванні з української мови та математики буде 2 рівня складності, а також обов'язкових буде чотири предмета.

Ці нововведення набули чинності 6 вересня 2019 згідно з наказом МОН.

У 2021 році, під час ЗНО випускники будуть здавати:

● українську мову і математику

● на вибір: історію України або англійську мову

● четвертий предмет за своїм вибором із запропонованого переліку (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).