День соборності України

День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель.

«Слава Вкраїні! Любій отчизні,

Слава довіку однині!

Єдність і згода, право й свобода —

Доля найкраща народа!»

Г. Чупринка

Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ - початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

В результаті ухвалення ІІІ Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній.

Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 10 листопада того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності.

Урочистий Акт Злуки розпочався 22 січня 1919р. о 12.00 на Софіївському майдані, де зібралися десятки тисяч киян. В присутності іноземних дипломантів держсекретар Л. Цегельський передав голові Директорії В. Винниченкові Грамоту-ухвалу УНР. Було зачитано універсал, в якому проголошено про з'єднання Західно - Української Народної Республіки з Українською (Придніпрянською) Народною Республікою в одну суверенну Народну Республіку. Від нині злилися в одно Галичина, Буковина, Закарпаття, Придніпрянська Україна в одну Велику Україну.

На жаль, це об’єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав. А методи, якими було здійснене нове об’єднання “сходу” і “заходу” в 1939 році, полишили в думах мільйонів українців незагоєні рани.

Ці вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. Отож зрозуміло, чому однією з перших акцій, до яких вдалися патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР, а саме 21 січня 1990 р., став “живий ланцюг” між Києвом і Львовом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України.

Від дня Злуки цьогоріч минає 100 років. До цієї дати ЗВР Бумар Т.М., педагог-організатор Скрит О.В., вчитель історії Ковальчук Н.П. організували і провели цикл патріотичних заходів. Мета заходів формування національної свідомості школярів, виховання у них почуття патріотизму.

- Флешмоб з виконанням державного гімну України «Живий ланцюг як символ єдності». У ньому взяли участь учні 1-11 кл. та всі вчителі школи. Таким чином, вся наша шкільна родина об’єдналася в спільній справі – відзначення 100-річчя проголошення Акта злуки та Дня Соборності України ;

- Арт-акція «Я люблю Україну». До неї долучилися учні 1-11 кл. разом з класними керівниками. Школярі із задоволенням розмальовували області України, де проявили свої художні здібності. Із чорно-білого трафарета утворилася заквітчана карта України;

- Учителем історії Ковальчук Н.П. було проведено пізнавально-інтелектуальна перерва «Україна Соборна – моя гордість і слава». Школярі поринули в історію виникнення Української держави, дізналися багато цікавого про славних українців, які віддали своє життя за щастя народу, переглянули відео-сюжет про Акт злуки УНР та ЗУНР. Також пройшла історико-патріотична гра "Ми єдина держава, ми єдиний народ";

- Учні 5-11 класів прийняли участь у виставці-конкурсі патріотичного плакату «Велика сила єдності». Усі плакати було розміщено у «галереї творчості», де кожен бажаючий зможе поглянути на дитячу творчість.

Задзвонили срібні дзвони в Україні,

Аж по світі по широкім стало чути:

«Зустрічайте Воскресіння день!

Віднині Навік-віки Україні вільній бути!»

Зашумів відвічний Київ прапорами,

Розлилась народу повідь по Подолі,

На майдані, на Софійськім, з корогвами

Зустрічала Україна свято волі.

Україно, нездоланна віща

Мати Володимира, Богдана і Тараса.

Бог тобі призначив жити, не вмирати,

Бути світові як захист і окраса