Výstup 1

Domácí přírodovědné experimenty

Když si chcete připravit nadýchanou buchtu, budete potřebovat prášek na pečení. Ale proč? A jak vlastně kypřící prášek funguje? A který je z nich nejlepší? To si vyzkoušejte v tomto experimentu!

Prskavky jsou takový malý ohňostroj na Vánoce, které potěší nejedno dítě, ale také mnoho dospělých. Ale jak a proč vlastně fungují? Proč vlastně "prskají"? To zjistíte v tomto experimentu".

Vytvoř si svůj domácí hasicí přístroj a zkus zajistit, aby fungoval co nejlépe! Najdi, čím hasit a čím můžeš ovlivnit, s ohledem na principy reakční kinetiky, funkci tvého hasicího přístroje.

V těch nápojích musí spousty jedovatých látek. No, třeba ta modrá barva! Té je tam tolik, že se člověk otráví! A nebo ne? Proveďte stanovení obsahu barviva v nápoji! Vy nemáte spektrometr? To nevadí!

Víte, který nápoj je nejlepší na světě? Pokud ne, stačí změřit pH několika z vašich oblíbených nápojů a budete hned moudřejší! A víte, kolik váží pecička NaOH? Nemáte dostatečně citlivou váhu? Zkuste to odhadnout a pak stanovte s využitím stříkačky a octa. Trefili jste se? 

Jsme sice hlavně z vody, ale za to, že vůbec žijeme, vděčíme také látkám, které umí spustit tu pravou chemickou reakci v pravou chvíli. Těmto látkám říkáme enzymy. Prozkoumejte je blíže!

Jaký je vlastně rozdíl mezi destilovanou, vodovodní a minerální vodou? A je vůbec, kromě chuti, nějaký rozdíl mezi roztokem cukru a soli? Zkuste to prozkoumat s vlastnoručně vyrobeným čidlem vodivosti. Je to skoro zadarmo!

Těžko byste hledali něco užitečnějšího, než je zelí. Nasytí vás, podobně jako dříve námořníkům na dlouhých cestách, i vám dodá spoustu antioxidantů a vitamínu C, takže vaše cévy a zuby jsou v bezpečí. A ještě je super na chemické pokusy. Vyzkoušíte si to?

Zapomněli jste si koupit lepidlo? Nevadí, pokud máte doma mléko. A ještě se naučíte spoustu nového, protože jak příprava, tak jeho použití, to je spousta super chemie!

Slyšeli jste někdy o celiakii? Pokud ano, víte, že se jedná o poruchu spojenou s intolerancí lepku. Lepek je chemickou sloučeninu, která ale při pečení hraje důležitou roli. V tomto experimentu si vyizolujete lepek z pšeničné mouky a podíváte se na něj blíže.

Možná víte, že sliny člověk neprodukuje primárně proto, aby mohl plivat (což je ostatně mnohdy považováno za neslušné), ale zejména proto, aby lépe trávil. Sliny totiž obsahují mnoho nenahraditelných enzymů, které při trávení pomáhají. Prozkoumejte je tak blíže!

Věděli jste, že celosvětové roční náklady na „boj“ proti korozi se odhadují na 2,5 trilionu dolarů, což představuje cca 4 % hrubého domácího produktu (HDP) všech průmyslových zemí světa? To je slušná částka, že? Abychom ušetřili, stojí za to korozi poznat blíže a pochopit, jak ji můžeme ovlivnit!

Zákon zachování hmotnosti je jedním z nejdůležitějších zákonů chemie a vědy vůbec. Za jeho objevitele je považován francouzský vědec Antoine Lavoisier. Pojďte v jeho stopách a pokuste se ověřit, zda se ve svém objemu nemýlil!

Možná to víte, možná ne, ale výborný nadýchaný domácí chléb, rohlíky nebo bublanina nejsou produkty ničeho jiného, než chemických reakcí a dějů. Při kvašení totiž kvasinky rozkládají cukry v mouce a uvolňují oxid uhličitý  V tomto pokusu tak budete zkoumat, jak teplota ovlivňuje metabolismus kvasinek, a tím i jejich funkci.

Nohy si můžeme představit jako základy domu. Pokud nejsou v pořádku, nemůže být v pořádku ani zbytek domu. Jedním z problémů, který se může projevovat bolestí nohou, jsou tzv. "ploché nohy". Prozkoumejte při této aktivitě stupeň plochosti nohy! 

Trh nabízí nepřeberné množství opalovacích krémů různých složení a ochranných faktorů. Nejde ale jen o reklamní trik? Opravdu nás tyto krémy spolehlivě ochrání před nebezpečným UV zářením? Prozkoumejte to s využitím luminiscence!

Dobře všichni víme, že k růstu rostlina potřebuje světlo. Ale víme také, jaké světlo? Stačí i UV záření, které je pronikavější? A bude růst rostliny záviset na intenzitě světla? A pokud ano, má tato intenzita nějaký strop? Tohle všechno můžete prozkoumat v této aktivitě!

Znečištění ovzduší ovlivňuje každého a všude. Podle Světové zdravotnické organizace dýchá devět z deseti občanů na celém světě nekvalitní vzduch a každý rok zemře na znečištění ovzduší 7 milionů lidí. Přispějte tak v rámci této aktivity k monitorování ovzduší ve svém okolí, bez náročného vybavení a přístrojů.

Většina lidí na planetě má omezený přístup ke kvalitní vodě, často dochází ke znečišťování zdrojů. Zdroje vody je tak nutné monitorovat a případně vodu čistit. V této aktivitě se tak dozvíte o způsobech monitorování kvality vody a jejích úpravách prostřednictvím různých experimentů, které lze realizovat i doma s domácími materiály a pomůckami.

V našich mobilních telefonech se nachází několik desítek různých prvků, zejména kovů. Proč jich je tolik? Zejména díky unikátním vlastnostem některých z nich. V této aktivitě tak identifikujete některé prvky zkoumáním jejich vlastností a pokusíte se vysvětlit důvod jejich použití. Také se budete zabývat otázkou, zda se jedná o tzv. „ohrožené“ prvky a jaké potenciální problémy jsou s tím spojeny. 

V rozvinutých zemích se často plýtvá potravinami, i přesto, že v jiných zemích na planetě mají lidé hlad. Mnoho potravin pak končí bez využití na skládkách a ve spalovnách. Tato aktivita poskytuje možnost přehodnotit, jak zacházíme s potravinovým odpadem, a vyzývá nás, abychom prozkoumali tzv. biomateriály. Potravinový odpad se pokusíme přeměnit na nové biomateriály a dát jim druhý život.

V rozvinutých zemích se často plýtvá potravinami, i přesto, že v jiných zemích na planetě mají lidé hlad. Mnoho potravin pak končí bez využití na skládkách a ve spalovnách. Cestou k řešení tohoto problému by mohla být recyklace vyhozených potravin. V této aktivitě se tak pokusíte vyrobit bioplasty, a to z produktů rostlinného původu, jako je bramborový škrob, i živočišného původu, jako je želatina. A objevíte, že chemie je v tom spousta!

Nevyhovuje vám stávající krém proti slunci? Má příliš nízký ochranný faktor? V této aktivitě si můžete namíchat krém lepší, který vám bude vyhovovat více. Zjistíte tak, jaké chemické látky k tomu potřebujete, jakou mají v krému proti slunci funkci a jak nám chemie umožní smíchat látky, které jsou na první pohled zcela nemísitelné. Na závěr si svůj krém otestujete s využitím extraktu chlorofylu.

Protože život je, kromě dalšího, založen na vodě a vodných roztocích, je hodnota pH velmi důležitou hodnotu pro kontrolu kvality vod. Pro rychlé orientační měření pH stačí použít testovací pH papírky. Pro měření s větší přesností ale bude lepší použít pH metr. Sestavte si díky této aktivitě vlastní pH metr s využitím Arduina a pokuste se zachránit endemickou katalánskou říční rybu Parmičku středomořskou!

Jednou z důležitých vlastností vod je jejich zakalení, které je dané přítomností pevných částic větší velikosti, ale také živých organismů, jako jsou řasy a sinice. Zákal tak může poukazovat na přítomnost baktérií, v přírodních vodách způsobuje přítomnost těchto částic menší propustnost pro světlo, a tím např. ztěžuje růst podmořských rostlin. Změřte si v domácích podmínkách zakalení různých zdrojů vod ve vašem okolí a klasifikujte je!

V době pandemie nemoci covid-19 byla důležitým prostředkem boje proti šíření této nemoci důsledná desinfekce. Připravte si tento desinfekční roztok, který pomohl miliónům lidí se nemocí nenakazit a zjistěte, jaké má složky a jakou má která z nich funkci!

Možná víte, některé firmy přidávají kvůli většímu zisku do některých masných výrobků, jako je šunka a uzeniny, škrob, brambory nebo mouku. Pokuste se odhalit, zda doma nějaké takové potraviny nemáte!

Možná jste si někdy při koupání v moři všimli rozhraní, které odděluje dvě barevně odlišené vodní hladiny. Myslíte si, že se tyto vody liší pouze barvou? Připravte si v rámci této aktivity dva vodné roztoky, které se nemísí, a zamyslete se nad tím, zda experiment můžeme dát do souvislosti s dostupností sladké vody na Zemi!

Dobře víte, že některé chemické reakce probíhají bouřlivě (rychle), jiné pak zase strááášně pomalu. Někdy by se hodilo, aby některé reakce probíhaly pomaleji a jiné zase rychleji. Prozkoumejte, jakým způsobem by se dala rychlost reakce ovlivnit a jak konkrétní reakce dle potřeby zrychlit nebo zpomalit!

Kolem nás lze najít značné množství druhů plastů. To, o jaký plast se konkrétně jedná, lze zjistit z trojúhelníkového symbolu s číslem, které označuje druh plastu, z něhož je předmět vyroben. Někdy ale toto označení na výrobku nenajdeme, nebo je nečitelné. Naštěstí existuje způsob, jak zjistit, o jaký plast se jedná!

Elektrolýza vody je zásadním procesem pro výrobu tzv. čistého vodíku, který lze následně využít jako palivo a nebo důležitou výchozí látku pro produkci řady chemických sloučenin, například amoniaku. Nestačí ale jen vložit elektrody do vody a čekat na vodík. Celý proces je totiž trochu složitější! Prozkoumejte ho v rámci této aktivity!

Baterie jsou všude kolem nás. Tu první baterii vynalezl Alessandro Volta již v roce 1800 a díky elektřiny z ní se mu podařilo dosáhnout stahů žabích stehýnek. Díky tomu se někteří vědci zpočátku domnívali, že vznik elektřiny je výhradně živočišného původu. V této aktivitě budete postupovat velmi podobně jako Volta! Sestrojíte si vlastní baterii a změříte její elektromotorické napětí v různých zapojeních, nicméně bez využití žabích stehýnek.

Myslíte, že je možné rozsvítit LED diodu bez toho, abychom ji připojili dráty k baterii? Pokusme se o to s využitím elektrochemie v této aktivitě! Toto není magie, je to elektrochemie!

Po vytěžení kovů z dolu nebo při jejich recyklaci je potřeba je vyčistit. Týká se to také například elektronického odpadu z počítačů. K tomuto účelu lze využít velkého množství chemických rozpuštědel, např. koncentrovaných kyselin. A nebo na můžeme jít chytřeji a rozpuštění kovu lze provést jeho oxidací, kdy je připojen k anodě. Vyzkoušejte si to v rámci této aktivity!

Když vyrážíte na túru do hor, budete potřebovat hodně energie, kterou tělo získá díky oxidaci potravy, kterou si vezmete s sebou. Velmi chutné jsou např. kešu oříšky. Když si jich ale vezmete třeba celý sáček, bude to stačit na tak dlouhý pochod? Zkuste v rámci této aktivity stanovit, kolik energie se skrývá v jednom kešu oříšku!