Výstup 1

Domáce prírodovedné experimentovanie

Keď si chcete pripraviť nadýchanú buchtu, budete potrebovať kypriaci prášok (prášok na pečenie). Ale prečo? A ako vlastne kypriaci prášok funguje? A ktorý je z nich najlepší? To si vyskúšajte v tomto experimente!

Prskavky sú taký malý ohňostroj na Vianoce, ktoré potešia nejedno dieťa, ale aj mnoho dospelých. Ale ako a prečo vlastne fungujú? Prečo vlastne "prskajú"? To zistíte v tomto experimente.

Vytvorte si svoj domáci hasiaci prístroj a skúste zaistiť, aby fungoval čo najlepšie! Zistite, čím najlepšie hasiť a čím ovplyvniť, s ohľadom na princípy reakčnej kinetiky, funkciu vášho hasiaceho prístroja.

V tých nápojoch musí byť množstvo jedovatých látok. Napríklad tá modrá farba! Tej je tam toľko, že sa človek určite otrávi. Alebo nie? Stanovte obsah farbiva v nápoji. Vy nemáte spektrometer? To však nevadí.

Viete, ktorý nápoj je najlepší na svete? Pokiaľ nie, stačí zmerať pH niekoľkých z vašich obľúbených nápojov a budete hneď múdrejší. A viete, koľko váži kúsok NaOH? Nemáte dostatočne citlivú váhu? Skúste to najskôr odhadnúť a to potom stanovte s využitím striekačky a octu. Trafili ste sa?

Sme síce zložení hlavne z vody, ale za to, že vôbec žijeme, vďačíme aj látkam, ktoré vedia spustiť tú pravú chemickú reakciu v pravej chvíli. Týmto látkam hovoríme enzýmy. Preskúmajte ich bližšie.

Aký je vlastne rozdiel medzi destilovanou, vodovodnou a minerálnou vodou? A je vôbec, okrem chuti, nejaký rozdiel medzi roztokom cukru a soli? Skúste to preskúmať s vlastnoručne vyrobeným senzorom vodivosti. Je to skoro zadarmo.

Ťažko by ste hľadali niečo užitočnejšie, než je kapusta. Nasýti vás, podobne ako predtým námorníkov na dlhých cestách, a aj vám dodá množstvo antioxidantov a vitamínu C, takže vaše cievy a zuby sú v bezpečí. A ešte je super na chemické pokusy. Vyskúšate si to?

Zabudli ste si kúpiť lepidlo? Nevadí, ak máte doma mlieko a a ešte sa pri tom naučíte veľa nového. Príprava, ako aj jeho použitie, to je veľa zaujímavej chémie.



Počuli ste niekedy o celiakii? Ak áno, viete, že sa jedná o poruchu spojenú s intoleranciou lepku. Lepok je chemickú zlúčeninu, ktorá ale pri pečení hrá dôležitú úlohu. V tomto experimente si vyizolujete lepok z pšeničnej múky a pozriete sa naň bližšie.

Možno viete, že sliny človek neprodukuje primárne preto, aby mohol pľuvať (čo je napokon často považované za neslušné), ale najmä preto, aby lepšie trávil. Sliny totiž obsahujú mnoho nenahraditeľných enzýmov, ktoré pri trávení pomáhajú. Preskúmajte ich tak bližšie!

Vedeli ste, že celosvetové ročné náklady na „boj“ proti korózii sa odhadujú na 2,5 trilióna dolárov, čo predstavuje cca 4 % hrubého domáceho produktu (HDP) všetkých priemyselných krajín sveta? To je slušná čiastka, že? Aby sme ušetrili, stojí za to koróziu spoznať bližšie a pochopiť, ako ju môžeme ovplyvniť!

Zákon zachovania hmotnosti je jedným z najdôležitejších zákonov chémie a vedy vôbec. Za jeho objaviteľa je považovaný francúzsky vedec Antoine Lavoisier. Poďte v jeho stopách a pokúste sa overiť, či sa vo svojom objeme nemýlil!

Možno to viete, možno nie, ale výborný nadýchaný domáci chlieb, rožky alebo bublanina nie sú produktmi ničoho iného, než chemických reakcií a dejov. Pri kvasení totiž kvasinky rozkladajú cukry v múke a uvoľňujú oxid uhličitý. V tomto pokuse tak budete skúmať, ako teplota ovplyvňuje metabolizmus kvasiniek, a tým aj ich funkciu.

Nohy si môžeme predstaviť ako základy domu. Pokiaľ nie sú v poriadku, nemôže byť v poriadku ani zvyšok domu. Jedným z problémov, ktorý sa môže prejavovať bolesťou nôh, sú tzv. „ploché nohy“. Preskúmajte pri tejto aktivite stupeň plochosti nohy!

Trh ponúka nepreberné množstvo opaľovacích krémov rôznych zložení a ochranných faktorov. Nejde ale len o reklamný trik? Naozaj nás tieto krémy spoľahlivo ochránia pred nebezpečným UV žiarením? Preskúmajte to s využitím luminiscencie!

Dobre všetci vieme, že na rast rastlina potrebuje svetlo. Ale vieme tiež, aké svetlo? Stačí aj UV žiarenie, ktoré je prenikavejšie? A bude rast rastliny závisieť od intenzity svetla? A ak áno, má táto intenzita nejaký strop? Toto všetko môžete preskúmať v tejto aktivite!

Znečistenie ovzdušia ovplyvňuje každého a všade. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dýcha deväť z desiatich občanov na celom svete nekvalitný vzduch a každý rok zomrie na znečistenie ovzdušia 7 miliónov ľudí. Prispejte tak v rámci tejto aktivity k monitorovaniu ovzdušia vo svojom okolí, bez náročného vybavenia a prístrojov.

Väčšina ľudí na planéte má obmedzený prístup ku kvalitnej vode, často dochádza k znečisťovaniu zdrojov. Zdroje vody je tak nutné monitorovať a prípadne vodu čistiť. V tejto aktivite sa tak dozviete o spôsoboch monitorovania kvality vody a jej úpravách prostredníctvom rôznych experimentov, ktoré je možné realizovať aj doma s domácimi materiálmi a pomôckami.

V našich mobilných telefónoch sa nachádza niekoľko desiatok rôznych prvkov, najmä kovov. Prečo ich je toľko? Najmä vďaka unikátnym vlastnostiam niektorých z nich. V tejto aktivite tak identifikujete niektoré prvky skúmaním ich vlastností a pokúsite sa vysvetliť dôvod ich použitia. Tiež sa budete zaoberať otázkou, či sa jedná o tzv. „ohrozené“ prvky a aké potenciálne problémy sú s tým spojené.

V rozvinutých krajinách sa často plytvá potravinami, aj napriek tomu, že v iných krajinách na planéte majú ľudia hlad. Veľa potravín potom končí bez využitia na skládkach av spaľovniach. Táto aktivita poskytuje možnosť prehodnotiť, ako zaobchádzame s potravinovým odpadom, a vyzýva nás, aby sme preskúmali tzv. biomateriály. Potravinový odpad sa pokúsime premeniť na nové biomateriály a dať im druhý život.

V rozvinutých krajinách sa často plytvá potravinami, aj napriek tomu, že v iných krajinách na planéte ľudia hladujú. Veľa potravín potom končí bez využitia na skládkach a v spaľovniach. Cestou k riešeniu tohto problému by mohla byť recyklácia vyhodených potravín. V tejto aktivite sa preto pokúsite vyrobiť bioplasty, a to z produktov rastlinného pôvodu, ako je zemiakový škrob, aj živočíšneho pôvodu, ako je želatína. Objavíte, že je v tom veľa chémie.

Nevyhovuje vám váš krém proti slnku? Má príliš nízky ochranný faktor? V tejto aktivite si môžete namiešať krém lepší, ktorý vám bude vyhovovať viac. Zistíte tak, aké chemické látky na to potrebujete, akú majú v kréme proti slnku funkciu a ako nám chémia umožní zmiešať látky, ktoré sú na prvý pohľad úplne nemiešateľné. Na záver si svoj krém otestujete s využitím extraktu chlorofylu.


Pretože život je, okrem iného, založený na vode a vodných roztokoch, je hodnota pH veľmi dôležitou hodnotou pre kontrolu kvality vôd. Na rýchle orientačné meranie pH stačí použiť testovacie pH papieriky. Na meranie s väčšou presnosťou ale bude lepšie použiť pH meter. Zostavte si vďaka tejto aktivite vlastný pH meter s využitím Arduina a pokúste sa zachrániť endemickú katalánsku riečnu rybu Parmičku stredomorskú!

Jednou z dôležitých vlastností vôd je ich zakalenie, ktoré je dané prítomnosťou pevných častíc väčšej veľkosti, ale aj živých organizmov, ako sú riasy a sinice. Zákal tak môže poukazovať na prítomnosť baktérií, v prírodných vodách spôsobuje prítomnosť týchto častíc menšiu priepustnosť pre svetlo, a tým napr. sťažuje rast podmorských rastlín. Zmerajte si v domácich podmienkach zakalenie rôznych zdrojov vôd vo vašom okolí a klasifikujte ich.

Môžeme si doma bezpečne pripraviť dezinfekciu?

V čase pandémie choroby COVID-19 bola dôležitým prostriedkom boja proti šíreniu tejto choroby dôsledná dezinfekcia. Pripravte si dezinfekčný roztok, ktorý pomohol miliónom ľudí sa chorobou nenakaziť a zistite, aké má zložky a akú má ktorá z nich funkciu.

Možno viete, že niektoré firmy pridávajú kvôli väčšiemu zisku do niektorých mäsových výrobkov, ako je šunka a údeniny, škrob, zemiaky alebo múku. Pokúste sa odhaliť, či doma nejaké také potraviny nemáte.

Možno ste si niekedy pri kúpaní v mori všimli rozhranie, ktoré oddeľuje dve farebne odlíšené vodné hladiny. Myslíte si, že sa tieto vody líšia iba farbou? Pripravte si v rámci tejto aktivity dva vodné roztoky, ktoré sa nemiešajú, a zamyslite sa nad tým, či experiment môžeme dať do súvislosti s dostupnosťou sladkej vody na Zemi.

Dobre viete, že niektoré chemické reakcie prebiehajú búrlivo (rýchlo), iné zase veľmi pomaly. Niekedy by sa hodilo, aby niektoré reakcie prebiehali pomalšie a iné zase rýchlejšie. Preskúmajte, akým spôsobom by sa dala rýchlosť chemickej reakcie ovplyvniť a ako konkrétne reakcie podľa potreby zrýchliť alebo spomaliť.

Okolo nás je možné nájsť značné množstvo rôznych druhov plastov. To, o aký plast ide, je možné zistiť z trojuholníkového symbolu s číslom, ktoré označuje druh plastu, z ktorého je predmet vyrobený. Niekedy ale toto označenie na výrobku nenájdeme, alebo je nečitateľné. Našťastie existuje spôsob, ako to zistiť.

Elektrolýza vody je zásadným procesom na výrobu tzv. čistého vodíka, ktorý je možné následne využiť ako palivo alebo dôležitú východiskovú látku na produkciu mnohých chemických zlúčenín, napríklad amoniaku. Nestačí však len vložiť elektródy do vody a čakať na vodík. Celý proces je totiž trochu zložitejší. Preskúmajte ho v rámci tejto aktivity.

Batérie sú všade okolo nás. Prvú batériu skonštruoval Alessandro Volta už v roku 1800 a vďaka elektrine z nej sa mu podarilo dosiahnuť sťahy žabích stehienok. Preto sa niektorí vedci spočiatku domnievali, že vznik elektriny je výhradne živočíšneho pôvodu. V tejto aktivite budete postupovať veľmi podobne ako Volta. Zostrojíte si vlastnú batériu a zmeriate jej elektromotorické napätie v rôznych zapojeniach, avšak bez využitia žabích stehienok.

Myslíte, že je možné rozsvietiť LED diódu bez toho, aby sme ju pripojili pomocou vodičov k batérii? Pokúste sa o to s využitím elektrochémie v tejto aktivite. Toto nie je mágia, je to elektrochémia.

Po vyťažení kovov z bane alebo pri ich recyklácii je potrebné ich vyčistiť. Týka sa to napríklad aj elektronického odpadu z počítačov. Na tento účel je možné využiť veľké množstvo chemických rozpúšťadiel, napr. koncentrovaných kyselín. Alebo na ne môžeme ísť múdrejšie a rozpustenie kovu vykonať jeho oxidáciou, kedy je pripojený k anóde. Vyskúšajte si to v rámci tejto aktivity.

Keď vyrážate na túru do hôr, budete potrebovať veľa energie, ktorú telo získa vďaka oxidácii potravy, ktorú si vezmete so sebou. Veľmi chutné sú napr. kešu oriešky. Bude  celé vrecko kešu orieškov stačiť aj na celodenný pochod? Skúste v rámci tejto aktivity stanoviť, koľko energie sa skrýva v jednom kešu oriešku.