čtenářská gramotnost

Naším cílem bylo vytvořit v rámci centra kolegiální podpory prostor, kde by pedagogové mohli sdílet přístupy k rozvoji čtenářské gramotnosti a příklady dobré praxe v oblasti práce s podporou čtenářství, porozumění textu a zpracování informací. 

Pro více informací prosím klikněte na šipku na pravé straně vedle názvu. 

Během tří let trvání projektu (2020 - 2023) jsme pořádali setkání pedagogických pracovníků, která by se dala rozdělit do dvou skupin. 

Jedna z nich byla zaměřena na pedagogy pracující se žáky v předškolním vzdělávání a v prvních dvou ročnících základní školy, tedy těmi, kteří ve většině spadají do skupiny nečtenářů

Diskutovali jsme o možnostech a metodách, jakým způsobem rozvíjet jejich přirozenou touhu získávat informace a podporovat je v další práci s nimi - zdokonalovat se v dovednosti poznatky třídit, zpracovávat a efektivně využívat. Velmi se nám osvědčilo propojení cílové skupiny z různých vzdělávacích stupňů, které umožnilo přirozené předávání zkušeností a zajímavých postřehů, mimo jiné i na téma očekávání ohledně kompetencí, se kterými by měli žáci jednotlivé stupně vzdělávání opouštět a případně, co nedostatečná výbava způsobuje na dalším stupni (při přechodu z MŠ na ZŠ). 


Setkání v rámci druhé skupiny pak byla dedikována učitelům 2. stupně základní školy a středních škol. Hlavním přínosem této sítě bylo z našeho pohledu smazání utkvělé představy o čtenářské gramotnosti jako takové. Mnoho pedagogů pracovalo s tím, že se téma týká výhradně hodin literatury, českého jazyka, případně čtení, a proto setkání pod hlavičkou podpory rozvoje ČG pro ně není tématem. Intenzivními rozhovory a různorodou nabídkou témat jednotlivých setkání se nám podařilo vyzdvihnout cíl a podstatu rozvoje čtenářské gramotnosti, a totiž schopnost žáků porozumět přečtenému textu z jakékoliv oblasti, kriticky posoudit jeho obsah, hlavní pilíře sdělení samostatně interpretovat, diskutovat o nich a svůj názor si obhájit.


Během 32 setkání se nám podařilo pokrýt širokou paletu témat, mezi jinými:


S ohledem na lídrovství naší školy v oblasti rozvoje digitální gramotnosti jsme samozřejmě několik setkání věnovali i tématu využívání digitálních technologií při rozvoji kompetencí v oblasti čtenářské gramotnosti


Vzhledem ke komplexnosti možnosti využití kompetencí získaných prostřednictvím čtenářské gramotnosti v každodenním životě, považujeme zaměření na její rozvoj za zásadní při poskytování podpory pedagogickým pracovníkům jakéhokoliv zaměření.

Umíš pojmenovat, jak se cítíš?

Komunikační kartičky, aneb když Vám dojdou slova, ale přesto potřebujete něco říct.

Kartičky potřeb a pocitů, se kterými jsme pracovaly na setkání dne 24. ledna 2023 na téma Empatická komunikace. 

Hlas jako základní nástroj učitele

Jakkoliv se všichni snažíme hledat nové a nové inspirace pro vyučování, ještě lepší výukové i výchovné přístupy, nesmíme zapomínat na to, že máme pro učitelské povolání nástroj velmi cenný a účinný. Totiž hlas. Musí se však používat uvážlivě, s citem a hlavně o je něj  třeba náležitě pečovat. Tipy a rady pedagogům poskytla Mgr. Lenka Macháčková, a to velmi vtipnou a otevřenou formou v přátelské atmosféře. Lektorka prozradila základy správného procvičování, předvedla metody, které brání přetěžování hlasivek, ale i intonační cvičení. 

Zajisté není nutné dlouze popisovat jaké divy intonace hlasu dokáže při předčítání nebo výkladu nového učiva.

Co je to půrko?

V průběhu setkání k obohacování slovní zásoby nejmenších dětí jsme zavzpomínali na klasické dětské písničky a říkadla. Petra Kobelová zpracovala krátký přehled nejčastějších dezinterpretací  slov a my se o ně musíme podělit!

Dětská beletrie a význam slov básničkách

Další báječné setkání s Petrou Kobelovou k tématu dětské beletrie a dětských básniček. Velice důležité téma rozšiřování slovní zásoby pojala právě přes dětská říkadla. Lektorka se zaměřila na vysvětlení a pochopení slov ze známých dětských říkadel a písniček, představila metody soustavného podněcování dětí k přirozenému rozšiřování škály slov, kterým rozumí a správně je používají. Paní Kobelová připravila i nápady na to, jak pomáhat dětem s porozuměním textu, který slyší nebo čtou. Obsah byl zaměřen na výuku nečtenářů a čtenáře začínající

Během setkání proběhla výměna zkušeností pedagogických pracovníků, tipy na knihy poezie pro děti, které se pedagogům osvědčují.

Příprava dětí na školní docházku

Lektorka Martina Vrbická se zaměřila na úplné začátky práce s dětmi. Předložila velmi rozsáhlé téma přípravy dětí na vstup do první třídy, řešení deficitů v předškolní přípravě až po nástupu do školy a možná řešení. Diskuze proběhla k tématu čtenářské pregramotnosti, nácviků motoriky a jemné motoriky, celkově učitelé sdíleli svou praxi příprav na školní docházku a spolupráci s rodiči v tomto ohledu. 

Výstupem tohoto setkání je výměna nápadů na práci s dětmi z jednotlivých MŠ. 

Čtení s prvky dramatické výchovy

Klasická literatura pro děti a prvky dramatu jsou velmi oblíbeným tématem a velkou inspirací pro rozvoj slovní zásoby, dětské tvořivosti, spolupráci v kolektivu, ale i podpory čtenářství. Ukazuje se, že mezipředmětová spolupráce je v hodinách českého jazyka velmi účinná a učitelé si ji pochvalují. 

Lektor Mgr. Tomáš Otava vždy přináší inspirativní tipy a zároveň nedá dopustit na klasiku české literatury.

Beletrie pro žáky 2. stupňů základních škol

Dne 14.října 2021 v naší škole proběhlo setkání k tématu literatury určené starším žákům. Mgr. Petra Kobelová se věnovala současné beletrii čtenářů na 2. stupni ZŠ a SŠ. Lektorka představila rozsáhlou databázi knih dle tématu, která jistě může sloužit jako inspirace pro všechny vyučující českého jazyka. Společně s vyučujícími probrali aktuální zájem žáků o beletrii, doporučenou literaturu a sdíleli i nápady a tipy pro výuku. Proběhla i diskuze ke čtenářským dílnám, k dostupnosti knih a stav žákovských knihoven ve školách v našem regionu.

IKAPII_GaSOŠPg_Kobelová_Databáze beletrie_2.st_SS_2021.pdf

Interpretace textu pomocí dramatické výchovy

Čtenářská dílna Povídání o pejskovi a kočičce

Ve středu 19. května 2021 se uskutečnila první ze čtenářských dílen, které GaSOŠPg v rámci projektu IKAP II realizovalo

Mgr. Tomáš Otava představil na práci s knihou Povídání o pejskovi a kočičce principy využití prvků dramatické výchovy v běžných  hodinách. Metody a praktiky, které si účastnice workshopu vyzkoušely jsou však aplikovatelné na jakoukoliv jinou knihu, pro různé věkové skupiny a jsou rovněž snadno přenositelné i do jiných hodin než jen výuky českého jazyka. 

V rámci setkání, ve kterém byly kombinovány praktické aktivity s následným metodickým rozborem probíhala i živá diskuze nad jednotlivými postupy, která sloužila ke sdílení dobré praxe a zkušeností mezi účastnicemi.

O těchto i dalších akcích jsme informovali také na Facebooku