přírodovědná gramotnost

V rámci přírodovědné gramotnosti byly sdíleny poznatky pro výuku biologie, fyziky a chemie, ale také byly propagovány prostředky k uplatňování badatelské výuky a podpoře enviromentálního smýšlení

V budově školy GaSOŠPg vznikly 3 nově vybavené laboratoře, které nabí moderní přístupy s možností využít pro výuku měřící přístroje Pasco, digitální trinokulární mikroskop, sady preparátů nebo stavebnice pro výuku chemie. 

Pro více informací prosím klikněte na šipku na pravé straně vedle názvu.  

Naším cílem bylo představit témata, která budou podporovat inovativní a badatelský přístup v rozvoji STEM (z anglického science, technology, engineering, mathematics) na všech stupních vzdělávací soustavy, na které byl náš projekt zaměřen, tedy od předškolního vzdělávání po třetí stupeň (střední školy).  Velmi často docházelo k propojování oblastí v rámci jednotlivých setkání, tak, aby obsah setkání reflektoval skutečnou podstatu tématu, nikoliv tradiční rozdělení na vyučované předměty.

 

Jedním z neotřelých témat, ke kterému jsme se v průběhu trvání projektu vraceli byly „zelené parapety“, pod jehož hlavičkou jsme připravili řadu setkání, která měla za cíl zprostředkovat metody a postupy, jak lze využívat přírodních materiálů a přírodovědných technik k zvelebování nejen školních tříd, ale celkově i životního prostoru, který nás obklopuje. A tímto způsobem pak přirozeně podporovat nejen zájem o přírodní vědy, ekologii, ale také „učení děláním“ (learning by doing) a vztah k živým věcem okolo nás prostřednictvím následné péče o ně.


Intenzivním snažením jsme dokázali překonat úzus, že biologie, chemie a fyzika jsou předměty určené pro žáky od 2. stupně základní školy a společně pracovat na tématech a programech, které přirozeným způsobem představují využití fyziky, chemie a biologie při běžných každodenních činnostech, které děti znají a vykonávají od nejútlejšího věku. Překonání této počáteční překážky a podporu myšlení mimo zajeté koleje definované považujeme za velký přínos našeho počínání. Za tímto počinem je velké množství práce a kreativity realizačního týmu a velmi nám v tomto ohledu pomohlo i přímé zapojení dětí při představovaných aktivitách. Jak lektorky, tak paní učitelky, jakožto dotčená cílová skupina, mohly totiž okamžitě pozorovat jasný dopad na vnímání dětí a vyhnuli jsme se tak prostému předávání teoretických pouček.


Mezipředmětové prolínání je jedním ze základních stavebních prvků našeho projektu, a tak přirozeně dochází i k využívání výstupů, které vznikly při propagaci jedné gramotnosti (v tomto případě přírodovědné) pro rozvoj dovedností v rámci jiné gramotnosti – například obrázky z mikroskopování jsou dále využívány k představení možností, jak pracovat s grafickými úpravami na tabletu. 


Na několika setkáních jsme se rozhodli představit propagaci přírodovědných věd (zejména v oblasti biologie) netradičním způsobem ve spojení s rukodělnými činnostmi. Máme za to, že možnost ukázat, jak snadné je skloubit seznamování s přírodními materiály se zajímavou tvůrčí činností, z níž navíc vzejde něco, co dále slouží k oživování prostředí, ve kterém žijeme, je skvělou cestou, jak zatraktivnit předávání poznatků o přírodovědných předmětech. 


Pořádali  jsme však i velmi vědecky zaměřená setkání, kterých jsme mimo jiné využívali k představení nových materiálů a pomůcek, které jsme pořídili do naší školy. Máme za to, že i poskytování kvalitních pomůcek, díky nimž je možné přenést bádání zase o krůček dál, může mít velký vliv na soustavné podněcování zájmu o přírodovědné předměty, které se tradičně těší značné neoblíbenosti mezi žáky. V rámci využívání výstupů mezi různými částmi našeho projektu je právě například i trend ohledně vývoje zájmu o studium přírodovědných předmětu sledován v kariérovém poradenství (Šablona 7g). Z pořízených pomůcek dosáhly největší obliby trinokulární mikroskopy, stereoskopické lupy a sady preparátů z říše rostlin i živočichů, sady bezdrátových senzorů Pasco pro fyziku, chemii  a biologii, které díky našim mentorským setkáním našly své místo i v ostatních školách, které jsme inspirovali. Přínosné jsou veškeré modely ať už částí lidského těla, atomů nebo všeobecně stavebnice, které názorně přibližují probíranou problematiku. Učební pomůcky byly představeny nejen kolegům, ale také žákům v hodinách, které byly pojetím odlišné od klasických vyučovacích hodin, a totiž ve stylu badatelské výchovy. I tyto přístupy jsme průběžně sdíleli a diskutovali s vyučujícími spolupracujících škol. Díky nově vybaveným učebnám fyziky, chemie a biologie byla setkání pro KA3 velmi reprezentativní, organizačně efektivní – nový nábytek je vhodný pro uložení pomůcek přímo v učebně, a tedy ihned k dispozici. 

Biologie

Fyzika

Chemie

Pasco chemie

Chemie-pokusy

Fyzika-BEV