zahraniční spolupráce

Absolvování hospitační a metodické stáže v Hamburgu

Týdenní pracovní pobyt (20.-25.11. 2022)

Dvě kolegyně strávily týden ve škole Stadtteilschule Fischbek-Falkenberg v Hamburgu, kde mohli porovnávat rozdíly mezi naším a německým vzdělávacím systémem na jednotlivých úrovních vzdělávání od předškolního po středoškolské. A porovnávat tak rozdíly mezi zdejším a tamějším přístupem nejen ke vzdělávací činnosti ale také k uspořádání a vybavení školy.


Co se týče materiálního vybavení, pak škola, která je se 1400 žáky druhou největší v Hamburku se nachází v moderní budově se vším potřebným zázemím - knihovnou, tělocvičnou, mensou, školním hřištěm i zahradou. Nicméně v této oblasti účastnice identifikovaly také body, které u nás považují za lépe řešené. V německé škole je úplná absence šaten, kabinetů i prostoru pro odpočinek žáků mezi vyučovacími hodinami.


V oblasti organizace výuky byly účastnice osloveny mírou, jakou jsou studenti vedení k samostatnosti a aktivitě v hodinách (pravidelné hodnocení aktivity v hodině, ovšem bez formálního ústního zkoušení), přičemž není nutná přílišná aktivizace žáků, sami se hlásí o slovo a nebojí se projevit svůj názor. Výuka je vedena s důrazem na kritické myšlení, vlastní názor a jeho obhajobu v diskuzi, hodnocení názoru a práce spolužáků (k tomu vedeni již od prvního stupně ZŠ). K rozvoji těchto dovedností je také ve většině tříd přizpůsobeno i uspořádání lavic do “U”, které ze své podstaty dává větší prostor k diskuzi. Oproti běžné praxi na českých školách je při vzdělávání kladen důraz na rozvoj kompetencí (menší rozsah znalostí než čeští žáci, ale umí znalosti využít v praxi), oproti tomu mají naši žáci mají velké množství znalostí, které nedokážou efektivně využít.


Pro snahu aplikovat přivezené poznatky do naší praxe by účastnice nabité dojmy shrnuly do dvou základních bodů:

  • Zaměření na formativní hodnocení a sebeevaluaci žáků

  • Přesunutí práce z učitele na žáka (učitel jako mentor a hodnotitel – klade pouze otázky, samostudium, zapisování, skupinová práce aj.).

Absolvování hospitační a metodické stáže ve Španělsku na škole Severo Ochoa

Týdenní pracovní pobyt (22.-29.10. 2021)

v městě Murcia absolvovala výjezdní skupina pedagogů, které spojovala aprobace ANJ, FRJ, ŠPA- jazyky, které se na družební instituci vyučují. Zároveň to byla příležitost pro frekventanty španělského vzdělávacího programu IKAP, aby si prověřili nabyté znalosti krásného románského jazyka.

Cílem mobility bylo porovnání výuky cizích jazyků, rozvoj jazykových , mezikulturních kompetencí pedagogických pracovníků, hospitační činnost, metodika výuky nejenom cizích jazyků. Využití jazykového semináře španělského jazyka probíhalo v hodinách VV, HV, TV, španělštiny, technic. kreslení, fyziky. Nejvíce hodin jsme absolvovali při tzv. stínování vyučujících v hodinách ANJ. Výuka FRJ byla zpestřena samostatnou interaktivní formou mezi českým pedagogem a španělskými žáky.

Ke zpestření naší práce také patřilo živé vysílání do školního rozhlasu, každodenní diskuze se členy pedag. sboru a poznávání krásného regionu na jihu Evropy.

Lingvistická a pedagogická stáž byla velice přínosná v oblasti rozvoje jazykových, mezikulturních kompetencí. Přinesla mnoho nových zkušeností, kontaktů a inovativních přístupů k výuce. Obohacením byly nové zdroje nejenom pro výuku cizích jazyků.

Zpracovala: Mgr. Daniela Sošková