digitální gramotnst

Touto aktivitou jsme se snažili pedagogy vtáhnout do světa nových technologií, přiblížit jim jejich možnosti pro využití přípravy na výuku i během výuky samotné. Pozornost jsme v rámci projektu zaměřili zejména na práci s pomůckami na virtuální realitu a jejich možné využití ve výuce, workshopy animačních technik a grafiky na tabletu, přiblížení využití robotiky v rámci školní výuky a také jsme pořádali kroužky, nejen pro naše žáky

Workshopy virtuální reality

Ukončená aktivita.

Využívání virtuální reality pro vzdělávací účely ve školách je trendem posledních několika let, který umožňuje předávat žákům informace v podobě, která podporuje zapamatování a ukotvení probírané látky v nebývalé podobě. 


Pro učitele i vedení škol je na trhu celá řada komerčních školení, které se věnují danému tématu, ale i komplexním přístupům ve využívání virtuální reality při práci se žáky. My jsme využili jedinečné možnosti, kterou nám zapojení do projektu IKAP II poskytlo a technologii virtuální reality jsme k pedagogům v regionu přiblížili a umožnili jim poznat její přínosy prostřednictvím témat, která osloví pedagoga každé aprobace.  


I pro tento výstup, stejně jako pro další v oblasti podpory digitální gramotnosti, se ukázalo velmi přínosné zapojení lektorů-juniorů, kteří jsou žáky naší školy a velkými fanoušky inovací na poli digitálních technologií. Bylo pro ně tedy velmi přirozené prezentovat témata, se kterými se mnozí z podpořených pedagogů setkali poprvé. A to je i jeden z důvodů, proč považujeme seznamování pedagogické obce s aktuálními trendy v digitální oblasti za velmi zásadní. Jejich žáci se totiž s nějakou formou virtuální reality velmi pravděpodobně setkali při hraní her a je pro ně prostředím, ve kterém jsou schopni se velmi rychle zorientovat a využívat benefity, které jim nabízí. Pro využívání virtuální reality při běžné výuce jsou tedy obecně bariéry zejména na straně pedagogů, a proto jsme se zaměřili na rozvoj a podporu kompetencí i v této oblasti tak, abychom v rámci centra kolegiální podpory obsáhli další z žádoucích dovedností pedagogů v 21. století.


Workshopy nejen že poskytly pedagogům inspiraci do výuky, ale obohatily jejich všeobecné povědomí o nových technologiích a umožnily tak držet tak krok s mladou generací. Součástí každého workshopu bylo představení základních ovládacích pokynů pro zacházení s vybavením, s připojením k notebooku a wifi. 

Pro více informací o výstupu prosím klikněte na šipku na pravé straně vedle názvu.

Workshopy robotiky

Ukončená aktivita.

Primárním cílem tohoto výstupu bylo rozšíření povědomí o nových učebních pomůckách v oblasti robotiky a její výuky a seznámení pedagogů s inovativními přístupy ve výuce a možnostmi rozvoje dovedností, které robotika umožňuje. 

Během naplňování této aktivity jsme aktivně vedli rozhovory se spolupracujícími školami, abychom se dozvěděli, jak pojímají výuku informatiky všeobecně, zda robotiku do výuky zařazují například formou zájmových kroužků a případně s jakými metodami pracují. 

Vedle Lego Education, na které jsme aktivitu původně cílili jsme zaměření jednotlivých setkání rozšířili i o představení ostatních dostupných učebních pomůcek a přidali důraz na metodiku výuky pomocí těchto pomůcek i v ostatních předmětech (např. Ozobot pro cvičení slohových útvarů z českého jazyka, cizího jazyka, podpora rozvoje informatického myšlení, aktivní přístupy žáků, Beebot pro hudební výchovu nebo zeměpis). A to i přes to, že jsme se během workshopů museli vypořádávat se zažitým předsudkemvyužívání robotů jen ve výuce informatiky a jen se žáky, kteří jsou buď nadaní nebo mají k tomuto tématu vztah. Zaměřili jsme se tedy na komplexní koncepci podpory rozvoje informatického myšlení a zajistili tím možnost zapojení pro pedagogy na všech vzdělávacích stupních i všech aprobací, kteří projeví o téma zájem. 

Vznikl blok workshopů s uceleným obsahem s cílem vtáhnout spolupracující školy do světa robotů pro úplné začátečníky, až po roboty, kteří mají profesionální využití. Každé setkání jsme rozdělili na 3 úrovně, ve kterých se pedagogové seznámili s daným robotem, získali základní informace, tipy na využití a následně dostali možnost vše si prakticky vyzkoušet, případně navrhovat vlastní úlohy a využití pod vedením lektora. Zároveň jsme vyvinuli značné úsilí, které mělo vést k dalšímu posunu ve využívání moderních technologií ve všech oblastech výuky ( v souvislosti s naším lídrovstvím v oblasti digitální gramotnost) a s tím souvisejícího nového přístupu k samostatné práci žáků, kdy žák sám navrhuje řešení, hledá vlastní postupy a umí si je obhájit. 

Pro více informací o výstupu prosím klikněte na šipku na pravé straně vedle názvu.

Workshop grafika na tabletu

Ukončená aktivita.

Cílem aktivity bylo vytvořit setkání, jejichž prostřednictvím se pedagogickým pracovníkům rozšíří jejich kompetence nejen při práci se třídou, ale také při kolegiální spolupráci a komunikaci s rodiči a dalšími partnery – a to, jak napřímo, tak prostřednictvím výstupů na webových stránkách školy, plakátech a sociálních sítích. 


Výstupy workshopu:

 

Dílčí lekce workshopu grafiky na tabletu zafungovaly jako inspirace pro adekvátnější zvládání nároků dnešní doby, kdy se v online prostoru nachází téměř paralelní svět k čerpání znalostí a dovedností, ale také další svět komunikace mezi lidmi. K tomuto účelu jsme připravili sérii školení zaměřenou na rozvoj kompetencí zpracování informací do atraktivní podoby a jejich následný přenos cílové skupině.


Efekt budou tyto nově získané dovednosti pedagogických pracovníků mít zejména při poskytování informací žákům, kolegům, rodičům a dalším cílovým skupinám přístupnější a zábavnější formou. Využívání tabletu a jeho výhod k vytváření nejen grafických materiálů umožňuje pedagogům zpracovávat výstupy s větší mírou kreativity a s využitím širší škály prvků, které vedou k aktivnějšímu zapojení relevantních partnerů (žáků, rodičů, kolegů,...).

Pro více informací o výstupu prosím klikněte na šipku na pravé straně vedle názvu, pro více fotek  na šipky na pravém a levém okraji fotografie.

Workshop animačních technik 

Ukončená aktivita.

Cílem aktivity bylo seznámení pedagogických pracovníků (PP) s možnostmi animačních technik, rozvíjení kreativity při jejich využití.


Výstupy workshopu:

·        osnova a obsah témat pro školení animačních technik pro různě pokročilé posluchače, zvýšení všeobecné dovednosti práce s počítačem jednotlivých účastníků

·        podpora kreativity PP při práci s digitálními technologiemi - podpora využívání animačních prvků

·        zvýšení sebevědomí při využívání a tvorbě grafiky PP

·        osvojení typografických pravidel při využívání animačních technik.

·        zlepšení prezentačních dovedností

·        zvýšení úrovně a znalostí využívání prezentačních nástrojů.

 

Dílčí lekce workshopu animačních technik zafungovaly jako inspirace pro častější využívání animačních technik ve výuce. Zejména pak pro tvorbu pracovních listů a ostatních výukových materiálů (i v online prostředí), jejich sdílení, možnosti sdílení a zpřístupnění grafik a jejich úpravy. Efekt budou tyto nově získané dovednosti pedagogických pracovníků mít zejména při poskytování informací žákům přístupnější a zábavnější formou a pro oživení výuky. Znalost práce s alternativními typy úložišť umožňuje rychlejší, bezpečnější a efektivnější spolupráci mezi pedagogickými pracovníky a tak podporuje princip kolegiální spolupráce na úrovni školy. Prezentační techniky a znalost dostupných grafických aplikací dovoluje vyučujícím zpřesnit interpretaci vykládané problematiky a umožní jim spontánní využívání těchto nástrojů i v průběhu výuky. Dalším přínosem poznatků z lekcí animačních technik je možnost přizpůsobení didaktických materiálů i žákům se SVP. Pedagogičtí pracovníci dokážou sestavovat výukové materiály s větší mírou kreativity a s využitím širší škály prvků, které vedou k lepšímu pochopení probírané problematiky.




Pro více informací o výstupu prosím klikněte na šipku na pravé straně vedle názvu, pro více fotek  na šipky na pravém a levém okraji fotografie.

Kroužky pro děti

V rámci leadrovství v oblasti digitální gramotnosti, která spadá pod klíčovou aktivitu 2 projektu IKAP II Středočeského kraje organizujeme také kroužky pro děti. A to nejen pro své žáky, ale také ve spolupráci se Základní školou Vrdy pro tamní děti. 


ZŠ Vrdy v uplynulém roce vybudovala polytechnické centrum, které je využíváno i školami z okolí a coby odborné pracoviště jej využíváme i pro prezentaci pomůcek, které jsou jinak k dispozici na naší škole. 


Kroužky organizované v polytechnickém centru ZŠ Vrdy slouží zejména k podpoře STEM u dětí na druhém stupni základní školy. Žáci se při nich seznamují s robotikou, orbitální mechanikou, i virtuální realitou, není tedy divu, že jsou velmi oblíbené, a to jak mezi chlapci, tak děvčaty. 

Podpora digitalizace v místní MŠ

Intezívní spolupráci v oblasti podpory a prohubování digitálních dovedností jsme navázali s místní mateřskou školou. Aktuálně ve školce probíhá digitalizace procesů, a to nejen uvnitř organizace - při správě dat i práci s dětmi, ale také pro komunikaci s rodiči a dalšími partnery. Pro tyto účely jsme vytvořili sérii setkání, kde se paní učitelky zdokonalovaly ve využívání tabletů a jednotlivých aplikací k podpoře digitalizace v předškolním vzdělávání. Tuto spolupráci považujeme za vlajkovou loď leadrovství v rámci projektu IKAP II, a to zejména pro její komplexnost při naplňování potřeb partnerské organizace v oblasti rozvoje digitální gramotnosti.  


Informace o těchto a dalších aktivitách v rámci podpory digitální gramotnosti jsou k dispozici také na webových stránkách IKAP II. Středočeského kraje.

O těchto i dalších akcích jsme informovali také na Facebooku