Kulturaktör: Oskar "Mollgan" Schwartz, poet och rappare
Hiphop som uttryckssätt. En workshop om hiphop med artisten Mollgan där eleverna får lära sig skriva raptexter och modern poesi. Vi går igenom hur man bygger upp en låt, förklarar rimstruktur, vokalrim, textförfattande, storytelling, flow, uppträdande och teamwork. Fokuset ligger på att varje elev ska våga hitta sin egen röst och förmedla sin egen berättelse med nya kreativa verktyg och uttryckssätt.
Omfattning: 90 minuter per klass
Plats: På skolan, i ett klassrum
Förberedelser: Kulturaktören har med sig den utrustning som behövs för workshopen. I klassrummet behövs endast whiteboard, whiteboardpennor, papper, penna, bord och stolar till eleverna. En lärare från skolan behöver finnas med under workshopen.
Kontakt: Maria Karlsson, samordnare Kulturgarantin
maria.karlsson02@molndal.se
031-3152031, 0720-850654
Här kommer inom kort en hälsning från Oskar "Mollgan" som ni gärna får visa för eleverna innan workshopen. Han berättar lite om sig själv och den workshop som ni kommer att få uppleva med honom.
Mollgan har gjort workshops på flera olika skolor och verksamheter och i denna film får du se olika människor använda sina röster för att dela med sig av sina berättelser, något som du snart kommer få prova på.
Eleverna fyller själva i en digital enkät efter kulturgaranti-aktiviteten.
Dela länken med eleverna på Unikum eller Google Classroom:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwqossuQvRYbhie0tEhnW-sOcGoj7McPV_fOpzvKPg-2_6Iw/viewform?usp=header
Tack för att ni säkerställer elevernas delaktighet!