Om författaren och boken: Bjarke Stenbaek Kristensens andra bilderbok Biografen vid världens ände utspelar sig på Grönland där författaren växte upp.
För läsaren väntar en upptäcktsfärd i ett spännande och hisnande landskap där uppfinnaren och forskaren Nadine letar efter liv i universum från sitt forskartorn. När hon ger sig av från tornet i jakt på en reservdel stöter hon på en grupp barn som bygger på sitt eget projekt. Kanske kan de hjälpa varandra?
En sinnrik bok om att gå sin egen väg men också att upptäcka det fina med att göra saker tillsammans.
Om besöket: Under besöket får klassen en rundvisning i biblioteket för att lära känna sitt folkbibliotek. Vi presenterar också årets 6-årsbok och delar ut varsitt exemplar av boken till eleverna.
Inspirationsdag för dig som pedagog 23 sept.
Mer info om träffen och anmälan nedan.
Kontakt personer:
Anna Bernhem, Mölndals stadsbiblioteket
Elin Alvinge, Kållereds bibliotek
Jorunn Bergqvist, Lindome bibliotek
Bekräfta dag och tid för din skola/klass direkt i bokningsschemat. Dagar och tider för biblioteksbesök
Öppna schemat till det bibliotek din skola tillhör genom att klicka på den gråa rutan i högra hörnet.
OBS! Kolla att du är inloggad på ditt GAFE-mailkonto så att du får behörighet att öppna schemat.
Ta chansen att träffa författaren och illustratören till årets 6-årsbok! Under inspirationsdagen får du som pedagog i förskoleklass eller skolbibliotekarie med dig olika ingångar och inspiration till hur du kan fördjupa det lässtimulerande arbetet med boken Biografen vid världens ände.
Plats: Mölndals stadsbibliotek, Hörsalen Hajen
Tid: onsdag den 23 september kl. 14.00-16.00
Anmälan: Sista anmälningsdag 18 september till
Här kommer en filmhälsning från bibliotekarierna att visa för klassen.
Barnen får ta med sig boken hem efter besöket på biblioteket och behålla den. Boken kan användas som inspiration till vidare läsning, lek och kreativt skapande.
Utdelning av 6-årsboken finansieras av Statens kulturråd.
Efter klassens biblioteksbesök kommer dramapedagogen Moa Hallgren till varje förskoleklass och gör en dramaworkshop kopplad till boken.
Dramaworkshop: info och schema för din klass.
Klassen ska ha läst boken Biografen vid världens ände innan Moa kommer till er.