Prima

ZAMĚŘENO NA ADAPTACI

První rok na Duhovce je v mnoha ohledech klíčový. Je ve znamení adaptace. Studenti se adaptují na nový způsob výuky (často velmi odlišný od toho, na který byli doposavad zvyklí), učitelé a starší spolužáci se adaptují na nové primány. 

Role třídního učitele je naprosto zásadní, není pouze průvodcem po světě montessori, ale též tím hlavním, který spoluurčuje výchozí třídní klima, ovlivňuje úspěšný start budoucího osmiletého studia a v neposlední řadě má jedinečnou možnost získat škole spokojeného klienta - rodiče.

Provozní záležitosti

Třídnická hodina

Je zařazena jednou týdně v rozvrhu, vždy první pondělní hodina. Jejím smyslem je nabízet pravidelný rámec, v němž je možné dlouhodobě pracovat na pozitivním třídním klimatu, řešit aktuální situace týkající se jak organizačních záležitostí, tak zejména vzájemných vztahů ve třídě. Třídnická hodina má pevný rámec, její konkrétní náplň pak mají na starost vždy vybraní studenti, kteří se v průběhu roku pravidelně střídají.

Jednotlivé části: 

Hudba/Hra/Výzva: 5-10 minut, studenti si vyberou jednu ze tří možností.

Následně si studenti sednou do elipsy, v níž probíhá celý zbytek třídnické.

Poděkování: Jednotliví studenti mohou poděkovat komukoli v kruhu za něco, s čím jim pomohli. Student, jemuž bylo poděkováno, reaguje také jednoduchým "děkuji".

Krabice: Studenti, kteří vedou třídnickou, rozdají obsah krabice ztrát a nálezů nastřádaný z předchozího týdne.

Sdílení a diskuze: Minimálně 20 minut strávených společnou konverzací - řešení vztahových záležitostí, organizační informace, sdílení zážitků...

Pozorovatel: Jeden z vedoucích ranního setkání na konec jednotlivě a jmenovitě poděkuje těm studentům, kteří během celé třídnické dodržovali jak třídní pravidla, tak pravidla kruhu. (k tomu dobře slouží abecední seznam studentů na clipboardu, do kterého si daný student průběžně zaznamenává poznámky)

Pro sdílení v kruhu je zejména v primě šikovné používat nějaký předmět, který symbolizuje to, že slovo má právě (a výlučně) student, který je zrovna v držení předmětu. Osvědčil se mi měkký míček, díky němuž se o slovo studenti jednoduše přihlásí tak, že rukou naznačí připravenost chytnout míček od mluvčího. Ten v klidu domluví a pak může někomu přihrát. Tento systém mimo jiné ulehčuje učiteli systém vyvolávání studentů. Ve vyšších ročnících, kdy si studenti pravidla konverzace v kruhu osvojí, se míček stane nadbytečným.

Nejdůležitější částí je sdílení, pro které je dobré přidat speciální pravidla (co se řekne na elipse, zůstává na elipse; více než jindy dbát na vzájemný respekt, právo jen mlčet a poslouchat...). Pro kolektivy, ve kterých se studenti ostýchají sdílet osobní témata nebo je nebaví sdílet, co třeba dělali o víkendu, zkrátka kde to z nějakého důvodu drhne, doporučuji vyrobit zásobníček témat. Prakticky jde o soubor kartiček, které nastavují obecné téma ke sdílení (výběr záleží na učiteli), náhodně se dvě vylosují a studenti se dohodnou, o kterém budou mluvit. Při takto "zvenku a zhora" nastaveném tématu je pro mnoho studentů jednodušší se do sdílení zapojit. Dobře v tomto smyslu fungují třeba i Pokec kartičky a jejich obdoby.

Ve vyšších ročnících (tercie a kvarta) je možné přidat volitelnou aktivitu: soapbox namísto např. sdílení. Soapbox umožňuje jednomu studentovi promluvit o tématu, ke kterému má vztah (upozornit na společenský problém, aktivizovat, sdílet nadšení...), anebo se představit v novém světle (ukaž spolužákům svou stránku, kterou ještě neznají). Projev trvá několik minut, je nerušený, ostatní jen poslouchají, dotazy mohou přijít teprve po skončení projevu.

Soapbox pomáhá nejen vzájemnému poznávání se, ale i rozvoji mluveného projevu. Osvědčilo se nám to, že daný student (který o t0m, že má na třídnické mluvit k ostatním, ví předem) přinese na třídnickou předmět, který nějak souvisí s tím, o čem bude mluvit. Např. chci ostatním popovídat o orientačním běhu, který jsem začala před rokem trénovat, tak přinesu busolu nebo razítko z kontroly).

Bohatý zásobník nápadů do všech částí třídnické je ZDE.

části třídnické.pdf

Stanovení služby

O základní úklid třídy se starají sami studenti. Je dobré, když je zaveden jasný a spravedlivý nástroj rotace služeb, který také umožňuje vyučujícím jednoduše zjistit, kdo má zrovna na co službu. Služba může být rozdělena na jednotlivé role včetně pojmenování povinností (viz příklad). Určená služba je zodpovědná zejména za úklid třídy na konci dne. (Úklid zařizuje služba, učitel pouze "přebírá" uklizenou místnost.)

Služby

Práce s diářem

Video popisuje obsah diáře pro primány.

Diář.mp4

Karta studenta

Karta studenta je součástí primánského diáře a nabízí možnost formativního hodnocení klíčových kompetencí přesahujících rámce jednotlivých vyučovacích předmětů. Studenti by se s kartou měli nejprve seznámit prostřednictvím TU, pochopit její smysl a zhodnotit své dovednosti na počátku roku. Počátkem druhého pololetí se ke kartě vracejí, zaznamenávají svůj posun a konzultují finální zhodnocení s jednotlivými garanty klíčových dovedností.

Je důležité vysvětlit smysl karty studenta i smysl sebehodnocení. Dobře funguje zdůraznit, že dané kompetence mohou studenti uplatňovat nejen napříč jednotlivými předměty, ale i po celou dobu svého studia. 

Třídní fond

Třídní učitel je správcem fondu. Vede si účetní knihu s příjmy i výdaji. Hotovost je uschována ve školním trezoru. 

Zdrojem příjmů jsou akce školy, na kterých je počítáno s mikrofinančními projekty, například vánoční setkání nebo zahradní slavnost. Je jen na studentech, jak se svými úsporami naloží, zda dají přednost třeba společné pizze na školní přespávačce, nebo se rozhodnou podpořit charitu, či zaplatí společné kino.

Důležité je vést si pečlivě a průběžně účetnictví (stačí účtenky a přehled příjmů a výdajů), podnikavá a zároveň šetřivá třída se na konci kvarty může dostat až k vyšším jednotkám tisíc korun.

Preventivní program

Preventivní program je aktualizován metodikem prevence každý rok. Nyní však obashuje již ustálené programy, které se zpravidla pouze doplňují dodatečnými aktivitami dle potřeb třídy.

Plán prevence 2022-2023.pdf

Asistenti

V primě je všem studentům i učitelům k dispozici asistenti, kteří jsou přítomni všem výukovým hodinám. Asistentské kompetence naleznete v tomto dokumentu.

Evidence přestupků

Efektivní nástroj pro řešení studentských přestupků je evidence.

Je-li učitel přítomen porušování pravidel či školního řádu, zapíše studenta a popíše stručně podstatu prohřešku. Třídní učitel pak získává informace o porušení pravidel svých studentů a měl by konat. 

Jak na evidenci? Uložte si mailem zaslaný odkaz na tabulku s evidencí přestupků své třídy. V záložce Nástroje si nastavte Pravidla oznámení tak, aby vám upozornění na nový záznam přišlo na e-mail okamžitě po jeho zapsání. Po zapsání přestupku promluvte se studentem/studentkou. Je vhodné se o incidentu informovat také u vyučujícího, který jej zapsal. Pokud hrozí studentovi na prvním patře kázeňské opatření kvůli opakovaným zápisům do evidence, vyplňte se studentem zápis v diáři a informujte tak rodiče.

Akce v průběhu školního roku

Adaptační kurz (SRPEN/ZÁŘÍ)

Hlavním smyslem adaptačního kurzu (seznamováku) je nastavit základy zdravě fungujícího třídního týmu. TU je spíše v roli dalšího účastníka kurzu než v roli vedoucí - tu zaujímá EVa. Kurz má svou osvědčenou strukturu a probíhá od neděle do čtvrtka v prvním zářijovém týdnu.


Každé ráno vede TU ranní elipsu (30 min, směřuje zejména k odbourání obav a posílení radosti ze společného sdílení, učí studenty základům fungování komunitního kruhu - inspirace např. ZDE). 


TU by se měl během seznamovacího kurzu soustředit na pochopení dynamiky kolektivu, na definování základní atmosféry třídy, na korigování kritických oblastí (sobecké chování, porušování pravidel…), podporu chování dle kódu grace and courtesy a v neposlední řadě na to, aby si se studenty nastavil individuální koalice. V rámci specifické a k tomu určené aktivity na seznamováku si TU nastavuje koalice. Během individuálních rozhovorů se zajímá o obavy primánů a domlouvá se s nimi, jak budou postupovat, pokud se objeví nějaký problém. Dobře nastavené koalice velmi pomáhají později - TU má vztah nejen ke třídě jako k celku, ale i ke všem studentům individuálně. 


Důležité je také nastavit si osobní pravidla tak, aby se TU cítil v kontaktu se svými studenty přirozeně (jak oslovovat? tykat/vykat? Jsem tu pro vás 24/7, nebo jen v daný čas?). Přirozenost, autenticita a zájem o studenty jsou jedny z nejdůležitějších prvků budování neformální a přirozené autority u studentů.


Již na seznamováku se studenti naučí tyto principy, které se uplatňují po celou dobu studia na Duhovce:

ZNÁM HRANICE Je nutné začít vymezením hranic (jak prostorových - kam můžu chodit, kam ne - tak i pravidlových - co je dovoleno, co ne), v nichž se studenti mohou svobodně pohybovat. Naprosto zásadní princip.

ZDVIŽENÁ RUKA Pokud učitel zvedne ruku a čeká, je to signál pro ostatní, že mají ihned také zvednout ruku a zůstat tiše.

PRAVIDLO TŘÍ Pokud se student chce na něco zeptat učitele a přitom tuší, že odpověď už někdy dříve mohla padnout (v kolik je sraz? co si máme vzít s sebou atd.), zeptá se nejdříve alespoň tří spolužáků. Teprve poté se smí zeptat i učitelů. Na opakované a již zodpovězené dotazy tak lze reagovat prozaickým gestem tří zdvižených prstů - šetří to energii a eliminuje učitelskou frustraci.

MLUVÍ JEN JEDEN Pokud chci něco říct, počkám, až mluvící domluví. Děti z Duhovka ZŠ používají i ruku položenou na rameno učitele jako signál, že by s ním chtěly mluvit, až domluví.


Zásadním aspektem adapťáku je také prvotní tvorba třídních pravidel. Ta si studenti za pomoci TU formulují sami v rámci k tomu určené aktivity. Vznikne tak první koncept, který je možné ještě v rámci třídnických hodin doladit. Studenti často inklinují k navrhování pravidel typu: učitel na nás nesmí křičet, musí nám dovolovat chodit na záchod v hodinách, je povoleno žvýkat/cucat bonbony a podobně. Klíčové je vysvětlit že jde o stanovení pravidel vzájemného chování - tedy jak se chovat, aby se ve třídě všichni cítili bezpečně. Pravidla tak mnohem silněji ovlivňují to, co se děje mezi studenty o přestávkách, než v průběhu hodin.

Skvěle také působí, když výsledná formulace pravidel nevychází z restriktivní formy, k níž studenti přirozeně inklinují, nýbrž popisuje kýžené modely chování. Tedy namísto "nepřekřikujeme se a neskáčeme si do řeči" volit "mluví jen jeden", namísto "neposmíváme se a nejsme sobečtí" volit "respektujeme své odlišnosti a snažíme se na svět dívat i očima druhých".

2021_ Program seznamovací kurz

První dny ve škole (ZÁŘÍ)

V pátek jdou primáni poprvé do školní budovy. Jde o vybudování pozitivního vztahu ke škole, navázání na natěšená očekávání z adaptačního kurzu. Doporučuji sejít se před školou, rozdat ISIC karty a každého nechat individuálně poprvé samostatně otevřít vstupní dveře do školy. 

Ve třídě pak jsou postupně seznámeni s prostorem, školními pravidly, fungováním školy apod. Seznam všech úkolů je v přiloženém dokumentu. Velmi doporučuji poznání školy formou silent walk. Lze využít také "školní kvíz" pro orientaci v základních pravidlech. S fungováním školního mailu, školy online, google classroom a google nástrojů primány během prvních hodin seznámí učitel informatiky.

Během prvních dnů také doporučuji aktivitu “dopis sobě v oktávě”. Studenti píší sami sobě o tom, co je baví, jak si představují svou budoucnost, na co se těší apod. s tím, že následně dopis slavnostně zapečetí, uloží a sami jej obdrží až v období své maturity. Ze zkušenosti se jedná o silně dojemné i veselé zážitky, když si maturanti čtou, co v primě sami sobě napsali.

Prima dokument vstup.docx

Prima týden (ŘÍJEN)

Prima týden je uzavřením adaptačního období primánů na Duhovce. Po uplynulém prvním měsíci mají primáni možnost zaměřit se na sebe a své (nejen studijní) dovednosti, které budou využívat napříč všemi předměty. Zároveň je prostor pro více celotřídních aktivit a společných aktivit s druhou primou. Páteční dopoledne je věnováno dobrovolnictví.

Po celý týden studenti nemají klasický rozvrh, celý druhý stupeň kromě prim je na výjezdu na Mácháči. Primáni si upevňují principy montessori práce (IW, PW, GW) a principů (ranní elipsa, PR). TU je průvodcem, rádcem a též architektem celého týdne. 


Zásadní je rozvíjet studijní dovednosti (shrnuté i v kartě studenta v diáři), konkrétně jde o naplnění těchto cílů:

1 Primáni se seznámí s tvorbou myšlenkových map a klíčových slov. 

PROČ? S těmito pojmy se setkávají ve všech předmětech a tato aktivita má pomoci s tím, že se všichni seznámí s tím, co pojem znamená a jak se tvoří.


2 Primáni se seznamují s různými typy osobností, svá zjištění sdílejí a uvědomují si různorodost členů své třídy. 

PROČ? Vnímání odlišností pomáhá lepšímu porozumění mezi spolužáky (všichni nejsou jako já a přemýšlí jinak). To pomáhá předcházet nedorozuměním a konfliktům ve třídě.


3 Primáni si vyzkoušejí jiný formát rozvržení aktivit během dne, kdy není důraz na předměty, ale je na různé metody práce založené na montessori principech. Denní rozvrh je tvořen lekcí, samostatnou prací, skupinovou prací, PR a úklidem. 

PROČ? Týden je příležitostí pro změnu režimu, kdy neprobíhá "běžná výuka". Týden je jiný svým zaměření i organizací. Primáni si mohou zažít něco jiného.


4 Primáni v pondělí dostanou zadání veškeré samostatné a skupinové práce a sami si ji rozvrhnou do několika dnů. Při práci dodržují pravidla stanovená pro daný typ práce. 

PROČ? Tento týden je unikátní příležitostí pro trénink time-managementu, který je následně vyžadován v jednotlivých předmětech (avšak v delším časovém úseku několika týdnů). Během prima týdne jde "simulovat" několikatýdenní práci v krátkém čase. Tento trénink tak lze dobře reflektovat.


5 Učitel naplňuje strukturu Prima týdne, jehož cílové zaměření je na dovednosti přesahující konkrétní předměty, obsah aktivit je předmětový dle volby TU. 

PROČ? Společné cíle jsou nadpředmětové a primáni z nich získávají důležité zkušenosti pro další studium. Obsah samostatné či skupinové práce je vedlejším produktem, a proto se může lišit dle preferencí TU.


6 Primáni si vyzkoušejí dobrovolnictví, práci pro komunitu. 

PROČ? Chceme podporovat, aby studenti vnímali, že jsou součástí komunity, podílí se na práci pro ní, pomáhají lidem ve svém okolí.


Proto je rozvrh upraven tak, aby vznikly delší bloky pro individuální a skupinovou práci, kdy všechny úkoly jsou zadány v pondělí a do čtvrtka je primáni plní (samostatně nebo ve skupině). Proběhnout by měly lekce uvedené v rozvrhu. Konkrétní náplň práce (GW, IW) lze upravit dle volby zapojených učitelů. Materiály z minulých let lze nalézt v této složce. Je možné je rovnou použít jako hotový projekt, stejně tak lze obsah projektu pozměnit či obohatit (budou-li splněny cíle).


Cíle Prima týdne jsou záměrně formulovány tak, aby učitelům umožňovaly obměnit konkrétní obsah či zadání jednotlivých aktivit, ovšem za předpokladu, že cíle projektu budou splněny. Je nezbytné dodržovat základní pravidla projektového přístupu (související, smysluplná témata, zadání práce, očekávané výstupy, jasné hodnocení, atd.) a perfektním nápadem může být např. zastřešení projektu jedním z velkých montessori příběhů (vybraných dle preference učitele).

V optimálním případě se tedy třídní obou paralelek sejdou v předstihu, dohodnou společný (či rozdílný, ale vzájemně odsouhlasený) obsah projektu, který rezonuje s jejich osobními preferencemi a umožňuje naplnění všech výše specifikovaných cílů projektu.

1_PRIMA TÝDEN_rozvrh

První třídní schůzka pro rodiče prim (ŘÍJEN)

Cílem první třídní schůzky je, aby se rodiče seznámili lépe s fungováním dětí na Duhovce, je vhodné zařídit, aby děti na své stoly připravily své desky a sešity, do kterých se rodiče mohou podívat. (Primáni je mnohdy nenosí domů a rodiče tak nevidí, co jejich děti ve škole dělají.) Připravené desky mohou pomoci s pochopením práce se studijními plány, které by měl TU rodičům vysvětlit. Mnoho otázek často směřuje k tomu, "jak vím, co se moje dítě učí a jak poznám, že je nějaký problém". (Pomoci může také vysvětlení hodnocení na škole online, kdy písmeno "S" je slovním hodnocením obsahujícím informace o nesplněných úkolech.) Dále je vhodné objasnit systém hodnocení na Duhovce včetně čtvrtletního hodnocení, které za měsíc obdrží (že je mnohdy pro učitele těžké takto brzy hodnocení vyplňovat).

Pro rodiče je často silným zážitkem jen to, že jsou fyzicky ve třídě. Doporučuji je seznámit s jejím prostředím (budníky, kancelářské potřeby, šuplíčky, školní pravidla...).

Imatrikulace (LISTOPAD)

Slavnostní akt v Břevnovském klášteru. Studenti jsou za přítomnosti svých rodin oficiálně přijati na Duhovku. Předem nacvičují píseň s učitelem HV, s nímž je nutné předem probrat formát obřadu. Je možné, že TU navrhne obohacení v podobě např. recitace vybraných studentů a podobně. TU také s předstihem vybírá studenta, který za třídu (z každé třídy jeden student) slavnostně přednese slib (viz příloha).

Imatrikulaci uvádějí studenti oktáv a program se skládá z:

Slib studenta Duhovky.docx

Vánoční setkání a třídní besídka (PROSINEC)

Smyslem Vánočního setkání je poskytnout široké duhovkové komunitě možnost setkat se a popovídat si i mimo akademický rámec. Jednotlivé třídy připravují stánky s občerstvením či tvůrčí aktivity pro návštěvníky. Akce se nese v duchu klidného adventu, zpívají se koledy, mlsá cukroví, popíjí punč (prodávaný zletilými studenty oktávy).

Třídní učitel s dostatečným předstihem informuje studenty, v součinnosti s ostatními TU domluví zajištění konkrétního typu občerstvení, pomůže s přípravami, pomáhá s průběhem, uloží případný výdělek do třídního fondu či předá zvolené charitě.

V praxi se někdy stane, že studenti se nechají unést možností vydělat peníze do třídního fondu, a více než na vánoční, klidnou atmosféru se soustředí na marketing, předhánějí se ve výhodnějších nabídkách a kreativitě reklamy na své produkty. Vždy je dobré studentům zdůraznit, že jejich cílem není co nejvíce vydělat na prodeji zákusků, ale spoluvytvářet pohodovou a klidnou atmosféru. Velmi také doporučuji propojit akci s příspěvkem na charitativní účely (v roce 2022 to např. byl nákup vánočních dárků pro děti uprchlíků z Ukrajiny). Připomínek, že duch Vánoc by neměl být jen o tom, kolik studenti dostanou dárků, ale spíše o tom, že myslí na ostatní, není nikdy dost.

Jarní tripartity (BŘEZEN/DUBEN)

Tripartitní schůzky jsou schůzky vedené studenty, učitel je zde v pasivnější roli (doptává se, případně pomáhá těm ostýchavějším s kurzem rozhovoru), rodič je zde spíše jako pozorovatel, doptává se až v závěru schůzky a dokresluje studenta a jeho působení v domácím prostředí. Je to jedna z mála příležitostí, kdy může rodič ve spolupráci s učitelem vidět a zhodnotit posuny studenta.

V primě studenti během schůzky reflektují své 8měsíční působení na Duhovce, to, jak se jim podařilo vyrovnat se s přestupem na novou školu, jaké mají vztahy ve třídě a jak se jim daří dodržovat pravidla. Na tripartitní schůzku se studenti připravují předem. Slouží k tomu otázky obsažené v diáři. Škály pro posuzování jsou prostředkem pro popsání aktuálního stavu i přání (a hledání cest) do budoucna. Je nutné, aby učitel a žák (případně i rodič) našli na konci školního roku čas pro vyhodnocení plánu ze schůzky. Více informací k tripartitám zde.

Před tripartitní schůzkou TU:


Primánská tripartita je velmi podstatná v tom, že nastolí rámec, v němž budou probíhat i tripartity v dalších ročnících. Rodiče někdy přicházejí s představou, že se dozvědí, co vlastně to jejich potomkovi nejde v tom dějepise a proč má z posledního testu z matematiky jen 62 procent. Proto je důležité v informativním mailu zřetelně vysvětlit, že smysl tripartit je jinde. 


Pro pozorného a citlivého TU je to také příležitost demonstrovat rodičům nejen vztah s jejich potomkem, způsob komunikace, ale i (pro rodiče často velmi překvapivý) posun studenta v komunikačních a metakongnitivních dovednostech. Velmi se mi vyplácí být naprosto otevřený, komunikovat stejně jako ve třídě, působit jako někdo, s jehož pomocí si student uvědomí zejména své silné stránky a dokáže je před rodiči popsat. A tento přístup dle mé zkušenosti skvěle funguje i u problematických studentů - pokud primán vidí, že vnímáte jeho silné stránky, bude je o to více kultivovat a také to zpevní váš vztah.  A ještě praktická rada - oficiální formát má 30 minut na jednu schůzku, ale velmi často se právě v závěrečných minutách setkání dostanete k podstatným věcem, které prostě nelze ukončit s tím, že čas vypršel. Z tohoto důvodu (a též z důvodu psychologického oddechu) silně nedoporučuji domlouvat si tripartitní schůzky v těsném sledu za sebou.

Projekt Antika (KVĚTEN)

Projekt, v němž studenti prezentují rodičům své objevy odkrývající vztahy mezi současným světem a obdobím antiky. Ano, již staří Římané...(doplňte si sami). Role TU je oficiálně nulová, vše zařizují učitelé dějepisu, ale je dobré být o akci informován. 

A též se jí zúčastnit. Probíhá v odpoledních hodinách a je velmi zajímavé vidět studenty mimo kontext hodin, které normálně učíte, a také je to výborná příležitost neformálně se vidět s jejich rodiči.

Projekt Voda (ČERVEN - 1. týden)

Projekt Voda plní několik funkcí. Vzdělávací program pětidenního výjezdu zajišťuje vyučující biologie. TU a asistent třídy na výjezdu působí jako "zázemí" pro studenty. Společně se potkávají na ranním kruhu, během odpočinkových a teambuildingových aktivit a společně zajišťují stravování (vaří). V rámci příprav na výjezd je TU zodpovědný za naplánování jídelníčku společně se třídou tak, aby strava vyhovovala všem a bylo možné ji na výjezdu uvařit pro skupinu 25 lidí.

Třídní výlet (ČERVEN - poslední týden)

Je velmi vhodné plánovat s dostatečným předstihem (kam? jak? s kým z kolegů?). Červnový termín pro třídní výlety je stanovený v kalendáři, pokud sousedí s víkendem, je možné výlet prodloužit - záleží na TU.

Bez ohledu na to, kam, jak a s kým třída jede, by měl výlet sledovat hlavně cíl dalšího stmelení třídního kolektivu. 


Osvědčené tipy