Національно-патріотичне виховання

Україна - земля славного,незабутнього минулого,якою ми пишаємося.На цій землі впродовж віків формувалася нація з гордим ім'ям -українці,які боронили свою територію від ворожих зазіхань.

З непохитною вірою у перемогу України та усвідомленням руйнівних наслідків війни,цьогорічний 2023 року  місячник шкільних бібліотек проходив під гаслом"  Вірю в майбутнє твоє,Україно"( підготувала бібліотекар Ковальчук Г.П.)

Усі заходи ,проведені в рамках місячника сприяли розвитку патріотизму підростаючого покоління ,пробудження у школярів інтересу до історії України та рідного краю,відданості Україні та формуванню активної громадянської позиції.

Впродовж усього періоду  діяв імпровізований інформаційний паркан,де почергово розміщувалися короткі інформаційні повідомлення,вислови,

малюнки ,світлини  за тематикою Всеукраїнського місячника.

Учні ліцею мали можливість ознайомитися із фотовиставкою "Збройні сили України-захисники й опора країни" 

Учениця 7 класу Демчук Софія провела майстер-клас із виготовлення патріотичних оберегів,а саме,браслетів  з бісеру для наших захисників.Учні із задоволенням спробували свої сили у плетінні браслетів.

Учні 6 класів створили малюнки,які будуть передані на передову разом зі смаколиками.

У 6-Апроведено годину спілкування" В моєму серці живе Україна",де діти переглянули цікаве відео про нашу прекрасну країну,відповідали на запитання вікторини"Живе Україна і вільний народ".На згадку про захід усі отримали " Паспорт України"

У 7 класі проведено бесіду 

" Нам українською судилось говорити".

У 8 класіпройшли літературні читання" Бринить ,співає наша мова ,чарує ,тішить і п'янить".Учні декларували вірші про рідну мову,а присутні із трепетом слухали прекрасну поезію.

Наші найменші учні 1 класу із захопленням розглядали полиці бібліотеки,уважно слухали розповідь бібліотекаря про книги та структуру самої бібліотеки.А ще першокласники відгадували  загадки про казкових героїв та щиро ділилися враженнями про свої улюблені книги.

Кожен із нас має надалі робити все,аби наблизити час Перемоги,час Миру.

     Національно-патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу підростаючого покоління. Воно формується на прикладах історії становлення Української державності, українського козацтва, героїки визвольного руху, досягнень у галузі політики, освіти, науки, культури і спорту.

Національно-патріотичне виховання в школах здійснюється на всіх етапах навчання, забезпечує всебічний розвиток, гармонійність і цілісність особистості, розвиток її здібностей та обдарованість, збагачення на цій основі інтелектуального потенціалу народу, його духовності і культури, виховання громадянина України, здатного до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України.

  Напрямками роботи в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів села Дружелюбівка з національно-патріотичного виховання є:

− формування патріотизму, відповідальності за долю нації, держави;

− виховання розуміння високої цінності українського громадянства, внутрішньої потреби бути громадянином України;

− формування поваги до Конституції України, державної символіки: Герба, прапора, Гімну України;

− збереження і продовження українських культурно – історичних традицій;

− виховання шанобливого ставлення до рідних святинь, української мови, історії;

− формування національної  свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу;

− формування  соціальної  активності;

− виховання правової культури особистості;

− формування й розвиток духовно-моральних і загальнолюдських цінностей;

− формування в учнів потреби до праці, як першої життєвої необхідності, високої цінності й головного способу досягнення життєвого успіху;

− сприяння розвитку фізичного, психічного та духовного здоров’я, задоволення естетичних та культурних потреб особистості;

− виховання здатності протидіяти проявам аморальності, правопорушень, бездуховності, антигромадській діяльності.


В рамках національно-патріотичного виховання в школі проводяться акції пам’яті: до Дня Пам’яті та примирення (“Пам’ять”, “Ветеран живе поруч”) до Дня пам’яті Крут,  до Дня вшанування учасників бойових дій в Афганістані,  до Дня українського козацтва, до Дня Збройних сил України,  до Дня Соборності України, до Дня інтеграції, до Дня Чорнобильської трагедії (“Дзвони Чорнобиля”), до Дня скорботи і вшанування пам’яті   жертв війни в Україні, до Дня партизанської слави, до Дня пам’яті жертв голодомору (“Запали свічку”),1939-1945 "Пам'ятати  заради майбутнього"

Сприяють вихованню почуття патріотизму, глибокої любові до рідного краю шевченківські літературні свята, які стали традиційними у школі. 

Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність колективу школи, яка сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми новими навичками, формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України. Щороку членами учнівського самоуправління проводиться акція «Від серця до серця».

Реалії сьогодення визначили новий напрям волонтерської роботи – психологічна та моральна підтримка воїнів Збройних Сил України, допомога родинам, що були вимушені покинути свої домівки. Учні школи взяли участь у всеукраїнській  акції  «Лист солдату»,  акції «Новорічний подарунок бійцю»,

Також у школі проходять такі заходи, як декада української мови та літератури, День слов’янської писемності; заходи, присвячені Міжнародному дню рідної мови; літературні вітальні, присвячені творчості видатних українських  письменників,(150 років Лесі Українки "До тебе думка лине Басиста І.І.) шкільні виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва .(персональна виставка учениці 1 0 класу Мушенко В. " Украінський сувенір") 

Отже, у виховній системі роботи школи  було і залишається пріоритетним національно-патріотичне виховання з використанням сімейної та козацької педагогіки.

 





З року в рік березень починається із Шевченка!

А з 24 лютого 2022 року творчість Шевченка – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть, у чому черпають сили і надії українці.

Палко і урочисто звучало цього тижня із вуст учнів Шевченкове слово: уривки із його поем та віршів ми мали змогу почути в рамках конкурсу "З іменем Тараса".

Дуже насичений і цікавий був тиждень у вчителя української літератури Глуханюк Г.І. та іі учнів.

Вражала оригінальність задумів, коли розглядали "захалявні книжечки", виготовлені учнями.

Панувала тепла атмосфера і висока гордість за нашу українську мову під час віртуальної подорожі "На гостину до Тараса в Meet".

Вкотре змогли переконатися в тому, що творчість Шевченка не втратила актуальності досі під час гри "Правда чи дія".

Творчі здібності до журналістської діяльності продемонстрували учні 9 класу під час виготовлення постерів на тему "Якби ти нас, Тарасе, чув".

Учні 6 класу підготували добірку інформації та створили лепбук "Шляхами Тараса".

Ми щиро дякуємо захисникам  за можливість побачити посмішки наших дітей, щасливі і горді обличчя батьків.


Славетний Кобзар, чиї слова зараз звучать як ніколи пророчо, всесвітньо відомий поет, неймовірно талановитий художник… Багатогранна особистість, рядки з поезій яких зараз ріжуть очі й слух нашим ворогам… З нагоди відзначення 209-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у Дружелюбівському ліцею традиційно відбулися низка тематичних заходів.  Учитель української літератури Олімчук Г.П. У 5-А та 5-Бкласах провела вікторину " Що ми знаємо про Шевченка?". Здобувачи освіти переглянули відео про Кобзаря, читали напам'ять поезії Шевченка( Бублей Павло, Сидорук Назар, Кушта Вікторія,Долюк Ангеліна, Баран Софія, Мезей Максим, Бондар Тетяна, Рибачук Ольга). У 7 класі , вшановуючи пам'ять про Тараса Шевченка, діти переглянули відео " Обличчя української історії: Тарас Шевченко". Декламували вірші (Кобзаря Корчак Анастасія, Барабаш Еріка, Прутас Валерія, Поліщук Назар). У 10 класі переглянули презентацію «Цікаві факти про Тараса Шевченка". Діти з захопленням та гордістю сприймали кожне слово про видатного творця і ще раз дали змогу відчути присутнісь Тараса Григоровича Шевченка у серцях кожного з нас 

В Україні 21 листопада відзначається День Гідності та Свободи.

Цьогоріч День Гідності та Свободи відзначається на тлі повномасштабного вторгнення рф, яке розпочалося 24 лютого. Україна знову бореться за свою свободу та незалежність, захищаючись від агресора.

У Чернятинській філії 21 листопада  2022 р.відбулася  низка заходів з нагоди Дня Гідності і Свободи:години спілкування "Україна вільна демократична держава", Герої завжди поміж нас", перегляд відеофільму.


24 лютого 2023 р. - у цей день рік тому почалася повномасштабна війна. За останній рік ми всі переживали багато складних подій. Війна змінила життя кожної української родини та продовжує нагадувати про себе обстрілами, звуками сирен і новинами з передової. Попри складні обставини, ми вистояли, успішно долаємо ворога і з надією дивимось у майбутнє.

 Ми, українці, знаємо, що таке воля, що таке свобода, що таке перемога. І сьогодні ми наближаємо її – кожен на своєму місці, і ми точно переможемо!

Навчаємось! Тримаємось! Переможемо! Разом ми сила!

- РІК НЕЗЛАМНОСТІ

- РІК ПЕРЕМОГИ


Ось і завершився у нашому ліцеї тиждень писемності та мови.(листопад 2022 р.) Протягом тижня ми вишивали на білому рушникові золотими нитками найкращі слова любові до української.

В останні дні тижня пройшли такі заходи :

Класовод 4 класу Чекова Л.М. підготувала відеоурок -  презентацію «Легенда про мову ' ,,Наша мова -  наша зброя''. Справжні українці, шанувальники мови, знавці рідного слова продемонстрували власні знання та вміння під час змагання у мовознавчій вікторині «Солов‘іна, барвінкова українська рідна мова».

Учні 3 класу ( класовод Ларіонова Г.Г.) позмагалися у інтелектуальній грі" Знавці рідної мови" та вікторині  " Прислів"я та приказки".   Також діти з великим задоволенням взяли участь у конкурсі кращого читця-декламатора «Українська мова в моєму серці» . Учні виразно декламували вірші, пробуджуючи у слухачів патріотичні мотиви: любов до рідної мови, землі, України, возвеличення української нації, державності.

Найменші учні  нашого ліцею ( класовод Білошинська О.О.) переглянули відеопрезентацію " Наша мова калинова" та пограли у гру «Знавці українських народних казок", де розвивали творчу уяву, логічне мислення , та вчилися грамотно висловлювати власну думку. Насиченим також був тиждень у Польоволисіівській філіі, де учні 1 класу ( Постоюк Л.О.) переглянули відео про мову, провели конкурс скоромовок та описали свої улюблені іграшки влучними українськими словами .

10 листопада учитель української мови та літератури Глуханюк Г.І. Провела захід "Подолаю тебе, враже, рідним словом". Учні 6 класу мали можливість сказати, чим є для них мова, як за допомогою неї ми можемо працювати на особливому фронті: мовному. А щоб могти мовою подолати, її потрібно знати. Під час вебвкесту ліцеісти змогли продемонструвати свої знання і вкотре підтвердити думку, що українці – це, дійсно, розумна нація, яка має чим пишатися. Впродовж заходу багато чудових слів було сказано про мову, про любов до неї, про її значущість,  важливість та безсмертя. Також мали розмову про мовну стійкість, обговорили її важливість в наш час. Не залишили без уваги те, що кожен з нас робить найбільший внесок у розвиток мови: спілкується солов'їною.

А на завершення тижня учитель української мови та літератури Олімчук Г. П. провела дистанційно захід для учнів 5-А,5-Б та 10 класів на тему « Рідна мова- основа життя». Діти переглянули презентації «Чи є суржик окрасою мови?",  «Скорботний календар української мови", учні 5 класів  у вишиванках декламували вірші, готували презентації ( хочеться відмітити учня 5 -А класа Назимка Іллю за прекрасно підготовлену презентацію),показували гуморески , щохвилини насолоджуючись красою рідної мови .Учениця 10 класу ХОМЕНКО Альона розповіла усім присутнім про красу рідної мови , та як уникнути суржиків . Метою даного виступу було залучити своіх однолітків до спілкування рідною мовою без використання суржикових  виразів, сприяти осучасненню,очищенню рідної мови, збагаченню словникового запасу учнів. А учень 10 класу Грабар Владислав підібрав 45 синоніми до слова « бити», тим самим показав, яка багата наша мова. Також Галина Петрівна провела конкурси малюнків про мову та " Діти проти війни".

Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Саме сьогодні, в нелегкий час для нашої держави, а особливо для її мови проведені заходи є важливими і особливо актуальними.Ми щиро віримо, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів інших людей. Саме ми, заради прийдешніх поколінь, повинні зберігати і шанувати мову, як це робили наші славні предки.


Під час освітнього процесу неодноразово лунають повітряні тривоги. А цього тижня ще й відключення світла заважає повноцінному навчанню. Вчора був дуже зворушливий момент, коли діти 1-3 класів спустилися в укриття , та почали одразу  співати українську пісню. Раніше цього не було ніколи, вони завжди просили заспівати щось сучасніше. А зараз і народні співають, і «Стефанію», « Червона калина»... Пісня звучала так щиро, від душі , з вірою у перемогу! З таким підростаючим поколінням -ми дійсно не переможні!







Сьогодні працівники  Чернятинської філії опорного закладу загальної середньої освіти-ліцею с.Дружелюбівка приготували смаколики (17 ящиків пирогів та печива, цукерки) ,щоб передати українським військовослужбовцям на передову. Долучилися до доброї справи й небайдужі жителі села Чернятин.

Нехай кожен з нас не стоїть осторонь – зробимо усе можливе заради світлого майбутнього країни. У нас зараз одна ціль і одна мета – це перемога. Ми мусимо вистояти, відвоювати країну. Тому кожен робить те, що може. Зараз більшість із нас не займаються улюбленими справами, зате готують страви для наших захисників: випікають хліб, пироги, ліплять вареники, виготовляють консервовані м'ясні вироби для військовослужбовців ЗСУ. 

Прапор з передової .Найвищою оцінкою для працівників ліцею став подарунок,переданий з передової воонтерами.Всі ми хочемо повернутися в день, коли мозок не дивувався, що протягом доби немає повітряних тривог. Коли не очікували зі страхом вранішніх новин і не знали, що є всі ті новинні телеграм-канали. Коли наші відчуття, нерви, почуття, емоції були не такі оголені, а плани мали чіткі терміни.

На жаль, незважаючи на теорії Ейнштейна, що мали б допомогти пересуватися в часі, ми не маємо влади повернутися у минуле. Але в наших силах наблизити день Перемоги, дбати про інших, цінувати те, що маємо зараз, працювати, аби досягти більше, дбати про наших героїв. Саме цими істинами керуються всі працівники Дружелюбівського ліцею, які з першого дня повномасштабного вторгнення росії допомагають захисникам, проявляючи свою солідарність та повагу, які ламають стереотипи, віддаються справі сповна. Не ми в Україні – Україна в кожному з нас. Зараз всі ми творимо історію, виборюємо свободу, працюємо задля щасливого життя наших дітей.

А оцінюється наша щоденна праця обіймами, любов'ю, посмішками. Праця, винагорода за яку – слова вдячності, написані на цьому прапорі. Це вдячність тих, хто захищає нас, хто щодня живим щитом не дає ворогу найменшої надії. Вдячність героїв – наша найбільша винагорода та мотивація!

Сильних крил  вам, наші захисники. Не зупиняйтесь. Будьте. Будь ласка. А ми зробимо все, що від нас залежить, щоб разом з вами наблизити Перемогу, адже працюємо заради спільної мети.


23 травня в Україні відзначають День Героїв — борців за волю України

Наш святий обов’язок — памятати усіх, хто віддав своє життя .Честь і слава тим, хто нині стоїть на рубежах і оберігає наш спокій. Слава Героям!

До Дня Гідності та Свободи - однієї із знакових дат в історії України, в опорному закладі І-ІІІ ступенів села Дружелюбівка учнівсье врядуванням ( Демчук Д. С.) підготували відеозвернення , в якому згадали події Майдану, декламували вірші про рідну Україну, ділилися своїми думками про події тих днів . Діти побажала всім не втрачати людську гідність та вірити у щасливе майбутнє нашого народу.

Ось і закінчився в опорному закладі І-ІІІ ступенів села Дружелюбівка тиждень української мови та літератури .(08.11.-12.11.2021 р.) Особлива атмосфера панувала в стінах рідної школи . Класні кімнати сяяли не тільки дитячими усмішками, а й вишиванками, яскравими висловами про мову.У рамках цього предметного тижня вчителями української мови та літератури, Олімчук Г. П. та Глуханюк Г.І. , були проведені  такі заходи: 

1. Брейн-ринг «Це моя мова, це мова моєї країни» (5 клас).

2. Відеореліз «Українська писемність: від витоків до сучасності» (7-А клас).

3. Конкурс «У світі фразеологізмів» (6 клас).

4. Журналістський репортаж «Українська мова» (учні 5-11).

5. Зустріч за круглим столом «Спочатку було слово…» (8 клас).

6. Зустріч за круглим столом «20 найбільших новацій в українському правописі» (11 клас).

7. Гра «Найрозумніший» (7-Б клас)

8. Година спілкування «Мова пережила 134 заборони – не стань 135-ою» (10 клас).

9. Орфоепічний практикум (9 клас).

10. Брейн-ринг «В полоні слова» (7-А клас).

 Мета цих заходів - виявлення творчо обдарованої молоді, розвитку її потенціалу, виховання у молодого покоління поваги до мови і традицій свого народу, підвищення рівня мовної освіти в школярів. Проведені заходи дали змогу учням доторкнутися до джерел духовної культури рідного народу, поглибити знання про витоки писемності та розвиток української мови, її правопис; усвідомити необхідність пропагування української мови в суспільстві, підвищення власної мовної культури як обов’язку кожного українця.

Тиждень закінчився, але не закінчилася праця вчителів та учнів, яка покликана пробудити творчість та пізнання, підтримати інтерес та бажання вчитися. Сподіваємося, що зерна доброти і творчості, посіяні у дитячі душі, згодом проростуть міцними паростками знань. Ми пишаємося нашими учнями, працюємо для них та віримо у найкраще.

Уже стало доброю традицією у листопаді проводити заходи, присвячені Дню української писемності та мови і вшануванню пам’яті Нестора Літописця. Це свято, яке щороку відзначають в Україні 9 листопада. Із покоління в покоління, в часи розладу та піднесення, наші предки передавали нам скарб – рідну мову. Народ плекав її у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду, щоб не загинула. Для нас рідна мова – це не тільки дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.

У рамках проведення тиждня української мови та писемності учні 4 класу ( класний керівник Білошинська О. О.   та Чешківська  Т. І.),діти на групі продовженого дня ( Демчук Д. С.,Поліхун Р. О.)мали можливість нагадати вкотре усім  нам важливість мовної культури та національноі ідентичності  у сучасному суспільстві на заходах« Українська мова- диво калинове» та вікторині «Ми знаємо українську мову».

У рамках проведення тижня української писемності та мови учні 5-11 класів опорного закладу І-ІІІ ст с Дружелюбівка долучилися до написання XXI Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Його текст транслювався на телеканалах та діджитал-платформах Суспільного, також він звучав  на хвилях Українського радіо та Радіо Культура. Текст диктанту написав і о 10:30 читатиме із Суспільної студії письменник Юрій Андрухович. Автор тексту запрошує нас милуватися природою, осінню і красою всього, що нас оточує. І разом з тим зберігати соціальну дистанцію.

Головна мета диктанту - спонукати людей розмовляти українською, вдосконалювати свої знання й культуру мови.

0-02-04-55be679a3ddd2f125f840ebd3ac27261bdb5e3ae8183ae976d07f1e00a2af6a7_7ba3e5131828da46.mp4

 

У період з вересня по грудень 2019 р. учні школи прийняли участь у таких благодійних акціях:

-         «Осінні дари на передову» (жовтень)

-         Конкурс «Малюнок на фронт», « Лист герою», також учні нашої школи виготовили ангелочки-обереги для наших захисників (жовтень-грудень)

-         Учні нашої школи розпочали плетіння двох маскувальних сіток білого кольору

До дня захисників України у школі були проведені такі заходи:

-          Святковий захід до Дня захисників України та дня українського козацтва «Ми –нащадки козаків»

-         Години спілкування: «Ми майбутні герої», «З відданістю Україні в серці», «Наші Герої»

-         Зустріч-захід з учасниками ООС та волонтерами на день Гідності та Свободи

-         Виставка літератури у шкільній бібліотеці про подвиги наших героїв.

Також проведені такі заходи (заплановані):

Захід до дня Гідності та Свободи ,

Захід до дня пам’яті жертв Голодомору

Захід до дня Збройних Сил України

Захід до дня Українського козацтва

Тематична акція, присвячена пам’яті подвигу учасників Революції Гідності «Герої не вмирають».

Планується благодійна акція «Свято – солдату» до дня Святого Миколая та виготовлення листівок-привітань.

Відвідали військову частину 3028 імені Івана Богуна м.Калинівки


Героїчні сторінки історії с.Дружелюбівка. Історія одного героя…

  Кожна держава має свою історію. Україна також багата на героїчне минуле. Відомо, що сьогодення завтра стане минулим. Тому важливо для кожного з нас, щоб воно несло позитивні моменти, мир, добро та гуманність. Але, на жаль, з історичних носіїв інформації ми бачимо, що в історії різних держав є  як героїчні так і трагічні сторінки.

   Як кадр складається з пікселів , так і кожна держава складається з міст та селищ. Без них не було б і України. У кожному селі є свої герої. Не виняток і наше село. Останні 5 років наша країна має такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя. За незалежність та волю своєї держави борються сини України. Серед них є і наші односельчани.

  Я хочу розповісти про одного з таких односельчан, який пішов боронити свою Батьківщину. Щоб дізнатися про нього докладніше, ми домовилися про зустріч з ним та інтерв’ю. І ось про що ми дізналися:

 Колісник Леонід Володимирович, 27 років, закінчив ЗОШ І-ІІІ ст. с.Дружелюбівка  у 2009 році, має посвідчення УБД, вижив під час облоги Іловайська, так званого «Іловайського котла».

  Під час інтерв’ю  Леонід неохоче давав відповіді та не про все розповів, тому що він не має права на розповсюдження інформації. Відомо, що він один з небагатьох наших односельчан, хто перебував у Іловайську 2014 року. З його товаришів багато хто не вижив, тому давати коментарі щодо «Іловайського котла» йому було важко.

   У свої 27 років він має за плечима  нелегкий шлях, омитий слізьми, сумом та страхом. Під час облоги Іловайська йому із трудом вдалося вижити, він втратив багатьох товаришів та друзів. Пізніше він був безпосереднім учасником бойових дій на передовій – боронив нашу країну. У своїй розповіді Леонід акцентує увагу на різниці усвідомлення військового стану в країні людьми, яких безпосередньо охопили бойові дії та людьми, які не бачили це все на власні очі. Також з розповіді Леоніда ми бачимо, що він є патріотом своє держави та вірить у перемогу та мир на нашій землі.

    У нашому селі, де кількість населення досить невелика, ми маємо більше 30 учасників АТО, які захищають нашу державу. Серед них і Олександр Демчук, який уже 6 –й рік поспіль безперервно перебуває на передовій. Ми маємо йому завдячити та пишатися ним. На жаль, ми не могли зустрітися з Олександром, тому що він зараз там -  на Сході України.

   У нашому відео ми закликаємо молодь любити свою Батьківщину, поважати та цінувати своїх героїв та залишатися гідними людьми. Бути патріотами своєї держави – це обов’язок кожної людини.



Документ без назви

"Джура"