NOVICE



Katarina Črtalič, OŠ Bršljin

OŠ BRŠLJIN V OBJEMU

OŠ Bršljin že eno leto sodeluje v razvojnem timu projekta OBJEM in bo skupaj z ostalimi razvojnimi šolami, fakultetami in Zavodom RS za šolstvo opredelila in dopolnjevala gradnike bralne pismenosti, pripravila predloge programov usposabljanja, razvijala didaktične pristope in pripravljala vertikalne dejavnosti za razvoj bralne pismenosti.

Projekt OBJEM (akronim besed Ozaveščanje, Branje, Jezik, Evalvacija, Modeli) oz. Bralna pismenost in razvoj slovenščine je projekt, ki je uspešno kandidiral na razpisu evropskih strukturnih in investicijskih skladov “Razvoj in udejanjanje inovativnih učnih okolij in prožnih oblik učenja za dvig splošnih kompetenc” (vrednost razpisa 12,5 mil. EUR; OBJEM 2,55 mil. EUR). Navedeni projekt, v katerega je vključenih 59 slovenskih izobraževalnih ustanov, bo trajal do l. 2022 let in je del nacionalne strategije za dvig bralne pismenosti. Razvoj bralnih spretnosti in pismenosti je tudi pomemben dejavnik v strategiji Evropa 2020. Raziskave namreč kažejo, da ima v Evropi eden izmed petih učencev pomanjkljive bralne spretnosti. Količina časa za branje daljših besedil upada v povezavi z digitalizacijo, branje postaja bolj prekinjano in razdrobljeno, branje z zaslonov pa lahko negativno vpliva na kognitivne in emocionalne vidike branja.

Na OŠ Bršljin se zavedamo, da je bralna pismenost bistvena za uspešnost v današnji družbi, zato smo z veseljem pristopili k projektu. V tekočem šolskem letu smo vzpostavili projektni tim, izvedli analizo stanja na šoli ter izobraževalne aktivnosti za učitelje. Ob številnih dejavnostih, s katerimi vzpodbujamo učence k branju – med drugim se lahko pohvalimo z eno najbogatejših šolskih knjižnic na Dolenjskem -, smo s šolskim časopisom Bršljinkom, tokrat mesečnikom v digitalni izdaji, učence povabili k ustvarjanju različnih besedil, kar bomo v prihodnjih letih nadgradili. Še kako namreč drži, da se misel v zapisu ostri in da zapis spodbuja poglobljeno misel.

Razvijanje branja in pisanja na OŠ Bršljin ni le v središču pouka slovenščine, ampak področji razvijamo pri vseh predmetih ter tudi v povezavi s t. i. matematično, naravoslovno, likovno in drugimi pismenostmi. Prav tako pa se ukvarjamo z vprašanji razvijanja pismenosti učencev, ki prihajajo iz manj spodbudnih okolij ali so učenci s posebnimi potrebami. V prihodnje bomo še povečali skrb za individualiziran in diferenciran pristop k pismenosti, da bodo napredovali tako najboljši kot najšibkejši bralci, kar je v konceptu pravične šole prihodnosti.

V naslednjih mesecih nas čaka načrtovanje dejavnosti, ki jih bomo kot inovacije najprej preizkušali na šoli, kasneje pa na t. i. implementacijskih šolah. Razvoj sporazumevalne zmožnosti bomo spodbujali z učnim jezikom pri vseh predmetih ter tako širili prostor razmišljanja in novega znanja. Posebno področje je razvoj učenja slovenščine kot drugega jezika za učence, ki jim slovenščina ni materni jezik. V šolski knjižnici bomo iskali načine, kako lahko njene dejavnosti podpirajo pouk pri vseh predmetih ter kako lahko dejansko postane kulturno in informacijsko središče šole. Prenovljena učna okolja, novi pristopi in pedagoške prakse ter vključevanje novih tehnologij bodo pripomogli k dvigu splošnih kompetenc učencev. Pri učencih se bodo razvijali kritično mišljenje, sposobnost reševanja problemov ter kulturna zavest in izražanje.

Razvijanja pismenosti se na OŠ Bršljin lotevamo odgovorno in z mislijo na to, da sta branje in pisanje veščini, ki ju je razvil človek in sta pomembni kulturni in civilizacijski pridobitvi, ki omogočata uveljavljanje v družbi in enakopravno sodelovanje v bralni skupnosti.