Study is like
the heaven's glorious sun.
William. Shakespeare, 1564 - 1616
English playwright and poet
Vi kommer att repetera lite engelsk grammatik, hörövningar, uttalsövningar samt översättning. Ni kommer att fördjupa era baskunskaper i engelska. Diagnosmaterial från Skolverket (gul pärm 2000). Nivåbaserade uppgifter hittar ni i Classroom samt på bordet i k1 där jag skapat material från åk 4 till första året på gymnasiet. Vi fortsätter med detta efter fokusveckan.
Gå till Google Classroom och gå med i kursen: zplc1g
Deadline och instruktioner får ni innan i Classroom samt av mig på lektionen.
Ni ska skriva ett enkelt grammatiktest online direkt i Google forms. Ert resultat mailas direkt till er automatiskt. De avslutande veckorna slutför vi arbetsuppgifter som inte är klara.
V.14-22
Camilla
---------------
Studieteknik
V. 2-3 Introduktion av arbetsområde, mål och kursplanen i engelska. Studieteknik.
V. 4-7. Fördjupning av kursplanen i engelska. Jobba med vokabulär. Diskussioner. Uppgifter för ökad måluppfyllelse.
Vill du bli bättre på engelska men ändå spela spel samtidigt? Kolla här och logga in med ditt Google-utb-konto! Gratis och jag kan hjälpa dig.
V. 8 Sportlov
V. 9-13. Lästema. Läsa allt från skönlitteratur till artiklar på engelska med analyser. Jobba med vanligt förekommande ord. Bli en bättre och bredare läsare.
Videoklipp
Uppgift 1. Fyll i utvärderingen längst ner på sidan! Detta för att du ska strukturera upp dina mål och bli tydliga för dig och för mig!
Uppgift 2. Titta på videoklippen i ordning. Tanka hem följande arbetsblad; Checklist-studyTechniques.pdf, StudySchedule.JPG, WeeklyHomeworkplan.pdf och goalsettingreflection_English.pdf
Dessa ska vara klara torsdag v. 3 och lämnas till mig alternativt i mitt lärarfack!
Arbetsgång engelska
V. 34-35. Introduktion av fonetisk skrift. Glosor från min bok (varje onsdag). Se video på hemsidan, Phonetics part 1.
V. 36-37. Amerikanskt och Brittiskt uttal. Se video på hemsidan, Phonetics 2. Se uppgift nedan "The difference between BrE and AmE.pdf". Lyssna på olika typer av engelska såsom; irländska, sydafrikanska, indiska, australiensiska, skotska och walesiska. Gå in på min hemsida och klicka på Nyttiga länkar. Gå in på text to speech för att höra olika dialekter på engelska. Skriv vilken mening som helst på engelska och få det uppläst. Glosor från min bok (varje torsdag).
V. 38-39. Repetition. Stora glosprovet. Tips för att tala bättre engelska. Se video på hemsidan, Phonetics 3 and 4.
V. 40. Prov
Gå in under länkar på min hemsida och träna på spelen på Cambridge under Nyttiga länkar
Nedan hittar ni en liten teoribok om engelsk fonetik, lite övningar samt en nyttig länk att träna på. Gå gärna in under sektionen Nyttiga länkar och träna mer.
V.41-44 elevspel.se, repetion av ordklasser på engelska. Översättningsövningar. Frankenstein och Dracula. Vi jobbar med filmerna. Filmanalys, glosor, arbetsbord, diskuterar på engelska. Allt material om Dracula och Frankenstein hittar ni inne i Unikum samt Classroom.
Alla gamla filer och arbetsblad som är i digital form hittar ni arkiv i vänstermenyn om ni vill gå tillbaka och repetera det vi har lärt oss.